• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,144
kuhinjski šećer koji dosta ljudi dodaje u kobasice ničemu ne koristi,umjesto njega bi trebalo stavljat glukozu,razlog dodavanja glukoze je taj da bakterije koje žive u mesu i uvlače sol u meso bolje rade kada ima glukoze i onda treba manja količina soli
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
nejde li secer da meso dobije crvenu boju?

edit:

i kod mene je gotovo s kobasicama.

10122011496kopiraj.jpg


10122011498kopiraj.jpg


10122011497kopiraj.jpg


recept nije nista specijalno. sol na vagu, papar, domaca ljuta paprika, ali stvarno ljuta :mrgreen: , smiksani cesnjak i malo secera.
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,324
Da se nebi mučili sa šečerom i glukozom (radi boje, ali i boljeg okusa) koristite nitritnu sol.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
A koja je funkcija tih bakterija? I kako to šečer daje boju a ne paprika? Hvala.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Šečer navodno daje boju samo u varijanti kad kuhaš kobasice .
A kako i zašto , brijem da karamelizira
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Tako sam i ja nešto kontao da karamelizira ali crvenu u sušenim kobasicama i kulenu??? E da meni kad se sušila paprika koja je bila oštečena puštala je karamelu, tako da dobijate 2 u 1 ha ha ;) Poz
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
A koja je funkcija tih bakterija? I kako to šečer daje boju a ne paprika? Hvala.

najjednostavnije ovak,da ne filozofiram.

secer djeluje na neke aminokiseline koje pridonose boji i okusu proizvoda. samim djelovanjem secera to se pojavaca.
a ujedno secer suzbija i gubitak sokova mesnih.
bolji je prijenos soli u meso ili kako bi rekli olaksava to.

paprika ti djeluje bakteriostatski i baktericidno na neke nesporogene bakterije.

 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,293
Da se nebi mučili sa šečerom i glukozom (radi boje, ali i boljeg okusa) koristite nitritnu sol.


za pravi efekt treba dodati i nitratnu,
samo treba paziti u omjerim da ne bi neko završio u bolnici...
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
mtd
jesi repove i nogice držao u soli izgleda mi koda nisu bile u soli
 

čiko

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
266
evo i mojih kobaja....
Hoće i ove godine mtd "biti u šetnji" kada bi inspekcija došla isprobati mesne proizvode? :lol:

Ja imam samo dvije slike koje sam uspio slikati, stalno sam bio u pokretu :roll:
Krvavice:

Dio kobasica:
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,703
mtd
jesi repove i nogice držao u soli izgleda mi koda nisu bile u soli
ne,idu samo u dim i poslije u lonac sa pažuljom i zeljem....
Hoće i ove godine mtd "biti u šetnji" kada bi inspekcija došla isprobati mesne proizvode? :lol:
kuxcg.gif

naletit ćeš ti meni u kauflandu.....:lol:
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
kod mene se nogice i repovi obavezno sole
a mtd što ti je to pažulj
 

Najnoviji postovi

Na vrh