• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

S

sapat

Guest
kako god bilo kod nas salama i kobasica nemaju ništa zajedničko....
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
sapat kaže:
kako god bilo kod nas salama i kobasica nemaju ništa zajedničko....

i kod nas također...
 
R

Rajtek

Guest
Rajtek kaže:
Evo recepta,našeg.
Martinska Salama

2-2,3% soli, ovisi o gazdi kak on voli
0,3 % sitno mljevenog šečera, može onaj za kolače
0,5 % Ljutih domačih feferona, mljevenih, al to opet ovisi o gazdi
+ voda u kojoj je bio namočen izmljeveni češnjak(bijeli luk),sad s tim nemožeš fulat, ja sam stavljo 3 dlc na 10 kg smjese
4% špeka, onog tvrdog narezanog na sitne kockice
Salame su punjene u kupovana crijeva, on s vezicom na jednom kraju, promjera 45
Napravili smo i par kulena, al sam za probu, baš se kod nas i ne osuši dobro.
Ovo sam sve govorio iz glave tak d a su greške moguče.

Inače u subotu smo burazi i ja napravili 50 kg malo blažih salama- za mene, te jedno 150 kg ljućih, ma vatrenih, a ja takve nevolim, to ova moja dvojica obožavaju.

Evo prekrstio sam svoju Martinsku salamu u Martinsku Kobasicu.
Tak da se više ne prepiremo :D
 
S

sapat

Guest
Rajtek jel meso za salamu meljete na sitnije ili isto kao za kobasice?
 
R

Rajtek

Guest
Ma sve se isto melje, potpuno ista smjesa, sam je razlika u debljini crijeva,al na kraju svakavih naziva imaju te naše kobase,salame....
MA to nije uopče bitno glavno da se ima.
:D E da još sam zaboravil reč da sam stavil 3 kg govedine(but)
 
S

sapat

Guest
Rajtek kaže:
Ma sve se isto melje, potpuno ista smjesa, sam je razlika u debljini crijeva,al na kraju svakavih naziva imaju te naše kobase,salame....
MA to nije uopče bitno glavno da se ima.
:D E da još sam zaboravil reč da sam stavil 3 kg govedine(but)

kod nas neki prave salame, ali melju na sitno, ne stavljaju isto meso kao i u kobasice, nije ista receptura kao za kobasice.... itd...
 
R

Rajtek

Guest
Ja neznam ni sam kaj je to, na forumu tolko slavonaca, a još ni jedan nije stvio svoj recept, svi ih čuvate ko zmija noge. I onda ja, jedan posavac iz sisačke gornje posavine stavim recept, kaki je taki je, te me onda vi udavite zbog naziva. Ja mislim da autor ima pravo nazvat svoje djelo bilo kojim imenom hoče :D
 
S

sapat

Guest
Rajtek kaže:
Ja neznam ni sam kaj je to, na forumu tolko slavonaca, a još ni jedan nije stvio svoj recept, svi ih čuvate ko zmija noge. I onda ja, jedan posavac iz sisačke gornje posavine stavim recept, kaki je taki je, te me onda vi udavite zbog naziva. Ja mislim da autor ima pravo nazvat svoje djelo bilo kojim imenom hoče :D

hm nitko te ne davi pogrešno si protumačio... ja samo kažem da u mom kraju su salama i kobasica različiti proizvodi...
 
R

Rajtek

Guest
Ma ne ljutim se niš, sam pokušavam da vi slavonci pokažete svoje zmijske noge..... :mrgreen:
 
B

branko

Guest
kad smo vec tak raspredali o receptima, bila je jedna srpska stranica s raznoraznim receptima od "salama" pa do kobasica, hrenovki itd. medjutim sad mi pise da im je istekao hosting pa ako tko zna njihovu novu stranicu Obrisan neispravan link. . ja se drugi tjedan spremam srusiti dva komada cca 550 - 600 kg zive vage (skupa ne svaki posebno ) pa da vidim dal ima kaj novih recepata.
 
B

Bobo

Guest
Ja sam vec rekao da cu staviti recept, ali kad bude kolinje kod mene...

Salama/kobasica... isti klinac... "Salama" je kobasica malo vecih dimenzija. Duze traje i ne moramo svaki cas u pusnicu ;)
 
R

Rajtek

Guest
Bobo kaže:
Ja sam vec rekao da cu staviti recept, ali kad bude kolinje kod mene...

Salama/kobasica... isti klinac... "Salama" je kobasica malo vecih dimenzija. Duze traje i ne moramo svaki cas u pusnicu ;)

U potpunosti se slažem s tobom. :D
 
Č

Čugi

Guest
Evo iskopao sam jedan link sa gomilom recepta za kobasice, ima i Baranjski kulen i kobasica. Mislim da su baš oni bili na sajtu o kome branko priča, jer su sarađivali.
http://www.stocarstvo.com/aps/meso/vojv ... basice.htm

Citat sa jednog sajta o razlici domaćih i industrijskih kobasica-

"RAZLIKE IZMEDJU DOMACEG I INDUSTRIJSKOG SPRAVLJANJA KOBASICA

Recept za domacu kobasicu

Na dvadeset kila dva puta samlevenog svinjskog mesa stavlja se kilogram soli. Mlevena aleva paprika, po želji ljuta se stavlja u kolicinama da da boju i ukus, te beli luk. Dodaje se i biber i kim. Kao meso se koristi meso od buta ali i potrbušine. Sve se to dobro premesi. Uz pomoc posebnog dodatka na mašini za mlevenje mesa ili posebnoj mašini za punjenje kobasica kao omotac se koriste isprana svinjska creva. Crevo se navuce (kao carapa na nogu) a onda mašina potiskuje meso u crevo koje se polako puni i klizi sa cevi na koju je navuceno.

Kobasice se potom stavljaju u pušnicu, gde su izložene, dimu sa tinjajucih drva. Tako tri do sedam dana.

So, beli luk i dim u ovom slucaju služe kao konzervans. Kobasice se u domacoj režiji prave obicno u novembru, kad zahladi, nema insekata a i svinje se dobro dotle ugoje.

Posle izlaganja dimu, kobasice na šipkama se ostavljaju na promaju da se prosuše i da "izmrznu".

Kobasice se mogu jesti sirove i pecene a dobro su se pokazale i u kiselom kupusu.


Industrijska proizvodnja kobasica

Industrijska proizvodnja ima za cilj što niže troškove i što vecu zaradu. Industrijske kobasice se prave:

-od nekvalitetnijeg mesa
-dodaje se soja umesto mesa
-dodaju se nitriti kao konzervansi (inace ne baš korisni po ljudsko zdravlje)
-umesto prirodnih svinjskih creva koriste se plasticna
-proces dimljenja i sušenja se drasticno skracuje da bi se dobilo u vremenu i da se nebi gubila vlaga a time i -težina.
-ide se cak dotle da se dimljenje dešava u atmosferi zasicenoj vodenom parom da kobasica nebi gubila vodu.

Zbog toga postoje trajne i polutrajne kobasice koje ne mogu da stoje dugo kao domace, jer se zbog visokog procenta vlage lakše i brže kvare."
 
B

Bobo

Guest
alen28 kaže:
Vi već pričate o kolinju a moje "gice" još u svinjcu... Borim se sa mašinom za meso. Našao sam motor od muzilice sa prenosom pa slažem na mašinu za mljet. Kupio sam br. 22 a sad nemogu nigdje naći šajbe... Obišao sam pola grada i našao samo sa rupama od 8 mm a treba mi i 3mm i 12mm...

kad vec radis masinu za mljevenje mesa, ides na 32-jku... Prije par godina stari naletio na jeftinu 32. i kupio... prvu godinu sam ju rucno vrtio... sad je gore motor od ves-masine i da vidis kako mala melje ;)

bas sam danas gledao i masina 22, motor s puznim prijenosom 1900Kn...Malo mi se to preskupo cini...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Nebi bil slab, ne moraš se bojati.
 
B

Bobo

Guest
Na mojoj 32 je jednofazni motor i uopce se ne muci... na masini je ona veliak remenica remanica, a na motoru normalna, mala... nema da se zagusi...
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Sudnji dan za moje svinje...šesto je još živo..sutra još samo kobasice i kulene i to je to..biće sutra slika kojekakvih pomagala koja čuvaju kičmu.

Obrisan neispravan link.
meso se hladi cijelu noć
Obrisan neispravan link.
melje na šajbu 8 mm

Obrisan neispravan link.

fila se miješa strojno jer 200 i kusur kg nije zdravo ručno miješati

Obrisan neispravan link.

filovi se pune "topovima"

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

usput se kobasice vežu,kulenovi stavljaju u mrežice i odmah vješaju u sušnicu da se okapaju

Obrisan neispravan link.

malo jučerašnjih proizvoda

Obrisan neispravan link.

dva ubitačna dana su konačno prošla...radije bih tjedan dana orao nego ovo radio ali što se može...klaonica bi uzela 1kn/kg samo u pole a to je 1200kn...da je jeftinija usluga klanja svatko bi izabrao lakši način.
 
B

Bobo

Guest
JOOJ, kad te nadju preko satelita ovi iz EU, ima da najeb.. ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Bobo kaže:
JOOJ, kad te nadju preko satelita ovi iz EU, ima da najeb.. ;)

Bez brige, nebi se usudili ući u dvorište ;) ;)
Vidi kaj se ovim svinjama dogodilo u dvorištu :lol: :lol: :lol:
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
to ti je ručni rad ..ima dva para zupčanika jer je motor 1720 rpm.. mašina ima oko 100rpm
 

Najnoviji postovi

Na vrh