• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Komasacija

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Citam vas, citam... Redovno vas pratim :D Dobra je tema i jos bolji komentari. Ono sto mi prvo upada u oko da su najvise protiv komansacije ljudi iz krajeva koji imaju male i rascjepkane parcele. Ja sam zivio u zupanijama s najvecom i s najmanjom prosjecnom velicinom parcele. Osjecko-baranjska, 0.9 ha prosjek i Dubrovacko-neretvanska, 0,12 ha prosjek. Ne mogu se mjeriti po jako puno faktora, ali evo jedan primjer. Moj prijatelj ima 1,5 ha vinograda u Konavoskom polju. Ukupno posjeduju cca 5 ha, ali ne mogu nista drugo obradjivati jer je dosolovno nemoguce raspetljati gordijske cvorove vlasnistva, a htjeli bi. Ja s druge strane posjedujem 5 ha, najmanja oranica mi je 0,72 ha, a najveca 3,34. Obradjujem sve i svake godine se sirim pomalo, ove godine mozda dodjem do 20 ha, daj Boze.
Gdje je tu logika? Zasto taj covjek nema pravo na jednak porast svog gospodarstva a okruzen je neobradjenom zemljom?
Komansacija je nuzna, bez nje ce nam pola drzave zarasti u korov, a mi cemo se i dalje klati zbog pola metra medje.
Sto se tice ranije spomenute Italije, u pola industrijske zone u Raveni sam vidio njivu u obliku slova L. Sirina mozda 10 m. I psenica se zeleni, ko naslikana. Doduse, izvan grada, mislim da ni jedna nije manja od 4-5 ha.

Ovaj podatak da je prosjek parcela u Osjecko-baranjskoj zupaniji 0,9 Ha plasiraju oni koji zele zaraditi na komasaciji koja je u Slavoniji potpuno nepotrebna. Kao sto je vec netko napisao, mafija preko novina plasira dezinformacije kako je sve usitnjeno. Prava istina je suprotna. Postoji veliki broj usitnjenih cestica, ali one cine jednu cjelinu, imaju jednog vlasnika i ne treba ih gledati kao nesto usitnjeno nego te cestice treba spojiti u jednu.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Dečkovi, ja svoju zemlju nedam komasirati na način na koji se to radilo sedamdesetih.
Nek mi ponude model po kojem će mojih jedanaest hektara ostati jedanaest hektara u tri komada, i da imam komad blizu sela, komad u sredini atara i komad na kraju atara, da su dva ravna ko stol, jedan malo nagnut - e, onda dam. To je neki prosjek popostojećeg stanja. I platiti ću troškove komasacije.

Ali, tko će mene pitati jednom kada potpišem da dam. Nikto. Biće uzmi što dobivaš i šuti. I uz to manjak mojih kvadrata za desetak posto. Brus.

E, zato nedam.

A vi dečeci kompletirajte si parcele onako kako sam ja - susjed oće prodati, oće trideset posto više nego peti dalje - uzimam. Trideset i pet godina sam tako radila, zadnjih tri - četiri nisam kupila ništa. I više niti neću. Zemljice sam dala u najam i nema te sile koja će me prisiliti da je nekome prodam. Za sada. Kada se odlučim za prodaju biti će to zbog moje volje i meni poznatih računa. A ne zato što će mi država narediti da prodam ili me pljačkaškim načinom prisiliti na to.
Napraviti ću državni udar ako pokuša. Zvati ću se ne Sonja nego Matija Gubec.

Živjela ja - primam sljedbenike u udarničku brigadu.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
Ajd johabice malo optimizma, mozda dobijes tih 11 ha u jednome komadu i to bas na mjestu gdje si pozelis :eek:: . A i onako ti svejedno kad si dala zemlju u najam. Ak bumo cekali trideset i pet godina i placali 30 % skuplju zemlju pregaziti ce nas i Rumunji i Bugari :mur:
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
514
Sonja,na jučerašnji dan je Gubec izgubil bitku kod Stubice. Ako se ovi "meglenjaki" zainate s komasacijom, na kraju te budu u Dravu hitili da im ne delaš probleme.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,245
Hebate, Vargas, pa ti se još toga sjećaš??? :D:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ajd johabice malo optimizma, mozda dobijes tih 11 ha u jednome komadu i to bas na mjestu gdje si pozelis :eek:: . A i onako ti svejedno kad si dala zemlju u najam. Ak bumo cekali trideset i pet godina i placali 30 % skuplju zemlju pregaziti ce nas i Rumunji i Bugari :mur:


Neću ja u jednom komadu - pa da mi tuča sve stuče kada udri. Ili suša dok se kiša bude slijevala baš tamo di moj komad nije. Ili mraz ofuri......
Oču u tri, tako da mogu balansirati - pametnica po defaultu, a? :icon_wink:

Sonja,na jučerašnji dan je Gubec izgubil bitku kod Stubice. Ako se ovi "meglenjaki" zainate s komasacijom, na kraju te budu u Dravu hitili da im ne delaš probleme.

Daj , jesi neki....ti mi baš zaš srezati optimizam.:icon_scratch:
U Muru me budu, u Muru - ali ne budu - znam ja igrati podlo.:icon_razz:

Hebate, Vargas, pa ti se još toga sjećaš??? :D:

Jel vidiš, on je pravi bojnik, ugledaj se u njega i učlani u pokret otpora.
Nije gušt plivati kako te voda nosi, treba plivati protiv struje.:icon_thumright:
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
514
U autu imam "glavnu stanicu " radio Čakovec, a oni imaju emisiju vremeplov, pa mi neke stvari ostanu u sjećanju. Par dana. A i preci su mi vjerojatno iz tog kraja, barem po dedinem prezimenu Bedeković, Bedekovčina ti je blizu Stubice.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Pratim i čitam komentare, vrlo, vrlo zanimljivo bude :)

Ja samo velim nek se oteže cijela stvar čim dulje.

Komasacija je dobra i podržavam to, ali prvo treba srediti neke druge stvari pa onda ju provesti, ovako od toga neće biti ništa.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,245
Šanana, ribe se ne love v bistroj vodi...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Nemaju svi u Slavoniji drzavne table od 20 ha, ima puno nas malih koji imamo parcele 1-2 jutra, otvori arkod pa provjeri. Ovdje se brkaju kruske i jabuke, nekima je velika parcela od 2 ha i misle da je ne treba povecavati. A sto je s ljudima koji rade 100 jutara u 50 parcela? Ne bi bilo logicno da to bude mozda 6-7 komada?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Naravno, vi pšeničari i kukuruzari to trebate. I izborite se da dobijete. vama trebaju respektabilne table.

Nama povrčarima nisu bitne toliko velike, hektar, dva, tti je sasvim dovoljno.

a gle, netko spomenuo Italiju kod Ravene i table od četiri -pet hektara.
Ima. Bila - vidjela.

ali ne posvuda. ima i od pol i četvrt i manje, dakle - nije cijela Italija komasirana. Kao niti cijela Nizozemska, ( isto bila - vidjela) kao niti vjerojatno nijedna država. Pa i Hrvatska je djelomično komasirana.

Ali, tako dugo dok ja ne dobijem pravednu intervenciju u moje privatno vlasništvo - ja dobrovoljno nedam.
A znamo da za sada pravednosti kod nas nema.

Zato, komasacija u Slavoniju, moja općina nek bude zadnja na redu, po mogućnosti nikada tako dugo dok je sistem kojim se radilo do sada na snazi.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,717
...a kaj nisu rekli da oni kvadrati koji ti odu u javno dobro (putevi, kanali, nasipi) prilikom komasacije bivaju otkupljeni od vlasnika u ime države (al opet ne izvlaštenjem nego "pravednom naknadom")?...

ili sam opet previše :icon_pidu: pa lijepo sanjao...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ja sam spomenuo Italiju i rekao sam sam da ima i parcela od 10 m, ali izvan grada prevladavaju vece parcele. Tako bi trebalo i kod nas biti, oko naselja trajni nasadi, plastenici i povrce, a ratarstvo na velikim tablama. Ali, pola Hrvatistana misli da ce bas njegova njiva bit gradjevinska zona. Svi pricaju ko da nam slijedi baby-boom. Civilizirane zemlje su jos prije pola stoljeca uvele zelene pojaseve i izvan toga jednostavno nema gradnje. Sto puta sam rekao, Velika Britanija je od 1945 do danas izgubila 1000 ha na urbanizaciji i to iskljucivo na prosirenje infrastrukutre, a Hrvatska godisnje urbanizira 300 ha. Englezi su jazavci za nas. A Makedonija je od osamostaljenja izgubila, pazi sad, 60 000 ha oranica. I ako nastavi tim tempom za 50 godina ce sve zabetonirati.
I kod nas svaka opcina i svako selo ima barem jednu industrijsku/poslovnu/poduzetnicku zonu. I sve su na najboljim tlima i na najvecim parcelema. Ne treba govoriti kako nam industrija tamo cvjeta. I kao posljedica osobnih interesa pojedinih idiota, svaka nova ulica izgleda ko ciganska mahala. Ko da je vol iso i piso, rekli bi stari. Ne samo komansacija, nego i zeleni pojasevi i porez na neobradjeno zemljiste, pa zabrana kupovine poljoprovrednog zemljista strancima... sve to treba uvest, ali niti ima tko da uvede niti da podrzi.
Nebitno, ljudi na sve gledaju krivo, vide samo osobnu kratkorocnu korist i nista ih drugo ne zanima.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
problem gubitka zemljišta su i urbanistički planovi. Općina odredi da je nešto građevinska zona i onda poljoprivredno odmah postane građevinsko. E ne bi to meni bilo tako. Građevinska zona da, ali zemljište treba prenamijenit, pa ako hoćeš prodati za 50 eura kvadrat umjesto 2-5 plati. I to bi se masno plaćalo. Ne bi im na pamet padalo mijenjati u građevinskog.
Te zone su u cilju dobivanja glasova i pogodovanja pojedincima.
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
je, je......a ja lovim u mutnom na drugi način - ja imam pola hektara lijepe trideset metarne širine unutar sela uz glavnu cestu. Sve niže i više od nje i preko puta nje - kuće. Pa kak ne bi bile kuće kad je to glavna ulica u selu. I fino se vodi kao poljoprivredno zemljište. I ne bude me sada fino nitko opandrčil sa porezom zbog nestavljanja u funkciju na to. A sam lumen, a?


Ma jasno je svakome promišljenome da je dobro da su parcele čim veće, ali ja jednostavno ne želim komasaciju na hrvatski način, gdje će spretniji i imučniji potplatiti provoditelja da mu namjesti najbolje pozicije a onaj koji to nije u mogućnosti će dobiti uvjetno rečeno bezvrijedno. Kako svi vidimo da za sada naše pravosuđe lopine ne smješta tamo gdje se trebaju nalaziti jasno je kako će svaka komasacija kod nas završiti. Naravno da se nebi cjepidlačilo i ispeljavao mak na konac, čovjek je tolerantan, uvijek sa mogučnošću dogovora i odstupanja od nekih svojih zahtjeva i želja, ali u nekim granicama normale. Ja za sada ne vidim takve mogućnosti i zato opet velim - maniti se moga vlasništva jer će perje letjeti na sve strane. I svijesna sam ja da sam ja samo pojedinac koji nema ni na šta nikakvog utjecaja i da se pušem ko vuk u praščičevu kućicu od cigle, ali ja moram reći ono što mislim.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Prije nekih 30-ak godina kad je radjena komesacija oduzeto nam je otprilike 10% posto povrsina ,iz ovog ili onog razloga al je oduzeto...
Parcele su nam okrupnjene i dobili smo komade od 3-4vlasnika koje su bile podosta zapustene ,a neke nisu bile nikad ni orane (livade)...
Sad 30 godina poslje parcele su dovedene u red ,gnojene stajskim gnojem ,uredno odrzavane ... i sad bi se ja trebao sazalit nad onima od 100+ ha ,koji su na raznorazne nacine dosli u posjed i koristenje (cast iznimkama) i dat svojih 10 da bi on imao u komadu???
Ako ista mrzim onda je to ova mastodontsko-grofovska poljoprivreda u kojoj pojedinci obradjuju na stotine ha ,zaposljavaju 2-3 radnika... i ko tu onda ima koristi osim njega samog... takve primjere imam u svojoj okolici i zato to govoriim... Politika 100,200,500 kmetova i jedan grof mi nikako ne lezi...
Prema tome nedam!!!
 
Posljednje uređivanje:

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Nemaju svi u Slavoniji drzavne table od 20 ha, ima puno nas malih koji imamo parcele 1-2 jutra, otvori arkod pa provjeri. Ovdje se brkaju kruske i jabuke, nekima je velika parcela od 2 ha i misle da je ne treba povecavati. A sto je s ljudima koji rade 100 jutara u 50 parcela? Ne bi bilo logicno da to bude mozda 6-7 komada?

U Slavoniji i Baranji postoje oni koji rade tisuce Ha i oni ulaze u prosjek.
 

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Urbanizacija plodnog tla nema veze sa komasacijom. Uskoro cemo gradjevinskog zemljiste privoditi kulturi tj. pretvarati u poljoprivredno zemljiste. Za dvadesetak godina moci cemo preorati veliki broj sela, a za 50 i gradova.
 
Na vrh