• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KULTIVATORI - špartači

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,740
Pošto ti je bitna prihrana, a kultivatori imaju bočne ulagače koji bi mogli sječi redove najbolje bi bilo postaviti cijev kroz koju pada gnojivo da sipa gnojivo po sredini reda ispred motičica, a motičice to zagrću.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Šteta što nisi izbacio te stare motike i ubacio elastične,onda bi bio pravi.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Obično ide 5kom po redu"s" opruga s malim motičicama a bez ovih starih krutih nosača,to ide u zemlju odlično ,rješava svu pokoricu i korov znatno bolje nego stare.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
864
Gdje nabaviti te S opruge sa nosačima koji bi išli na kultivator i sa onim motičicama?
 

sine nomine

Član
Tu od
24 Lip 2013
Poruka
82
Ajde da probam još jednom obzirom da sam blizu kupovine. A tom prilikom ću i citirati sam sebe da znate vezano za šta pitam. :icon_lol:

Poštovanje kolege. Imam dosta pitanja ali pokušati ću skratiti što više.

Nisam dosada radio sa nošenim priključnim kultivatorima, a niti kod mene nema neki takav stroj da bolje pogledam.

Dolazim do potrebe za kultivacijom i prihranom kulture koja je posađena na razmak između redova od 40 cm. Tri su reda u širini traktora.

Kao najjeftinije rješenje, a da je dobro, mi je palo na pamet preraditi ove naše najzastupljenije kultivatore. OLT, IMT.
Dakle približio bi radna tijela sa nekih 70 cm ili koliko su na tim kultivatorima za kukuruz, na 40 cm, a sama radna tijela bi suzio sa okvirnih 40 cm koliko su široka na 20 cm.
Koliko je komplicirano i dali bi bilo moguće? Da li savjetujete određeni tip kultivatora koji bi bio zgodniji za preradu?

Više manje imam u glavi prepravke koje bi bilo porebno napraviti, a opet vjerujem da postoji mogućnost i da sam nešto previdio.

Unaprijed hvala.


Znači, u ovoj mojoj ideji, da li bi išli na 4 redni kultivator pa micali jedno rano tijelo i kratili višak konstrukcije, ili je možda bolje uzeti 2 redni pa dodati jedno radno tijelo sa ulagačem i crijevom, da imam 3 reda i dodati još jednu kutiju za mineralno gnojivo? Naravno, na osovinu ovog jednog serijskog.

Hvala. :smile:
 

sine nomine

Član
Tu od
24 Lip 2013
Poruka
82
Između svih tih dolaze još i S opruge, samo trenutno nisu gore...
Dali si u međuvremenu montirao S opruge? Ako jesi, na koju poziciju si ih stavio?
Pretpostavljam da si mislio ići na jednu ili dvije po bateriji?

Uzeo si klasične za sjetvospremač? Ajde ako si sam kemijao nosače slikni da vidimo ideju. Ja ih imam par ali volio bi vidjeti jesam šta previdio. :)

Hvala.


Poslano sa mog SM-G920F
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,355
Nemam sliku trenutno, ali uglavnom...
Opruge su od SS i ove godine ču stavit šire motičice.
Stavljam ih samo na bočne baterije, i to na mjesto gdje je inače lastin rep, stoga lastin rep stavljam ispred opruga. Nosač je pravljen od flaha, napravljen T komad i to je to.
 

sine nomine

Član
Tu od
24 Lip 2013
Poruka
82
Evo moj kultivator je gotov. 3-redni kultivator za razmakom baterija 40 cm i širinom radnih tijela baterija otprilike 16 cm.
Osnova je naravno svima poznata, IMT dvoredni kultivator za kukuruz.

Dodao sam jednu sekciju obzirom da ja imam 3 reda češnjaka u širini traktora, na razmaku od 40 cm. Dakle samim time je dodana jedna kompletna baterija, kupljene sve nove motičice koje su sužavane tj. smanjivane.
Međuredni razmak smanjen na 40 cm, a širina samih baterija tj. radnih tijela nešto sitno ispod 20 cm. Kotač za prihranu sužen sa 10 na 5 cm da ne struže u ruke hidraulike jer mu je to bila jedina moguća pozicija.
Još trebam ugraditi S opruge.

whYSqKD.jpg


vqQJkb0.jpg


TqOgT2z.jpg


lB12otW.jpg


hTggZfV.jpg


UTAa6I3.jpg


XYBCFvA.jpg




A ovo je rezultat;

o3uwrsr.jpg


Nemam sliku trenutno, ali uglavnom...
Opruge su od SS i ove godine ču stavit šire motičice.
Stavljam ih samo na bočne baterije, i to na mjesto gdje je inače lastin rep, stoga lastin rep stavljam ispred opruga. Nosač je pravljen od flaha, napravljen T komad i to je to.

Antonio, možeš li molim te poslikati jednu bateriju sa načinom prihvata koji si izveo za S opruge i zanima me pozicija motičica, kako si ih razmjestio.

Ja sam sad zadnje na 2 srednje baterije izradio nosače umjesno onih zadnjih noževa, za original prihvat i stavio po 2 opruge, ali mi se to ne sviđa, preširoko mi je i svakako bi išao na samo jednu po bateriji, najbitnije su mi za srednje dve baterije, ali bi volio svakako da su na sredini.

Puno hvala unaprijed.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

sine nomine

Član
Tu od
24 Lip 2013
Poruka
82
Puno hvala...

Da, toga sam se i bojao. Kao što vidiš da bi imao problem sa takvim rješenjem tj. kod mene bi išlo puno van elementa.

A bojim se da je nemoguće da stavim oprugu unutar sredine baterije.

Eventualno tako isto ali skroz uz bateriju.
Pa sa samo jedne strane staviti po jednu oprugu. Jer sa dvije tako blizu neću dobiti dobar efekt.

Hvala ti puno još jednom. :)

Poslano sa mog SM-G920F
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,199
A zakaj nisi okrenul bolcne za kapčenje kultivatora, tak da ga kapčiš kao kat 2?
Na taj način poluge bi bile šire postavljene i nebi ti smetal kotač.
 

sine nomine

Član
Tu od
24 Lip 2013
Poruka
82
Spaneri bi u tom slucaju bili blizu krajnje zategnutom polozaju dok dođu do kraja bolcna pa se nešto sitno popuste dok na njega legnu pa opet stisnu dok dođu do osiguraca, stiftova. Na kraju bi mi to sve bilo par navoja od krajnje rasirenih poluga a bojim se da onda nebi imao dovoljno lufta za stelanje odmaka kultivatora.

Jer recimo sadilica je tako zamaknuta da mi kultivator mora ulijevo na polugama dobrih 5 cm.

Toga sam se bojal. A u mjerenje nisam imal povjerenja a nije mi se dalo to raditi pa da moram ponovno vracati i svejedno raditi kotac.
Iako priznajem. Satrao sam se oko njega. Jer je sve osim obruca iz komada.
A ja sam mislio da to po nekoj osovini vozi. Uzas.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
E sad, posto radis povrce, imam jedan prijedlog za tebe. Nabavi si zvjezdasti nastavak, za kultivaciju izmedju biljaka. Ja si planiram za kukuruz nabaviti, samo da nadjem nesto s normalnom cijenom. Ovo sto radi K.U.L.T. je blago receno preskupo. http://www.kress-landtechnik.de/wEnglisch/produkte/gemuesebau/hacktechnik/hacktechnik.shtml?navid=6
Npr. jedan kompletan nastavak kosta oko 700 eura. A za dvoredni kultivator ti trebaju, naravno, dva. Moze se posebno kupiti i zvijezda i nosac, jedna zvijezda je cca 80, a nosac cca 50 eura. Mislim da se itekako isplati za povrce, ali i u ratarstvu.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Mislim da možeš ubaciti po jednu S oprugu između ona dva uzdužna flaha, ja to planiram doraditi na mom do kultivacije pa bude slika, siguran sam da je izvedivo.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,199
Pa tu se zvijezdu da izrezati na plazmi ili laseru. Ne vjerujem da bi puno koštala njezina izrada.
 
Na vrh