• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kosilica za travu

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Prije par dana, dok je kišilo, tražio sam uzrok "zakaj ne vužge" a ima benzina i struje 🙃
IMG_20230518_150141.jpg
Nije se puno "zameknulo" ali taman preveč 😏. Del sam drugu, ispravnu Al kajlu i kuca, kuca, kuca srce moje 🎶"
Nemate samo Vi drugi probleme z kajlama 🙃🤣.
A ovo kaj opisujete kak brm, brm na hladno, razmislite: da ste zafnji put očistili fetgazer i zamijenili filter zraka 🙂👋
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,631
Kolega @plus, posumnjal sam i ja na kajlu i skinul sam zamašnjak. Naime, u subotu sam "pokosil" loptu. Stala je kaj da sam lupil v trček 🤣
Kajla je željezna i nije se zameknula.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Vidi se još na prvoj slici da je pukla, odmah sam ju uočil ;)



Majstor @MUHA je rekel da mora biti do H, pa je tak i napunjeno:
Nisam rekel da mora biti, ja tak točim, a i više, i pokazalo mi se kroz ove sve godine kao dobro.

Pomogel je jedan telefonski poziv dr-u za kosilice, kojemu se javno zahvaljujem.
I kak si riješil problem zaletavanja?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,631
Videl sam to...bilo mi je jasno čim se flanđa zameknula. I nije to prvi put...

I kak si riješil problem zaletavanja?
Izgleda da se nekaj dogodilo ili s federom na regulatoru ili nekaj kaj nisam otkril.
Malo sam digel brzinu vrtnje (kosilica nema ručicu, već fiksnu brzinu), tak da feder nije bil više labav.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Vele ljudi da se nije dobro nikakvom zlu čuditi ali ja sam svoju prvu kosilicu iz Austrije prešvercal u Sloveniju.... taj nož nije imal utore na sebi, samo centrir i tele feder. Pokosila je kamenja, zemlje, željeza.....
Mislim da je to bilo bolje nego kak je na ovoj tvojoj.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,631
Kak je, je. Vjerojatno ima boljih načina, ali na MTD-u je tak i za sad dobro funkcionira. Ovo joj je takva, mislim, treća flanđa i drugi nož. Lupala je po kamenju, drvima...ni sam ne znam čemu sve ne i još je radilica originalna.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
A i kratka je osovina radilice.
Možda je neko to tak zračunal da kod manjih udaraca puca flanđa prije nego radilicu savine
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,631
A gle, to je (bila) jeftina kosilica... Koliko se nadelala i kaj je sve pokosila, morem joj spomenik dići.
Samo u subotu i danas je pokosila valjda >500 kvadrata ovakvog đumbusa:
20230529_201251.jpg
Na slici se ne vidi, ta trava ima visinu i "slamu" debelu ko raž.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Ma znam ja da je ona kod tebe bila opterečena ko nigde nikad (y)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
zj ja sam stekao dojam da ti bolje paziš na strojeve , ništa od onog našeg dogovora da kupim trimer od tebe
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Ovaj sistem stezanja noža sa teler federima ima jedan nedostatak, a to je da se nož sa vremenom prezategne pa pucaju vijci. Takav sistem je nekad davno koristil Murray.
Današnji svi motori su dosta skloni zaletavanju u radu, to pripisujem eko normama. Svi ti motori
rade na rubu presiromašne smjese i onda su vrlo male nečistoće dovoljne da okretaji počnu varirati.
Isto tak ovaj sistem automatskog čoka(honda sa voskom, ostali sa bimetalom) nije po meni naročito rješenje.
Godinu-dve je ok, al onda počnu problemi. Ili ju nemreš zapaliti ili posle presauga.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Slažem se s napisanim. Zato ja i jesam zagovornik "preventivnog održavanja", očisti fergazer, stavi novi filter, daj motorčeku neka barem diše normalno.
Novim EKO normama proizvođači doskaču odustajanjem od proizvodnje kao neki u Japanu, ili promjenom dizajna pa uz to prodaju maglu - lažne podatke.
I meni se slabiji / istrošeni motor na početku zaletava brrrm, brrrrm ali onda se smiri, ali svjestan sam u tom trenutku njegove kompresije, zamazanog filtera itd. Gore od toga je da počne curiti gorivo iz fergazera, da prelijeva radi iglice i plovka, e to bude s*anje, do bola, a dijelova je sve manje...
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Da malo otškrinem "pandorinu kutiju", kakvi nam nož treba - za kakvu kosilicu i za gdje kositi?
Da li su motorne vrtne kosilice - za kositi travu od pol metra pa na više?
Kakva su Vaša iskustva?
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,875
Moje iskustvo je ovak:
Zelenilo više od pola metra.
Kučište gurajuće kosilice odrezao skoro ⅓ sa prvim desnim kotačem. I deri!
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
@Lee Champa da to je uvijek opcija, ali nipošto to nije pravilo za normalnu i dugotrajnu upotrebu. Pitanje je koliko bi ljudi pristupilo takvoj modifikaciji svoje kosilice, jer s njom, takvom modifikacijom, nestaje mogućnost lijepog travnjaka na dvorištu.
Bez takvih radikalnih utjecaja, na svoju kosilicu možemo bitno utjecati "izborom i vrstom noža".
Nije trgovački isporučeni nož na kosilici sveta krava... A nije ni "deklarirani" broj okretaja motora. Mislim na one - koji nisu zapušteni, zanemareni i slično 🙃
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,875
To sam morao napraviti jer se radilo o voćnjaku, puno mladica od njih i debele trave
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
728
Nakon što je kolega @plus dao ideju za popravak kućišta kosilice, bacio sam se na posao.

Prvo sam je ugrubo izbrusio, zavario pravokutne cijevi u H formu i zatvorio veće rupe. Inače je kućište bilo puklo skoro na pola oko mjesta gdje se šarafi ručka.



Zatim sam potrošio cijeli maxi poliesterski set, obložio sam cijelo kosište, s gornje strane gdje je bilo šuplje i dodatno H cijevi da ne ulazi smeće, voda i ne hrđa, a i lakše se čisti kad je zaobljeno.



Potom sam dodatno izbrusio višak smole i stare boje te u nedostatku normalne boje nanio par slojeva tekuće plastike koja mi stoji već par godina, ne znam gdje bih je iskoristio. Promijenio ulje, naoštrio nož i ovo su slike nakon par sati košnje.



Nije ispalo najbolje jer nikad u životu nisam tako nešto radio, ali nadam se da će izdržati barem sezonu-dvije. :D Na osovinu kotača bih trebao staviti još po jednu podlošku, to ću prilikom sljedećeg oštrenja noža.

Zasad je preporod u odnosu na stanje prije uređivanja, skroz stabilna, gura se bez ukopavanja i struganja noža po zemlji i više se ne guši toliko u gušćoj travi. Kosio sam travu od 20-30 cm bez problema, samo malo sporije da stigne izmalčirati.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh