• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,293
Izgubim 2 sata za 4 polovice savršeno obradjene i ako računam 2 sata dok se 2 komada stave u polovice to je ukuono 4 znači za četri sata je sve spremno za radjenje krvavica i mesnatica i toplljenje masti a to radimo samo nas trojica.ajde poslikaj bit će mi drago vidjeti slike.[/QUOTE]

ne izgubiš to je kvalitetno utrošeno vrijeme. meni su kolinje jako dobre. ja uživam u njima. a kad dođe zelje i meso na stol onako friško sve.. nema boljeg :D

hellboy ako riješite 5 komada jenom danu svaka čast, to je jebena ekipa. meni susjedi pomognu samo zaklati u petak popodne onda se to lijepo ohladi pa stari i ja sub mesarimo od jutra. ne prakticiram da mesarimo taj dan kad se zakolje.

i meni je punobolje klati svinje bez omamljivanja, vše krvi izbaca. par puta sam bio na kolinju di svinju s pištoljem omami ona padne i srčani ju stepe.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
već sam spomenuo u postovima da bilo u redu da svako pored imena stavi svoju lokaciju pa bi izbjegli nepotrebna pitanja, ali tako je kako je. spominjete krvavice, koliko ja znam to su dva različita proizvoda,zavisno odkuda ste. u slavoniji je nešto kao švargla, bez krvi, u debljem crijevu, a kod mene tanko crijevo, u smjesu ide krv,riža,hajdinska kaša i naravno djelovi svinje. toliko.
p.s. kolega "za tastaturom" se raspisao ali neznamo kakve krvavice pravi.
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
i meni je punobolje klati svinje bez omamljivanja, vše krvi izbaca. par puta sam bio na kolinju di svinju s pištoljem omami ona padne i srčani ju stepe.

Hehehe stepe ju moždani.Ma to je humanije i lakše za životinju i nas koji to radimo bitno je samo nakon omamljivanja ili sačekati par sekundi i onda pustiti krv samo se treba znati gdje i kako bosti i sva će krv izići bez brige od svinje 150kg izidje krvi oko 5 litara. glede krvnih kobasica no evo kako ja radim i svi koji probaju čude se kako sam ih tako uspio napraviti.na deset kila kuhanog i mljevenog mesa glave i čvaraka od sala sa droba.mikako ne stavljam slezenu i bubrege nego pluća ,srce ,jezik,stavim 23-24 deke soli 5deka bibera, prethodno samljevene na sitno sitio i malo prodinstane 3-4 vecih kapula može se dodati i jedna žlica vegete riže kako kome odgovara a tako i krvi po želji ja stavim samo da mi poveže smjesu.punim crjeva 38-42 za krvavice.
eto ko želi neka tako napravi jamčim da će mu se svidjeti.
 
Posljednje uređivanje:

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,293
bhorv evo na tvoj zahtjev promjenio, savezna republika žumberak :p :p :p :lol: :lol:
ah te krvavice. ne volim ih ni jesti ni praviti, ali sve što se mora nije teško.
ja ih podjelim rodbini ili pečemo kad su kave radne akcije.
a pravim ih slično ko i svi. malo kvalitetnije meso odvojim za prezbušt.
a u krvavice stavljam sve ostalo malo kožica, od glave sve, jezik, srce, pluča, krv, riža, bubrege itd. neko stavlja kašu, ja ne. malo tih stvari ostavim za pesa da se nebude ljutil, kolinje a on nebude niš dobil, obavezno sameljem na finu šajbu. i prije nego kaj punim stavim malo vode iz kotla gdje se sve meso kuhalo za krvavice, nekih pola litre.
a kaj se tiče začina sol 2.5 % i još malo, ljute parike, slatke paprike, čili, klinčace, pa malo papra, pa još malo čilija i to je to.
punim u malo deblja crijeva da je prije gotovo.
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
a kaj se tiče začina sol 2.5 % i još malo, ljute parike, slatke paprike, čili, klinčace, pa malo papra, pa još malo čilija i to je to.
punim u malo deblja crijeva da je prije gotovo.

Ajde probaj ove godine bez dodavanja vode iz kotla i crvene paprike a klinčići su jako jak začin ja to ne stavljam umjesto tog stavi vegete. obavezno dodaj izdinstan luk mljeven na sitno sito i vidjet ceš ogromnu razliku u okusu.A nemožeš imati koku i jaje odnosno da imaš dobre krvavice i da radiš prezbušt.jedno od tog mora otpasti.
 
Posljednje uređivanje:

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,293
Ajde probaj ove godine bez dodavanja vode iz kotla i crvene paprike a klinčići su jako jak začin ja to ne stavljam umjesto tog stavi vegete. obavezno dodaj izdinstan luk mljeven na sitno sito i vidjet ceš ogromnu razliku u okusu.

ma pojedem ja malo onak za probu 1 par godišnje. ne odgovarju mi. kao mali sam ih puno jeo, sad mi ne pašu. jel vi dimite krvavice 2-3 dima.
ja ne i nikada nismo, ali od moje žene rodbina dimi krvavice
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Ne ni ja jer stavljam rižu ,mogu se dimuti ali onda se drukčije rade.
Kak se drukčije rade:scratch
Mi ih najčešče radimo sa jačmenom kašom, a probali smo stavljati rižu. I uvijek ih lagano dimimo jedan eventualno dvadima.
A kaj se tiče samog kolinja čim manje ljudi tim je brže. Petak krečemo oko jedan i do mraka je 4 komada u polovicama, u subotu do večeri je sve gotovo bez žurbe. U petak smo trojca, a u suboti dvojca + žene kaj tope mast i pakiraju meso. Prije nas je znalo bit i desetak. Onda se svi samo motaju. Na kraju umjesto da radim ispadam konobar ovaj je žedan ovaj gladan ovom je zima......... Zadnjih desetak godina stari, ja i pištolj i nema ni infarkta ni moždanog samo krvi ko u priči.:drinkers:
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Kak se drukčije rade:scratch
Mi ih najčešče radimo sa jačmenom kašom, a probali smo stavljati rižu. I uvijek ih lagano dimimo jedan eventualno dvadima.
A kaj se tiče samog kolinja čim manje ljudi tim je brže. Petak krečemo oko jedan i do mraka je 4 komada u polovicama, u subotu do večeri je sve gotovo bez žurbe. U petak smo trojca, a u suboti dvojca + žene kaj tope mast i pakiraju meso. Prije nas je znalo bit i desetak. Onda se svi samo motaju. Na kraju umjesto da radim ispadam konobar ovaj je žedan ovaj gladan ovom je zima......... Zadnjih desetak godina stari, ja i pištolj i nema ni infarkta ni moždanog samo krvi ko u priči.:drinkers:

Ovo potpisujem tak je svagdje i šta manje ljudi prije se napravi ovak samo filozofija i:partyman:a posao ko j..e i na kraju ostane najviše gazdi da upre ili ništa od posla...
 

hellboy152

Član
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
303
Ne mora značit. Nas uvijek ima puno ali već godinama isti radimo pa se točno zna tko šta radi.
 
Z

zeleno zagorje

Guest
nije istina tak kak to izgleda to je isti nadjev ko i za kobasice to su salame kad se malo osuše , nakon dima onda ih mi izvakumiramo i uvijek uzimamo iz frižidera evo do nedavno smo imali od lanjskog kolinja samo što u to stavljamo i malo mesa od divljači
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Nisi dobro vidila sliku nemisli on na one desne salame to si u pravu u ljevom kutu imaš big bos kobasu to je tlačenica..
 
Z

zeleno zagorje

Guest
nisam dobro vidla u desnom ćošku točno to je to , ali to nije crijevo od buđole
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ja inače od tih crijva radim buđole ali i tlačenice nekad u želudac nekad u takvo crijevo samo ju malo sprešam kad napravim da je više plosnata...
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,293
krmača 360 kg
 

Prilozi

  • PB140057.jpg
    PB140057.jpg
    57.2 KB · Pregleda: 383
  • IMG_7818.jpg
    IMG_7818.jpg
    46.2 KB · Pregleda: 252
  • IMG_7841.jpg
    IMG_7841.jpg
    48.6 KB · Pregleda: 247
  • IMG_7843.jpg
    IMG_7843.jpg
    71.6 KB · Pregleda: 223

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,293
nastavak......
 

Prilozi

  • IMG_7844.jpg
    IMG_7844.jpg
    58.2 KB · Pregleda: 178
  • IMG_7847.jpg
    IMG_7847.jpg
    57.5 KB · Pregleda: 156
  • IMG_7849.jpg
    IMG_7849.jpg
    56.3 KB · Pregleda: 167

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,293
nisam dobro vidla u desnom ćošku točno to je to , ali to nije crijevo od buđole

a kod nas je crijevo od buđole, stavimo u to buđolu i preko toga mrežicu, koja inače skuži za previjanje rana, strina mi nabavi to, radi u bolnici. ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh