• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

B

Bobo

Guest
Danas se kod mene mesarilo...

Recept od starog nisam uspio izvuci, samo znam ovo: Stavlje se obaveznih 2% soli, paprike ide po potrebi i onako od oka bibera. Na 50Kg smjese se takodjer u 4dcl mlake vode razmuti 6 velikih zlica secera. Ide i bijelog luka, ali nemam pojma koliko :oops:

Polovice su dosle dan prije i stari je to sve rastrencirao i poslagao u podruma na najlone po skrinjama i podu da se ohladi preko noci...

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Nasa "ljuta strojka" u akciji:

Obrisan neispravan link.

A ovo je ono sto ostane iza nje:

Obrisan neispravan link.

Jos malo kasnije smo dosli do ovoga:

Tanke kobasice
Obrisan neispravan link.

"Salame"
Obrisan neispravan link.

Kulini:
Obrisan neispravan link.

Slike punjenja kobasica nemam, jer sam imao ruke zemrljene od punjenja smjese u top, tako da nisam htio mastiti aparat...

Eto, od mene toliko za ovaj put
 
M

maksica6

Guest
Auuuuuuuuuuuuuuuuu,koliko dobrih stvari kobasice budole ,klini ,rebreca, a gdje su cvarci ja volim cvarke i peceni krumpir u pecnici,ali nazalost moram paziti na masnocu,nista poslije svih ovih slika moram u frizideru nesto poraziti za jelo ,mljac mljac. :D :D :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
K

KRESO

Guest
evo ikod nas je danas bilo kolinje ! slika nema jer dok sam došao sa posla sve je bilo gotovo,
utušili su jednu krmaču koja se nikad nije prasila, cca 270kg sve ide na sušenje 8)
kobasice če se raditi za koji dan tak da možda uspijem poslikati malo akcije :mrgreen:


evo jedne slike : ČVARCI
Obrisan neispravan link.
 
Z

zoki

Guest
hvala bogu stigao je sjeverac sad ce se ljepo susit :lol: :lol:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
mi smo več kobasice osušili i netko i ih krade na tavanu, neki veliki miš.ovo drugo je još u pacu mokrom.
mi imamo 32 mašinu spojenu na starinsku bušilicu koja je radila tak da okrečete ručku a unutra su zupčanici, tak da je mašina spojena sa bušilicom i remenom od vešmašine na 1,5kw jednofazni motor, polakše vrti jer je bušilica reduktor.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
po izgledu već se dadu malo narezat da se proba okus pa tak ode cjela štanga, to su kupovna crijeva kak mi se čini?
mi stavljamo u domača i kupovna , baka je majstor za stare vještine čiščenja crijeva, ja u ovakva za salame slažem prezburšt ili tlačenicu kak neki zovu to
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
da,kupovna su ali crijeva al se to mora jos malo susit. nismo probali ovak sirove. premekano je to za rezat. jos par dana.
ali kad se osuse.. nema bolje vecere,zar ne? 8)

a prezbust smo stavljali u puno deblja crijeva. ovo su valjda 45 a za njega neznam koja su bila..
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
bogme nema bolje večere, a ni doručka ni ručka! :D :D :D :D :D
najbolje su mi kad u šumi radimo drva, kad nakalam par metara pa sjednem na panj, raširim krpu, a u torbi suhe kobasice, špek luk, kruh, tak se najedem da se ne mogu saginjat a kamoli sikirom lupat.
danas smo stavili rebra i tanje komade rolanog mesa u sušaru, mljac :D
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
to za sumu mi je poznato ;)
sad sam dosao doma,dosao pogledat sta ima novo na forumu i kad sam ovo procitao gled me neka uhvatila.. :(
moram ic spavat da zaboravim na to :D
al u pravu si. u sumi nakon par metara napravis pauzu,uzmes komad kobasice,snitu il dvije kruha i pola luka i milina..
bolje je jedino ne radit drva pa to uzet i jest :mrgreen:
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
danas tanke kobasice idu van iz dima i idu na tavan na zrak

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
 
R

Rajtek

Guest
jd4755, nekako mi to izgleda prebljedo. Kolko se to dimilo ????
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
nisu bljede, vidim da su deblja crijeva i sunce ih obasjava, 4 dima im je bilo dost po mojem viđenju.
boju daje junetina, divljač i paprika, neki ne vole junetinu i ak ima špeka dost u njima ne mogu bit tamne nikak, kak ko voli i radi, ak ima previše paprike budu grke, ak ima preveć junetne budu drvene i suhe
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
kulenovi i deblje kobasice ostaju još u dimu samo one u tankim svinj.crijevima idu na zrak.to je na prvoj slici s desne strane..tanke kobasice u "šlajmanim" tankim crijevima ne trebaju više od tri dima.kulenovi i seke se dime dok ne dobiju lijepu smeđu boju..dim mora biti hladan i postepeno se dimi da ne bi došlo do "zapeknuća".taj zapeknuti sloj zatvori prolaz zraku te takve kobasice u sredini budu svjetle i mekane a često se i pokvare
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
tu kod nas na bilogori se ne rade kulenove seke i brace, radimo kobasice, prezburšt, krvavice,i normalno sušimo meso.
najfinije mi je onaj dio što su zapravo krmenadli, mi to sušeno zovemo ručnik, najprije je za sušit pa tak i za papat :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
sad sam došao iza štale, čekam da baba nareže kobasice i vidim peku se bifteki , dođite na večeru ima za sve! :D :D
e da čvarki su več prošli, to moj šogi mlati ko da je iz šume pobjego! :lol: :lol:
 
P

Picek

Guest
evo i prve kulinjače su suhe i spremne za degustaciju:

Slika155.jpg


Slika156.jpg


i mogu vam reći da su idealne.. nema toga tko bi im odolio..

ZJ jesam li ja ono tebi obećao degustaciju? :D
 

Najnoviji postovi

Na vrh