• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kosilica za travu

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,777
Ja sam to, za svojeg prijatelja, ovako, pred neki dan: prvo motor na pod 🙃
IMG_20230804_154102.jpg
IMG_20230804_165020.jpg
IMG_20230804_165005.jpg
Inače, deset godina joj je tek, nikad joj kod prijatelja nije lako, ni njoj ni njemu... Imaju mnogo šetnje zajedno, ali dok ide, neka ide...
Jedan je moj pokojni poznanik (tragično poginuo kao biciklist, u prometu, doživio infarkt i pao pred auto, inače priskrbio milijune, hale, kuće, automobile, radne strojeve, sve do Mercedesa SLK, i ne nije od Države i ljudi krao, pokoj mu duši) svojevremeno rekao ove riječi, koje ja pamtim i poštujem cijelo vrijeme: "krpež kuću čuva" 👌👍
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Imam zanimljivu pojavu na samohodnoj kosilici. Uglavnom se dešava prije početka košnje, nakon kaj kosilica miruje nekoliko dana. Ponaša se kao da je uključena špera. Ravno u rikverc i naprijed se gura normalno, ali skretanje nejde. Pogon funkcionira normalno. Kad mlazom dobro pošpricam unutrašnju stranu kotača, nakon nekog vremena se "špera" isključi i dalje je sve normalno. Pokosim, operem je, osušim i pospremim. Kod nove košnje ponavljanje postupka.
Jel se negdje nakupilo blata koje se zasuši, a kad ga voda namoći više ne šteka, ili je nekaj drugo?
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Daj provjeri da ti nisu klizeći štifti na glavnoj osovini zaštekali od hrđe, prljavštine, potrošenosti.
Oni se moraju kod skretanja cijelo vrijeme gibati kroz osovinu da bi imao efekt diferencijala.
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
Ili je pukla opruga što ih drži. Ja ne mogu nigdje pronaći tu oprugu za Hondu Hr 21-5... Okrećem se samo lijevo...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Bu dosta skinuti kotače, s obzirom da profunkcionira nakon pranja kotača mlazom s unutarnje strane uz istovremeno micanje naprijed nazad ili moram sve rastepsti?
Ne vidim nikakav vijak za kotač, sigurno treba prvo skinuti onu plastiku kaj glumi ratkapu. Slobodno potegnem malo jače, a da nekaj ne strgam?
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
nisam te pital koji je model kosilice, moja greska.....al u zadnje vrijeme najcesce je tak.
spukni plastiku, skini kotac, pogonski zupcanik i dojdi do centralne osovine.... slobodno bacis koju sliku.
ak ti ja ne pomognem bu onaj ezermester kupljenec... on ti to sve zna, ipak je on SE
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Evo slikica.



Clover je valjda napravil (ili samo nalijepil naljepnicu) samo te 2016. godine kad sam ja kupoval.

Trenutno sam okupiran z vađenjem i sušenjem bučnih košic, a iza toga branje kuruze, tak da popravak ne bu baš odmah. No to ne znači da nemremo prokomentirati problem.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
. Evo još slikice kotača.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Danas je trebalo pokositi pa sam skinul kotače.
Kapetane po tvojoj uputi ratkapa još sad ne bi bila skinuta. No to ne znači si imal lošu namjeru. Naime kod moje kosilice je ratkapa takva da nemaš gdje čvrsto primiti i jedini način je bil upravo suprotan preporuci. Prvo našpanat pri jednoj strani.
Na kraju osovine/vratila je zupčanik sa nekom vrstom frajlauf spojke u sebi. Kod okretanja, kotač koji ide u rikverc vrti vratilo, a onaj drugi se slobodno vrti na vratilu. Nemam kliješta za seger, a nije mi se išlo do brata po njih pa sam pošprical z WD-jem i razgibal dok se oba zupčanika, dok se nisu dali lagano istovrmeno okretati u suprotnim smjerovima. Ako je uzrok u zmazanoči nastaloj kombinacijom prašine i vlage onda bu stvar nakon upotrebe WD spreja možda još gora.
U svakom slučaju kad uhvatim vremena valjda bum skinul segere i izvadil zupčanike sa vratila.

Mogu li očekivati da kod izvlačenja zupčanika nekaj ispadne van? Ima li neka opruga unutra?
1696424111641.png
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
Danas je trebalo pokositi pa sam skinul kotače.
Kapetane po tvojoj uputi ratkapa još sad ne bi bila skinuta. No to ne znači si imal lošu namjeru. Naime kod moje kosilice je ratkapa takva da nemaš gdje čvrsto primiti i jedini način je bil upravo suprotan preporuci. Prvo našpanat pri jednoj strani.
Na kraju osovine/vratila je zupčanik sa nekom vrstom frajlauf spojke u sebi. Kod okretanja, kotač koji ide u rikverc vrti vratilo, a onaj drugi se slobodno vrti na vratilu. Nemam kliješta za seger, a nije mi se išlo do brata po njih pa sam pošprical z WD-jem i razgibal dok se oba zupčanika, dok se nisu dali lagano istovrmeno okretati u suprotnim smjerovima. Ako je uzrok u zmazanoči nastaloj kombinacijom prašine i vlage onda bu stvar nakon upotrebe WD spreja možda još gora.
U svakom slučaju kad uhvatim vremena valjda bum skinul segere i izvadil zupčanike sa vratila.

Mogu li očekivati da kod izvlačenja zupčanika nekaj ispadne van? Ima li neka opruga unutra?
View attachment 65545

na stranici 8 i 9 ove teme imas kako izgleda sistem pogona kosilice....
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Velika hvala dohtore. (y) :ppozdrav:
Mislim da mi je sad jasnije. Kod mene je sigurno zaštekal štift koji je u rupi na vratilu, a koji bi trebal lagano kliziti po rupi kak sekotač okreće.
Ti si, ako dobro vidim na slikama, pošteno namazal tovatnom mašću.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,052
E ovako majstori...

Honda gcv 190... Poprilično radnih sati. Redovno mijenjano ulje i čišćen filter i mijenjan jednom godišnje.

Sad je popila 12l benzina u 3 dana. Radilo se udarno.

Prvo je počelo ovako.

Počela sama dodavati/oduzimati gas. Odšarafio na čašici šaraf. Očito bilo vode u gorivu... I to sam 2 puta u tom danu morao napraviti. Ali se više nije pojavljivao taj problem.

Danas osjetim miris spaljenog ulja (osjetljiv sam na to, osjetim ga na 5 km). Mislim radim na nekom nagibu možda je malo pobjeglo.

Odjednom i vidim plavi dim.

Ali ne cijelo vrijeme. Znači kosim i sve u redu, naletim na busen trave, znači opterećenje odjednom. Čim se optereti baci plavi dim.


Jel da ide kod steve majstora ili mogu nešto sam 😂?

Brtva glave? Pcv ventil?

Ili karike?

Ili nešto 78....
 

Prilozi

  • IMG_20231011_165223.jpg
    IMG_20231011_165223.jpg
    74.3 KB · Pregleda: 32

Najnoviji postovi

Na vrh