• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
To s mirisom kod mene ne drzi vodu. 10 godina drzim kunice i nikada mi se nije desilo da je zenka odbacila, ubila... mlade zato sto sam ih dirao, a prakticki svaki dan ih diram i kontroliram.
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
to mozda kod tebe no u praksi se pokazalo da se mladi ne smiju dirati dok ne izidju iz gnjezda rekao sam da sve zenke nisu iste a tako ni pasmine kunica to je isto kao sa pasminama pasa neki ujedaju a neki ne zar je sve potebno crtati ja govorim opcenito iz iskustva a ne pojedinačno i ne tvrdi da diraš mlade prije nego progledaju a da ženka ladno gleda jer ce se ljudi naći u čudu kada ih nadju razbacane ili ti imas neku posebnu pasminu.ŽENKI KOJA IMA MLADE POTEBAN JE MIR ZNAČI DA SE STO MANJE UZNEMIRAVA.a ne da se pregledavaju i diraju jer za to nema potrebe dok ne navrse bar 1 mjesec.
 

Johny

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
135
Slažem se sa Marinom. Drugi dan nakon okota prebrojavam mlade, izbacim mrtve ako ih ima. Prethodno malo natrljam ruke sa dlakom koju je ženka očupala i nikad nije bilo problema. Ove zime je jedan malac ispao iz gnijezda, vjerojatno na sisi (star sedam dana) i vratio sam ga u prisustvu žanke. A da gnijezdo netreba pregledavat je totalna glupost. Mladi se moraju pregledat par dana nakon kočenja, radi selekcije, zimi da mrtvi nebi hladili ostale te radi podmetanja mladunaca drugim ženkama ako ih u okotu ima previše. Nadalje ako su malci naborani, zgužvani, treba provjerit mlječnost ženke, izbacit defektne i bolesne da se nebi izgubilo cijelo leglo. Samo treba znat, pa problema neće bit, samo koristi.............
 
Posljednje uređivanje:

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Eto johny je lijepo naveo razloge zašto je važno kontrolirat mladunce. Nije stvar u pasmini jer sad trenutno imam 4 pasmine i s nijednom nema problema što se toga tiče. Tako da mislim da su to priči koje se prenose generacijama, kao i što meni moja baka tvrdi da se kunićima ne smije davati voda jer je nju njena baka naučila da če uginut ako piju vodu....
 
Posljednje uređivanje:

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Slažem se s Marinom i Johny-em! Ja također pregledavam gnijezdo (kotilicu) dan nakon okota, odbacim uginule ako ih ima i pogledam kakvo je stanje. Baš sam prije pola sata pregledao jednu kotilicu i svi su živi, a okotili su se jučer (ima ih 7-8). Ja ženki samo dam ruku (šaku, prste) da ju pomiriše prije pregleda kotilice i nakon pregleda kotilice. I hvala bogu do sad mi se nije dogodili da je neka ženka ostavila mlade zbog toga. A za toplog vremena uginuli kunić se usmrdi ako 10 dana ne pregledavate kotilicu. Ja nakon cca 10 dana izbacim sve van iz kotilice (dlaku i sijeno), počistim je i stavim im samo suho sijeno u kotilicu.
 
S

smoki

Guest
...ja radim provjeru legla kad god mi se prohtije po zimi i do 15 puta dnevno a po ljeti rjeđe i diram mlade i provjeravam ih isto tako i ženku,bez ikakvih rukavica dok god ste u kontaktu sa životinjama one će se naviknut na vas a čim vas je više e onda dolazi do mirisnih razlika pošto moje kuniće nitko drugi ne smije dirat ni mazit i eto jedan od glavnih čimbenika.
ženki samo dam nešto da gricka dok ja pregledavam i nikad problema,čim kunići iziđu iz gnjezda može se čistit kotilica ili gajba kao u mene jer se kote u kutu boxa i to je to...
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
Samo ti slušaj ove znalce pa ceš imati veliki uspjeh u uzgoju.nitko nije rekao da se ne pregledava gnijezdo nego da se ne diraju mladi i ne prebacuju po rukama dok ne progledaju no vi izvrćete moje riječi ne da mi se vise sa vama natezati neka forumaši rade po vašim uputama pa neka kažu svoja iskustva.pozdrav.
 

Sanja1212

Novi član
Tu od
9 Tra 2012
Poruka
29
Samo ti slušaj ove znalce pa ceš imati veliki uspjeh u uzgoju.nitko nije rekao da se ne pregledava gnijezdo nego da se ne diraju mladi i ne prebacuju po rukama dok ne progledaju no vi izvrćete moje riječi ne da mi se vise sa vama natezati neka forumaši rade po vašim uputama pa neka kažu svoja iskustva.pozdrav.

Slažem se. Sigurno da nakon okota trebaju mira. Inače, belgijske orijašice i nisu baš na najboljem glasu kao majke, kao npr engleski šarci, tako da ne valja izazivati sudbinu i reskirati eksperimentirajući po gnijezdu.
Nadam se da će druga imati više sreće, očekujem prinove ovih dana, lp
 

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Jebote baš ima ljudi naglih ko popov *****. Svako ima svoje mišljenje i slobodno ga može iznjeti i argumentirat, nema potrebe za ironijom. Ak je nekom do svađe i prepucavanja nek to potraži negdje drugdje!
:D
 
S

smoki

Guest
...eto ja sam jednom kolegi "pomogao" sa pregledom gnijezda jer su mu rekli da se ne smije dirati prvo leglo od 11 mladih mu je cijelo uginulo ne dirajući ih,kod drugog sam ja došao i imao je od 11 mladih 5 uginulih kao i prošli puta pa sam mu pokazao kako jednostavno da to uradi i ostatak legla je bez problema odgojeno zatim smo nabavili još jednu ženku koju sam ja birao za njega s njim da mu pokažem kako da se raspita za nju i odlićna je ispala od 9 mladih svih 9 othranjeno za sad a stari su 21 dan i svi su dirani i prebacivani po rukama,bitan je i kontakt za majkama jer tako se one privikavaju na vaš miris i kod samog hranjenja one dolaze vama a ne da vas se plaše i to je jednostava...
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
.......miris vaših ruku nije strani miris!!
Prvi dan ih diram,tj,čim vidim da se okotila odmah ih vadim golom rukom i nikakve rukavice,nego malo dlakom protrljam ruke mada nije ni to potrebno ali eto...!
Povadim ih iz gnjezda, prebrojim, pregledam, odstranim, i ne samo to nego kod prvog koćenja (ako ne naprave same)napravim gnjezdo i očupam ženku i male spasim da ih sve ne pogazi.
U većini slučajeva kotilicu generalno čistim i prije nego što mali progledaju i samo uz suhu slamu vratim malo dlake.
...i tako zadnjih nekoliko godina i do 50-ak legala godišnje, bez tog nekog odbacivanja malih...ako vam se to dešava onda je kvaka negdje drugdje....
Samo jedan slučaj kada je ženka ovnolika naganjala i grizla svoje mlado ,kada sam ga nakon jedne noći provedene u kavezu kod drugih kunića vratio njegovoj majci.Kunić je bio star 30 dana.
I ono da ženka pije puuuno vode poslije okota i da može pojesti mlade ako joj zafali vode......:toimonster:
 
H

Hrvach

Guest
Čemu svađa i prepucavanja?
Ako ne možete pričat i razgovarati ko ljudi bolje šutite i pokrijte se ušima.. Svako ima svoje iskustvo i neke svoje teorije, tu nismo da pljujemo jedni po drugima nego da si pomažemo. I ja kontroliram svako leglo i nikad nisam imao problema. Možda zato jer samo ja hranim kuniće i tolko su navikli na mene da mi reagiraju na glas kad me čuju, možda zato jer su tolko dobre majke, neznam zašto ali nikad nisam imao problema. A sad, da li bi to trebalo značiti da ja pljujem po drugima koji ne kontroliraju legla? Svako ima svoje iskustvo i neki princip rada, na nama je da to prihvatimo ili ne
 
D

DUKS II

Guest
prilikom kotnje uvijek treba imati dosta pitke i svježe vode jer okot iscrpljuje ženku koja gubi veću količinu vode u organizmu i krvi . Koliko znam prilikom bilo kojeg poroda događaju se isti simptomi ali eto svako može imati svoju teoriju isto kao i sa pregledom gnijezda . Nije bitno o kojoj se rasi kunića radilo pregled gnijezda je jako bitno radi suzbijanja bolesti i promjena stelje . Kod mene i mog iskustva u uzgoju kunića i savjeti koje sam dobio od starih uzgajivačima kunića pregled je bitan i jako važan prilikom pregleda treba voditi računa o nekoliko stvari : 1) ne treba koristiti sapune sa jakim mirisima , 2) obavezno sa dlakom istrljati ruke da se izjednače mirisi 3) iz gnijezda izdvojiti sve sumljive jedinke ukloniti iz gnjezda jer je bolje imati leglo od 8 zadravi i lijepi negoli 10 mitiljavi ili gore 6 loših loših kunića jer bolest dolazi iznutra ( gnijezda )
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
...voda obavezno,a poslije bi bilo dobro vitamine u vodu.Nekad ženki treba i sat-dva da "dođe k sebi" i tek onda se dodatno očupa ,pokrije mlade i navali na vodu(ali da početnici ne misle da su to neke veeelike količine vode pa da stalno otvaraju kavez i nadosipaju vodu i pri tome samo uznemiruju ženku).
Dan-dva prije i poslije okotnje ne puštam nikog u kunićnjak.
To za uklanjanje živih iz gnjezda(kad ih je preko 10 kom) mi najteže pada pa ih nekad ostavim sve na životu,a poslije se vidi slabiji prirast pa uz duži tov završe u loncu jer nisu mi baš reprezentativni da bi išli dalje za rasplod.Zato sam najsretniji kad ih okoti 6-7 komada.
 
D

DUKS II

Guest
vitamini se daju konstantno a ne samo na dan okota ili poslije mislim da bi svaki uzgajivač trebao odvagnuti sam što hoće ako hoće količinu onda jedino u obzir dolaze hibridi koji kote i do 18 malih i odranjuju naravno sve ali ja sam veliki protivnik tih kunića mislim da je dovoljno kada ih okoti 8-6 komada e sada o tome se može stalno pisati i diskutirati .
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
duks
...trebalo bi konstantno,ali moji dobiju povremeno,nekad u vodu ,nekad kroz pelete.Ako su za rasplod onda dobiju vitamine kroz pelete i vitamine u vodu a i u dobrom livadskom sjenu ima puno vitamina.Na rasplodnim ženkama se naravno ne štedi ali ima period kad dobivaju dobru hranu i kad dobivaju najbolju hranu.
pozdrav!
 
D

DUKS II

Guest
Evo što se naziva strahom čim Hrvach okom neko skokom . Ljudi ne bojte se daj se javljaj te da malo komentiramo da se malo smijemo jedni drugima zar je sve tako super ako nije pozovite nas na jedno :partyman: nije problem dođite kod mene prvog sve vas pozivam u Slavoniju ima svega hladnog samo poželite i već stiže:drinkers::drinkers::drinkers::drinkers::drinkers:
 

Najnoviji postovi

Na vrh