• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

D

DUKS II

Guest
to nisam ni rekao ali dobro .
volio bi da nam objavi kako ih rani i sa čime da i mi to radimo
unaprijed izvinjenje ako sampovrijediosa svojom izjavom pijera:axe:

ja sam i zaklo neki dan zeca sa 2 mjeseca starosti i dobro smo se najeli četveročlana obitelj i jos ga je ostalo..

koliko je bio težak očišćeni kunić kad vas četvero nije moglo pojesti ,
ŠALA MALA:axe:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
H

Hrvach

Guest
Da ne citiram svakoga posebno..
@Žećo nisam rekao da je loše za ovu pasminu, dapače jako je dobra kilaža,ali tovne pasmine barem ona koju ja imam imaju prosjek za 10-15 deka više, govorim o prosjeku, znači ima boljih i lošijih. Naravno sve ovisi o pasmini, prehrani ali i o genetici. Kak sam i sam reko, ja svoje NE hranim sa čistom smjesom niti mi je to ikad palo na pamet, čak i dobivaju malo kukuruza i to u obliku klipa da si bruse zube 2, max. 3 puta na tjedan. Svako može imati izbalansiranu hranu bez kemikalija samo treba pogledati tablice s hranjivim vrijednostima. Nije isto zob ili ječam, tritikal ili kukuruz... Važno je pogoditi omjere. Kasnije ću postaviti jedan link gdje je napisan recept za prehranu kunića,garantiram da je dobar.
@DUKS Nikad nije niti će biti isto hibrid i mješanac, da je tako danas ne bi imali na farmama bijele hibridne piliće nego bi imali mješance običnih kokoši. Mješanac je dobar ako se zna od čega je on nastao i da ima stabilnu genetiku. Čisti primjer su mješanci od HB11 koji imaju bolji prirast od čistih tovnih pasmina. Naravno uvijek ima ljudi koji misle da je nemoguće postići 3kg i više za 3mj jer to njima nikad nije uspjelo ali s time se ne opterečujem, svako zna za sebe kaj ima doma. Hibridi su planski stvoreni mješanci stabilne genetike, znači znaš da će kroz 5-6 generacija davati mlade garantiranih karakteristika. Zna se za kaj su oni stvoreni i da nisu za izložbe isto ko ni tovni mješanci. Mislim da nikome nije u cilju da ima kunića za izložbu i da se više opterečuje kilažom nego npr. dlakom ili rasporedom boja.

Ponavljam!!! NE piši odvojene poruke, nije potrebno svakoga citirati ako je to par postova prije, napiši ime i znat će se koga su išle tvoje riječi
 

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Da se pohvalim, nabavio sam 2 nove ovnolike zenke, jedna je madagaskar i jedna je crno bijela. Gospodin kod kojega sam ljetos kupio 2 mlada mi je zabunom dao 2 muzjaka umjesto zenke i muzjaka. Tako da sam sada dobio odraslu madagaskar zenku na poklon, i jos je stari kupio malu crno bijelu :)
 
H

Hrvach

Guest
Jako dobro, ajde stavi slike da vidimo kak izgledaju :D Forumaši se bacaju u "ovnolike vode" Jel su tetovirane?
 

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Jbg nez, stari je isao po njih jer ja nisam doma, bit ce slike, cekam da mi sestra posalje ;)

Jel se mogu tetovirat mladi od netetoviranih kunica?
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Samo me zanima dali taj križanac ima 2 mj ?

1. starosni
2. od odbijanja od ženke ima 2mj. ( sve ukupno onda ima 3mj i više )
3. dali opće ima 2 mj

Jedno mi neide u glavu ovo je križanac ranjen na domaćoj hrani sa previše kuruza koji su vidljivi na slici kako stoje na stelji i koje kunić neće pojesti nikada , pa neznam kako je dobio tubavi sa uzg kilažu . Volio bi da još neki kunićar koji se aktivno ojem kaže svoje mišljenje ali moje je da je u ovom slučaju ovo uspijeh ravan svim HIBRIDNIM kunićima u koje su se uložile puno toga da bi dobili brz prirast a mi ima slučaj da domaći kunić križanac hranjen hranom tipa kukuruz , žito , kruh , sjeno i možda još nešto nebitno bez vitamina i minerala postiže famozno vrijeme prirasta u omjeru sa kilažom . Kod hibrida omjer dobivenog i uloženog je kilogram mesa / 3,5 kilograma paletirane smijese ali dobre . Pa se sad ja pitam dali treba imati hibride kad imamao križance , dali trebamo imati smjesu sa vitaminima i mineralima kad imamo kukuruz.

Vjerujem svima da su u pravu dok se ne uvjerim u suprotno ali volim kad mi ljudi kažu istinu , Pjer stvarno ti vjerujem da zec ima tu masu ali objavi na forumu kako ih raniš da i mi ostali ranimo na taj način i ne kupujemo ono što nam netreba .

Ovaj rezultat sa 1,65 kg za 2 mjeseca je idealan za orijašku pasminu po svim standardima ( ranjrn sa visokobjelančeninastom i proteinskom hranom )

Taj križanac, a i ostali svi imaju točno 2 mjeseca...od datuma rođenja...nova godina....i uzeo sam prvoga koji sam ulovio...ko ne vjeruje neka gleda prethodne postove, i vaga je potpuno ispravna...Kukuruza im ne nedostaje i bore se ko će ga više pojesti...svaki dan osušena djetelina i to podijeljena u 3 obroka, suhi kruh na večer, list do dva kelja...puno vode...zob, pelet i ni tritikal nisu ni pomirisali...Po mom mišljenju, križanci nisu svi isti. Imao sam prije 2 godine orijaše, ali ovi rastu stvarno brzo...
 
S

smoki

Guest
...zanima me kolko potrošite zrna i sijena do obrade mesa dal netko piše to pošto je vreča peleta od 20 kg nekih 80 kn i ječam oko 150 kn metar isto tako i kukuruz dal neko uopće vodi evidenciju potrošnje,prirast,uzimanje hrane...kod mojih kalifornijskih potrošnja je do 5 kg krmiva do 3 mjeseca starosti uz neograničene količine sijena tako da potrošim do nekih 45 kn na kunića i sve ostalo je čista zarada kad je tov u pitanju,kad uzgajam za rasplod malo više krmiva se potroši do nekih 7 kg i kunić ide od sa 6 mj starosti u prodaju po cijeni od 120-200 kn i do sad je ošlo več 25 komada u 3 mj za rasplod ako se dobro radi i zna se cilj sa križancima nikako to nebih uspio jer sam ih imao na početku uzgoja...
 
S

smoki

Guest
Jbg nez, stari je isao po njih jer ja nisam doma, bit ce slike, cekam da mi sestra posalje ;)

Jel se mogu tetovirat mladi od netetoviranih kunica?

naravno da mogu ako imaš kao u mom slučaju samo jednu rasu niti jedan tetovator te neće odbit i ne tetovirat kuniće ja vodim evidenciju o svim potomcima i roditeljima od koga nabavljam i od koga su oni nabavili ili u suprotnom ako tetovator ocijeni da su mladunci čistokrvni i od tih roditelja da potjeću...ima još caka al ovo je najbitnije...
 

matan151

Član
Tu od
13 Sij 2012
Poruka
112
koliko je bio težak očišćeni kunić kad vas četvero nije moglo pojesti ,
ŠALA MALA:axe:

hehe ma bilo je jos i uz zeca saft,makaroni i nekog mesa haha tak da se nije pojelo :mrgreen:
 

matan151

Član
Tu od
13 Sij 2012
Poruka
112
Taj križanac, a i ostali svi imaju točno 2 mjeseca...od datuma rođenja...nova godina....i uzeo sam prvoga koji sam ulovio...ko ne vjeruje neka gleda prethodne postove, i vaga je potpuno ispravna...Kukuruza im ne nedostaje i bore se ko će ga više pojesti...svaki dan osušena djetelina i to podijeljena u 3 obroka, suhi kruh na večer, list do dva kelja...puno vode...zob, pelet i ni tritikal nisu ni pomirisali...Po mom mišljenju, križanci nisu svi isti. Imao sam prije 2 godine orijaše, ali ovi rastu stvarno brzo...

tako i moji isto jedu samo sta stalno imaju kukuruze i zobi i vode i sjena...a kruha dobe ujutro..a trave dok je ima po ljetu..
 

matan151

Član
Tu od
13 Sij 2012
Poruka
112
...zanima me kolko potrošite zrna i sijena do obrade mesa dal netko piše to pošto je vreča peleta od 20 kg nekih 80 kn i ječam oko 150 kn metar isto tako i kukuruz dal neko uopće vodi evidenciju potrošnje,prirast,uzimanje hrane...kod mojih kalifornijskih potrošnja je do 5 kg krmiva do 3 mjeseca starosti uz neograničene količine sijena tako da potrošim do nekih 45 kn na kunića i sve ostalo je čista zarada kad je tov u pitanju,kad uzgajam za rasplod malo više krmiva se potroši do nekih 7 kg i kunić ide od sa 6 mj starosti u prodaju po cijeni od 120-200 kn i do sad je ošlo več 25 komada u 3 mj za rasplod ako se dobro radi i zna se cilj sa križancima nikako to nebih uspio jer sam ih imao na početku uzgoja...

pa moji isto jedan pojede 5kg kukuruze i zobi i sjena uvjek imaju..
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
trave dok je ima po ljetu..
Treba paziti s travom, i sve što je zeleno, nesmiju se prenajesti toga. Mi ljeti, pokosimo travu ili djetelinu, ostavimo da se suši jedan dan, pa im dajemo. Više toga pojede ako im daš manje toga u više obroka.
 

matan151

Član
Tu od
13 Sij 2012
Poruka
112
Treba paziti s travom, i sve što je zeleno, nesmiju se prenajesti toga. Mi ljeti, pokosimo travu ili djetelinu, ostavimo da se suši jedan dan, pa im dajemo. Više toga pojede ako im daš manje toga u više obroka.

da tak i ja osusim a malo im dam i zelenoga...
 
S

smoki

Guest
moji se preko ljeta guše u svježoj djetelini pogotovo mladunci vrijeme navikavanja je 7 dana a onda napunim jasle do vrha i to smažu tako da ne ostane ništa lako provarljivo i jako hranjivo i nema nikad problema onda uštedim na peletiranoj hrani maksimalno...
 
S

smoki

Guest
ma da lucerku puna je proteina i jako dobra za mliječnost zečica i kod mladih je lako probavljiva
 
D

DUKS II

Guest
Samo ju je dobro kositi oko 12 h ( najranije oko 10,30 ) kad se digne rosa pa je davati frišku ili ostaviti na je malo sunce prosuši . Samo pazite lako se upali u većim količinama kad stoji u tačkama ili na kupu , i onda eto zla .

Kad staviš na papir koliko košta Kukuruz , tritikal , crna zob , suncokret ,s, ojina sačma , ječam , Koštano brašno ( riblje ) , raž i pšenične posije . Pa stavi računicu na papir i vidi A gdje su još vitamini i minerali .

JA svoju ishranu baziram na paletiranoj smjesi + moji dodaci u zrnu kojima pojačavam ovisno o kojem tipu gla se radi

Kolku količinu djeteline u balama ( kockastima ) spremite u godini i koliko kunića imate u tom perijodu u ciklusu ?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Eto mojih novih ljepota :)

img8587w.jpg

Madagaskar zenka stara 11 mj

img3798s.jpg

Crno-bijela zenka stara 2,5 mj
 
S

smoki

Guest
Kolku količinu djeteline u balama ( kockastima ) spremite u godini i koliko kunića imate u tom perijodu u ciklusu ?

3 ženke i 1 jedan mužjak <oko 70 mladunaca svaka 4 mj okot 1,4 i 9 mj od 7- 8 mladih po leglu jedan mi je samo uginuo tako da je 99% preživilo.
imam spremljeno oko 1000 kockastih bala pa me briga kolko pojedu sijena...
 

Najnoviji postovi

Na vrh