• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

zeko2511

Član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
144
mini ovnolik bi trebo do kile i pol maximum a mogu oni i veći da budu kad ih hraniš oni dobrano narastu i više nisu patuljasti...

ehh tak je kod mene...kao patuljasti a ono drek patuljasti...malo je veći...ko kombice su...posudil sam frendu usb od kompa pa nemrem stavit slike...al nadam se da sutra budu
 
S

smoki

Guest
Pozdrav...

Imam jedno pitanje..naisao sam na slike orijaških (njemačkih) šaraca i stvarno su me odusevili... zanima me vasa iskustva s njima...kakvi su zahtjevi za njih? Ishrana? Bolesti? Imam gajbu koja u kojoj je pod 3/5 daska(jelova),a zadnje 2/5 je mreza ( za padanje izmeta i mokrace )... kako napreduju mali? hvala :)

orijaški šarac ili njemački šarac znači teška velika rasa,naraste od 5 kg pa nadalje,tijelo mora biti oko 60 cm dužine,uši mesnate,glava jaka,bijele je boje sa crnim,plavim,brown ili žutim obiljejima po tijelu,crtež leptira na njušci,očni krugovi,točke na obrazima,obojene uši,jegulja duž leđa do kraja repa,točke na bokovima butova...
općenito je orijaška pasmina osjetljivija i teže se uzgaja od ostalih pasmina srednjih i patuljastih rasa,okote do 12 mladih ako ne i više,dobre su majke,dosta ih odhrane ako se pravilno gospodari s njima,znači prehrana u doba bređosti,doba okota i dojenja,doba odvajanja od majke,isključivo se drži za izložbe i kunićari ostave samo 6 mladih uz majku pravilnim odabirom radi boljeg napredovanja mladunaca.
za teške rase bi bilo ok 100x70x70 jer zahtjevaju dosta prostora i dosta zahtjevne uvjete bez vlage,propuha,direktnog udaranja sunca...
 
H

Hrvach

Guest
thaibox... Ja sam imao šarce i ne bi ti ih preporučio za ništa osim ako ne misliš na izložbe s njima. Osjetljiv su, nisu baš bog zna kak dobre majke radi toga jer svojom težinom znaju prignječiti mlade. To su moja iskustva, ne mora biti da je svugdje tako,ali ja sam ih držao 2,5g i reko sam više nikad.

šarci su isto kao i orijaši. ja imam jednu šarku ali nije čistokrvna. to je ona druga mlada od stare ženke. čak je ona bolja nego ta crna jer niti jedan nije imao zdravstvenih problema.

e sad pitanje 1.prehrana-zeleno: da li vi dajete kunićima listove od brokule i cvjetače(naravno u malim količinama). ja svojima tu i tamo kad kupim brokulu ili cvjetaču im dam po jedan list. nisu imali nikakvih smetnji.

pitanje2: hyla kunići. kako sve više razmišljam o kupnji tovnih kunića te kako ti kunići sigurno neće bit za prodaju kao rasplod (ako kojeg prodam super a ako ne nema veze) nego kao meso jer mi to najbolje ide, razmišljala sam o hyla kunićima. da li postoji neka razlika između kalifornijskih i hyla kunića te da li se hyla kunići mogu križati sa velikim kunićima(orijaši)?
pitanje3: da li se osim hyla kunića isplati uzeti i bijeli panon kunići? da li tko od vas uzgaja te panon kuniće i kakva im je cijena?



Pitanje 1: Svojima znam dati po ljetu list-dva stočnog kelja,ali to više ko poslasticu nego ko hranu

Pitanje 2: Hylla je nastala planskim križanjem kalifornijskog, novozelandskog i još nekih vrsta kunića, zbog toga je to hibridna rasa. Razlika između hylle i kalifornijskog je dosta velika, pogotovo u rasporedu boja na dlaci, obliku glave itd. Hylla se može križati s orijašima ali treba paziti da ne pariš malu ženku s jako velikim mužjakom jer bi mogli biti veliki mladi i doći do problema kod okota. S većim ženkama koje su se par puta kotila ne bi smjelo biti problema

Pitanje 3: Odluči se za jednu do dvije pasmine i to prodaji za meso, imaš premalo iskustva da bi išla u tolko široki i veliki uzgojm, prvo stekni znanje i iskustvo,a tek onda razmišljaj o većem uzgoju. Panonci su nešto tipa hylla, isto su tovna pasmina samo su dosta skuplji, ja ih nemam pa ne mogu govoriti puno o njima.
 
T

thaibox1991

Guest
Pozdrav...

Jucer se dogodilo nesto cudno... imam jednu mladu zecicu koju sam si ostavio za rasplod i sad je stara nesto malo vise od 6 mjeseci...svaki put kad sam ju pokusao stavit kod zeca ona je panicno bjezala po kavezu i odmah sam ju micao i mislio da jos nije spremna...i jucer se OKOTILA! :shock::confused: naravno, mali su se smrzli, ali nije mi jasno...nikad nitko nije vidio da je zec na nju skocio jer je uvijek bjezala i onak se glasala kao da se boji...

I htio bi jos nesto podijelit s vama... u nedjelju sam primijetio kod par zeceva da imaju ušnu šugu...cuo sam da se to moze ( umijesto AURIZON-om koji je skup - 70kn ) lijecit svinjskom masti i jestivim uljem, pa sam probao sa masti...stavio na prst i gurnuo u uške i malo pricekao da se to otopi u uhu i ocijedi prema unutrasnjosti (drzao sam uho prema gore) i nakon 2 dana sve otislo :p ... pa eto, ako niste znali, stvarno funkcionira! :) ... e da, kad to idete radit onda stavite zeca na neku njemu nepoznatu podlogu-ja stavljam na bačvu, tako da je onda miran jer je na nepoznatom...ili ako imate pri ruci pomagača, jedan drzi a drugi gura mast...jeftino a djelotvorno-dvije muhe jednim udarcem :) :axe::axe:
 

Johny

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
135
Pozdrav...


I htio bi jos nesto podijelit s vama... u nedjelju sam primijetio kod par zeceva da imaju ušnu šugu...cuo sam da se to moze ( umijesto AURIZON-om koji je skup - 70kn ) lijecit svinjskom masti i jestivim uljem, pa sam probao sa masti...stavio na prst i gurnuo u uške i malo pricekao da se to otopi u uhu i ocijedi prema unutrasnjosti (drzao sam uho prema gore) i nakon 2 dana sve otislo :p ... pa eto, ako niste znali, stvarno funkcionira! :) ... e da, kad to idete radit onda stavite zeca na neku njemu nepoznatu podlogu-ja stavljam na bačvu, tako da je onda miran jer je na nepoznatom...ili ako imate pri ruci pomagača, jedan drzi a drugi gura mast...jeftino a djelotvorno-dvije muhe jednim udarcem :) :axe::axe:
I
Imaš post od Marina na temu ušnog šugarca na 167str. Mast če samo zalječit, ne izlječit. Ja sam kupio strong hold 50kn.
 
T

thaibox1991

Guest
Ja sam mislio ic i zaboravio sam,jebemu hrvac trebo si jucer napisat da ides :(

Ugl pogledao sam ime lijeka "Nilverm" se zove, djeluje na sve parazite moze se dati injekcijski pod kozu i u vodu, bocica ima 100 ml, a doziranje je 1ml na 10 kg.

Lijepi su kunici, od kog si ih uzeo?

malo sam trazio o tom lijeku "NILVERM" i ovdje :
http://www.veterina.hr/default.aspx?id=52&pid=66

pise: "Nilverm je širokospektarni anthelmintik koji u goveda, ovaca, koza i svinja djeluje protiv zrelih i nezrelih stadija najvažnijih vrsta želučanocrijevnih i plućnih nematoda."

hm...prvo, ne spominju se zečevi, a drugo ne spominje je šuga ni nista slicno tome... Iskustva? :|
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
thaibox... Ja sam imao šarce i ne bi ti ih preporučio za ništa osim ako ne misliš na izložbe s njima. Osjetljiv su, nisu baš bog zna kak dobre majke radi toga jer svojom težinom znaju prignječiti mlade. To su moja iskustva, ne mora biti da je svugdje tako,ali ja sam ih držao 2,5g i reko sam više nikad.





Pitanje 1: Svojima znam dati po ljetu list-dva stočnog kelja,ali to više ko poslasticu nego ko hranu

Pitanje 2: Hylla je nastala planskim križanjem kalifornijskog, novozelandskog i još nekih vrsta kunića, zbog toga je to hibridna rasa. Razlika između hylle i kalifornijskog je dosta velika, pogotovo u rasporedu boja na dlaci, obliku glave itd. Hylla se može križati s orijašima ali treba paziti da ne pariš malu ženku s jako velikim mužjakom jer bi mogli biti veliki mladi i doći do problema kod okota. S većim ženkama koje su se par puta kotila ne bi smjelo biti problema

Pitanje 3: Odluči se za jednu do dvije pasmine i to prodaji za meso, imaš premalo iskustva da bi išla u tolko široki i veliki uzgojm, prvo stekni znanje i iskustvo,a tek onda razmišljaj o većem uzgoju. Panonci su nešto tipa hylla, isto su tovna pasmina samo su dosta skuplji, ja ih nemam pa ne mogu govoriti puno o njima.

komentar na moje pitanje 1: inače im samo tako dam kao poslasticu.
komentar na pitanje 2 i 3. u međuvremenu sam na njuškalu vidjela oglas za panon kuniće tako da sad znam sve.
ako kažete da je bolje ne križati hylu sa orijašima onda to neću križati.
prvo bi krenula sa hyla kunićima jer eto vidim da su baš za tov tj.za meso. eventualno bi kad budem vidjela napredak sa kunićima nabavila ili kalifornijskog ili novozelanskog za križanje da dobijem bolji randman mesa.
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
I htio bi jos nesto podijelit s vama... u nedjelju sam primijetio kod par zeceva da imaju ušnu šugu...cuo sam da se to moze ( umijesto AURIZON-om koji je skup - 70kn ) lijecit svinjskom masti i jestivim uljem, pa sam probao sa masti...stavio na prst i gurnuo u uške i malo pricekao da se to otopi u uhu i ocijedi prema unutrasnjosti (drzao sam uho prema gore) i nakon 2 dana sve otislo
Da se ne mučiš sa uguravanjem masti možeš koristiti samo jestivo ulje. Staviš ga u posudicu od kapi za nos ili oko i lijepo nakapaš u svaku ušku 5-8 kapi. Malo kunića pridržiš dok mu se to slije u unutrašnjost uha i gotovo. Možeš im jednom mjesečno preventivno ukapati par kapi.

Evo nekoliko slika sa izložbe u Oroslavju:
 

Prilozi

  • 22012012679.jpg
    22012012679.jpg
    57.5 KB · Pregleda: 704
  • 22012012680.jpg
    22012012680.jpg
    67.7 KB · Pregleda: 567
  • 22012012681.jpg
    22012012681.jpg
    80.9 KB · Pregleda: 711
  • 22012012682.jpg
    22012012682.jpg
    67.9 KB · Pregleda: 267

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
I još nekoliko...
 

Prilozi

  • 22012012683.jpg
    22012012683.jpg
    52.1 KB · Pregleda: 839
  • 22012012684.jpg
    22012012684.jpg
    58.8 KB · Pregleda: 554
  • 22012012686.jpg
    22012012686.jpg
    56.1 KB · Pregleda: 802
  • 22012012687.jpg
    22012012687.jpg
    68.3 KB · Pregleda: 868

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
Koja je cijena muškog čistokrvnog novozelandskog i gdje se može nabaviti?
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
joj kako je lijep onaj kunić sa zadnje slike.
ovi novozelandski kunići su mi smiješni. gledala sam neke oglase na njuškalu tih novozelandskih mladih kunića. izgledaju mi kao patuljasti. zar oni tako izgledaju kad imaju oko dva mjeseca?:lol:
 

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
malo sam trazio o tom lijeku "NILVERM" i ovdje :
http://www.veterina.hr/default.aspx?id=52&pid=66

pise: "Nilverm je širokospektarni anthelmintik koji u goveda, ovaca, koza i svinja djeluje protiv zrelih i nezrelih stadija najvažnijih vrsta želučanocrijevnih i plućnih nematoda."

hm...prvo, ne spominju se zečevi, a drugo ne spominje je šuga ni nista slicno tome... Iskustva? :|

Ja ne znam bas puno lijekova koji su izricito za kuncice,npr. ni na muviselu ne pise da je za kunuice a vecina uzgajivaca ga koristi... ugl "širokospektarni anthelmintik" u prijevodu antiparazitik širokog spektra tj. lijek koji ubija puno vrsta parazita. Ja ga koristim za kunice i stari ga koristi za golubove.Goveda,ovce i koze su biljozderi kao i kunici pa nema bojazni od nekih nezeljeneh ucinaka. Jos jedna dodatna stvar je da se daje sustavno (znaci ne mazes usi nego ga dajes injekcijom ili u vodu) tako da krvlju dode do svih parazita, bilo da su oni u probavnom sustavu, usima ili nekom drugom dijelu tijela. Ulje i mast sam i ja prije probavao i to bi samo zaljecilo problem, a ne izljecilo; dakle krastice u usima uzrokuju kozni paraziti, ako naneses ulje/mast unistis krastice koje su samo simptom, a ne uzrok, paraziti i dalje u odredenom postotku ostaju u usima i nakon nekog vremena opet se razmnoze i eto ti opet sranja :)

Netko je spomenuo stronghold, to je izvorno lijek za macke (uni sugarac macaka), ali provjereno djeluje i na kunice ;)
 
T

thaibox1991

Guest
Ja ne znam bas puno lijekova koji su izricito za kuncice,npr. ni na muviselu ne pise da je za kunuice a vecina uzgajivaca ga koristi... ugl "širokospektarni anthelmintik" u prijevodu antiparazitik širokog spektra tj. lijek koji ubija puno vrsta parazita. Ja ga koristim za kunice i stari ga koristi za golubove.Goveda,ovce i koze su biljozderi kao i kunici pa nema bojazni od nekih nezeljeneh ucinaka. Jos jedna dodatna stvar je da se daje sustavno (znaci ne mazes usi nego ga dajes injekcijom ili u vodu) tako da krvlju dode do svih parazita, bilo da su oni u probavnom sustavu, usima ili nekom drugom dijelu tijela. Ulje i mast sam i ja prije probavao i to bi samo zaljecilo problem, a ne izljecilo; dakle krastice u usima uzrokuju kozni paraziti, ako naneses ulje/mast unistis krastice koje su samo simptom, a ne uzrok, paraziti i dalje u odredenom postotku ostaju u usima i nakon nekog vremena opet se razmnoze i eto ti opet sranja :)

Netko je spomenuo stronghold, to je izvorno lijek za macke (uni sugarac macaka), ali provjereno djeluje i na kunice ;)


Odlicno objasnjenje :partyman: samo me zanima jos jedna stvar... kako dati taj lijek injekcijom? pod kozu? onak primim na šiju i dam pod kožu? I jel se lijek dobije u bocici ili? koliko se daje mililitara po zecu ili kako ti vec ide?

tnx :):D
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
joj kako je lijep onaj kunić sa zadnje slike.
ovi novozelandski kunići su mi smiješni. gledala sam neke oglase na njuškalu tih novozelandskih mladih kunića. izgledaju mi kao patuljasti. zar oni tako izgledaju kad imaju oko dva mjeseca?:lol:
Za ove bijele misliš da su novozelandski? To su orijaši od 8 kila. :lol:
 

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Da, najlakse je dat u siju pod kozu, odignete kozu i pod kutem od 45 stupnjeva ubodete. Dobije se u bocici od 100 ml, vadi se van injekcijom, pa tako ako mislite dati u vodu trebat ce vam barem jedna igla i sprica da mozete izvaditi i odrediti dozazu. Doziranje je 1 ml na 10 kg, znaci ako je zeko 5 kg date pola militra. Kupite spricu od 2 ml ili manje, da vam bude lakse uzet tako malo lijeka. Procitajte upute kad kupite, mislim da se lijek ne smije drzati na svijetlu pa najbolje procitati upute ;)
 
T

thaibox1991

Guest
Da, najlakse je dat u siju pod kozu, odignete kozu i pod kutem od 45 stupnjeva ubodete. Dobije se u bocici od 100 ml, vadi se van injekcijom, pa tako ako mislite dati u vodu trebat ce vam barem jedna igla i sprica da mozete izvaditi i odrediti dozazu. Doziranje je 1 ml na 10 kg, znaci ako je zeko 5 kg date pola militra. Kupite spricu od 2 ml ili manje, da vam bude lakse uzet tako malo lijeka. Procitajte upute kad kupite, mislim da se lijek ne smije drzati na svijetlu pa najbolje procitati upute ;)

A jel se moze davat preventivno?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
S

smoki

Guest
komentar na moje pitanje 1: inače im samo tako dam kao poslasticu.
komentar na pitanje 2 i 3. u međuvremenu sam na njuškalu vidjela oglas za panon kuniće tako da sad znam sve.
ako kažete da je bolje ne križati hylu sa orijašima onda to neću križati.
prvo bi krenula sa hyla kunićima jer eto vidim da su baš za tov tj.za meso. eventualno bi kad budem vidjela napredak sa kunićima nabavila ili kalifornijskog ili novozelanskog za križanje da dobijem bolji randman mesa.

opet griješiš nečeš križanjem dobit bolji radman mesa jer je to več najbolji od tog spoja kunića,samo češ osvježit krv i ništa više možeš samo si uništit liniju,bolje si ušparaj i kupi panonca da ti podigne veličinu legla,bolju upotrebu hrane,otpronost i najvažnije bolji prirast te radman mesa...
 

Najnoviji postovi

Na vrh