• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koji PLUG za koji TRAKTOR ???

  • Temu pokrenuo Rajtek
  • Datum prvog posta

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ako uski plug ( 9 cola) ore duboko , 30 cm . Onda je ta brazda uska a visoka i nema šanse da je okrene .
Ako pak široki plug (16 cola) , ore plitko skida tanki sloj zemlje .
Takva brazda je dobro okrenuta ali na oko izgleda grozno , kao da si ogulio krumpir .
Plug nekako dobro radi kad oreš dubinu malo manju od nazivna širine brazde .
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Plugu 16" je idealna dubina oko 30 cm. Kak veli Puknuti ako je plitko to niksk ne izgleda i imas supljine između brazdi. Po meni definitivno 27-30 ne plice.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
@Luka Plug IMT 2x10" NK prebacuje lijevu brazdu preko desne. Ne izgleda mi savijen na izgled OK - kupljen polovan za 2200 kn. Dobro ide za traktorom 539, španeri vise, dakle ne vuče u stranu, jarak je ravan, ne ruje, ne iskače iz brazde, širina i dubina brazdi jednaka, u brazdi stoji vodoravno u odnosu na tlo i uzduž i poprijeko.

@Luka009, probaj skratit toplink polugu da ti prva brazda ide dublje a zadnja pliće, jer ako je sve drugo u redu s plugom, problem je u tome da zadnja grabi više zemlje i baca na prvu koja je pliča

Ako su obje brazde jednako duboke onda treba povećati prvu brazdu.

Koliko duboko bi išao IMT jednobrazni 16"? Vukao bi ga traktor od 65KS.

Taj plug od 16 " je napravljen da ore 30 do 35 cm dubine sve preko toga postaje praktično nemoguće. Jer s cm dubine povećava se masa zemlje koja se ne može okrenuti.

h7v5.jpg


Ja s ovim plugom (teško je reči koliko cola) i traktorom od 120 KS ako uhvatim 45 cm to je dobro. Može ali preteško. Istina s njim orem ledine koje nisu orane po 10 ak godina.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
@Luka Plug IMT 2x10" NK prebacuje lijevu brazdu preko desne. Ne izgleda mi savijen na izgled OK - kupljen polovan za 2200 kn. Dobro ide za traktorom 539, španeri vise, dakle ne vuče u stranu, jarak je ravan, ne ruje, ne iskače iz brazde, širina i dubina brazdi jednaka, u brazdi stoji vodoravno u odnosu na tlo i uzduž i poprijeko.



Ako su obje brazde jednako duboke onda treba povećati prvu brazdu.
Povećati prvu brazdu??? dali misliš proširiti je, tj. udaljiti od traktora?
Brazde hvataju istu širinu.
Probam ga još poštelovati sljedeći tjedan pa se čujemo.
Hvala.
 

jurica0301

Član
Tu od
4 Kol 2012
Poruka
149
Ja bi taj plug koristio za zemlju gdje ide povrće koje zahtjeva dublju obradu zemlje( krumpir, mrkva,...) Optimalna dubina bi trebala biti 30cm, a ako ide 35 duboko bilo bi još bolje. Također bi taj plug koristio za njive na brdu gdje treba zaorati biljne ostatke. Ove godine sam se uvjerio koliko znači ilovača u sušnoj godini u usporedbi sa pjeskovitim(šodranim) tlom. Iako je razlika u obradi velika.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Povećati prvu brazdu??? dali misliš proširiti je, tj. udaljiti od traktora?
Brazde hvataju istu širinu.
Probam ga još poštelovati sljedeći tjedan pa se čujemo.
Hvala.

Tako mi se čini. Ako je sve ovako kako si napisao onda bi to bilo rješenje.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
a baš si si našao pravi plug, s tim nečeš moći prepolovljenu stabiljku kukuruza zaorati, a da se ne zaštopa, a dubina tri prsta....
I da, bude 560 vuko 3 brazde 15-20 cm duboko, ali takvo oranje nije za tvoje potrebe.
Tebi treba dvobrazni visoko plug, npr IMT 756 2x12" s kojim budeš mogao zaoraviti biljne ostatke kako treba.
 

goran007

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
Hvala na savjetu,ja koliko sam nagal,vec sam htjeo zvati covjeka..:)
Da,dvije brazde bi bile dovoljne,ali eto,kad sam vidio da ferdzo ore kod od sale
dvije brazde u toj zemlji,onda reko 560 tri vuce bez problema,,zato sam zapeo za kupit
tri brazde,jel danas-sutra,mozda dobro dodje.....
al dobro....trazimo dalje
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
ako baš hoćeš 3 brazde onda si traži IMT 755 3x10", al obavezno visoki klirens. Imat ćeš malo problema sa zaoravanjem kukuruza, ali uz malo muke može se orati s njime. Samo dobri deflektori i dobra 3 crtala i oreš s 3 brazde da ti bude srce ne mjestu, nebude preduboko, ali do kojih 25 cm ide ako je dobar motor, gume i uvijeti za oranje.

A cijenovno su ti skoro isti ko i ovaj gore sa oglasa.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
@goran007:
Imam dva pluga za tebe ako kupujes:
REGENT PLUTO 2×14",plug je ko stvoren za IMT 560,sigurno ores bez greske svugdje s njim..Nije sređivan za prodaju,nema skirvenih mana,nije nigdje varen i rama nije povijena..Kad se složi kak treba španeri na traktoru na trebaju..:

http://www.njuskalo.hr/oprema-obrada-tla/plug-regent-pluto-2-35-oglas-9971901

Imam i IMT 755 3×10",malo sam ga pofarbao,plug solidno ore,trebalo bi mu jos pera stavit iznad daski da bolje zaorava:

http://www.njuskalo.hr/oprema-obrada-tla/plug-imt-755vk-oglas-7760765

Pa ako se ti dopada koji javi se preko privat poruke..:(handshake):
 

Denis01

Novi član
Tu od
24 Lip 2009
Poruka
14
Imam traktor universal 445 dv, zanima me dal ima ko taj traktor i plug okretač dvobrazni i kako se ponaša
 

rikovec

Novi član
Tu od
19 Stu 2013
Poruka
5
Kod nas oremo sa plugom Landsberg 2x14" okretač na peresa, sa traktorom NH 55ks duplak (noviji fiatagri) i ide 4spora ili direkt 1 kod lagane zemlje. Duboko 20-30cm, tamo gdje ne nema kamna.
Imamo i njive sa kamenja a tamo trebamo običan plug Batuje 2x12" (isti ko IMT755) i sa IMT539 ide normalno 1brzina.
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Nameravam uskoro kupiti 533,pa razmisljam koji plug da uzmem za njega,nebi ja mnogo oro ne vise od1ha,a najverovatnije i dosta manje,zemlja je dosta teska(smonica),ja bi najradije uzo jednobrazni,razmisljam izemedu jednobraznog olta ili leskovackog,olta alkara ili imt752,ili da kupim od rodjaka leskovacki dvobrazni na pomicanje,skoro pa nov uzoro samo nekoliko ha
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
pa najbolje bi bilo da imas oba i sa jednom i dvije brazde...

il kupi dvobrazni pa skines jednu i i imas jednobrazdni plug...
jel ces u laksim zemljama moci ici sa dvije a u tezim sa jednom,to ces sam vidjeti...
 

Najnoviji postovi

Na vrh