• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kosilica za travu

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
Skini ga i kemijski očisti.

Dodaš malo sode za pranje bačvi u vodu i gurneš željeznu spiku kroz otvor te priključiš na punjač akumulatora. Ostaviš preko noći sutra dan bude čišći neg' novi.

Potraži na yt, imaš masu primjera.
Na taj sam način čistio spremnik kompresora.
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Jel zna neko čime bi oprao rezervar za gorivo od B&S kosilice? Malo mi se pojavila hrđa unutra?
ubaci unitra malo nafte + komad lanca ili šaku matica M 8 ,... i roštaj
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
ubaci unitra malo nafte + komad lanca ili šaku matica M 8 ,... i roštaj
Ili malo sitniji šljunak+nafta. Zatvoriti i tresti dok ne zabole ruke, a onda nastaviti još dvadesetak minuta. :D
 

jaki

Novi član
Tu od
12 Tra 2015
Poruka
12
Gdje mogu što povoljnije naći stražnje kotače fi 290-300 s integriranim ležajem? Ispada da su ti veliki stražnji duplo skuplji od prednjih s zupčanicima.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Traktor kosilica sa Briggs od 12,5 ks nema kompresije (može se vrtiti rukom na zamašnjaku). Skinuli glavu, cilindar nema risova, nesto sitničko, ali ništa strašno.

Što bi moglo biti? ventili dobro ne zatvaraju?dok smo rotirali rukom ide to dobro gore dolje.

Kosilica nije delala 7 let, a prije je stanje nepoznato. Iskru ima finu, anlaser vrti uredno.

Puknuti, jel to ima negdje dekompresor?

Stanje oko fergića je još nepoznato (treba raskopat). No sad me buni da nema kompresije.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,729
Ja nisam puknuti, ali sam se bezobrazno ubacio u temu, ispričavam se.

Da li je to subjektivna procjena da nema kompresije ili je izmjereno - ako je izmjereno koliki je rezultat od 1-10?
Rukom vrtjeti zamašnjak nije problem, sve su to da mi oprostiš na izrazu "drkalice" od motora. Znam da ima dekompresor motor 5HP, sitna opruga na ventilima, radi ručnog startovanja, ovo je 12,5 sa anlaserom - ja uopće nisam gledao taj motor u katalogu ni u praksi jer je to nama išlo i išlo (dok novim kolegama nije ostao bez ulja pa riknula klipnjača i probila blok). Katalog mi sada nije pri ruci, jer sam na fiz. terapijama.
Ustvari spominješ i fergića, pretpostavljam fergazer / rasplinjač, a zašto?
Što se zapravo događa s tim motorom, ne prima / ne pali, ili prima, ali nema snage za učinkoviti rad?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
Neki takvi motori imaju automatski dekompresor.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Neki takvi motori imaju automatski dekompresor.

ZJ a de bi taj dekompresor bil?

@plus: Ma to oživljavamo jednu kosilicu koja je dugo stajala.... strunule malo gume u kleti na zemlji itd.... :(wasntme):

Uglavnom motor struju daje fino na sviječici kad anlasam, a fergić je fergazer, rasplinjač, kojeg vjerujem treba očistiti, čak razmišljam samo pustiti benzin i startati.... :(hi):

A vrtim rukom, čopim za zamašnjak i vrti miško. s tim da nisam baš uvjeren da je motor u komi, svih tih godina je bilo ulja još uvijek do maximuma.

Vjerujem da je prethodnog vlasnika mučila malo struja i to sigurnosni elementi tipa ispod sjedala, pa uključivanje hoda u natrag da moraju biti isključeni noži itd.

A kompresiju uspoređujem s kompresijom acme motora na bcs kosilici. moraš miško dobro zavrtiti da bi rekal motor aha:(wasntme):
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
fekopresor ako ga ima je na bregastoj osovini , sad vrti radilicu i ako ispušni ne zatvara da uhvati papir to je to ..isključi se kad moor zalafa , automacki , manji moori imaju mali bregič na bregastoj , to je več netko ovdje opisaivao , samo niste slušali .
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
ZJ, ovo sam kupil za 500 kn. Dotični imaju nekakvu zvijer od Husquarna kosilice tipa rider za 70 THRK pogon na sve kotače, hidro, ma ide po trsju milina.

Ovu kosilicu su meli za rezervu u staroj kleti, malo jako pohrđavila itd.

Kaj trebam ošmirglat cilindar vodobrusnim ako vidim sitne flekiće hrđe? nije hrđa kak ispupčenje samo flekići kod glave

Puknuti nisam te skužil, pisal si kak da ti u govoru par zubi fali :)

Naj se ljutit. Bum probal s papirom, jest da mi nije jasno kak je uključen, a kasnije se isključi (naravno ako postoji)

Nemrem vjerovat, nemrem skinut kotače, moral bum radpciger koristiti recimo ovak:

https://www.youtube.com/watch?v=haHzqjsCGqQ

Čak imam i isti takav pogon s brenzom sa strane.....

Pogled od ispod.... tko zna u ovoj sumi fedri i poluga ak je sve na broju :)

Hrđavo, no ne i trulo :)
 

Prilozi

  • IMG_1100.jpg
    IMG_1100.jpg
    46.5 KB · Pregleda: 114
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
Koju ti sreću imaš...
A mene moj košta blizu 10t kn do sad :(
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
ZJ, ovo moje je kramp naspram tvog YardMan-a. To ti je neusporedivo.

A to sam slučajno našal, čak nije da mi treba, samo sam se za posal pomogal.... :icon_hang: no imam klince koji sad sline... :icon_sad:

A traktorek ti je MTD 1291 to piše na njemu. Evo ovakav:

https://www.olx.co.za/ad/mtd-1291-ride-on-lawn-mower-ID15QVqI.html

I još k tome rastavljeno kosište... pitaj dragog Boga ak imam sve fedre poluge itd.

Gore je Briggs motor 12,5 ks

Brojeve očitam danas popodne. na briggsu je na poklopcu motora mislim, a na kosilici bi trebal biti pod sjedalom.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
Treba negdje biti onaj tipski broj tipa 13ANxxxxxxx.

Ova oznaka nije dovoljna da se po njoj nekaj najde.
 
Posljednje uređivanje:

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Jučer sam uspio startati Briggsa sav sretan, ali uz sto problema. na rasplinjaču ispucala brtva na čašici i šarafu no malo sam kapnul benzina na filter zraka i drum od prve.

Koliko vidim motor ne dimi i dobro prima gas, no to je samo bilo probno, moram riješiti brtvu.

A onda sam rastepal zadnju getribu i skinul stražnje gume.

Gume budu prošle, malo su spucale ali samo s vanjske strane. Vjerojatno sa 10 cola šlaufima u nutra bude riješeno (sa 8 cola ne mogu dobiti tako široki obujam).

Ali u getribi sam našal svašta. Slike priložene

Požderan gornji poklopac na desnom kotaču jer je izgleda okrenulu piksu nutra na osovini. tj. osovina je zapekla za piksu i onda se tak netko vozil.

Slike u prilogu.

Sad neznam kako to sanirati? Da li ću trebati gornje kućište novo?

To sve na piksama, nema ležaja, a O-ringova ni u tragovima, samo neke pločice...

Možda je već netko čačkal po getribi tko bi ih znal...

Zaboravil sam napomenuti, oznaka jetribe je 618-0077

Poklopac sam čak i našal:

http://www.ebay.de/itm/Rasentraktor...91fb9cd&pid=100033&rk=8&rkt=8&sd=221412044642
 

Prilozi

  • IMG_1134.jpg
    IMG_1134.jpg
    75.8 KB · Pregleda: 129
  • IMG_1138.jpg
    IMG_1138.jpg
    69.5 KB · Pregleda: 95
Posljednje uređivanje:
Na vrh