• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2016

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,483
U jesen je cijena kukuruza od 70-80 lipa bila,i to je malo više od 450kg..
Tih 2tone treba navuč odnekud,a ako nema hranjiva i oborina neče moč ni jedan hibrid to postič..
Pod dobar hibrid mislis na Pioneer bi rekao,dobar je on nema se tu šta pričat,ali nek se potrefi godina da nema kiše kad je oplodnja neče biti zrna u njemu..
KWS ide više na kvalitetu zrna bi rekao,a pošto imamo stoku uzeli smo njega,nismo ga sijali par godina sigurno,zato čemo vidjet kak se bu pokazao..
Bude tu i BC,Pioneer i nešto RWA..

Sijem godisnje 3-4 pokusa pa vidim kolike su razlike od hibrida do hibrida. Od prosle godine skoro pa ekstremno susne pa do pretprosle ekstremno kisne. Oko same oplodnje vise ulogu igra fao grupa i datum sjetve nego hibrid.
99% zrna prodam tako da mi kvaliteta ne igra veliku ulogu. Jesenas je bilo vlaga ispod 14% sto nije bilo s ni jednim hibridima moguce. Da, pricam o pioneeru. Kad sve zbrojim i oduzmem isplati mi se dat 150-200 kn vise po vrecici.


Koja sorta bi mogla solidno istrpiti sušu a opet ako je dobra godina da može biti i solidan urod?

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk

Pioneer aquamax. Bolji u susi bolji u normalnom. Barem za zrno.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,483
P0216 i P0412.
Da mi se suncokret i grožđe nije odužilo vjerovatno bi sve skinuo s tom vlagom.
Evo zadnje sto sam skinuo kad se vec pokvarilo vrijeme je oko 16% i stoji mi oko 3 vagona kuci. Susaru nisam ni kacio ove godine.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,721
E sad ovo pitanje koji hibrid može istrpiti sušu i dati solidan urod ima stotinu odgovora. Kakva ti je zemlja u Istri na kojoj siješ, koliko i čim gnojiš itd. A za vas u Istri vjerujem da su hibridi grupe 200 i 300.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Sijem ju u bijeloj zemlji i izgleda da što je ranija to bolje napravi jer je u prosjeku srpanj suh pa ako ne počne raditi klase do kraja lipnja onda ništa od toga.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Tako sam i ja radio pokuse sa više hibrida i više sorti,Pionir je broj jedan,makar su KWS i Dekalb isto jako dobri,možda nekada i bollji,ali jednostavno Pionir uvije opravda svoje povijerenje.Nema kod njega velikih ostilacija,svake godine jednostavno svoj maksimum da.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
P0216 i P0412.
Da mi se suncokret i grožđe nije odužilo vjerovatno bi sve skinuo s tom vlagom.
Evo zadnje sto sam skinuo kad se vec pokvarilo vrijeme je oko 16% i stoji mi oko 3 vagona kuci. Susaru nisam ni kacio ove godine.

A ti hibridi kod nas lani u prosjeku 10% veća vlaga
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Ja zvao za kws krabas cijena 300 kn vrećica milina prošle godine po 440 platio
 

stjepan

Član
Tu od
30 Lip 2009
Poruka
189
dali ko sije hibride dekalb, ja ga sijem već dvije godine i zadovoljan sam, sjeme je najskuplje ali opravdano odlično nicanje i prinos s hibridom 5276 tretiranim, to je njihov najbolji hibrid.Prošlogodišnja sjetva je bila s minimalnim ulaganjima, 150kg 15-15-15, 80kg ureja 46 i 200kg kana u kultivaciji, prinosi su bili oko vagona po hektaru sirovog zrna s 24 posto vlage, tako da i ove godine ide dekalb 5276.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,337
Kod mene 5031, prošle godine 15 t/ha 35 % vlage.
600 kg po ha 0-20-30 i Uree i 250 kg/ha kultivacija sa Kanom.
Ove godine stoga opet taj 5031 4 vrečice po 50000 zrna.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
15t/ha,sa 35% vlage i nije neka sreča,to da si prodao na otkup nikakva cijena nebi bila,koliko se sječam ti si za šrot to prodao..
Koja cijena bila ??
Dobro si pognojio,pa nije čudno da takav prinos..

Ja sam sretniji nek je 10-12t/ha sa vlagom oko 16-18%,to odma kipam doma :)
 

stjepan

Član
Tu od
30 Lip 2009
Poruka
189
Kod mene 5031, prošle godine 15 t/ha 35 % vlage.
600 kg po ha 0-20-30 i Uree i 250 kg/ha kultivacija sa Kanom.
Ove godine stoga opet taj 5031 4 vrečice po 50000 zrna.
svaka čast

15t/ha,sa 35% vlage i nije neka sreča,to da si prodao na otkup nikakva cijena nebi bila,koliko se sječam ti si za šrot to prodao..
Koja cijena bila ??

Ja sam sretniji nek je 10-12t/ha sa vlagom oko 16-18%,to odma kipam doma :)
ja sam lane išao s minimalnim ulaganjima i prinos je ok ali to taj hibrid podnosi siromašnu gnojidbu i dosta je otporan na sušu, jedino je bio lošiji tamo gdje je orano u drugom mjesecu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,337
Godinama prodajem farmi pod šrot tako da ne ciljam na vlagu nit ništa.
Ne mjeri se ništa samo vaga i kipanje i naravno što veća vlaga da je teži.
Tolko kolko je teži manja je cijena i opet jednako, a to mi opet paše, ranije ga skidam i lakše
obavljam sjetvu. Da čekam da padne vlaga ne mogu jer ne može pasti da se ne suši, nemam prostora za skladištenje, nemam sušaru adekvatnu i dosta bitno nemam kombajn, tako da je trenutno ovo najbolja meni solucija.
Zaboravih napomenut da se uvjek sije na jačim zemljama i na 19 cm.

Što se tiče zarade, kukuruz i žito na mojim zemljama samo drži plodored, tolko..
 

stjepan

Član
Tu od
30 Lip 2009
Poruka
189
Kod mene 5031, prošle godine 15 t/ha 35 % vlage.
600 kg po ha 0-20-30 i Uree i 250 kg/ha kultivacija sa Kanom.
Ove godine stoga opet taj 5031 4 vrečice po 50000 zrna.
to je prinos kad svedeš na standard oko 12t na hektar s obzirom da si bacio skoro duplo više gnojiva mislim da prinos taj ne može opravdati ulog s obzirom na cijenu sirovog kukuruza, jedino ako je cijena bila 75 lipa plus pdv po kili,

Godinama prodajem farmi pod šrot tako da ne ciljam na vlagu nit ništa.
Ne mjeri se ništa samo vaga i kipanje i naravno što veća vlaga da je teži.
Tolko kolko je teži manja je cijena i opet jednako, a to mi opet paše, ranije ga skidam i lakše
obavljam sjetvu. Da čekam da padne vlaga ne mogu jer ne može pasti da se ne suši, nemam prostora za skladištenje, nemam sušaru adekvatnu i dosta bitno nemam kombajn, tako da je trenutno ovo najbolja meni solucija.
Zaboravih napomenut da se uvjek sije na jačim zemljama i na 19 cm.

Što se tiče zarade, kukuruz i žito na mojim zemljama samo drži plodored, tolko..
to je najbolja proizvodnja samo ako ima u blizini otkupljivač, i ja pokušavam nešto dogovoriti za odkup takvog kukuruza
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,337
Svaki kilogram gnojiva manje znači i manji prinos, a to se najbolje vidi u 8. mjesecu ko kako hranio. Nemam puno pa mogu malo više uložit, uglavnom kao što rekoh plodored ga jedino drži na mojoj zemlji, a i ne ulazim previše u te kalkulacije jel ću dobit više sa manje gnojiva ili ovoliko ili onoliko, vidim samo da ako se full odradi da se nešto i zaradit, tak sam proše godine propustio jednu zaštitu na žitu pa 1 tona manje prinos.
Što se tiče Pioneera, ove godine opet P0725 i probat ću P0023.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh