• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koliko kravica držati - neki optimalni broj

  • Temu pokrenuo Mister x
  • Datum prvog posta

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Kako možete ovako govorit o jednom vrednom članu društva.

U jednoj TV emisiji na pitanje o izvoru novca za kupovinu Dukata i/ili Sirele (ne bi u sitnice, što prvo i kako dalje), skomno je rekao 'Å tedio sam.'.

E, to je to.

A bez obzira na pitanje, odakle mu, treba priznat kako je sa firmom dobro radio.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Definitivno nije štedio ,ajde probaj uštedjeti 10 milijuna vozeči kamion,ja mislim da bi ti trebalo 10 milijuna života za to :lol: .Dobio je kredit od 10 milijuna maraka koji mu je Franjo sredio po naravno posebnim uvjetima.Ja nisam ništa rekao o načinu na koji je vodio firmu,normalno da ju je dobro vodio,tu se priča o njegovom startu.
 
B

bojance

Guest
Nisam vas stocare pitao koliko vam placuju mleko prilikom otkupa. Da li imate premiju od drzave za mleko ili za junice itd. Cisto da bih uporedio gde smo mi u Srbiji u odnosu na vas. Kod nas mleko otkupljuju male privatne mlekare po ceni od 17 dinara plus 3 dinara premija sto mu dodje ukupno oko 20 ili 2 kune rekao bih. Neznam kako je kod vas??
 
M

maksica6

Guest
Koliko krava drzati ,proizvodeci mlijeko ?
Pa ovako veli mi prijatelj Helmut, on radi zajedno samnom ,pitam ja njega daj reci koliko imas krava veli mi on cuj imam ih 45 komada koliko daju mlijeka ,veli mi od 15-30 litara cca 1500 litara dnevno veli mi .Pitam ja njega zasto se ne bavis samo poljoprivredom veli mi on gledaj ovako to je PUNO ZA RADITI ,A MALO NOVCA ZA ZIVIJETI imam 35 hektara za obradivati i jos nesto u zakupu ali mi se ne isplati biti samo na poljoprivredi,veli mi jos da ima najnovije postrojenje.
 
P

paor

Guest
teško je to jednoznačno odgovoriti. svi če rado pokazati pun novčanik, ali se malo tko hvalki kreditima, dubiozama, grbavim leđima i ostalim sranjima,
troškovi proizvodnje i prihodi po jedinici se polako ujednačavaju u cijeloj europi, a uskoro čemo ionako biti jedna država, ne.
znači i helmutovi savjeti bi ti mogli biti mjerodavni.

s druge strane, posljenji su rokovi za hvatanje proizvodnih kvota, pa ne bi smio puno oklijevati
 
J

Jadranko

Guest
paor kaže:
s druge strane, posljenji su rokovi za hvatanje proizvodnih kvota, pa ne bi smio puno oklijevati

kako to mislis ??
znaci za par godina = dovidjenja poljuprivreda ?..
ili mislis kad udjemo u EU ???
 
P

paor

Guest
pa recimo mljekarstvo -

ako uđemo u eu 2010.g, onda se pretpostavlja da bi 2007.g. bila referentna za proizvodne kvote na nivou države. Znači od 2010 g. možeš prodati mlijeka samo onoliko koliko si prodao i 2007. Korekcija u plus bi bila moguča ako bi u razdoblju2007-2010 bila smanjena proizvodnja uslijed nestajanja malih proizvođača ili slično, tada bi te dodatne slobodne kvote bile raspodijeljene svim preostalim.
možeš ti proizvesti i više mlijeka, ali ga ne smiješ prodati nijednoj registriranoj mljekari, smiješ ga prodavati doma...

u svinjogojstvu nema kvota.

u vočarstvu je isto strog režim kao u mljekarstvu - što si zasadio, zasadio
 
B

branko

Guest
veli mi od 15-30

onda nema bas bog zna kako kvalitetne krave, jer prag rentabilnosti je 20 litara dnevno, sada vec i iznad tj. blize 25 l/dnevno. kod mene se vecinom grade stale od 40 na vise, vrlo rijetko manje.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
paor kaže:
pa recimo mljekarstvo -

ako uđemo u eu 2010.g, onda se pretpostavlja da bi 2007.g. bila referentna za proizvodne kvote na nivou države. Znači od 2010 g. možeš prodati mlijeka samo onoliko koliko si prodao i 2007. Korekcija u plus bi bila moguča ako bi u razdoblju2007-2010 bila smanjena proizvodnja uslijed nestajanja malih proizvođača ili slično, tada bi te dodatne slobodne kvote bile raspodijeljene svim preostalim.
možeš ti proizvesti i više mlijeka, ali ga ne smiješ prodati nijednoj registriranoj mljekari, smiješ ga prodavati doma...

u svinjogojstvu nema kvota.

u vočarstvu je isto strog režim kao u mljekarstvu - što si zasadio, zasadio


A što sa farmama koje se tek grade , naprimjer ljudi imaju 10 krava a rade farmu za 50, mora ima se priznat količina mlijeka za 50 krava.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
da li postoje kvote i za govedarstvo,tj. za uzgoj teladi?a za ovčarstvo?
 
Q

quercus_robur

Guest
mario kaže:
A što sa farmama koje se tek grade , naprimjer ljudi imaju 10 krava a rade farmu za 50, mora ima se priznat količina mlijeka za 50 krava.

pozdrav. ja sam nov na forumu. Posljednja tri dana sam proveo čitajuči što ste do sad napisali. Može mi bit, za sad.

Å to se tiče kvota, mislim da to neče još dugo trajat, barem što se tiče mlijeka. Europa planira ukinuti poticaje na proizvodnju mlijeka. Tako da i europskim seljacima predstoji teško razdoblje. Pogotovo zato što je cijena mlijeka u svijetu skoro duplo niža.

Činjenica je da je Hrvatska počela pregovore s europom. Sanader se hvali silnim ljudstvom koje je uposlio. Nadam se da to ljudstvo neče biti još jedan krpelj na hrvatskoj poljoprivredi.

Hrvaska ne proizvodi dovljno mlijeka. Mislim da još nismo stigli do brojke koja je bili prije rata. U najgorem slučaju, ne mogu nam dati manje kvote nego li su bile prijeratne. No, kako smo do sad pregovorali i najgori slučajevi bi se mogli ostvariti.

Bugarskoj nisu dozvolili da proizvodi dovoljno čak ni za svoje potrebe.(Istina, tamo je stanje u poljoprivredi puno gore nego kod nas).

Iskreno, baš me zanima kakve če biti cijene u kupovanju kvota? Još ima dosta malih seljaka koji polako prpadaju i morat če isprazniti štale. Možda če barem tako moči izači iz posla a nekoj nuli.

Å to se tiče tih kvota. Europa nikoga ne može natjerati da nema više krava svinja ili vočnjaka. Svatko tko prebije kvotu neče dobiti poticaj na višak proizvodnje.
Amerikanci nemaju takvih problema, jer njihova država ne daje poticaje. No to je več posebna tema .
 
P

paor

Guest
najbolje je malo proštudirati ovu publikaciju
Obrisan neispravan link.
 
M

maksica6

Guest
Re: Koliko kravica držati - neki optimalni broj

Pitam prijatelja ovaj ima 27 muznih krava ,kolika je cijena odkupne litre mijeka koju daju na odkup,veli mi da dobivaju 20centa za litru mlijeka i nema vise nikakve dodatne premije od drzave,kakva je situacja kod nas? :roll: :roll: :roll:
Velim ja njemu zasto ne radi sir kad mi veli da ga moze raditi ali ga nesmije prodavati.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Koliko kravica držati - neki optimalni broj

maksica6 kaže:
Pitam prijatelja ovaj ima 27 muznih krava ,kolika je cijena odkupne litre mijeka koju daju na odkup,veli mi da dobivaju 20centa za litru mlijeka i nema vise nikakve dodatne premije od drzave,kakva je situacja kod nas? :roll: :roll: :roll:
Velim ja njemu zasto ne radi sir kad mi veli da ga moze raditi ali ga nesmije prodavati.

Njemacka: 7.35*0.20=1.47 kn za litru mlijeka

Hrvatska: poticaj O.65 kn po litri, a otkupna cijena je preko kune sveukupno oko 1.70 kn, plus 500kn poticaja po kravi.

Any comment?
 
P

paor

Guest
Re: Koliko kravica držati - neki optimalni broj

-prosječna cijena mlijeka koju otkupljivači plaćaju farmerima u europi, je trenutno 30.66 €/100l tj. 2,23 kn/l
(detaljnije na http://www.milkprices.nl/)

-meni je lactalis za srpanj platio 1,89

-ovo ipak nije konačna cijena niti meni, niti europskim farmerima - poanta je u tome da smo jeftiniji ili u najmanju ruku na nivou

Obrisan neispravan link.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Koliko kravica držati - neki optimalni broj

1.89+0.65=2.54 odnosno 035 centi ili 35 Eura za 100 litar
2.54-2.23=0.31 sto je 13 posto vise
Matematika je vrlo egzaktna znanost pa mi kaze da hrvatski seljak dobije 13% vise novaca od europskog.
Plus sto nas stocar koji ima npr. 20Ha zemlje i 20 krava dobije jos cca 25.000+10.000kn=35.000 kn poticaja godisnje za zemlju i krave. Nije puno, ali tih 35.000 kuna, ako uzmemo amortizaciju od 20%, pokriva amortizaciju za strojeve od 175.000 kn sto, slikovito, znaci svakih pet godina nova investicija u strojeve od 46.000 Eura (a sve od drzave).
Naravno, to je samo prihodovna strana. Kad bi se racunala i troskovna strana tko zna sto bi matematika, takva kakva jest, okrutna i jasna, jos pokazala.
Da se razumijemo, nisam protiv poticaja, dapace, ali ne volim kuknjavu
 
P

paor

Guest
Re: Koliko kravica držati - neki optimalni broj

Pa i napisao sam da ni jedna navedena cijena nije konačna. Kad bi išli u dubinu svih poticaja u EU i HR ne bi daleko stigli jer jasno je da nisu sva domaća davanja tih 65 lp/l, kao što i u EU postoji više razina poticaja. Prema tome: ova usporedba proizvođačkih cijena je samo nekakva polazna točka, a od nekud se mora krenuti, ne...

A samo za ilustraciju o odnosu poticaja u EU i HR vidi par ovi rečenica:

...Za 2004. izravni poticaji poljoprivrednicima novih članica bili su ograničeni na 25 posto razine poticaja u EU i tek će 2013. dosegnuti punu razinu...
...Zbog današnje razmjerno visoke zaštite hrvatskih poljoprivrednika autori studije misle da je iznos od 35 posto visine EU poticaja morala biti donja granica uvjeta od strane hrvatskih pregovarača...
(cijeli tekst na Obrisan neispravan link. )
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Koliko kravica držati - neki optimalni broj

Jasno, svatko kad krece u bilo kakve pregovore mora postaviti uvjete od kojih krece. Apsolutno se slazem da je teme poticaja (izmedju mnogih) duboka tema. Volim razgovarati o stvarima jasno, sa konkretnim brojkama, a ne samo nacelno. Takodjer, ne volim kuknjavu, kao niti euforiju s druge strane.
Dakle, razumijemo se.
 
B

Baloban

Guest
Kad govorite o cijeni meni je Dukat za prošli mjesec platio 2,52 kn plus 0,82 poticaj ukupno 3,34 kn . Za 12 mjesc cijena ide gore i baš me zanima kakva če onda biti računica.
 

frks

Član
Tu od
12 Pro 2007
Poruka
75
moji drže 10 holstain krava 4 junice i 3 komada teladi.to je cca 140l mlijeka ekstra klase koju je dukat platio 2.50kn.cijena je takva zbog niskih proteina.izgubili smo pravo na poticaj tako da je obiteljski buđet prepolovljen jedino nas sada izvlači to što smo u sustavu pdv-a,do tada se jako dobro živjelo.poticaj smo izgubili zbog nepažnje pri prijavi za subvenciju u stočarstvu tj.produžili smo ugovor bez da smo promjenili brojeve ušnih markica jer smo imali proširenje i pomlađivanje˝stada˝kazna:zabrana svih državnih poticaja(mljeko,kukuruz,trave,stoka,itd..)
 

Najnoviji postovi

Na vrh