• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koju motornu prskalicu kupiti STIHL SR 430 ili SOLO 423 ili dr.

barun501

Novi član
Tu od
22 Lip 2010
Poruka
2
Ispričavam se ako nisam odabrao dobar forum s obzirom na temu.

Naime, imam voćnjak od nekih 100-tinjak vočaka, pretežno šljiva s kojim se bavim iz hobija. S obzirom da mi je stara ručna leđna prskalica dotrajala, potrebito je kupiti novu, zbog čega se obraćam Vama da mi date savjet.
Dvojba je između:

- STIHL 430 i
- SOLO 423.


Vočke su stare 15-ak godina, visine do 10-ak metara. Želim da prskalica bude kvalitetna ali opet ne patim od imena. Bitno mi je, kao i svakom da mi služi besprijekorno, s što manje kvarova. Očekujem Vaše savjete, na kojima Vam se unaprijed zahvaljujem.
 
V

VTZ

Guest
Čini mi se da ćeš voćke visine do 10 metara jako teško dohvatiti po najvišim granama, bez obzira koji model motorne prskalice odabereš.

Ja imam neki stari model Solo leđne motorne prskalice, nekakvih 4-5 metara je maksimum, na koji mlaz zraka i sredstva može otići u visinu.

Zato se prije kupnje dobro raspitaj, koje su mogućnosti pojedinih modela, možda postoje i nekakvi produžeci za veće visine...
 

rajnski

Član
Tu od
22 Svi 2010
Poruka
184
Ispričavam se ako nisam odabrao dobar forum s obzirom na temu.

Naime, imam voćnjak od nekih 100-tinjak vočaka, pretežno šljiva s kojim se bavim iz hobija. S obzirom da mi je stara ručna leđna prskalica dotrajala, potrebito je kupiti novu, zbog čega se obraćam Vama da mi date savjet.
Dvojba je između:

- STIHL 430 i
- SOLO 423.


Vočke su stare 15-ak godina, visine do 10-ak metara. Želim da prskalica bude kvalitetna ali opet ne patim od imena. Bitno mi je, kao i svakom da mi služi besprijekorno, s što manje kvarova. Očekujem Vaše savjete, na kojima Vam se unaprijed zahvaljujem.

pa kakve ti to voćke imaš ako su 10-ak metara???I kako si ih do sad uspio špricati tako visoko?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Traktorski atomizer bez tornjeva ne može "prskati" 10 metara, a kamoli leđni atomizer. A još ako se izračuna da je za takovu voćku potrebno 12 litara tekučine znači da bi prskanje izgledalo ovako. Upali atomizer radi 3 minute, udari iber turažu da ide što više, istroši cijeli rezervoar za 4 minunte i onda laganog rada 3 minute da duže izdrži motor. Recimo da čekića u leru dok puni tank i onda i ovo i nanovo, plus hod... 10 minuta ode po stablu, znači 1000 minuta idealnih uvjeta bez vjetra, jer ako ima vjetra neće ni 2 metra baciti.

Inače savjetujem Stihl jer nema Solinu ulo malznicu koja je totalni promašaj.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Sa ovim sam ja žario i palio :)

prskalicamedium.jpg


Niti jedan atomizer ne može zamjeniti ravna leđa :) Cijena oko 2500 kn, 30 metara visokotlačnog crijeva, do 40 litara protok i do 45 bara. Motor 6,5 ks, u varijanti sa spremnikom cijena ispod 2000 kn slabiji motor i klipna pumpa.

Inaće ona slika gore od Dane001 je Mio Standard Osijek
http://www.mio.hr/poljoprivreda/prskalice/prskalica-pk-60/kappa-15.html
Cijena preko 6000 kn.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Imam ja to čudo doma(šprica-tačke)....to je stari kupio pred 30 godina za prskati vinograd, ali je to živo zlo. Barem u vinogradu....ne napravi posao kako treba, moraš imati pomočnika koji ti odmotava i zamata cijevi i najveći problem je bio što u ono doba nije bilo adekvatnih crijeva....em su pucale, em su se savijale....i povrh svega onaj mušićavi UMO 6. Eto stoji mi na tavanu sa nekih 20 rh. Peporučam ti leđni atomizer, al sa njime definitivno ne možeš prskati 10m uvis. Vrh vrhova 6-7m sa tim jačim modelima. Stihl je novi na tržištu, a solo je uz male preinake na tržištu 40 godina. Evo tolko od mene
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Imaš kakav link gdje se mogu bolje vidjet specifikacije,cijena i to...

neznam sad gdje ima na netu,traži malo,naći češ. poslikat ću ja svoj pa češ vidjeti. to ti je prava stvar,ja sam zadovoljan.
 

rajnski

Član
Tu od
22 Svi 2010
Poruka
184
Imam ja to čudo doma(šprica-tačke)....to je stari kupio pred 30 godina za prskati vinograd, ali je to živo zlo. Barem u vinogradu....ne napravi posao kako treba, moraš imati pomočnika koji ti odmotava i zamata cijevi i najveći problem je bio što u ono doba nije bilo adekvatnih crijeva....em su pucale, em su se savijale....i povrh svega onaj mušićavi UMO 6. Eto stoji mi na tavanu sa nekih 20 rh. Peporučam ti leđni atomizer, al sa njime definitivno ne možeš prskati 10m uvis. Vrh vrhova 6-7m sa tim jačim modelima. Stihl je novi na tržištu, a solo je uz male preinake na tržištu 40 godina. Evo tolko od mene
Ne bi rekao da je stihl novi na tžištu...Moj stari je još prije 20-ak godina imao stihla,a i danas imam stihla sr400 i radim s njom 10-ak godina,špricam s njom oko 1500 loza i nešto voćaka...
Mogu reči da je stroj odličan, do sad nikakvih kvarova, uvijek pali bez problema,i hladna i topla
evo jedna sličica
 

Prilozi

  • 110129_134803.jpg
    110129_134803.jpg
    76.6 KB · Pregleda: 2,111
  • 110129_134818.jpg
    110129_134818.jpg
    82 KB · Pregleda: 1,389

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Ne bi rekao da je stihl novi na tžištu...Moj stari je još prije 20-ak godina imao stihla,a i danas imam stihla sr400 i radim s njom 10-ak godina,špricam s njom oko 1500 loza i nešto voćaka...
Mogu reči da je stroj odličan, do sad nikakvih kvarova, uvijek pali bez problema,i hladna i topla
evo jedna sličica

Kolika je potrošnja škropiva, koliko traje spremnik škoropiva, koliko je i kako moguće regulirati potrošnju škropiva(jel moram trčati s njim:) )? Koliko baca maksimalno u zrak, kakav je u vinogradu, kakav je u vočnjaku.
Planiram uzeti leđni atomizer,vjerojatno Stihl SR 450 pa bi svaka informacija dobro došla.

Kolko pitanja :(:D
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Ja imam stihl 420 kupio novu pred par godina dok još nisam atomizer kupio.....im za štelati škropivo od 1-5,spremnik je 14 l,10 metara u zrak neznam baš....mislim da mu je nekih 6 m max.nisam obračao pažnju na to....u vinogradu je odličan ima dosta jak vjetar....ja ga koristim vrlo malo imam 2-3 reda gdje nemogu sa traktorom.....inaće ima pun oko 30-ak kg....

postoji i marka Cifareli....jeftinija od stihla....
 

rajnski

Član
Tu od
22 Svi 2010
Poruka
184
Kolika je potrošnja škropiva, koliko traje spremnik škoropiva, koliko je i kako moguće regulirati potrošnju škropiva(jel moram trčati s njim:) )? Koliko baca maksimalno u zrak, kakav je u vinogradu, kakav je u vočnjaku.
Planiram uzeti leđni atomizer,vjerojatno Stihl SR 450 pa bi svaka informacija dobro došla.

Kolko pitanja :(:D

možeš regulirati potrošnju pomoću kotatčića koji ima od 1-6 i definitivno ne moraš trčati s njom jer si naštimaš da ti baca kako ti paše,a jačinom gasa reguliraš jačinu vjetra i ujedno i domet mlaza...a sad kolko ti traje rezervar škropiva ovisi upravo o tome koliko si ju otvorio na tom kotačiću...meni se odlična pokazala u vinogradu, a i za vočnjak koliko ja imam i visinu mojih vočaka,znači do nekih 5 m visine bez problema ošpricaš...
Mislim da je to jako kvalitetan stroj, barem se meni tako pokazao,a sad da je jeftin, nije...
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Ja imam stihl 420 kupio novu pred par godina dok još nisam atomizer kupio.....im za štelati škropivo od 1-5,spremnik je 14 l,10 metara u zrak neznam baš....mislim da mu je nekih 6 m max.nisam obračao pažnju na to....u vinogradu je odličan ima dosta jak vjetar....ja ga koristim vrlo malo imam 2-3 reda gdje nemogu sa traktorom.....inaće ima pun oko 30-ak kg....

postoji i marka Cifareli....jeftinija od stihla....

možeš regulirati potrošnju pomoću kotatčića koji ima od 1-6 i definitivno ne moraš trčati s njom jer si naštimaš da ti baca kako ti paše,a jačinom gasa reguliraš jačinu vjetra i ujedno i domet mlaza...a sad kolko ti traje rezervar škropiva ovisi upravo o tome koliko si ju otvorio na tom kotačiću...meni se odlična pokazala u vinogradu, a i za vočnjak koliko ja imam i visinu mojih vočaka,znači do nekih 5 m visine bez problema ošpricaš...
Mislim da je to jako kvalitetan stroj, barem se meni tako pokazao,a sad da je jeftin, nije...

Hvala prijatelji :partyman::prayer:
 
M

m123

Guest
drugari jedno polupitanje, polu jer ni ja ne znam sve informacije
ne znam da li je ovo mjesto ali ću ja ovdje postaviti svoje pitanje.
ja imam agromehanika prskalicu od 250 litara ja prvi vlasnik, nije loša, e sada sam nju planirao prepraviti da mi bude prskalica za voće, i sada me upravo zvao komšija koji je krenuo u voćarstvo kao i ja da mu je izletio atomizer polovan, uvežen iz EU, znam da je 450 litara, kaže da je ekstra očuvana on je vidio, ne zna koje je marke, čovjek koji je prodaje je pouzdan, od njega je kupljen kombajn, balirka i ostalo... i traži za nju oko 500 evra, ja kontao prodati ovu svoju, možda bi za nju mogao dobiti 250 evra. meni obična prskalica više neće trebati, samo bi je mogao sjebati nekim prepravkama
šta mislite jel to pametna investicija, naravno, prije toga bi dobro provjerio u kakvom je stanju atomizer, ali znam da on radi sa jako očuvanim mašinama
 

rajnski

Član
Tu od
22 Svi 2010
Poruka
184
drugari jedno polupitanje, polu jer ni ja ne znam sve informacije
ne znam da li je ovo mjesto ali ću ja ovdje postaviti svoje pitanje.
ja imam agromehanika prskalicu od 250 litara ja prvi vlasnik, nije loša, e sada sam nju planirao prepraviti da mi bude prskalica za voće, i sada me upravo zvao komšija koji je krenuo u voćarstvo kao i ja da mu je izletio atomizer polovan, uvežen iz EU, znam da je 450 litara, kaže da je ekstra očuvana on je vidio, ne zna koje je marke, čovjek koji je prodaje je pouzdan, od njega je kupljen kombajn, balirka i ostalo... i traži za nju oko 500 evra, ja kontao prodati ovu svoju, možda bi za nju mogao dobiti 250 evra. meni obična prskalica više neće trebati, samo bi je mogao sjebati nekim prepravkama
šta mislite jel to pametna investicija, naravno, prije toga bi dobro provjerio u kakvom je
stanju atomizer, ali znam da on radi sa jako očuvanim mašinama

mislim da je(naravno ako je atomizer u dobrom stanju) jer prskalica ti nije rješenje za voćnjak, u svakom slučaju bi ti preporučio atomizer jer puno bolje može pokriti lisnu površinu škropivom...
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Ne bi rekao da je stihl novi na tžištu...Moj stari je još prije 20-ak godina imao stihla,a i danas imam stihla sr400 i radim s njom 10-ak godina,špricam s njom oko 1500 loza i nešto voćaka...
Mogu reči da je stroj odličan, do sad nikakvih kvarova, uvijek pali bez problema,i hladna i topla
evo jedna sličica

Model 340-420 se proizvodio od 1990 do prošle godine, a zamjenio ga je 430-450 koji nema nikakve sličnosti sa starim modelom. 450 za razliku od 430 ima mogućnost bacanja praškastih materijala i ništa više, al je skuplji za cca 600 kn. A prvi model prskalice je SG17 koji se proizvodio od, čini mi se, 1969 pa do 1990. A da je 420 super stroj, to je...primjer mi je susjed koji je totalni dibidus za tehniku, koji je pola sezone radio sa odvaljenim auspuhom:madmana::madmana:, ( doduše ne ne šprica puno, ali zato na jesen svaki dan tjera lišće)
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Ja imam stihl 420 kupio novu pred par godina dok još nisam atomizer kupio.....im za štelati škropivo od 1-5,spremnik je 14 l,10 metara u zrak neznam baš....mislim da mu je nekih 6 m max.nisam obračao pažnju na to....u vinogradu je odličan ima dosta jak vjetar....ja ga koristim vrlo malo imam 2-3 reda gdje nemogu sa traktorom.....inaće ima pun oko 30-ak kg....

postoji i marka Cifareli....jeftinija od stihla....

To Cifareli mi zvuči nekako talijanski , :scratch :?: ...... koliko je jeftinija od Stihla , :?: koliki je spremnik za škropivo :?: .... , de još nekih podataka ako znaš
 

Najnoviji postovi

Na vrh