• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2021

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,844
Meni lokalni mlinar pričal kak je svu stočnu pšenicu moral predati udruzi koja se bavi prehranom junadi... Ja nisam profi poljoprivrednik pa znam da goveda ne smiju jesti pšenicu jer im se stvori kugla u želucu.
Kaj su oni radili s tom pšenicom, za pretpostaviti je, jel?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Ti si se upleo u racunanju,ne dobije vise kad se osusi nego u istoj zapremini stane vise kg kukuruza sa 14 posto vlage nego sa 20 posto,a ti ne kapiras da kad si skinuo tih 14 posto vlage i zapremina se smanjila nije ostala ista a suva materija je teza od vlage

Si siguran? :unsure:
Ako je hektolitarska masa kukuruza s 14% vlage oko 75 kg od čega 14 kg otpada na vlagu. Voda ima masu hektolitra 100 kg. Ako kuruza ima 25 % vlage ispada da bu hektolitar takve imal masu blizu 86 kg. 75-14=61. 61+25=86. Zbog veće vlage, povečan je volumen zrna te je nešto manji broj zrna u hektolitru pa stoga masa nije 86 kg nego nešto malo manja.
Zaključak bi bil da viša vlaga poveća masu hektolitra kuruze. ;)

Brkaš mjerne jedinice. Hektolitar je mjerna jedinica volumena (100 litara), a kg je mjerna jedinica za masu, u ovom slučaju za hektolitarsku masu, dakle za težinu 100 litara kuruze.

Po pisanju kolega iz prakse, ,ogu protumačiti samo tako da vlaga u kuruzi djeluje kao kvasac u kruhu. Kuruza nabubri od vlažnog zraka. S obzirom na to da je zrak lakši od suhe kuruze, to onda uzrokuje smanjenu hektolitarsku masu kuruze. To sam i ja u svojem postu uvažil, ali ne u tolikoj mjeri kak vi navodite.
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,155
Nitko ne spominje koliko miševi i štakori naprave štete u kukuruzu u klipu ali je bitno spomenuti kako otkupljivači muljaju i da je skupo sušenje,da budemo jasni sušara ne radi na zrak
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
iwanho ne znam šta si hteo da kažeš ovim zadnjem, ja samo hoću da kažem da suv kukuruz ima veći hektolitar nego vlažan, toliko
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,664
Nitko ne spominje koliko miševi i štakori naprave štete u kukuruzu u klipu ali je bitno spomenuti kako otkupljivači muljaju i da je skupo sušenje,da budemo jasni sušara ne radi na zrak
to je jedan od razloga zasto ja vise naginjem pobrati u zrno osusit i pospremit u bacve s poklopcem.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,229
Kod mene nema stakora jer i susjedi i ja drzimo gospodarstva uredna i cista, bez brloga, tak da sam miran kaj se toga tice.

S tim kaj sam skladistil kukuruz i kaj ga budem sad okrunil i prodal budem dobil 100 tis kn vise nego da sam ga prodal u jesen s polja.
Pametnom dosta.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,844
Svaka čast za susjede.... Đabe ti ili ja sam pokušavam održati red i čistoću kad su svud oko mene štakornjaki
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,559
S tim kaj sam skladistil kukuruz i kaj ga budem sad okrunil i prodal budem dobil 100 tis kn vise nego da sam ga prodal u jesen s polja.
Pametnom dosta.

Kao što smo rekli više puta do sad,to je tak ove godine i svaka čast da je tak ispalo. Inače dobiješ u ovo vrijeme od 15 do 25 lipa više nek u jesen i za tu razliku premetat kuruzu ručno na traku pa u kukuružnjak pa van,pa runit pa zrno u prikolicu ako nemaš puž,pa to vozit ,pa vozit batinu, pa to sve čisti...zaboravi da bi to radio za tih par lipa. Al ove godine si dobio kunu više po kili,e tu već ima računice, al to je sad i ko zna kad opet. Tak da...pametnom dosta.
 
E

Ex član 8731

Guest
Ja dajem pecenku, tko donosi pivu, idemo racunat postotke hmelja 🍻
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,229
Kao što smo rekli više puta do sad,to je tak ove godine i svaka čast da je tak ispalo. Inače dobiješ u ovo vrijeme od 15 do 25 lipa više nek u jesen i za tu razliku premetat kuruzu ručno na traku pa u kukuružnjak pa van,pa runit pa zrno u prikolicu ako nemaš puž,pa to vozit ,pa vozit batinu, pa to sve čisti...zaboravi da bi to radio za tih par lipa. Al ove godine si dobio kunu više po kili,e tu već ima računice, al to je sad i ko zna kad opet. Tak da...pametnom dosta.
Ja kanim i ove jeseni spremiti 100 t u koseve pa nek bude cijena kakva bude.
E da, i sam si berem u klipu, a da kombajniram imal bi jos trosak od 500 kn/jutro jer nemam svoj kombajn.

Al velim, dok se povecaju povrsine i dok vise necu stici boriti se s klipom, obavezno ide susara, silos i kombajn.
Pa nek mi neko sto puta veli da se to ne isplati.
Do tada budu to berac, kosevi i krunjac zaradili. :ppozdrav:
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,884
Ah bilo je kojekakvih situacija, tamo negdje 2012. Ispod kombajna od 1,3-1,7kn/kg. Ljudi je opet spremali u koševe u nadi da će bit ne znam kolko na proljeće... kad ono kifla... cijena drastično padala na realne okvire..
Tak da se ne veselim previše ovome, cijenu diktira tržište... A ne država ni veliki otkupljivači.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
iwanho ne znam šta si hteo da kažeš ovim zadnjem, ja samo hoću da kažem da suv kukuruz ima veći hektolitar nego vlažan, toliko
Vidim da si dobronamjeran, ali sam stekao dojam da postove ne čitaš s dovoljno razumijevanja, bolje rečeno razmišljanja. Možda griješim, ali to je moj dojam.

U prvom citatu jasno piše da uvažavam promjenu volumena, a u drugom navodim način kako si tvoju i tvrdnje nekih kolega, mogu obrazložiti da hektolitar suhe kuruze ima veću masu od hektolitra vlažne.
Vjerovanje bez dokaza prihvaćam samo u religiji. Za sve ostalo mora postojati razlog zakaj je to baš tako.
Nekome to nije važno, ali mene uvijek zanima uzrok neke posljedice. :)
Nadam se da ti je ovaj post pomogao u razumijevanju mojih prijašnjih postova. :ppozdrav:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Kupil sam ove godine motikan (dikamba) i trawel (rimsufuron) za špricanje kuruze. Šprical bum samo trake širine 25-30 cm, a međuredno bum frezal. Trenutno kuruza izglada ovak. IMG_20210522_102709.jpg IMG_20210522_102740.jpg

Bi li bilo bolje špricati u srijedu (najavljuju bez kiše), ili još pričekati?
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,229
Moze se jos pricekati, cim korov ima vise lisne mase, vise upije otrova i prije se osusi.
Samo bilo bi pozeljno da barem jedan dan ne pada kisa nakon spricanja.
Gdje ima Trawela za kupiti i koja mu je cijena, npr. za ral ili hektar?
Sjecam se da sam jedne godine sprical sirka s njim i bilo je odlicno.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh