• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
niske temperature

zanima me do koje temperature kunići podnose te da li im smeta hladna voda za piće?
primjer: ja kuniće držim u garaži i sigurno je oko 0 u garaži i primjetila sam a su im ušu hladne ali samo vrhovi. uz glavu su im tople. i vodu piju slabije. da li ovim ženkama koje će okotiti za cca 10-tak dana smetati ovakva hladnoćaa tj. to što su im uške hladne?
(prije 3 dana mi je cca 3 sata bila malo otvorena vrataod garaže. da li je to mogući uzrok hladnih ušiju)
 

Johny

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
135
zanima me do koje temperature kunići podnose te da li im smeta hladna voda za piće?
primjer: ja kuniće držim u garaži i sigurno je oko 0 u garaži i primjetila sam a su im ušu hladne ali samo vrhovi. uz glavu su im tople. i vodu piju slabije. da li ovim ženkama koje će okotiti za cca 10-tak dana smetati ovakva hladnoćaa tj. to što su im uške hladne?
(prije 3 dana mi je cca 3 sata bila malo otvorena vrataod garaže. da li je to mogući uzrok hladnih ušiju)

Kastav, moje gajbe su vani, u dvije ženke, okotile prije desetak dana, jedna se treba okotit večeras a prosječna temperatura u gajbi je -10 pa su živi (normalno malci su u kotilicama).
 
H

Hrvach

Guest
Moje gajbe su isto vani i ništa im ne smeta. Stavio sam im slame, naprave si gnijezdo i tu spavaju. Kunićima više smetaju vrućine nego ova hladnoća, vidim da su živahniji po ovakvoj zimi nego po onim sparinama po ljetu.
 

tata

Novi član
Tu od
15 Lip 2011
Poruka
29
Samo treba voditi računa da uvijek imaju vode za piti jer se brzo smrzava.
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Evo par slikica, koje sam slikao prije 2 sata:

Mladi mužjak hylla, star 6 mjeseci, kupljen s neka 2,5 mjeseca. Uspješno spario moje dvije ženke za sada...





Mlada ženka stara 6 mjeseci, imala prvi okot 14.01. - 6 komada, jedan uginuo i sad ih je 5 (zadnje slike). Sparena s hylla mužjakom (ranija slika). Inače to je moja mješanka okoćena doma.





Mlada ženka koja će biti 20.02. stara 4 mjeseca i tad ću ju sparit s hylla mužjakom. Inače ima iste roditelje ko i ova ženka s ranije slike, samo jedan okot kasnije.





Mladi okoćeni 14.01., ima ih 5. Mama slika 3 i 4, i mužjak hylla (slika 1 i 2). Svi ko jedan, bijeli. Počeli su izlaziti van iz kotilice i jesti.


 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Moje gajbe su isto vani i ništa im ne smeta. Stavio sam im slame, naprave si gnijezdo i tu spavaju. Kunićima više smetaju vrućine nego ova hladnoća, vidim da su živahniji po ovakvoj zimi nego po onim sparinama po ljetu.

a dobro onda. mene je strah bilo da ženke koje će okotiti možda smeta hladnoća. ali imaju vode uvijek. eto susjed kojimi pomaže kad ih treba ubiti je morao nekoliko svojih kunića ubiti jer ih on drži vani i voda mu smrzava i morao je smanjiti broj kunića. a on isto ima vodu na bocu (pojilice na koje se boca natakne) i ne može im vodu davati tj. može ali voda odmah zaledi
 
S

smoki

Guest
...zbog smrzavanja vode je on morao smanjit broj kunića ovo prvi put ćujem,pa trebo je kupit pojilice zdjelice ima ih po 10 kn komadno po sajmovima i izložbama i manje davat vode a češće i nemaš brige oko smrzavanja,ja svoje obiđem po 2 puta u sat vremena da vidim jel sve ok i tako ako treba cijeli dan...
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
I ja sam smanjio radi smrzavanja vode, pustio samo 1 muzjak, 2 zenke i 13 mladih od 40 dana. Obiđemo ih 2 puta na dan...ujutro i popodne...stavim im toplu vodu...jednostavno ne stignemo radi posla....
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
...zbog smrzavanja vode je on morao smanjit broj kunića ovo prvi put ćujem,pa trebo je kupit pojilice zdjelice ima ih po 10 kn komadno po sajmovima i izložbama i manje davat vode a češće i nemaš brige oko smrzavanja,ja svoje obiđem po 2 puta u sat vremena da vidim jel sve ok i tako ako treba cijeli dan...

zapravo pravi razlog ne znam jer mi je to susjeda rekla za njega. zašto nije nabavio pojilice koje se stavljaju direktno u gajbu ne znam ali znam da ima i drugih ljudi koji vani drže kuniće(primjerice neki od vas sa foruma) koji ste lijepo zaštitili pojilice od smrzavanja.
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
E, vi primorci, malo se spusti temperatura i vi već radite pokolj među kunićima :axe: . Što bi onda mi kontinentalci napravili - kod nas je u debelom minusu tjednima. Obiđeš kuniće 3 - 4 puta dnevno, daš im mlake vode i sve je OK :supz: .
I moji piju iz boce. Stavim im u bocu malo više nego što mogu popiti dok im se voda ne smrzne. Kad ih ponovo posjetim, toplom vodom odmrznem bocu i pono im nalijem vodu.
 
Posljednje uređivanje:
S

smoki

Guest
ja mislim da je ova grana stočarstva najednostavnija i ne zahtjeva ni malo posla ako se držiš nekog reda ako ne uložite u boxove ili kaveze ne možete si pojednostavniti rad,meni čišćenje oduzme pola sata posla svaka 3-4 dana preko zime je samo češće davanje vode zbog smzavanja a preko ljeta je obilazak zbog vručina i davanje voća i vode za osvježenje. Ja po sebi sam mislim da su hladniji dani mnogo efektivniji da u razmnožavanju i uzgoju jer samo po sebi mladi ojačavaju i stjeću imunitet na bolesti,ja sam prije isto smanjivao legla i parenje i s tim izgubio dosta na vremenu ovako imam spremnih mladih non stop i nemoram se bojati ako jedan ugine da neću imati zamjenu,bitno je da si spremite sjenažu i zrno tako da ih imate u večim količinama,znači slama i sjeno oko 30 -ak bala jer ne znaš kolko će se odužit zima a zrno oko 200 kg ječma,50 peleta i to bi moralo zadovoljiti oko 20 -ak kunića u 4 mj naravno onda polako kako prodajete kunića po kunića tako upisujete i pišeš računicu dok ne budeš na 0. ja uz te kuniće još uzgajam i perad,patke i guske i sve je tako pojednostavljeno da ne oduzimaju puno vremena jer je bitna kolotečina i dosta čitanja i informiranja preko neta i novina...
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Dali netko ima iskustva s onim kavezima jednoetažnim-batarijskim?
S obzirom da su jako tijesni pretpostavljam da je i tov nešto malkice kraći ali kako to utječe na kvalitet kunića namjenjeni za rasplod ???
 
S

smoki

Guest
...jesu za tov su imaš jako dobrih kaveza koji se u nekim trgovinama naručuju iz italije i podnica im je od plastičnih šipki i ujedno štiti od žuljeva a i kunićima je lakše za stajanje i ležanje...

zitavany-2009-134.jpg
 
H

Hrvach

Guest
Primorci i Istrijani.... Pa kud bi mi došli kad bi uveli vašu "politiku" držanja... Kod mene se temperatura ne diže iznad -10, radim i nema me 9 sati doma, a još uvijek imam sve kuniće. Vani su na otvorenom, samo je nadstrešnica iznad njih. Dajem im 2 puta dnevno piti i to im je dosta makar im se voda smrzava. Imaju one pojilice na flašu, unutra nalijem mlake vode oni se napiju i mirni su dok im ne dam drugi put. Kad bi išli tom vašom logikom, dajte mi objasnite kak bi kunići opstali u prirodi ili negdje u hladnijim krajevima. To kaj je snijeg vama čudo ne znaći da kunići nisu spremni za njega, sve je stvar dobre volje i želje čovjeka. I meni bi bilo najlakše sve potamaniti da ne idem van na ovu zimu i zajebavam se s odmrzavanjem pojilica...
 
H

Hrvach

Guest
Samo da se pohvalim da sam rezervirao mjesto za sajam malih životinja u Monoru, Mađarska. Ako ima neko zainteresiran nek se javi na privat poruku za detaljne informacije. Kreće se 10.3 u 23:00 iz Zagreba,a vraća se 11.3 u popodnevnim satima. Cijena puta je 160kn, može se uzeti 5 životinja po osobi s tim da se može uzeti i više jer nikad ne uzima svako 5 pa se prepiše na drugo ime da ne bi bilo problema na carini.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
Primorci i Istrijani.... Pa kud bi mi došli kad bi uveli vašu "politiku" držanja...
Bili su svi preko 4 kg i 8mj.....Čemu da ih se hrani i troši hrane kad više od toliko ne rastu....I uz to voda im se zaledi...a mjesta u škrinji ima :supz:
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
...jesu za tov su imaš jako dobrih kaveza koji se u nekim trgovinama naručuju iz italije i podnica im je od plastičnih šipki i ujedno štiti od žuljeva a i kunićima je lakše za stajanje i ležanje...

zitavany-2009-134.jpg

ovo se zove uzgoj kunića od prostorije do kvalitetnih kaveza čistoča i urednost vođenje evidencije kuniča i ostalo ljepa slika koja neka bude uzor svima koji se žele baviti kuničarstvom malo ozbiljnije svaka čast i sve pohvale:prayer:
 
L

lupo

Guest
evo vidim da je već bilo razgovora oko hladnoće.... ja sam ima isto prvi put smrznute pojilice itd. al bože moj šta sad mlake vode 2 puta dnevno i to je to... meni je veći problem stvorila neprohodna cesta tako da sam kasnia sa novim kavezima i kotilicama ... i evo danas uspia preko leda i sniga nekako to dovest i montirat ( kavezi vareni od čeličnih šina 60x60x200 i to na dva kata - 4 prijatelja polomili živce i kosti noseći ih preko zamrzlog polja)

e sad ne znam jel problem šta bi 28 dan skotnim ženkama , od provog dana kad sam ih ostavia kod mužijaka, trebao biti za 3 dana - jel to dovoljno da se priviknu na nove kaveze ( izmet sam od današnjeg čišćenja stavia u nove kaveze - čisto mislija da bar malo uspijem utrljat njihov miris)
 

Najnoviji postovi

Na vrh