• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koronavirus

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,713
Baš tako, a neznam i odkad je školovanje besplatno. Do prije neku godinu su se knjige , radne bilježnice, bilježnice, hrana u školi i još štošta plačali. I to se smatra plačanjem školovanja po meni.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Pa ni u Jugi nitko nije dijelil knjige ni bilježnice, već ih je trebalo kupiti. Isto kak ni gablec u školi, a ni prijevoza nije bilo.
 

Dalija

Član
Tu od
20 Srp 2015
Poruka
25
Kad se kaže besplatno liječenje onda se se to odnosi na operacije, transplatacije, porode, toplice, terapije... sve zahvate koji zapravo jako puno koštaju, a kod nas se ne plaćaju.
Isto je sa školovanjem.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,846
Pa ni u Jugi ........, a ni prijevoza nije bilo.
Bogami moji kolege/ce koji su imali četverogodišnju školu u mjestu, nastavili su školovanje u centralnoj osmogodišnjoj. Neki su pješačili i 7 km u jednom smjeru
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,713
I svi smo bili sretni.
70% ljudi nije imalo ni automobil, a sada kad dolaze neki pojedinci na npr. posao ušli bi sa autom u kancelariju da mogu, i da ne nabrajam dalje.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,914
Neznam odkad je kod nas lječenje besplatno.
Pogotovo ako raka dobiješ.
Ljekove treba plaćati.
Svako mjesec plaćam za kojekakve ljekove po 500 kn.
A nažalost neko u familiji ima metastaze i za lječenje će trebati oko 5000 eura već.
Kolega, zaboravio si uračunati i mito od par tisuća, jer inače dojdeš na red dok te nebude.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Pa ni u Jugi nitko nije dijelil knjige ni bilježnice, već ih je trebalo kupiti. Isto kak ni gablec u školi, a ni prijevoza nije bilo.
Ni knjiga nije bilo toliko, ni radnih bilježnica nije bilo. Knjige se nisu mijenjale tak često pa su ih, barem kod mene koristile mnoge generacije. Ak sam koju oštetil, to sam platil, a po predaji starih u školu, druge za iduću godinu sam dobil besplatno. Kupil sam samo omote, a kome su ti plastični omoti bili preskupi koristil je pak papir da bi sačuval knjige.

Bogami moji kolege/ce koji su imali četverogodišnju školu u mjestu, nastavili su školovanje u centralnoj osmogodišnjoj. Neki su pješačili i 7 km u jednom smjeru
I svi smo bili sretni.
70% ljudi nije imalo ni automobil, a sada kad dolaze neki pojedinci na npr. posao ušli bi sa autom u kancelariju da mogu, i da ne nabrajam dalje.

Pješačenje je jedna od najzdravijih aktivnosti, danas nažalost zanemarena. Uz ostale dobre strane poboljšava imunitet pa je u današnje vrijeme jednako korisno, a možda i korisnije od cjepiva protiv korone.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,713
Ja inače putujem javnim prijevozom na posao. A jedan od tih koji i u wc ide autom mi kaže nepaziš na svoje zdravlje, hehe, prešutio sam , nek čovjek živi u svom ne znanju. Ima čovjek 60 godina.
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,138
Kolega, zaboravio si uračunati i mito od par tisuća, jer inače dojdeš na red dok te nebude.
Je i pitanje što će biti.
Nažalost jedva ju je hitna uzela.
Prvi put odbila a drugi put plaćali privatno ct.
Kad su vidili stanje ostala u bolnici.
Neznam što reći ali teško bolesnoj osobi kod nas.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Glede pandemije, a znate da sam skeptik prema njoj (ne prema samoj bolesti kao takvoj), nađoh zanimljiv članak zakaj je vjerojatno porasla smrtnost u Indiji:

Za one kojima je ovo predugo, skraćeni prijevod otprilike ovak izgleda:
“Kad je Indija prestala propisivati ivermektin i započela cijepljenje, smrtnost je skočila.”

Još u siječnju govorilo se o Ivermektinu, jeftinom i učinkovitom lijeku koji se koristi u Indiji. Međutim, pažnja je usmjerena na cjepivo i od tada je smrtnost porasla te postoje naznake da bi se to moglo ponoviti i drugdje.


Znači, očito postoji metoda liječenja koja može pomoći, ali se "po preporukama SZO" guraju se respiratori bez liječenja, a znamo kakav je postotak preživljavanja.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Neznam odkad je kod nas lječenje besplatno.
Pogotovo ako raka dobiješ.
Ljekove treba plaćati.
Svako mjesec plaćam za kojekakve ljekove po 500 kn.
A nažalost neko u familiji ima metastaze i za lječenje će trebati oko 5000 eura već.
Da, oni koji nisu na listi preko recepta, i oni najnovijih generacija za koje je doplata dijela cijene. Tako je već dugi niz godina.
Moj muž doplaćuje lijek za visoki tlak. Doktorica mu je ponudila izbor - stariju generaciju koji dva pokrivaju hipertenziju bez doplate, ili novu koji je tri u jedan - jedna tatableta sa tri aktivne tvari koji treba doplatiti 70 kn. Uzeo je ovu sa doplatom. Nije morao, mogao je ostati na prijašnjoj terapiji koja je dosta dobro, iako ne i savršeno, funkcionirala. Ova nova funkcionira savršeno.

Mi zapravo i nismo svijesni koliko su lijekovi skupi, pogotovo za teške bolesti.
Trenutno mi pada na pamet Interferon kojeg se sjećam iz vremena mladosti - prije dvadeset - trideset godina kada je došao na listu u Hr. kao spasonosni za neke oblike teških bolesti, pa sam pogledala cijenu koju ima danas - oko 1250 kn jedna doza.
Ili Perjeta npr. iz 2015., oko 21 000 kuna jedna doza - ako bolesnik ima samo pet kemoterapija , to je preko 100 000 kuna samo za pet kemoterapija bez svega ostaloga u ljječenju.
Postoje i oni čija je cijena i preko milijun kuna po dozi.
A i oni koji koštaju dvadesetak kuna.
Koji će nama u nekom trenutku zatrabati - ne možemo unaprjed znati.
Moj je otac imao karcinom, plaćalo se ono što nije išlo na recept i ono čime smo mu samionicijativno pokušavali pomoći. I neke vitaminsko - mineralne prepartate, koji se isto ne dobivaju preko recepta. Zapravo ne znam je li mama nešto u ljekarni doplaćivala za ljekove na recept.
Ne možemo govoriti da nismo dobro pokriveni sa beplatnim lijekovima, znam da neki dijabetičari dobivaju i nekakve sokove preko recepta, znam ih imenom i prezimenom, koji svakih mjesec dana nose nekoliko paketa iz apoteke.
Besplatno naravno ne znači doslovno besplato, nego da plaćanjem zdravstvenog doprinosa dobivamo lječenje i lijekove koji, ako nam zdravstveno stanje zahtjeva, mogu deset ili sto puta premašiti zbirnu cifru koju smo kroz trideset pet ili četerdeset godina zdravstvenog osiguranja uplatili u zdravstveni fond. Isto tako postoje ljudi koji ne iskoriste možda niti deset posto novaca koji su kroz radni vijek uplatili jer su zdravi.

Želim ti - ako sam dobro shvatila da si bolestan - uspješno lječenje i brzu pobjedu.
Potražila sam nešto što mi je ostalo u sjećanju i našla - sada, koliko ima reale u tome i što se u međuvremenu u ovih godinu - dvije dana dalje događalo, ne znam, ali budi nadu, pogledaj ako želiš, mada ja novinarima više ništa ne vjerujem, previše se žutog senzacionalizma valja kroz medije u svim sferama života:

STIŽE ANTIBIOTIK PROTIV RAKA, PRVI POTPUNI LIJEK ZA KARCINOM Da, istina je, imat ćemo ga za godinu dana, terapija će biti kratka, jeftina i učinkovita
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,138
Nisam ja neko iz moje bliže familije nažalost.
Za liječenje treba biti novca.
Da se ne troši na predizborne plakate i ostale gluposti.
I kakva oslikavanja zgrada i gluposti.
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
Pa ja sam još u sistemu školovanja. Moja krasna iskustva. danas realno mogu za 500 kn kupiti tablet djeci umjesto knjiga i radnih blj . to bi djeca mogla koristi i osnovnu i srednju i fakultet. kvaliteta obrazovanja je loša . ja sam uvijek bio napredniji od drugih. kada bih završio zadatak morao bi čekati da drugi završe. na drugu lekciju u knjizi sam ne smiješ krenuti. problrm je u školovanju što je premala individualiziranost i tehnike učenja(učenja na pamet činjenica nije znanje). trbalo bi biti da nije bitno koliko znaš nego koliko brzo učiš. također sustav školovanja je napravljen za kapilastičko iskorištavanje. u svakom poslu postoji znanje. to se donekle nauči. ali kako funkcionira društvo,koja je moja uloga udruštvu,kakva ja plačanja imam prema državi, koja su moja prava(dali uopče postoje) to nitko ne uči.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh