• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2021

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
624
Koliki je bio vjetar da ih je tako uspio nagnuti? Kod mene je prošle godine bilo od 10- 25%(ovisno o polju) popucanih ispod klipa bez nekog pravila po polju. Tj nije ha su prvi redovi bile više strgani od onih u sredini. Ako su samo povoljan neznam što bude osiguranje reklo. Valjda osiguravas
 

DadoPZ

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
114
Ja sam ove godine pola 1/2 15-15-15 stavljao u sijačicu a 1/2 sam u prvoj kultivaciji pred kišu jer mi sijačica nuje bacila koliko sam okvirno računao i planirao. Kukuruz je za sad možda i najbolji otkako sadim. Vidjet ćemo na jesen
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
624
E da, kada se gnoji u redove onda treba složiti da gnojivo ide 5cm od reda i 5cm u dubinu od sjetve sjemena. Da se dobije najbolji efekt, s raonim ulagacem je to teže postići u odnosu na disk.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Napadalo je puno kise prije, omeksalo zemlju, plus jak vjetar i eto.
Od dizanja ne vjerujem da ima ista. Ovako izgleda korijen
IMG_20210719_143140_3.jpg
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Ja prakticiram sjetvu kukuruza minimum 10 cm u zemlju. Neki siju sjeme u prašinu debljine 4 cm, a ispod tih 4 cm je tvrdo-betonski sloj zemlje......
Jbg, tko se prepoznaje .........nek se javi .......
Newholande ovo nije komentar tebi.......šteta što je bilo takvo nevrijeme....
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
624
10cm?? Puno se tu energije potroši i vjerojatno nije jednako nizanjem. Kukuruz bi sav trebao biti vani u roku od 24 sata kad prvi izadje, kod duboke sjetve i lošije pripreme to se dosta oduži.
Evo jedan video:
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Obišao sam malo atar danas, to na vašoj strani je katastrofa... Kod mene gdje je bilo vjetra je malo samo promješao suncokret, na sreću u tom dijelu sam imao samo pšenicu i imam 3 ha suncokreta pa nemam štete, tamo gdje imam kukuruz nema štete, samo prvih par redova malo nagnuto.

Jbt, čekaš tu kišu kao ozeb'o sunce i onda ti utjera takvu K...

U tri dana 107L kiše na seoskoj stanici, ona u ataru koji puno manje kiše dobije 73L, tako da smo dobili mjesečnu dozu u kratkom periodu...
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Je, muka za gledati tako lijepu a uništenu kukuruzu. Kod mene je trenutno opcija da dam 50% svoje koje je niš koristi nekome da si radi silažu od nje ak mu paše ili ću malčerom odraditi posao.
Ovo je sad druga godina zaredom da od kukuruza nemam skoro ništa. Prošle godine tuča i jedan dio uopće nije izišao van a sad suša.
Na godinu izgleda da će samo malčer imati posla da ledine budu čiste.
 

Tomi89

Aktivni član
Tu od
3 Lis 2017
Poruka
78
:(
jedne godine je i kod mene isto tako vjetar "povaljao" kukuruz i kroz 3-4 dana uspio se ispravit, tak da možda ima nade ako nije ispucan
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
10cm?? Puno se tu energije potroši i vjerojatno nije jednako nizanjem. Kukuruz bi sav trebao biti vani u roku od 24 sata kad prvi izadje, kod duboke sjetve i lošije pripreme to se dosta oduži.
Evo jedan video:
A gle naravno kada se sjeme dublje zasije da mu treba više energije-snage i više vremena da i izađe van zemlje, ali ono izađe. Po meni je bitnije i najveća prednost dublje sjetve ta da je u sušnom periodu dublje posijano sjeme u prednosti i ima sigurno više vlage u odnosu na ono sjeme koje je pliće posađeno.Uz tu prednost , prednost je sigurno i u stabilnosti odnosno čvrstoći korijena koji je dublje ukorijenjen u zemlju kod dublje zasađenog sjemena........Tako da meni uz ove dvije prednosti koje su mi daleko važnije, duže vrijeme izlaska-nicanja sjemena iz zemlje - manje bitno.......
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
624
A gle naravno kada se sjeme dublje zasije da mu treba više energije-snage i više vremena da i izađe van zemlje, ali ono izađe. Po meni je bitnije i najveća prednost dublje sjetve ta da je u sušnom periodu dublje posijano sjeme u prednosti i ima sigurno više vlage u odnosu na ono sjeme koje je pliće posađeno.Uz tu prednost , prednost je sigurno i u stabilnosti odnosno čvrstoći korijena koji je dublje ukorijenjen u zemlju kod dublje zasađenog sjemena........Tako da meni uz ove dvije prednosti koje su mi daleko važnije, duže vrijeme izlaska-nicanja sjemena iz zemlje - manje bitno.......
Manje je bitno ako ti nije važno koliko rodi. Kod veće dubine smanjuješ prinos, imaš veći broj jalovih biljaka te s time što ti sjeme dulje stoji tj sporije se razvija veća je mogućnost i šteta uslijed napada žičnjaka. A koliko se korijen bolje ukorijeni,o tome bi se dalo. Ako imaš lagana tla i da je extra suha godina možda je i onda 10 malo previše. Ja sam posijao jedne godine na 8cm u ranijoj sjetvi, kukuruz krenuo izlaziti 24.dan žut kao limun i nikad nije mogao sustici onog 2 tjedna kasnije posijanog a niti prinosom.
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
624
Ne znam kako je kod vas,ali u mojem kraju kukuruza zlatica ove godine rastura. Valjda joj pogodovalo vrijeme za brži razvoj,tj koji ciklus više. Nema polegnutog,ali ima dosta izbušenog i odraslih oblika. I jedan pokus: folijarna prihrana. isto polje, isti hibrid 2 reda razlike tj 16 -18.
 

Prilozi

  • 20210720_110748.jpg
    20210720_110748.jpg
    79.8 KB · Pregleda: 46
  • 20210720_110907.jpg
    20210720_110907.jpg
    42.5 KB · Pregleda: 47
  • 20210720_113029.jpg
    20210720_113029.jpg
    48.5 KB · Pregleda: 46

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Manje je bitno ako ti nije važno koliko rodi. Kod veće dubine smanjuješ prinos, imaš veći broj jalovih biljaka te s time što ti sjeme dulje stoji tj sporije se razvija veća je mogućnost i šteta uslijed napada žičnjaka. A koliko se korijen bolje ukorijeni,o tome bi se dalo. Ako imaš lagana tla i da je extra suha godina možda je i onda 10 malo previše. Ja sam posijao jedne godine na 8cm u ranijoj sjetvi, kukuruz krenuo izlaziti 24.dan žut kao limun i nikad nije mogao sustici onog 2 tjedna kasnije posijanog a niti prinosom.
Ja sijem za sebe , ne za prodaju , sijem oko đurđeva koji dan kasnije, obično lijepo pripremim zemlju i najnormalnije posijem i imam i normalni prinos uz svu tu dublju sjetvu samo imam prednosti....
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Ne znam kako je kod vas,ali u mojem kraju kukuruza zlatica ove godine rastura. Valjda joj pogodovalo vrijeme za brži razvoj,tj koji ciklus više. Nema polegnutog,ali ima dosta izbušenog i odraslih oblika. I jedan pokus: folijarna prihrana. isto polje, isti hibrid 2 reda razlike tj 16 -18.
Nije to zlatica nego kikuruzni plamenac
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh