• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
834
dali si je pripuštao na kontrolno parenje 5 ili 10 dan po primitku


Ne. Kontrolno parenje nisam radio. To joj je inače trebalo biti drugi okot. U prvo okotu je okotila 4 kunića i uspješno ih othranila. Sada ih je 10 pobacila.

Nakon koliko bih je opet mogao pokušati pariti?
 
D

DUKS II

Guest
dali netko ima iskustva i dali je koristio CALFOSET dodatak zečicama pri dojenju
zbog kalcija,desilo mi se da zečica jako omršavi pri dojenju,navodno povuče kalcij iz kostiju nisam imao uginuće.
ako je netko koristio neka kaže i kako,dali prije okota ili u dojenju

Koliko je meni poznato to je inekcijono cijepivo i trebalo bi pisati na njemu koliki je omjer davanja pošto se radi o malim kunićima neznam kako njima davati inekcijonu dopunu vitamina i minerala .
Mišljenja sam da bi trebao davati i ženki jer ih još doji tako da bi logično bilo davati u vodu

Kunići sa manjkom kalcija u organizmu su uglavnom oni koji su izbirljivi sa hranom,zaobilaze palete iz mješavina suhe hrane.Peleti uglavnom sadrže kalcijum i dodatke vitamina D .
najbodugotrajniji učinak postiže davanjem peleta, odabranog povrća i kvalitetnog sijena.
Ukoliko se daje hrana u vidu mješavina suhih žitarica i peleta,potrebno je voditi računa da li je kunić pojeo sve pelete.I ne puniti posudu sa novom kličinom hrane dok sva hrana a naročito pelet ne budu pojedeni.


budem ti napisao pripravak koji ja koristim za ojačanje koštane mase

Ne. Kontrolno parenje nisam radio. To joj je inače trebalo biti drugi okot. U prvo okotu je okotila 4 kunića i uspješno ih othranila. Sada ih je 10 pobacila.

Nakon koliko bih je opet mogao pokušati pariti?

da je to moja ženka ostavio bi je otprilike 8 dana da se odmori organizam a onda pratio od 10 do 15 dana kada je spremna za pripust i pripustio je na parenje .
dali si možda je prebacivao u neki drugi boks radi čišćenja ili si stavljao nešto unutra u njen boks

dali netko ima iskustva i dali je koristio CALFOSET dodatak zečicama pri dojenju
zbog kalcija,desilo mi se da zečica jako omršavi pri dojenju,navodno povuče kalcij iz kostiju nisam imao uginuće.
ako je netko koristio neka kaže i kako,dali prije okota ili u dojenju

ali ako nedaješ svojim kunićima svježe povrće onda ispočetka davaj malo po malo ovu su brojčane statistike iz knjige Antuna Gjurića

Sadržaj kalcijuma u svježem povrću

218 mg lisnati kelj
315 mg špinat-gorušica
78 mg peršin
40 mg vrtna salata
42 mg brokula
44 mg celer
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
dali ti je kunić : bezvoljan , mlitav , nema volje za hranom i jako žedan ( pije dosta tekućine ) , oči su mu škiljave , mutne ibez sjaja , a očni kapci blijedi krzno mu je bez sjaja i kuždravo , uši su mu obješene . ako se kunić nlazi u grupi dali je on izdvojen od grupe i dali škripi zubima . kasnije u razvoju bolesti sjedi zguren uz vodu nerijetko i nogama u samoj vodi te često pije male količine vode , da te nebuni neki kunići mogu imati začep ili ti zatvor a neki proljev . dali ti gubi na težini otprilike 20-20 % mase unutar 24-48 h nakon čega i obično ugine , kod naduvenih kunića prilikom prelaska rukom preko trbuha gore-dolje može se čuti zvuk kao da bućka voda u posudi . Jako važno kod jedne životinje ne pojave se svi znaci bolesti . Ova bolest se može vrlo lako zamjeniti sa crijevnom obliku kokcidioze sa mukozni enteritis ili obrnuto , ako se dijagnosticiranju ne obrati dovoljno pažnje. Tipični znakovi za mukozni enteritis je izlučivanje bistrog , žitgog , želatinoznog , hladetini sličnog sadržaja , kao i preterane količine neprobavljene hrane u vodenastom crijevnom sadržaju .


Idealno bi bilo izolirati zarežene kuniće i učiniti slijedeće se radi o mukoznom enteritisu : mjenjati prostirku svaki dan , izbaciti koncentriranu hranu ( smjesu ) iz prehrane i nastaviti davanjež ostalih žitarica , napajanje kunića ograničiti a u vodu stavljati antibiotike , mlade koje su oboljeli od te bolesti ne ostavljati za daljnji rasplod ma kako oni izgledali poslije zdravo , ženke koje su zahvaćene to bolesti izlučiti iz uzgoja .


dali ti možda kunić sjedi zguren odvojen od ostalih ALČI sjedi tako da su mu zadnje noge izdužene naprijed , a oči su mu polu zatvorene a proljev se izmjenjuje sa zatvorom , ponekad se može i dogoditi i to ne baš rijetko da kunić uzima i više hrane negoli mu treba inače a može nastati i paraliza prednjih i zadnjih djelova tijela .

Sad kole što je kod tebe od ova dva primjera prisutno ?

ja ne držim tovne niti hibridne kuniće .
Moji kunići su sa 3 mjeseca starosti žive vage 3-3,5 kg
držim jednu rasu nema križanja sa ničim bolesti nisam imao niti 1 odkad se bavim uzgojem kunića a o bolestima i kunićima čitam sve što mi dopadne ruku .

Moji Bečki Plavi i odnedavno Bečki Sivi su za mene čista 5-ica .
nekažem da križanci nevaljaju ali puno toga se gubi htjeli vi ili ne priznati koji držite križance .

Nemoj se ljutiti na moje komentare da pače ako ti zatreba bilo kakav savjet u vezi bolesti ili bilo što drugo samo piši na pp ili bilo kako drugo

Unaprijed izvini:prayer:

Hvala na iscrpnom odgovoru. Nemam se kaj ljutiti, vidi se da se kužiš i svakome od nas je dobar neki savjet. Gore sam pocrvenio simptome od uginulih kunića.
 
D

DUKS II

Guest
hvala

Hvala na iscrpnom odgovoru. Nemam se kaj ljutiti, vidi se da se kužiš i svakome od nas je dobar neki savjet. Gore sam pocrvenio simptome od uginulih kunića.

Drago mi je ako sam ti pomogao barem malo .
Ako bilo kome zatreba pomoć slobodno neka se javi ako znam išta ja ću reći .

Da se malo pohvalim jučer sam se ponovio za 18 malih prinova Bečki Plavi , tako da mi je ova godina dobro krenula za brojkom od 56 mladih od 10.01.12 do 29.02 a što je najbitnije ima 9 kom Bečki Sivi :gitarist:
 
H

Hrvach

Guest
Duks, javi kad će biti nešto za prodaju. Uzeo bi par tetoviranih da nisu u srodstvu.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Evo i moji od točno 2 mjeseca od dviju ženki...

28022012757.jpg


28022012759.jpg
 
H

Hrvach

Guest
Jako lijepi kunići!

Kolege kunićari, jel ide neko u Mađarsku u Monor sad u 3mj?
 
D

DUKS II

Guest
sve pet
samo jedno mi ne paše " JAKO PUNO KUKURUZA " on ti nedaje ništa puno na kilaži probaj sa tritikalom , crnom zobi inače sve je super baš su jako lijepi
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Što vam se čini za dob od 2 mjeseca? Hranjen isključivo domaćom hranom....

01032012764.jpg
 
H

Hrvach

Guest
Najmanje 1,7/8kg ako je pravilno hranjen. Oni imaju najveći prirast dok su mali i kak stare tak i prirast opada.
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Što vam se čini za dob od 2 mjeseca? Hranjen isključivo domaćom hranom....

01032012764.jpg

Odlična kilaža, čim ih hraniš?
Hrvach tovni bi imali tu kilažu što navodiš ali samo s čistim peletima,tako da je ovo odlično.
Osim potrebne kvalitete hrane bitno je kunića i natjerati da bude "proždrljiv":lol:
 
D

DUKS II

Guest
Samo me zanima dali taj križanac ima 2 mj ?

1. starosni
2. od odbijanja od ženke ima 2mj. ( sve ukupno onda ima 3mj i više )
3. dali opće ima 2 mj

Jedno mi neide u glavu ovo je križanac ranjen na domaćoj hrani sa previše kuruza koji su vidljivi na slici kako stoje na stelji i koje kunić neće pojesti nikada , pa neznam kako je dobio tu kilažu . Volio bi da još neki kunićar koji se aktivno bavi sa uzgojem kaže svoje mišljenje ali moje je da je u ovom slučaju ovo uspijeh ravan svim HIBRIDNIM kunićima u koje su se uložile puno toga da bi dobili brz prirast a mi ima slučaj da domaći kunić križanac hranjen hranom tipa kukuruz , žito , kruh , sjeno i možda još nešto nebitno bez vitamina i minerala postiže famozno vrijeme prirasta u omjeru sa kilažom . Kod hibrida omjer dobivenog i uloženog je kilogram mesa / 3,5 kilograma paletirane smijese ali dobre . Pa se sad ja pitam dali treba imati hibride kad imamao križance , dali trebamo imati smjesu sa vitaminima i mineralima kad imamo kukuruz.

Vjerujem svima da su u pravu dok se ne uvjerim u suprotno ali volim kad mi ljudi kažu istinu , Pjer stvarno ti vjerujem da zec ima tu masu ali objavi na forumu kako ih raniš da i mi ostali ranimo na taj način i ne kupujemo ono što nam netreba .

Ovaj rezultat sa 1,65 kg za 2 mjeseca je idealan za orijašku pasminu po svim standardima ( ranjrn sa visokobjelančeninastom i proteinskom hranom )
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Što vam se čini za dob od 2 mjeseca? Hranjen isključivo domaćom hranom....

01032012764.jpg

Kunić je super, ak je star koliko kažeš, a nema razloga da lažeš...:)
DUKSI II - pa valjda pjero zna koliko je starost od 2 mjeseca, pa nije frajer glup da računa starost od kad je kuniće odvojio od majke...:toimonster:
 

matan151

Član
Tu od
13 Sij 2012
Poruka
112
Kunić je super, ak je star koliko kažeš, a nema razloga da lažeš...:)
DUKSI II - pa valjda pjero zna koliko je starost od 2 mjeseca, pa nije frajer glup da računa starost od kad je kuniće odvojio od majke...:toimonster:

pa je istinu covjek govori i ja imam križance i isto mi imaju cak neki i 1.70 sa 2mj..
 

matan151

Član
Tu od
13 Sij 2012
Poruka
112
ja sam i zaklo neki dan zeca sa 2 mjeseca starosti i dobro smo se najeli četveročlana obitelj i jos ga je ostalo..
 

Najnoviji postovi

Na vrh