• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kosilica za travu

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
"svjećica bude natopljena benzinom prije nego što je potpuno upalim"
Jel bude vlažna, ili je ti namočiš da lakše sastavi? Kakva je struja?
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,738
Pozdrav ljudi.E ovako, prijatelj mi je bio kosio travu ima godinu dana, inače sam radio u Njemačkoj pa mi nije imao ko kosit. Biser je uzeo i nasuo mješavinu u kosilicu u koju ide benzin/ulje.
Pozdrav.
Mješavina, ne smeta, nije bitno.
Radi se o samohodnoj kosilici einhell gc-pm 40 s-p.
Koji točno motor, proizvođač. Einhel tu ništa ne znači ima koje kakve motore.
Vratim se iz Njemačke, krenem radit kosilicu, prvo sam ulje isuo iz nje, u kosilici je bila 1 litra ulja više od propisane.
Jako neobična količina, litra ulja plus normalno potrebna količina, pa to je moralo istjecati kroz mjerač van iz kartera.
Kad sam to sredio naspem novo ulje, skinem cijeli karburator i ocistim ga, ocistim dizne i sve, vratim to sve neće upalit. Upali kad našpricam malo benzina u karburator(Skinem filter zraka) Radi 2 sekunde i ugasi se.
Ako radi 2 sekunde radi na benzin koji si našpricao, a benzin iz rezervoara ne dolazi u motor.
Zatim skinem glavu i komplet je očistim, nauljim ventile stavim sve nazad. Naštelujem ventile na 0.50mm, pošto su mi iz einhell-a rekli da se šteluje na 1mm plus minus.
Ovo je bilo nepotrebno, ako je kosilica stara 3 godine.
Startujem ju, radila jedno 1-2min, dimila i štucala i ugasila se.
Ovo bi moglo biti pokazatelj da si jako raštelao fergazer i motor svojim radovima.
Odvrnem svjećicu i na njoj kao crno izgoreno ulje u tekućini. Stavim drugu svjećicu sačekam 10min, upalim je opet radi, al dosta dimi(sivi dim), i radi jako neravnomjerno.
Sivi ili bolje plavi dim, je znak da još uvijek sagorjeva prekomjerna količina ulja akumuliranog negdje po kanalima motora.
Da naglasim da je sa dovodom goriva sve u redu, sipan nov benzin, svjećica bude natopljena benzinom prije nego što je potpuno upalim.
Jedno ti je u suprotnosti s drugim, ja mislim da fergazer sad prelijeva, a ne da je sve u redu.
Nakon toga sam odvrtao i dovrtao sajlu poluge gasa,
Opet nepotrebne aktivnosti.
nakon toga sam vidio da neki pišu da se to ne smije raditi jer se može sjebat moment paljenja,
Sajla za gas nema veze s momentom paljenja. Sajla za gas otvara i zatvara leptir za zrak. Paljenje ti je fiksirano postavljenim fiksnim magnetom u ventilatoru...
pa eto ako može netko da mi pokuša pomoći na rubu sam živaca sa njom više, a u planu mi nije da kupujem drugu kosilicu jer je ova u mojem vlasništvu od 3 godine odradila izvrstan posao. Hvala vam unaprijed.
Nemoj kupovati novu, 3 godine je još nova kosilica. Angažiraj nekoga tko se razumije u motor da ti ga nakon svega vrati u život i ne čačkaj ga više.
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
Dovoljno je da pogrešno okreneš čašicu ispod plovka rasplinjača, da ti blokira plovak, pogotovo ako je lončić sa vijkom za ispuštanje sa strane... Ostalo sve je Plus objasnio.... 🙂
 

blackangel277

Novi član
Tu od
22 Ožu 2023
Poruka
6
"svjećica bude natopljena benzinom prije nego što je potpuno upalim"
Jel bude vlažna, ili je ti namočiš da lakše sastavi? Kakva je struja?
Kad stavim novu svjećicu zaverglam par puta, izvadim je i bude natopljena benzinom. Za struju ne znam, al po nekoj logici ako pali znači da je i to u redu, Pregledao sam kablove nema nikakvih pukotina ili tome slično.
 

blackangel277

Novi član
Tu od
22 Ožu 2023
Poruka
6
Pozdrav.
Mješavina, ne smeta, nije bitno.

Koji točno motor, proizvođač. Einhel tu ništa ne znači ima koje kakve motore.
OHV Četverotaktni, zračno hlađenje
99cm3
1.2kw, To je sve što sam uspio naći

Jako neobična količina, litra ulja plus normalno potrebna količina, pa to je moralo istjecati kroz mjerač van iz kartera.
U kosilicu stane 0,4 litre ulja, to jest preporučena količina, sad il sam ja slijep il sam natočio skoro puno flašu od 1,5 litre.
Ako radi 2 sekunde radi na benzin koji si našpricao, a benzin iz rezervoara ne dolazi u motor.

Ovo je bilo nepotrebno, ako je kosilica stara 3 godine.
Ponavljam, kosilica nije bila kod mene i ne znam šta je rađeno na njoj i koja je granica ljudske gluposti tako da sam morao sve provjeriti.
Ovo bi moglo biti pokazatelj da si jako raštelao fergazer i motor svojim radovima.

Sivi ili bolje plavi dim, je znak da još uvijek sagorjeva prekomjerna količina ulja akumuliranog negdje po kanalima motora.

Jedno ti je u suprotnosti s drugim, ja mislim da fergazer sad prelijeva, a ne da je sve u redu.

Opet nepotrebne aktivnosti.
Koliko znam ako je sajla previše labava, ne radi struja tjt svjećica ne radi.
Sajla za gas nema veze s momentom paljenja. Sajla za gas otvara i zatvara leptir za zrak. Paljenje ti je fiksirano postavljenim fiksnim magnetom u ventilatoru...

Nemoj kupovati novu, 3 godine je još nova kosilica. Angažiraj nekoga tko se razumije u motor da ti ga nakon svega vrati u život i ne čačkaj ga više.
Probat ću, hvala.
 
Posljednje uređivanje:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,738
Dobro jutro, kavica ☕.
Sve mi je jasno i sve je u redu.
Pitam se, ako znaš da u motor ide 0,4 lit ulja, pa za kojega si vraga ulijao 1,5 lit. Ludo, suludo za moje razmišljanje.
Jasno mi je da si totalni nepoznavatelj u mehaniku kosilica, takvi ljudi se ne upuštaju u raskapanje stroja koji je radio 3 sezone. Ti to sad učiš na najteži način.
Brkaš funkciju sajle i struje itd. Suviše težak problem za obuku preko foruma. Oprosti ja sam samo iskren.
PS
O motoru sada znamo samo da je no name kineska slaba igračka, ništa više. Predaj to u ovlašteni servis, novo je, ali dok ti vrate u život ne prčkaj motor više. I da ako piše 0,4 lit ulja onda toliko i niti kapi više. A fergazer je osjetljov, jako. Ne čačkaj ga nakon ovog iskustva. Molim te.
🥂
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
Kad stavim novu svjećicu zaverglam par puta, izvadim je i bude natopljena benzinom. Za struju ne znam, al po nekoj logici ako pali znači da je i to u redu, Pregledao sam kablove nema nikakvih pukotina ili tome slično.
Staviš svjećicu na kabl koji je napaja, prisloniš navoj na rebra za hlađenje i povučeš starter (špagu), tu ćeš vidjeti kakva ti je iskra, dal je ima... Možda treba zazor poštelati... Samo polako. Kad nešto promijeniš isprobaj pa se savjetuj. Napravio si puno "posla" pa se obratio forumu, tako da si možda i sam doprinio neispravnosti.

Ovi dečki što te savjetuju znaju puno. Ja sam u ovih 10-ak godina na forumu jako puno naučio samo prateći ih.

Samo polako i smireno. I čitaj upute... 😁😉
 

blackangel277

Novi član
Tu od
22 Ožu 2023
Poruka
6
Staviš svjećicu na kabl koji je napaja, prisloniš navoj na rebra za hlađenje i povučeš starter (špagu), tu ćeš vidjeti kakva ti je iskra, dal je ima... Možda treba zazor poštelati... Samo polako. Kad nešto promijeniš isprobaj pa se savjetuj. Napravio si puno "posla" pa se obratio forumu, tako da si možda i sam doprinio neispravnosti.

Ovi dečki što te savjetuju znaju puno. Ja sam u ovih 10-ak godina na forumu jako puno naučio samo prateći ih.

Samo polako i smireno. I čitaj upute... 😁😉
Hvala vam, uvijek je olakšanje kad imaš savjete od puno iskusnijih ljudi, i drago mi je zbog pomoći. :D
 

blackangel277

Novi član
Tu od
22 Ožu 2023
Poruka
6
Dobro jutro, kavica ☕.
Dobro jutro, hvala na odgovoru.
Sve mi je jasno i sve je u redu.
Pitam se, ako znaš da u motor ide 0,4 lit ulja, pa za kojega si vraga ulijao 1,5 lit. Ludo, suludo za moje razmišljanje.
Rekao sam već, kosilica nije bila kod mene i nisam ja nalio ulje u nju. Da je bila kod mene sigurno ne bih nalio 1 litru ulja više od propisanog. Vjerovatno mu nije upalila pa je mislio da može problem riješiti nalivanjem ulja.
Jasno mi je da si totalni nepoznavatelj u mehaniku kosilica, takvi ljudi se ne upuštaju u raskapanje stroja koji je radio 3 sezone. Ti to sad učiš na najteži način.
To je točno, učim koliko mogu i želim naučiti što više takvih stvari jer me zanima mehanika.
Sad ćete mi reći da se ne može učiti preko foruma, ali opet se mogu naučiti neke osnovne stvari, opet na greškama se uči.
Brkaš funkciju sajle i struje itd. Suviše težak problem za obuku preko foruma. Oprosti ja sam samo iskren.
PS
O motoru sada znamo samo da je no name kineska slaba igračka, ništa više. Predaj to u ovlašteni servis, novo je, ali dok ti vrate u život ne prčkaj motor više. I da ako piše 0,4 lit ulja onda toliko i niti kapi više. A fergazer je osjetljov, jako. Ne čačkaj ga nakon ovog iskustva. Molim te.
🥂
I da je kineski motor, radio je u mom vlasništu perfektno. Promjenim ulje na 50 radnih sati i vozi dalje. Palila je na jedan cug, nikad nisam imao problema ni sa motorom ni sa ostalim stvarima. Uzmem pročistim malo filter i vozi dalje. Možda je jedina pouka iz ovoga svega da se kosilica ne daje biserima poput ovoga. Da naglasim da stvari koje ja radim u 99% rade i budu ispravne, jer radim jedno po jedno i uvijek znam šta je rađeno i na čemu sam. Ovako je sve odjednom i nemam pojma šta je rađeno na njoj i trebam sve provjeriti. 😁:ppozdrav:
 

gorance

Novi član
Tu od
25 Ožu 2023
Poruka
1
Pozdrav.Sta moze da bude sa kodilicom 4 takt brigs kad napumpam gorivo pumpicom upali se i odmah ugasi?
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
897
Pozdrav.Sta moze da bude sa kodilicom 4 takt brigs kad napumpam gorivo pumpicom upali se i odmah ugasi?
membrana...

Dobro jutro, hvala na odgovoru.

Rekao sam već, kosilica nije bila kod mene i nisam ja nalio ulje u nju. Da je bila kod mene sigurno ne bih nalio 1 litru ulja više od propisanog. Vjerovatno mu nije upalila pa je mislio da može problem riješiti nalivanjem ulja.

To je točno, učim koliko mogu i želim naučiti što više takvih stvari jer me zanima mehanika.
Sad ćete mi reći da se ne može učiti preko foruma, ali opet se mogu naučiti neke osnovne stvari, opet na greškama se uči.


I da je kineski motor, radio je u mom vlasništu perfektno. Promjenim ulje na 50 radnih sati i vozi dalje. Palila je na jedan cug, nikad nisam imao problema ni sa motorom ni sa ostalim stvarima. Uzmem pročistim malo filter i vozi dalje. Možda je jedina pouka iz ovoga svega da se kosilica ne daje biserima poput ovoga. Da naglasim da stvari koje ja radim u 99% rade i budu ispravne, jer radim jedno po jedno i uvijek znam šta je rađeno i na čemu sam. Ovako je sve odjednom i nemam pojma šta je rađeno na njoj i trebam sve provjeriti. 😁:ppozdrav:
najprije kako je kolega rekao, vidji kakva je varnica. Ako daje varnicu, karburator ponovo skini ispuvaj i pogledaj dihtunge da ne vuc fals vazduh...
 

tunjica

Član
Tu od
20 Kol 2015
Poruka
34
Da li je ovo best buy trenutno, ili ima neka druga kosilica vulgaris s košarom za dvorište od 200m2...? Vidim da ima taj Briggsov motor s plastičnim fergazerom koji pravi probleme sudeći po postovima na par stranica prije...
Villager Atlas 4011 B s B&E motorom od 125 cm3, cijena s kodom je 280 eura
https://www.mall.hr/benzinske-kosili...-4011-b-060221
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Meni se baš sviđa taj frgo s mebranom..(ako je tu taj)..više nego varijanta s plovkom
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
To je sa plovkom, one serije sa membranom imaju karburator sa desne strane gledajući u smjeru vožnje. Barem te serije motora na malim kosilicama.
 

tunjica

Član
Tu od
20 Kol 2015
Poruka
34
I šta je onda bolje, plovak ili membrana?
Trebam najobičniju kosilicu koja će paliti i raditi, nemam nikakvih znanja o karburatorima i sličnom :eek:
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Nisam stručnjak, meni se ovakav tip motora novije generacije (ohv) sa plovkom pokazao dobro na motokultivatoru, jači je i štedljiviji 30 posto u odnosu na one starije generacije motora sa ventilima u bloku motora.
O dugoročnoj trajnosti nemogu govoriti, (odradio je taj motor ohv loncin kod mene 300 sati i još "puca" od snage....
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,738
I šta je onda bolje, plovak ili membrana?
Trebam najobičniju kosilicu koja će paliti i raditi, nemam nikakvih znanja o karburatorima i sličnom :eek:
Najbolja je "nova kosilica". Ti si se zagledao u 125 kubika, možda je to ipak mala kubikaža, tako ja razmišljam.
Nove su kosilice jednako dobre i s membranama i s plovkom.
Moja ti je sugestija kupi si kosilicu sa kotačima što večeg promjera, mali kotači zapinju za svaki kamenčić i busen trave.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,880
Ako bih birao membrana ili plovak, onda plovak! Membranu će se morati kad tad mijenjati!
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Nisam siguran dal se više proizvode motori za kosilice sa membranom. Zapravo mislim da više nitko i
ne radi "flat head" motore.
Generalno svi OHV motori za istu snagu imaju manju kubikažu. Veče su kompresije pa su automatski i ekonomičniji. A to se danas najviše traži:p
 

Najnoviji postovi

Na vrh