• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

krastavac kornišon za preradu

K

Krigla

Guest
podravka produžuje otkup do iduceg tjedna, znaci ovisi o kolicini krastavca na trzistu mozda jos iduci cijeli tjedan bude otkupa
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Evo, imam ne stolu nekoliko proizvođačkih cijenika tvornica gnojiva (EU) i odnos proizvođačkih cijena je: kompleksna-vodotopiva (sličnih formulacija) 1:1,8-2,0.

Znači, otprilike 1 kg vodotopivih = 2 kg kompleksnih. I ispd toga ugalvnom ne ide; znači razlika je gotovo 100% :scratch

Naravno, onda u igru uđu razni uvoznici/distributeri i sl.... i onda priča ima neki drugi oblik (iako je cijena uvoza, transporta i sl. potpuno ista; sada se čak i pakiraju većinom u iste vreće od 25 kg/ili u big-bag od 500-600 kg). Gdje nastaje ta velika razlika? Pojma nemam.... :roll:

Bobostar ako možeš da pojasniš ovaj odnos cijene između granule i vodotopivog đubriva 1:2.
Kod mene je odnos Kutinske petnaeske i i vodotopive Yare oko 1:4, a odnos Yara granula i Yara vodotopiva je oko 1:2,6. A taj odnos na zapadu jeli to granula kao naša petnaeska ili je za povrće bez hlora i sa mikroelementima.
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
podravka produžuje otkup do iduceg tjedna, znaci ovisi o kolicini krastavca na trzistu mozda jos iduci cijeli tjedan bude otkupa
Ej krigla jel ti radiš s podravkom?
Ja sam čuo da 27. zadnji dan otkupa, a bilo bi lijepo da još produže jer krastavci su na vrhuncu,inače nam slijedi katastrofa, nagodinu nebudu ljudi sadili krastavce, iovak svake godine sve manja proizvodnja.
 
K

Krigla

Guest
Ej krigla jel ti radiš s podravkom?
Ja sam čuo da 27. zadnji dan otkupa, a bilo bi lijepo da još produže jer krastavci su na vrhuncu,inače nam slijedi katastrofa, nagodinu nebudu ljudi sadili krastavce, iovak svake godine sve manja proizvodnja.

radim da. Bilo bi katastrofa da su prekinuli, ali eto hvala Bogu nisu. Ljudi bi se jako razocarali i nitko nebi sadio nagodinu i onda bi morali kupiti skuplji uvozni krastavac. Tako da bi izgubili svi na tome. Ali ajd ovak se jos nekak moze izdrzati...

otkup ide jos iduci tjedan, bar je takvo stanje trenutno
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Bobostar ako možeš da pojasniš ovaj odnos cijene između granule i vodotopivog đubriva 1:2.
Kod mene je odnos Kutinske petnaeske i i vodotopive Yare oko 1:4, a odnos Yara granula i Yara vodotopiva je oko 1:2,6. A taj odnos na zapadu jeli to granula kao naša petnaeska ili je za povrće bez hlora i sa mikroelementima.
Kako je bila rasprava o cijeni vodotopivih gnojiva, onda sam uzeo tvorničke cijenke nekoliko EU proizvođača i napravio usporedbu granulirana:vodotopiva (ali slične formulacije).
U ovom slučaju bila je usporedba 15:15:15 (ili 16:16:16) sa kalij-sulfatom i mikroelementima sa vodotopivim 18:18:18 ili 20:20:20. I odnos je uglavnom 1:2. Slično je i sa ostalim formulacijama. No radi se o proizvodnim cijenama.
A što se tiče maloprodaje, situacija je vrlo šarolika; ali evo i sam si naveo primjer Yare (granula:vodotopivi) i omjer je 1:2,6, što u odnosu na proizvođačke cijene i nije tako loše.
Šteta što Petrokemija ne radi vodotopiva gnojiva; da li bi onda zadržali odnos 1:2?
:partyman:
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
To je ipak granula sa Kalij sulfatom i mikroelementima kao što je Yara 11-11-21 sa mikroelementima pa je zato odnos granula :vodotopiva 1:2 ili kod mene 1:2,6, ali je obična petnaeska bez mikroelemenata i sa hlorom 1:4 što je velika razlika u cijeni a dali je tolika razlika i u kvalitetu to ćemo u budućnosti ispitati.
Bobostar volio bih čuti tvoje mišljenje ako bi u domaću petnaesku nadomirili mikroelemente koje ima vodotopivo đubrivo šta bi dobili, ili dali bi bila neka zlatna sredina Yarina granula 11-11-21 sa mikroelementima kroz sistemKPK.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
To je ipak granula sa Kalij sulfatom i mikroelementima kao što je Yara 11-11-21 sa mikroelementima pa je zato odnos granula :vodotopiva 1:2 ili kod mene 1:2,6, ali je obična petnaeska bez mikroelemenata i sa hlorom 1:4 što je velika razlika u cijeni a dali je tolika razlika i u kvalitetu to ćemo u budućnosti ispitati.
Bobostar volio bih čuti tvoje mišljenje ako bi u domaću petnaesku nadomirili mikroelemente koje ima vodotopivo đubrivo šta bi dobili,
Više puta sam pisao; problemi su slijedeći:
- sadržaj klora (potrebno je mješanje/pretakanje da klor ispari)
- oblik ili količina vodotopivog fosfora (fosfor topiv u citratu je netopiv u vodi; količina takvog fosfora piše na etiketi)
- talog (kojeg je potrebno filtrirati ili istaložiti na dnu posude)

Znači problemi su riješivi, samo zahtjevaju malo vremenskog ulaganja.
ili dali bi bila neka zlatna sredina Yarina granula 11-11-21 sa mikroelementima kroz sistemKPK.
Isto to rade u tvornici; kupuju gotove mikroelemente (ili mješavine) i dodaju u vodotopiva gnojiva (postoji par tehnoloških razlika; ali je to za ovu raspravu nebitno).
I to je to. Neki veći proizvođači gnojiva imaju i posebne (čitaj velika pakiranja) mješavine mikroelemenata za sustave fertirigacije (da baš ne kupiš 50 paketa po 1 kg; već kupiš 2 od 25 ili jednog od 50. Ekonomika 8) ).
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Isto to rade u tvornici; kupuju gotove mikroelemente (ili mješavine) i dodaju u vodotopiva gnojiva (postoji par tehnoloških razlika; ali je to za ovu raspravu nebitno).
I to je to. Neki veći proizvođači gnojiva imaju i posebne (čitaj velika pakiranja) mješavine mikroelemenata za sustave fertirigacije (da baš ne kupiš 50 paketa po 1 kg; već kupiš 2 od 25 ili jednog od 50. Ekonomika 8) ).


Sve prije ovog je potpuno nebitno klor, talog itd o tom uopće nije potrebno razgovarat ali o ovom drugom da.

Bobostar recimo ovako imam gnojivo 5-20-30 koje ima dosta fosfora koji će da se otopi ono ostalo otpit će se na drugom mjestu i bit će dobro i kalija ima dosta a dušik nebitan dodaš ga koko god hoćeš ostaje problem mikroelementi kojih barem kod mene nikad dosta sad pitanje gdje se mogu nabaviti mikroelementi pod kojim nazivom i koliko se mora dodavat u otopinu gnojiva 15-15-15 ili 5-20-30. Molim te ako imaš volje da nam kažeš ove podatke.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Ja sam danas nešto razmišljao a mislim da je i logično, da je dovoljno sabrati na vreći od vodotopivog đubriva koliko ima mikroelemenata u 100 kg i to je to, a u prodaji postoje pakovanja sa miks mokroelementima, zaključak se sam nazire.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ja sam danas nešto razmišljao a mislim da je i logično, da je dovoljno sabrati na vreći od vodotopivog đubriva koliko ima mikroelemenata u 100 kg i to je to, a u prodaji postoje pakovanja sa miks mokroelementima, zaključak se sam nazire.

Jesi li ti to kupovao ili vidio kad znaš da postoje ili samo nagađaš.

Nisam bez razloga pitao pod kojim nazivom i gdje se mogu nabaviti zato što to kod mene nema i kako kažu nikad nisu ni imali posebno mikroelemente. Zato bi molio ako netko zna gdje se mogu nabaviti i pod kojim nazivom nek napiše neće mu nitko ništa.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Sve prije ovog je potpuno nebitno klor, talog itd o tom uopće nije potrebno razgovarat ali o ovom drugom da.

Bobostar recimo ovako imam gnojivo 5-20-30 koje ima dosta fosfora koji će da se otopi ono ostalo otpit će se na drugom mjestu...
Fosfor koji nije topiv u vodi (onaj postotak koji je topiv u citratu ili 2% limunskoj kiselini (najčešće tako piše na etiketi) zaostati će u talogu; međutim frakcija takvog fosfora u gnojivima je sve manja (Petrokemijna gnojiva uglavnom imaju sav fosfor u vodotopivom obliku ;))
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ja sam danas nešto razmišljao a mislim da je i logično, da je dovoljno sabrati na vreći od vodotopivog đubriva koliko ima mikroelemenata u 100 kg i to je to, a u prodaji postoje pakovanja sa miks mokroelementima, zaključak se sam nazire.

Može i tako.
Primjerice ako gnojivo ima 0,05% Fe. Ako ide 100 kg/Ha, znači da ide 0,05 kg Fe/ha.
Tu ima dvije razlike; jeftinija gnojiva imaju mikroelemenete u sulfatnom obliku (osim bora, koji je uglavnom borna kiselina; ali može biti i perborat) te skuplja gdje u mikroelementi u helatnom obliku.

Kod nas se može kupiti Oligogreen (http://www.cedar-agro.hr/index.php?...egory_id=9&option=com_virtuemart&Itemid=164); na stranici piše i primjena (ali kao samostalni tretman) ili odvagnuti i dodati određenu količinu u gotovu otopinu.
U Bosni se može nabaviti Mikrom (proizvođač Cifo) koji sadrži mikroelemente + magnezij.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Jesi li ti to kupovao ili vidio kad znaš da postoje ili samo nagađaš.

Nisam bez razloga pitao pod kojim nazivom i gdje se mogu nabaviti zato što to kod mene nema i kako kažu nikad nisu ni imali posebno mikroelemente. Zato bi molio ako netko zna gdje se mogu nabaviti i pod kojim nazivom nek napiše neće mu nitko ništa.

Ja sam kod mene gledao pojedinačne mikroelemente ali mi proizvođači rekoše da ima i kompletan miks sa svim potrebnim mokroelementima, to ću sutra provjeriti pa ću javiti.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Evo danas sam provjerio kako kaže Bobostar kod mene imaju mikroelementi pod nazivom Mikrom cijena je 1 kg 11E. Uporedio sam sastav mikroelemenata u Mikromu sa mikroelementima Kristalona i Cropkera i evo rezultata.

Mikroelementi u 100kg Kristalona i Cropkera
B Cu Fe Mn Mo Zn
Kristaloni----------- 25gr 10gr 70gr 40gr 4gr 25gr = 174gr
Cropker granula-----50gr 30gr 80gr 250gr 2gr 40gr = 452gr
---------------------------------------------------------------------
1kg Mikroma ima-----5gr 5gr 40gr 40gr 2gr 10gr = 102gr

Ovdje se vidi da Cropker ima za oko 2,5 puta više mikroelemenata od Kristalona.
Po ovome se vidi da bi 100kg petnaeske Kutina ili neka druga, mogla da se dopuni sa 2-4 kg mikroelemenata kao što je Mikrom, a time bi cijena petnaeske otišla na 70-90E, što bi odgovaralo cijeni Cropkera 11-11-21.
Ako sam negdje pogriješio neka me Bobostar ispravi.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo danas sam provjerio kako kaže Bobostar kod mene imaju mikroelementi pod nazivom Mikrom cijena je 1 kg 11E. Uporedio sam sastav mikroelemenata u Mikromu sa mikroelementima Kristalona i Cropkera i evo rezultata.

Mikroelementi u 100kg Kristalona i Cropkera
B Cu Fe Mn Mo Zn
Kristaloni----------- 25gr 10gr 70gr 40gr 4gr 25gr = 174gr
Cropker granula-----50gr 30gr 80gr 250gr 2gr 40gr = 452gr
---------------------------------------------------------------------
1kg Mikroma ima-----5gr 5gr 40gr 40gr 2gr 10gr = 102gr

Ovdje se vidi da Cropker ima za oko 2,5 puta više mikroelemenata od Kristalona.
Po ovome se vidi da bi 100kg petnaeske Kutina ili neka druga, mogla da se dopuni sa 2-4 kg mikroelemenata kao što je Mikrom, a time bi cijena petnaeske otišla na 70-90E, što bi odgovaralo cijeni Cropkera 11-11-21.
Ako sam negdje pogriješio neka me Bobostar ispravi.

Točno tako. Ili kako kaže stara narodna; "Nema đaba niti u stare babe :axe:".
Znači, neka 15-tica+mikroelementi = Yara Mila CropCare 11-11-21.
8)
p.s. Koliko je kod vas u Bosni cijena Kristalona?
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
dobar dan
imam jedno pitanje, inače krastavce prihranjujem preko lista sa profert marom, al mi ne pokazuje neke rezultate. S čime bi bilo najbolje da ih ubuduće prihranjujem da se osjeti na prinosu a isto tako da dobije više lisne mase?hvala unaprijed
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Sada će mi netko opet spočitnuti moj zastarjeli nazor u poljoproizvodnji i učinku raznih "pomagala"u postizanju visokih prinosa.Sve što sam smatrala potrebnim o tome reći već sam rekla,ali ajde da kažem još ovo-preporuke stručnjaka obično idu ovako-nakon presadnje naglasak na fosfor(što ne osporavam,svi znamo da to tako mora biti,ali...),pa onda formulacija 1:1:1,što je isto logično jer biljka raste i trebaju joj sva hranjiva.U vrijeme zametanja i rasta plodova po preporuci ide naglasak na kalij.E,tu sada moje shvačanje i logika malo odskaču od uvriježenog mišljenja o ispravnosti ovakve ishrane.Zašto?Biljka,tu prvenstveno mislim na papriku,rajčicu i krastavac stalno raste,tj povečava volumen zelene mase,a za povečanje zelene mase treba dušik.Po mome mišljenju puno više nego se obično dobivaju preporuke.Uostalom,to se vidi i po boji i bujnosti zelene mase i brzini porasta.Zato sam ja odavno napustila preporuku formulacije 1:2:3 ili slično,dušik povečavam po slobodnoj procjeni,osim u vrijeme finiša,tj dozrijevanje etaža prije berbe,kada je kalij ipak najpotrebniji(i kalcij).Pa odmah po skidanju zrelih plodova prioritet vračam dušiku.Kako bi biljka mogla nastaviti porast vegetativnih organa,bez kojih nema niti generativnih.A dodavanje raznih Proferta,Protiferta,stimulatora,mikroelemenata preko lista izostavljam,jer sam shvatila da želim li da bude ikakvih učinaka od toga, dozu moram višestruko povečati od preporučene,a to za sobom povlači pitanje financijske isplativosti.Zato i ti Miladine ne vidiš neke koristi od folijarne prihrane,isto kao što je i ja nisam vidjela u doba kada sam je primjenjivala.Zato i dalje ostajem kod stava-dati preko korijena sve što treba prvenstveno u predsjetvenoj pripremi,a fertigacijom kada se to istroši zbog dužine vegetacije nastaviti dalje.A folijarno samo u velikoj potrebi,ali u dozama višestruko od preporučenih ako želiš vidjeti neki rezultat,i to samo onda ako si siguran da postoje uvjeti da će to list moći konzumirati,tj,ako ima dosta zračne vlage,iliti je list vlažan.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ups,napisala sam ti krivo ime,ti nisi Miladin nego Ludimilojko.Koji te vrag namamio da si daš takvo ime:p,svaki put kada vidim tvoj post ja se nasmijem.
 

Najnoviji postovi

Na vrh