• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta
F

fina.nina

Guest
Dragi forumaši, molim Vas ako imate minutu vremena da mi ispunite anketu koja mi treba za diplomski rad. Bila bih Vam jako zahvalna. :prayer: Anketa je vrlo kratka, ima 10 pitanja, potpuno je anonimna i koristit će se samo u svrhu mog istraživanja.

http://www.surveymonkey.com/s/3YPC8KY

Lijep pozdrav,
Nina Fočić, studentica Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Kolega Farmervg nema ništa novo i dalje imam 4 koze proizvodim sir,do sada su koze davale dnevno 25 l mlijeka a ovih dana malo smanjile ali ipak ima nešto iznad 20 tako da sam zadovoljan.Kako tvoje koze šta radiš od mlijeka.Pozdrav od Milana!
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Pozdrav Milane pa ja ti radim pomalo sir za svoje potrebe i nešta prodam tak da pokrijem neke troškove oko životinja i kod mene je malo pala količina mlijeka zbog ovih vručina ali ima dosta za potrebe dojim isto 4 koze dvije alpine i dvije mješane ostale su burske al mislim da od druge godine nebu dojenja jer nisam baš sa vremenom a to uzme dosta vremena..
 

Kozorog

Član
Tu od
24 Ožu 2012
Poruka
112
Gospon Milan! Interesira me koje to pasminu koza imate kada daju toliko mlijeka,procito sam 3 knjige o kozarstvu ali nigdje to nisam procito ni cuo / ja inace imam 6 velikih koza i 6 mlaih kozica i 2 jarica ali sve to drzim samo iz hobija.pozz
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Kolega Kozorog,možda se mnogi neće samnom složiti ali moje iskustvo govori da rasa koza ne mora da utiče apsolutno na mlečnost.Ja sam imao sanske,mešance čistokrvne alpine i došao sam do nekih zaključaka i kako koza da bude mliječna.Prvo kozi od prvog jarenja treba razviti vime a to se vrši u fazi pred jarenje i nakon jarenja,drugo je samo ishrana a trećeg nema.Neznam jesi li vidio moje koze prvojarke koje daju preko 5 lit mlijeka imaju različitu veličinu vimena iz razloga što sam jednu forsirao pred jarenje a drugu nisam a kozice su sestre ta fotografija je na Poljoifo forumu.Najveća greška je ako se koze loše hrane onda je to čist gubitak jer koze ipak moraju da troše hranu za održavanje svoje tjelesne mase a tek ako se dobro hrane one vas nagrade tako da vam ulaganje u njihovu hranu ne košta ništa.Pozdrav kolega ja u Bistri i to baš Gornjoj imam prijatelja!
 

Kozorog

Član
Tu od
24 Ožu 2012
Poruka
112
Ja sam s kozama poceo prije otprilike godinuj i pol dana,slucajno jel sam cuo da covjek u selu prodaje 2 koze tako da ja imam mlijeka zasebe i malo prodam,podjelim koji sir a imam i svoj mir u svemu tome...inace moje su koze stalno na pasi,imaju sijena i vode po volji,jedino im ja dam ujutro i navecer svakom po mjericu srota/smljeljem sve sta imam/kukuruza,psenice,jecma,zobi,tritikala....znaci nedajem im nikakve koncentrate..kako se zove vas prijatelj. pozz
 
Posljednje uređivanje:

Kozorog

Član
Tu od
24 Ožu 2012
Poruka
112
Da pitam dali netko maze vime necime da muhe ne napadaju vime ili cijelu kozu,dali postoji sta / unaprijed se zahvaljujem
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Koliko ja znam ne postoji sredstvo za zaštitu protiv muha već staju treba tretirati sa odgovarajućim sredstvima da se insekti unište amogu se postaviti plastične flaše premazanim lijepilom za miševe i tako se muhe drže pod kontrolom a postoje i biološka sredstva ja mislim da ih ima u Hrvatskoj.Moj prijatelj se zove Milković Velimir ima negdje oko 50 godina a inače je teško bolestan pa ga u zadnje vrijeme nisam ni zvao.Inače on je rođeni odrastao u Zagrebu a u Bistru je doselio prije 15 godina.
 

Kozorog

Član
Tu od
24 Ožu 2012
Poruka
112
To radim protiv muha u staji mislio sam da postoji jos nesto...sad bas po imenu neznam ali buudem se raspito ovih dana,dal i on drzi par koza - poznajem 1 po tom prezimenu sto ima par koza
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Može pomoć, zanima me kako se radi onaj "plastični"" tvrdi sir od kozjeg mlijeka, izgleda da sam napokon skužila kako napraviti meki sir.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Zibba zibba sad si me nasmijala sa plastičnim sirom pa gdje si to pobogu izvukla ,imaš kuhani sir zagriješ mljeko na nekih 90 stupnjeva ubiti prije vrenja kade se poćne mlijeko dizati makneš sa peči i staviš ocat na tri litre za manji sir ja stavim 0,3dcpromješaš i ostaviš da se sve to skupi u hrpu par minuta onda ide prešanje i soljenje i za dan imaš tvrdi sir za jesti.
Drugi način ti je da zagriješ mlijeko na 35 stupnjeva i staviš sirilo pomješaš i ostaviš jedno sat da se usiri poslje taj gruš razrežeš i usitniš šta sitnije pa snjim u kalup na prešanje samo za ovaj način ti treba više vremena da se sir stvrdne nakon dan dva imaš škripavac a tvrdi sir treba bar dva tjedna ako je manji da se dobije ono šta želiš...
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Kozorog koliko imaš površine za pašu koza i jeli kod tebe ima trave sobzirom na sušu...
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Zibba zibba sad si me nasmijala sa plastičnim sirom pa gdje si to pobogu izvukla ,imaš kuhani sir zagriješ mljeko na nekih 90 stupnjeva ubiti prije vrenja kade se poćne mlijeko dizati makneš sa peči i staviš ocat na tri litre za manji sir ja stavim 0,3dcpromješaš i ostaviš da se sve to skupi u hrpu par minuta onda ide prešanje i soljenje i za dan imaš tvrdi sir za jesti.
Drugi način ti je da zagriješ mlijeko na 35 stupnjeva i staviš sirilo pomješaš i ostaviš jedno sat da se usiri poslje taj gruš razrežeš i usitniš šta sitnije pa snjim u kalup na prešanje samo za ovaj način ti treba više vremena da se sir stvrdne nakon dan dva imaš škripavac a tvrdi sir treba bar dva tjedna ako je manji da se dobije ono šta želiš...

Ja procijedim mlijeko da nema dlaka jer povremeno koja zaluta, stavim kuhati i kada zakipi ugasim, nakon kojih 15-20 min dodam na 3 l mlijeka 3 žlice octa, promiješam i ostavim da radi svoje. Kasnije procijedim u situ, pustim da se skroz ocijedi i tako dobijem mekani sir.
Plastični kažem jer izgleda kao ovi iz dućana što ih režeš za sendviče, nedavno probala na jednom sajmu, ali ne žele dati recept.
 

Kozorog

Član
Tu od
24 Ožu 2012
Poruka
112
Ja za sir samo mlijeko kuham i dodam octa,sa sirilom nisam nikada radio...imam oko jutro zemlje za pasu,nije moje od susjeda je pa ja to odrzavam...a od jeseni kad proje vrt i kad se kukuruz obere mogu sanjima svugdje jedino sta onda ne koristim pastira onda sam ja sa njima...slobodno se javite kada ste u Bistri ako vas interesira da vidite moje stado... da pitam usput ima li tko kakvu literaturu o kozama-nesto imam knijiga al se dog.kupujem odma
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
vime kod mlade jarice

Pozdrav svima.
Nov sam ovdje pa trebam pomoc oko jarice stare oko 5mj.F.Alpina. primjetio sam vec koji tjedan dva da joj:eek: raste vime i to samo jedna sisa.Posto je mlada nekako mi je to cudno_Ova druga seka joj iste starosti nema nista nalik na vime.Brinem se da nije kakva upala ali prije nego zovem veterinara mozda imate kakav savjet oko toga.
Pozdrav.
 

Kozorog

Član
Tu od
24 Ožu 2012
Poruka
112
Imo sam i ja takav slucaj kod sebe...probaj izdojit malo,pa vidi dal ide mlijeko zuto...ja sam imo kod svoje takvo mlijeko pa sam je izdojio svakih negdje 5/6 dana,mlijeka ti ona nemoze imati jel se jos nije ojarila. treba biti stara oko 9 mjeseci da bude spolno zrela..
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Da to je to.Veli veterinar da je jako rijetka pojava ali ako ide mlijeko da izdajam.Jarica je veli obecavajuca sto se mlijecnosti tice.Ima i resice ispod vrata,a neki su mi rekli da su to one "prave".Neka budu samo zdrave pa cu na proljece imati potomstvo. :partyman:
Pozdrav.
 

Kozorog

Član
Tu od
24 Ožu 2012
Poruka
112
Resice ti nemaju bas neke veze u koza,jedino neki kazu da one koje imaju resice su plodnije... Sretno sa kozicama javi se kace imat potomstvo pozdrav :mrgreen:
 

Najnoviji postovi

Na vrh