• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ove trebaju pod hitno na operaciju tak loše izgledaju da ih treba odma otvoriti i to sa više rezova na tanko uz dobru kapljicu...
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ovak se obavlja kolinje po starom Pulskom obićaju svaka čast prijatelju Bageristi...
plug200671.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
Ovak se obavlja kolinje po starom Pulskom obićaju svaka čast prijatelju Bageristi

I po našem starom običaju se svinja stavljala na stol i rasjecala po kičmi i tako otvarala da bi se izvadile iznutrice pa meni na pamet ne pada da tako radim ,svaka čast starim običajima ali šta se tiče kolinja to je čisto masakriranje i uništavanje mesa.:rolfer:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
za sve forumaše koji su obavili taj sveti čin kolinja i one kojima to još predstoji,jedna prigodna,[YT]http://www.youtube.com/watch?v=gW-PM6q18c4[/YT],:partyman::partyman:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
I po našem starom običaju se svinja stavljala na stol i rasjecala po kičmi i tako otvarala da bi se izvadile iznutrice pa meni na pamet ne pada da tako radim ,svaka čast starim običajima ali šta se tiče kolinja to je čisto masakriranje i uništavanje mesa.:rolfer:

S ovim dijelom se ne slažem. Tko zna razdelat na stolu, dobiju se jako lijepi komadi. A riba se kod nas vadila bez kosti - kad se posuši, bolja od pršuta.
Prednost galgi je nešto veća brzina, ne treba cijelu svinju dizati na stol i bolje se ocijedi zaostala krv.
A to su uglavnom i razlogi kaj više gotovo nitko na smudi (pali) svinje sa slamom.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Svaki naš kraj ima posebnosti u kolinju i to je ljepo vidjeti neradi se ovdje šta je kome lakše a šta nije ljudi tak rade generacijama i na to su navikli svako ima svoj neki recept za kobasice i za pac nekom je to dobro a nekom nije ali najbitnije je da su svi zadovoljni svojim proizvodom i načinom izrade...
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Kod mene se isto nekad davno radilo na stolu( u stvari imali smo jedna vrata na šupi koja su se skidala i polegla na stol kao produženje.Naravno da se svinjče palilo u slami, ali je bilo jedno i bilo je vremena za sve.Ovu sam sliku napravio kao mladac 80-tih po sječanju( nekad sam malo slikario),,kako su to radili moj otac i stric.Danas je to najblaže rečeno ,čudno, ali se ne zaboravlja ako si jednom barem vidio
 

Prilozi

  • PC200157.jpg
    PC200157.jpg
    72.5 KB · Pregleda: 346

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Jako ljepo si ti to naslikal svaka čast zašto neslikaš kad ti tak dobro ide bar za svoju dušu..
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
Ovak se obavlja kolinje po starom Pulskom obićaju svaka čast prijatelju Bageristi...
plug200671.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

he he, i naravno ALFA u pozadini, sluša se lagana muzika,,:supz: zanimljiva obrada, ja osobno prvo skinem kremenadlu, pa rebra, plečku i šunku ostaje mi slanina, tj. mast, prije nego polutku stavim na stol na vješalima presječem rebra i sa stražnje strane kremenadle skinem kožu sa salom šikine oko 8 cm
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
To je bilo poslije srednje škole, sad imam drugi hobby, al i sad znam ponešto skicirat.
Izašli iz teme,sorry.
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
To je bilo poslije srednje škole, sad imam drugi hobby, al i sad znam ponešto skicirat.
Izašli iz teme,sorry.

Za sliku sve pohvale stvarno si je super naslikao a i sačuvao sjećanje na to kako se nekad radilo ali da netko danas tako radi i još da govori kako je to super ja to ne mogu nikako razumjeti.:axe:
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Za sliku sve pohvale stvarno si je super naslikao a i sačuvao sjećanje na to kako se nekad radilo ali da netko danas tako radi i još da govori kako je to super ja to ne mogu nikako razumjeti.:axe:[/QUOTE

Ja sam stavil ovu sliku da se vidi naš prijatelj sa svojim kolinjem nevidim u čemu je problem da neko radi na taj način jedna svinja godišnje možeš ju raskomadati i na zemlji za silu bit ove slike i naćina je da se svi mi upoznamo sa obićajima u našoj državi pogotovo mlađe generacije koji to još nisu vidjeli tak se nekad radilo i kod nas u unutrašnjosti koliko mi je poznato a i je prvo su ga stavili na daske ili slićno na korito kad su ga obrijali onda su ga stavljali na galge ili remu ili kak već zovete tu stvar i to je bila glupost ali ljudi su tak radili nekad i tu se nema šta prigovarati svako vrijeme ima svoje i svako selo ima svoje obićaje u tome je ljepota jednog naroda, nemojte gledat tu šta je kome ljepše ili nije svako poštiva i cijeni svoj obićaj i to tak treba biti jer svojih obićaja se netreba odricat kad se tog odrećemo odrekli smo se i svojih predaka ...
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
uništavanje

I po našem starom običaju se svinja stavljala na stol i rasjecala po kičmi i tako otvarala da bi se izvadile iznutrice pa meni na pamet ne pada da tako radim ,svaka čast starim običajima ali šta se tiče kolinja to je čisto masakriranje i uništavanje mesa.:rolfer:

Nije baš da se svinju otvara na stolu, bar pretežno ne. Lijepo ju se objesi, izvadi iznutrice i tek onda se spusti na stol pa polako rastavljanje dio po dio. Kod nas u istri je običaj sve iskoristiti da sad ne objašnjavam pojedinosti. Konkretno na slici čovjek vadi ombolo ili kako to većina istrana zove žlomprt, inače meni jedan od najdražih proizvoda. Možda netko radi drukčije ali mislim da se u suštini sve svodi na isto. Kakvo bi to bilo rasjecanje po kičmi za vađenje iznutrica? hvala
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
Kakvo bi to bilo rasjecanje po kičmi za vađenje iznutrica? hvala

Hehehehe muka i patnja eto takvo je to bilo vadjenje iznutrica i o tome sam ja pričao a upotrjebio sam citat samo zato sta me to tančiranje mesa potsjetilo djelom na ta vremena jer za vadjenje kako ti kažeš ombola ima malo bolja tehnika da se to napravi preciznije i brže.ako u temu ulazite sa svojim komentarima onda bi bilo dobro da se pročita par stranica unazat da bi se znalo tko je šta iskomentirao.živjeli vi meni:partyman:
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Hehehehe muka i patnja eto takvo je to bilo vadjenje iznutrica i o tome sam ja pričao a upotrjebio sam citat samo zato sta me to tančiranje mesa potsjetilo djelom na ta vremena jer za vadjenje kako ti kažeš ombola ima malo bolja tehnika da se to napravi preciznije i brže.ako u temu ulazite sa svojim komentarima onda bi bilo dobro da se pročita par stranica unazat da bi se znalo tko je šta iskomentirao.živjeli vi meni:partyman:

Živjeli!! :)
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Prva proba

Da malo probudim temu,napokon se može probat ono o ćem smo diskutirali krajem 11 mj. i početkom 12.
Moja družina i ja zadovoljni :).
 

Prilozi

  • PC050091.JPG
    PC050091.JPG
    59.4 KB · Pregleda: 192
  • P1110308.jpg
    P1110308.jpg
    48.5 KB · Pregleda: 191

Najnoviji postovi

Na vrh