• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

Miso

Član
Tu od
8 Lip 2011
Poruka
40
E to sam nabavio od susjeda(kalifornijsku zenku) i imao sam krasnog zeca kojeg mi je kum poklonio. Ženka je uvijek davala super kunice. Ali imao sam zenku mjesanac orijasa i ne znam cega, ali je bila nevjerojatno velika nasuprot drugih zenki i muzjaka i od nje sam ostavio 2 zenke i zeca i to sada kombiniram medusobno(sa drugim zecevima druge krvne linije) i uvijek imam dobre i velike zecice. Zadnje sam krizao panonca i kalifornijsku zenku i malci su strasni za nesto vise od 2mj. Samo da kazem da imam jednu zenku i toliko sam je pripitomo da sam bio prisutan kada se kotila i prebrojavao malce nakon 20ak min i samo je dosla blizu ruku i legla i gledala sta radim, i tako u sva 4 puta a i njezini malci su odlicni. Uskoro ce biti slike pa cete moci pogledati.
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Pozdrav.

Koje su neke recimo standardne dimenzije kaveza za kuniće? Mislim na ove mješane svega i svačega? Dakle koliki je najbolji kavez za ženke + prostor za kotilicu, pa za tovljenike? Koliko treba mužjaku prostora?
Kći me ganja već cca godinu dana da joj napravimo kavez za kunića jer su joj dva-tri susjeda obećali dati po zekana, ali sve se izgovaram. Sada ću ipak morati zasukati rukave i krenuti u izradu pa neka bude kako treba.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
SIJENO ILI DJETELINA NEMA ROKA UPOTREBE

kakve gluposti sjeno ili djetelina može se davati i staro dvije godine
nemojte lagati prvo i osnovno mora se balirati djetelina rano ujutro najkasnije 9 ujutro ili popodne od 19-22 inema grede ostaje velika lisna masa .

samo ti kole davaj sjeneo ono što je imalo vlažno baci a suho daj kakva prašina kakve gluposti prodaju maglu u vreći držim kuniće 10 godina a ovakve gluposti nikad nisam čuo :prayer:

Ti mješaš kruške i jabuke niko nije rekao da sjeno staro godinu dana nije dobro za ishranu ali neznam od kud ti to da sjeno treba ostajati i sjeno šta je starije gubi na kvaliteti ti to sebi priznao ili ne ali to je tak a to sa djetelinom šta se skuplja u jutarnjim satima da ostane šta više listova to je normalna stvar to bi svaki trebao znati.
 
H

Hrvach

Guest
Ova teorija da sijeno ne gubi na kvaliteti ne drži vodu... Moji deda i baka se bave poljoprivredom od kad znaju za sebe,a ja im pomažem od malih nogu oko toga i znam neke stvari.. Da sijeno ne gubi na kvaliteti nakosili bi i spremili za 2 godine tak da su jednu godinu mirni.. Da vidiš kakva je prašina kad se čisti štagalj od starog sijena. Uostalom, ima kod mene dosta ljudi koji nisu počistili sijeno već 10-15g od kad ne hrane stoku. Ako misliš da ne gubi na kvaliteti dođi kod njih i uzmi ga, još će ti platiti da im ga makneš. Probaj dati kuniću friško sijeno i ono staro 2 ili više godina, nije životinja glupa da slučajno uzima ono svježije..
 

Miso

Član
Tu od
8 Lip 2011
Poruka
40
Ja sam to sijeno danas malo po dvoru rasirio i da samo osjetite kaka lijep miris ima, naravno ono mokro sam bacio.

Danas imam jos za odvojiti 5 mladih zecica, takoder mjesance panonca i kalifornijske zenke.

Zanima me da li vi sa dolaskom toplijih dana pravite "generalku" kunicnjaka, odnosno sve lijepo i temeljito ocistite. Ja imam drvene boksove i mogu reci da to sve lijepo funkcionira, ono sto izgrizu zamjenim(to su najcesce drvene "resetke" koje su na kraju i sluze da krou njih pada izmet i mokraca). Mogu reci da od kada sam napravio drvene ustedio sam na ciscenju i odrzavanju najmanje sat vremena.
 
D

DUKS II

Guest
gubi OK .

Ajde mi reci koliko je staro tvoje sijeno koje imaš .
Zar nikad nisi čuo da netko prodaje sijeno ili djetelinu prošlogodišnju ?
Ti ljudi koji ga kupe su ŠTO ( MOŽDA LUDI ) . sve što stoji na udaru sunca gubi na kvaliteti to stoji to priznam sad mi ti i Hrvach recite što se radi sa djetelinom ili sijenom prije baliranja ili stavljanja na štagalj ili plast ? Već sam nekoga pitao koliko dana mu stoji djetelina na suncu od košnje do baliranja ? pa ako bi ste mi htijeli odgovoriti i na to pitanje ?


Unaprijed hvala na odgovoru :prayer:
 
H

Hrvach

Guest
Stoji na suncu ovisno o tome kolko treba da se posuši, za baliranje ne smije biti presuha jer se onda ne može balirati kako treba i mrvi se, ostanu samo stabljike,a opadne lišće. Moje sijeno je od prošle sezone, znači najstarije koje dajem je oko 1g, vjerojatno i manje jer kosim djetelinu i sušim po malo i tako redom trošim i stvaram zalihu za zimu. Što se radi s djetelinom prije stavljanja na štagalj, plast ili baliranja?- Prvo se pokosi, onda se prosuši, pa se okrene da se posuši do kraja (paziti da se ne presuši) i nakon toga se tovari na prikolicu (samotovarnu, kola, platon....) ili se balira. Nakon toga se diže na štagalj, slaže u plast ili se bale skladište u mjesto predviđeno za to.
Jel sam čuo da prodaju prošlogodišnje sijeno i djetelinu, jesam. Isto tako sam vidio da prodaju nošene cipele, jel to znači da su jednako dobre ko i one nove?
 
D

DUKS II

Guest
cipela ha ha ha

kad budeš ikad prolazi pokraj mojeg dvora slobodno navrati da vidiš djetelinu koja se suši cca 1,5 dana u kakvom je stanju i da mi daš komentar .

Fali ti nešto samo da znaš jer ponavljam moju drže krave i konje odkad se pamti a to je bar 4 generacije , sjenu i djetelini moglo bi se pričati puno .

Zato kad si u prolazu navrati u moje dvore na čašicu razgovora pa makar i u POLOVNIM CIPELAMA :finga::rolfer::finga::rolfer::finga:
 

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
zibba- evo baci oko na ovo http://www.vef.unizg.hr/org/stocars...anja/Uzgoj i proizvodnja kunića i krznaša.pdf

tu pise puo o kunicima, nacinima gradnje, dimenzije 60x60 + vanjska kotilica 35x 60 su minimum, uvijek je bolje napravit vece boxeve da kunicima bude ugodnije ;) Ako bas zelis da bude sve kako treba onda je moj savijet, krenut s nekom pasminom, s krizancima nikad ne znas na cemu si, mozes slobodno navratit do mene vidjet kaveze, kunice... pitat za savijet ;)
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Evo samo da se ubacim u priču o sušenju djeteline. Ja (i moji) kosimo djetelinu prvi dan (večinom navečer), jednom se okrene (drugi dan oko podneva) i drugi dan pod večer idemo po nju i tovarimo je na prikolicu. Sve se radi ručno tako da ne otpadne puno lišća. Tada ju istovarimo na štalu i čeka za upotrebu. Naravno pod uvjetom da dva dana nema kiše, a ima sunca. Djetelinu nikad ne baliramo, sijeno i otavu da. Al ne kažem da je to najbolji način... I slažem se da sijeno ili djetelina gubi na vrijednosti čim je starije(a).
Mlada ženka mješanka prvi put se okotila i ima 8 komada, svi bijeli (a takvi su i mama i tata). Al malo je opasna baš i neda sebi u gajbu. Mali već imaju pola kile (šalim se):finga:, 6 dana su stari i samo mi jedan izgleda malo manji od ostalih.
 

Uzgajivač

Član
Tu od
20 Ožu 2012
Poruka
76
Pozdrav,eto moja bi kalifornijska kunica noćas morala okotit,nadam se da će sve biti u najboljem redu i da ću dobiti prinove u kunićarniku.Imam još dvije naparene ženke koje bi morale kotit početkom idučeg mjeseca.
 
S

smoki

Guest
eto prvi dan proljeća pa da malo nabacim slikicu nije mnogo ostalo dosta se poprodavalo za daljnji uzgoj dosta ih je ošlo u Vukovar i Slavonski brod i čak u mađarsku su 2 otišla nisam mogao da vjerujem ahaha...

boxovi sa matičnim ženkama i za izložbene primjerke...

DSC00375.jpg


boxovi sa rasplodnim mužjacima

DSC00374.jpg


mužjak 5 mj...

DSC00378.jpg


DSC00379.jpg


mužjak 7 mj...još uvijek čeka Slavka---:finga::finga:

DSC00380.jpg


mladi 3 mj čekaju tetoviranje...

DSC00376.jpg


mladi 10 dana

DSC00386.jpg


mladi 8 dana

DSC00387.jpg
 

ZgeNbo

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
147
super slike.od moje 3 zečice jedna se samo okotila uspješno.nisam dirao u gnijezdo, jučer su malo počeli provirivat iz gnijezda. kad je ta što se okotila spremna za zekana . on već čeka:heart:
 

Kuba

Član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
175
Pozdrav!!
smoki imaš ljepi kuničarnik i kuniće,takav kuničarnik planiram nabavit,ali morat ću ga malo preradit :weedman:
 
M

medak

Guest
tražim savjet!!

meni se zečica (orijaški šarac) okotila prije 11 dana i okotila ih je 10 komada....danas sam je ponovo stavio pod zeca ali ona cvili kao da je ponovno skotna a nisam je prije danas stavlja!!!što učiniti?
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
tražim savjet!!

meni se zečica (orijaški šarac) okotila prije 11 dana i okotila ih je 10 komada....danas sam je ponovo stavio pod zeca ali ona cvili kao da je ponovno skotna a nisam je prije danas stavlja!!!što učiniti?

Jesu li mladi s njom ili ......?:scratch
Ako su mladi s njom, sačekaj s pripuštanjem još najmanje mjesec dana.
 
M

medak

Guest
Jesu li mladi s njom ili ......?:scratch
Ako su mladi s njom, sačekaj s pripuštanjem još najmanje mjesec dana.

mladi su s njom ali to mi se nikad prije nije dogodilo....uvijek ih stavim od 10 do 15 dana nakon okota i sve uspješno prođe!!!:!:
 

Najnoviji postovi

Na vrh