• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kosilica za travu

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Svi benzinci se gase na način da se prekine dovod struje na svječicu i zato mislim da nije do nje.
Dolazi do samozapaljenja goriva i zato puca.
Ja se s tim nebi umaral ako sve ostalo radi dobro.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Kod šišanja trave samohodna kosilica je "pronašla" čeličnu cijev. Kosilica je trenutno krepala. Sad se dosta osjete vibracije. Na nožu nisu vidljiva oštećenja pa pretpostavljam da je svinuta osovina. Postoji li neki način da se to sredi doma bez nekog posebnog alata?
@iwanho kaj si riješil s radilicom?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Još ništa. Nisam ni prekontroliral koliko je dobila. Planiram sutra vidjeti koliko je vlovila.
Ne znam kak je izveden prijenos od osovine na kotače. Jel treba na nekaj obratiti pažnju ak bum skidal motor?
Za sad razmišljam u tri smjera:
1. ak je malo svinuta, riskirati i pokušatu čekićem izravnati koliko bi išlo,
2. zamijeniti motor ak ne košta skoro ko nova,
3. kositi unatoč vibracijama dok se ne raspadne, a onda kupiti novu.
Nekak mi se čini da se zamjena radilice ne isplati. Preveč mehaničarskog posla s obzirom na cijenu nove kosilice.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Pitam zato jer sam s kolegom @Kupljenec razmjenjival poruke pa smo se dotaknuli tam jednog servisa i na videu sam uočil da imaju i bave se s ravnanjem radilica.
Znam da to Jurec radi strojno ali ko bi njega platil.... Mada i ovi spominju cijenu od cca 350 kuna.
Za te novce ja bi doma prručni strojček složil i poravnal ju.

Evo video s podacima o servisu pa se raspitaj možda ima neko u tvojoj blizini ko to isto može odraditi.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Velika hvala. :ppozdrav:
Bum danas provjeril. Prvo bum probal nož okrenuti za 180°. Trebalo bi se pokazati u kojoj mjeri je do noža, a u kojoj do radilice. Bum ih nazval. Ako je 350 kn ukupna cijena ravnanja, odnosno ako ravnaju bez vađenja radilice, onda se to isplati.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,875
Kod susjeda je to bil "normalni posel"!
Radilicu u amerikaner tokarskog stroja (je, malo je vekši) i suportom upri dok ne dođeš da instrument pokazuje koju stotu!
 

ŽeljkoKa

Iskusan lik
Tu od
18 Stu 2020
Poruka
569
Je, tak sam i ja na starom dobrom Boehringeru tastovu radilicu ravnao sa suportom..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nazval sam danas servis Krizmanić. Javila se gospođa, valjda ova s videa. Veli da su u gužvi, ali da nek dopelam i da bum moral pričekati 7 dana. Pokušal sam dogovoriti da ne hodam dva put. Nije mi baš blizu i svaki put bum zgubil pol dana ili više. Predložil sam da mi da termin kasnije, može i za 15 dana pa da odem do Zaprešića dok oni poprave i vrnem se za 3-4 vure po popravljenu. Nikak joj nije pasalo da obavim u jednom danu. Nemrem nikak skužiti zakaj joj ne paše da se obavi u jednom danu. Odustal sam od njih i odpelal je kod Mikija u Krapinu. vjerojatno bu me koštalo više nek da sam je otpelal kod njih, ali pukel mi je film. Nije sve u penezima, a da se nemre riješiti i jednom danu ne bi riječi prigovoril. Ako neki popravak košta 350 kn, onda nema logike da traje dulje od 2-3 mehaničarske vure. Srećom pa mi je došla flakserica, ak bu trava preveč porasla, dok se kosilica popravi, za silu bum poflaksal.

Muha, tebi svejedno velika hvala kaj si pokušal pomoći. (y):love:
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Još ništa. Nisam ni prekontroliral koliko je dobila. Planiram sutra vidjeti koliko je vlovila.
Ne znam kak je izveden prijenos od osovine na kotače. Jel treba na nekaj obratiti pažnju ak bum skidal motor?
Za sad razmišljam u tri smjera:
1. ak je malo svinuta, riskirati i pokušatu čekićem izravnati koliko bi išlo,
2. zamijeniti motor ak ne košta skoro ko nova,
3. kositi unatoč vibracijama dok se ne raspadne, a onda kupiti novu.
Nekak mi se čini da se zamjena radilice ne isplati. Preveč mehaničarskog posla s obzirom na cijenu nove kosilice.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
Nekak mi se čini da to i moju čeka...
Sve me strah me postaviti komparator.
 
Posljednje uređivanje:

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Nazval sam danas servis Krizmanić. Javila se gospođa, valjda ova s videa. Veli da su u gužvi, ali da nek dopelam i da bum moral pričekati 7 dana. Pokušal sam dogovoriti da ne hodam dva put. Nije mi baš blizu i svaki put bum zgubil pol dana ili više. Predložil sam da mi da termin kasnije, može i za 15 dana pa da odem do Zaprešića dok oni poprave i vrnem se za 3-4 vure po popravljenu. Nikak joj nije pasalo da obavim u jednom danu. Nemrem nikak skužiti zakaj joj ne paše da se obavi u jednom danu. Odustal sam od njih i odpelal je kod Mikija u Krapinu. vjerojatno bu me koštalo više nek da sam je otpelal kod njih, ali pukel mi je film. Nije sve u penezima, a da se nemre riješiti i jednom danu ne bi riječi prigovoril. Ako neki popravak košta 350 kn, onda nema logike da traje dulje od 2-3 mehaničarske vure. Srećom pa mi je došla flakserica, ak bu trava preveč porasla, dok se kosilica popravi, za silu bum poflaksal.

Muha, tebi svejedno velika hvala kaj si pokušal pomoći. (y):love:
Kod nas je popravak gredi cca 100 €. Imaju mašinu za takve stvari. Sam kaj moraš je da pogledaš kaj je problem. Gred ili nož, Stavil sam ti video tak da sam svoj majstor.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Ja sam danas malo više spaval "iza kosilice", pa mi sad "na brojaču koraka" u džepu piše 26163...

Prokomentirao sam ženi (poslije 19 sati) moj današnji dan: "da mi je danas bila žvakača pri ruki i nju bi potrl" 😖 :unsure:.
Bili smo poslije toga, pred večer, malo kod susjeda na trač partiji, rekao mi je susjed da smo nas dva najluđi za posael "na daleko" :unsure:😖. I on je kosil, samo z traktorekom z hirostatikom i điđe miđe...

Uglavnom, kosil sam denes pri starome s Hondom. Došel sam doma i nastavil kositi po našem gruntu. U jednom momentu idem prazniti koš i šok, puknut je nosač ručke (cca 80 mm x 4 mm) :cry:😖:unsure:, pa zakaj gore je novi novcati nož, savršeni balans...
Zemem v ruke flaksericu, imam ju cca 5 let. Čistim rubove i na cesti na polovici parapeta od ograde krepa - sam tak. (Nigdar do vezda mi ni krepala) Cuknem jemput... peti put nikaj. Dojdem do garaže, do žene, gdje ona presađuje cvetje i gleda me - kaj se dogodilo?
Krepala je.
Potegnem da ji pokažem i vrag vužge, dela. Idem dalje flaksati, za 5 min krepa, pa koji sad vrag. Potegnem 3 put vužge, zdržala je do kraja.
Zel sam iza toga z druge garaže rezervnu samohotku, stari dobri MTD s B&S 190 cc. Natočim benzin, cukam, cukam, cukam... Jedva je vužgala, zatirava se, zaletava, nikud nikam. Jedva dojde k sebi i idem dovršiti košnju po gruntu. Napravim to, stanem, spijem kavu s kćerkom i unukama na terasi, idem sad još k punici pokositi.
Kosim, kosim i odleti uz pletenu drot-ogradu ratkapa s kotača pol metra 😖 a zašrafal sam ju s 4 pleh šarafa na kotač.
Zbavil sam sve današnje košnje, porinul kosilice u nadstrešnicu, drugi tjedan ih budem zel na "popravke"...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kod nas je popravak gredi cca 100 €. Imaju mašinu za takve stvari. Sam kaj moraš je da pogledaš kaj je problem. Gred ili nož, Stavil sam ti video tak da sam svoj majstor.

@dejan.d,​

hvala na videu. :ppozdrav: Dobar je, možda bu nekom drugom koristil.

Kak sam prije napisal otpelal sam je u najbliži servis. Nekaj si moraju i oni zaslužiti. :ROFLMAO: ;). Nisampomoću alata kojim raspolažem nikak mogel otpustiti vijke koji drže poklopac prijenosa. S okastim ključem nije išlo, a na račnu od gedore nisam htel stavljati cijev jer bi samo još račnu strgal.
 

damir82

Član
Tu od
23 Srp 2016
Poruka
67
Pozdrav svima molim vas za pomoć,imam kosilicu staru 4 god Gardol GBH 46 R,Honda motor, kupljenu u Bauhausu i sad mi neće da upali , dali mi možete dat neki savjet što da uradim?
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,875
1.Izvadi svijećicu, postavi ju u kapu - onu koja ide na nju - prisloni na masu, zakurblaj i vidi ima li iskru
2. Ako ima iskru ubaci u cilindar malu žlicu benzina i zakurblaj.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
@damir82, rekoše na drugom Forumu da na tim Hondama zafrkava rasplinjač i da treba novo gorivo.
 

damir82

Član
Tu od
23 Srp 2016
Poruka
67
1.Izvadi svijećicu, postavi ju u kapu - onu koja ide na nju - prisloni na masu, zakurblaj i vidi ima li iskru
2. Ako ima iskru ubaci u cilindar malu žlicu benzina i zakurblaj.
Probao sam to i koliko vidim nema iskre na svjećici
 

Najnoviji postovi

Na vrh