• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KULTIVATORI - špartači

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Antonio, jel idu S opruge gore??

Ja stalno čekam da naleti jedan 4-reda u lošijem stanju pa da ga sredim za sebe :)
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,164
Onda moraš i uske gume na 565 :). Koliko otprilike dodje da se preuredi dva reda Imt da ima S opruge?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Uske gume su u planu za 565 :)

Mene je došlo toliko koliko dođu 4 S opruge+nosači+vijci i 4 pačje šape, koja rezna ploće i malo gusenih elektroda, sve ostalo potrebno sam imal doma.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Uh i nije baš idealan 539 za 4 reda. Je za dva jutra, ali za više loša kombinacija, diže mu prednji kraj. Nejdu opruge gore, ostaje u orginalu.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,446
Prije 2 godine sam 50 jutara s fergusonom ospartao tako da ide. Ima i kutije ali nisam ih koristio.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,164
Bez gnojiva mora ići, ali kod mene 4 reda mora biti veći traktor, a i neznam kako bi i prolazio nekim putevima. 3.20m je širok Imt 4 reda?
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Kod mene jedan sa 533 nosi 4 reda IMT-ov kultivator, a ima dosta kukuruza tako da to ide. Njegov 539 bi radio s tim bez brige.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pa mogao bi i sa 14.9 :).

Mogao bi, ali puno više gazi na okretanju nego sa 12.4., a moraš voziti ravno, jer čim se malo skrene gazi red.:icon_keel:

A mogao bi i s 539.
Bolje onda sa 540..
539 je okretniji i ako se ne varam njegov ima hidr. volan.

Nebi mogao sa 539 :D: da bi, nebi se sekirao za uske gume na 565, pogotovo ne 40 rali koliko bude kukuruze :)

IMT kultivator 4 reda sa 2 kotača, S oprugama, punim kutijama za gnojivo 539 nemože vuči 2. brzom, a nemože ga ni nositi, pogotovo zato jer imamo pjeskulje zemlje sa bočnim nagibima i raznim usponima i depresijama. Lako ga je vuči sa strugačima gde ide "dva prsta" u zemlju, ali S opruge ruju mal odublje i stvaraju veči otpor.
Nema mi smisla mučiti 539 u tom poslu, a mučio bi i sebe skupa s njim.

Jest da je 539 najokretniji, ali ovaj naš je među prvim serijama bio, nema hidro volan. Uostalom, jedan 2-redni IMT kultivator ostaje i tim bude radio 539, to je za njega taman da prolazi svuda.

Kaj se tiće 540-Fiat, on bi komotno radio sa 4-reda IMT kultivatorom, što i je u planu, ali sad nemože :)
Motor je u banani i nije za nikav duži i teži posao, grije se, troši ulje i gubi snagu. Tek kad se sredi taj traktor, stave m use nove gume, onda bude mogao kultivirati.

Prije 2 godine sam 50 jutara s fergusonom ospartao tako da ide. Ima i kutije ali nisam ih koristio.
Je s fergusonom od 45 ks :D:

Kod mene jedan sa 533 nosi 4 reda IMT-ov kultivator, a ima dosta kukuruza tako da to ide. Njegov 539 bi radio s tim bez brige.
Rade i kod mene tako, ali večinom sa OLT kultivatorima koji su manji i lakši, S opruge na kultivatoru nema nitko :)
Kolega radi sa 539 i 4 reda IMT kultivatorom, ali i sam veli da nije to to, teže mu je kad treba izvući u neko brdašce, mora ići 1., nesmije kutije punit koliko stane, diže ga na okretanju i tako...da ne nabrajam.
Ako se može sa večim traktorom, netreba maloga mučiti.
 
Posljednje uređivanje:

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,141
Ne znam kak ide sa imt-om, ali sa oltom 4 reda 539 ide solidno, i to s punim kutijama za gnojivo..
Je da ga malo dize na zadnje kod okretanja, ali tu su kocnice da se pripomogne skrenuti ako su prvi u zraku.. :D:
Ja pak mislim da nema idealnijeg traktora za kultiviranje od malog imt-a, okresem se iz prolaza u prolaz bez ikakvog vracanja u rikverc i s minimalnim gazenjem..



Inace ovim mojim imt-om je djed 90-tih godina kultivirao par tabli od sveukupno 200 jutara kukuruza negdje u Slavoniji..
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
S IMT om je kolega radio sa 542 i napred 80 kg utega, i to je super kombinacija.
 

sine nomine

Član
Tu od
24 Lip 2013
Poruka
82
Poštovanje kolege. Imam dosta pitanja ali pokušati ću skratiti što više.

Nisam dosada radio sa nošenim priključnim kultivatorima, a niti kod mene nema neki takav stroj da bolje pogledam.

Dolazim do potrebe za kultivacijom i prihranom kulture koja je posađena na razmak između redova od 40 cm. Tri su reda u širini traktora.

Kao najjeftinije rješenje, a da je dobro, mi je palo na pamet preraditi ove naše najzastupljenije kultivatore. OLT, IMT.
Dakle približio bi radna tijela sa nekih 70 cm ili koliko su na tim kultivatorima za kukuruz, na 40 cm, a sama radna tijela bi suzio sa okvirnih 40 cm koliko su široka na 20 cm.
Koliko je komplicirano i dali bi bilo moguće? Da li savjetujete određeni tip kultivatora koji bi bio zgodniji za preradu?

Više manje imam u glavi prepravke koje bi bilo porebno napraviti, a opet vjerujem da postoji mogućnost i da sam nešto previdio.

Unaprijed hvala.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,697
Tu bi najbolje bilo raditi samo sa lastinim repom, a kako dodavati gnojivotreba smisliti. Ili samo jednu zadnju motičicu.
 

sine nomine

Član
Tu od
24 Lip 2013
Poruka
82
Ajmo se bazirati na pitanje, molio bih najljepše.

Upravo zato što mi je prioritetno dodavanje gnojiva sam došao prvo na ovu ideju i volio bih čuti mišljenja i savjete. Jer mi je u varijanti kultivacije i prihrane teoretski najbolja. Ako isključim kupovinu novog rotokultivatora sa deponatorima za prihranu.

Što se tiče same kultivacije ne vidim ni najmanji problem za neko rješenje.

Hvala.
 

Najnoviji postovi

Na vrh