• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

S

smoki

Guest
odlićno ako su tolko veliki znači kg po mj tako da je to lijepo niš ćudno imam leglo di mi ni jedan od 5 mladih nije iste veličine i kao kod tebe jedan je duplo krupniji od svih ostalih bio sa 10 dana kad sam ih mogao vidjeti točnije ...
 

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
bok

ja sm ti od te staze udaljen nekoliko kilometara i kad ideš obavezno mi se javi da se nađemo. oko uzgoja kunića za meso ( intenzivni uzgoj ) znam dosta jer sam se oko 5 godina time bavil, konkretno jedan je čovjek tu kod nas otvorio farmu ( u suradnji sa kunisom ) sa 400 rasplodnih ženki ali nikako mu nije išlo palpiranje pa sam mu ja hodao palpirati ženke nakon 15-18 dana poslije pripusta jer test sa ponovnim pripustom na 100 pripuštenih ženki traje dugo i nije mjerodavan. baš kad se čovjek ufural u posao kunis je propal i on sa njma jer mu nisu plačali. tako ako te bude šta interesiralo slobodno se čujemo pozdrav
 

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
moja družba

moja družba
 

Prilozi

  • DSC04491.jpg
    DSC04491.jpg
    79.9 KB · Pregleda: 248
  • DSC04492.jpg
    DSC04492.jpg
    62.3 KB · Pregleda: 225
  • DSC04493.jpg
    DSC04493.jpg
    41.1 KB · Pregleda: 268
  • DSC04494.jpg
    DSC04494.jpg
    66.8 KB · Pregleda: 322
Posljednje uređivanje:

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
moja družba

moja družba
 

Prilozi

  • DSC04495.jpg
    DSC04495.jpg
    47.1 KB · Pregleda: 226
  • DSC04496.jpg
    DSC04496.jpg
    42.4 KB · Pregleda: 200
  • DSC04497.jpg
    DSC04497.jpg
    41.9 KB · Pregleda: 211
  • DSC04498.jpg
    DSC04498.jpg
    38.1 KB · Pregleda: 157

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
moja družba
 

Prilozi

  • DSC04499.jpg
    DSC04499.jpg
    84.9 KB · Pregleda: 186
  • DSC04500.jpg
    DSC04500.jpg
    83.4 KB · Pregleda: 254
  • DSC04501.jpg
    DSC04501.jpg
    60.4 KB · Pregleda: 167
  • DSC04502.jpg
    DSC04502.jpg
    57.6 KB · Pregleda: 162

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
moja družba

sory kaj je to na četiri puta još se baš ne snalazim oko slika
pozdrav svima
 

Prilozi

  • DSC04503.jpg
    DSC04503.jpg
    43.1 KB · Pregleda: 138
  • DSC04504.jpg
    DSC04504.jpg
    44.4 KB · Pregleda: 132
  • DSC04506.jpg
    DSC04506.jpg
    41.1 KB · Pregleda: 160
  • DSC04507.jpg
    DSC04507.jpg
    54.6 KB · Pregleda: 134
M

Maxistar

Guest
Pozdrav svima!
Evo i mene nakon duze pauze. Dosta se stvari promenilo ali ideja u vezi kunica ne :)
Verovali ili ne u poslednjih par dana procitao sam skoro svih 3400 postova...sad upisujem doktorat na veterinarskom fakultetu

Vidim da nema Marina u poslednje vreme, mora da ga je fakultet stigao...

Iako su sve teme temeljno elaborirane imam par pitanja, samo ne bi da prodjem sa odgovorima kao kastav hehehe

Prvo pitanje je vezano za kaveze. Ima dosta diskrepancije u vezi dimenzija za srednju kategoriju kunica. Spominju se dimenzije za tovne kunice od 50X50 pa cak i do 100x50 dok Silvova hranilica za tov predvidja polje za jednog kunica siroko 34cm duboko 46cm i visoko samo 36cm!

E sad, znam potencijalne odgovore na osnovu dosadasnje diskusije ali da li ove dimenzije mogu uopste biti funkcionalne za hylla, panonce i kalifornijske?
 

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
kavezi

pozdrav
imam ti ja orginal talijanske kaveze za tov i matično stado pa ti mogu poslati slike i dimenzije. ima nešto i na slikama iznad
u njima su kalifornijski i novozelandski.
 
M

Maxistar

Guest
moze moze hvala unapred

imam dosta materijala koji mi je ostao od neke renovacije pa bi sasio to od metalnih cevi i stavio podcincanu zicu 1x1 ili 1.9x1.9 ali se strasno dvoumim oko dimenzija kaveza za rasplod i za tov a i pocetni prostor mi je jako mali 2.0m x 2.5m
jedina prednost je sto ima "mokri cvor" tako da cu moci da instaliram automatsko ciscenje izmeta po sistemu elektro ventila sa tajmerom koji je jedan od clanova foruma vec objasnio.
 

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
šaljem ti sutra slike i dimenzije
molim nešto u vezi tog odstranjivanja izmeta ( mokri čvor ? elektroventili sa tajmerom ? ) ili gdje je već to objavljeno jer ja sam novi pa nisam baš sve prije pročitao

hvala pozdrav
 
M

Maxistar

Guest
kao prvo da pojasnim taj mokri cvor; ta prostorija koju imam u vidu je nekada davno pre 20 godina sluzila kao svinjac ili obor. ona je 2 sa 2.5 metra, betonski pod koji je sveden u jednu tacku gde se nalazi plasticna odvodna cev 110mm. napolju se nalaze dve male sahte sa poklopcima. u jednu ide cev direktno a druga je predvidjena za krupniji otpad. u to vreme je to funkcionisalo savrseno bez smrada s obzirom da se sve to nalazi na rubu jednog veceg grada u bosni.
e, tu planiram da pocnem uzgajanje kunica i to radi mesa i za svoje potrebe.

jedan od clanova ovog foruma je postavio idejno resenje automatskog sapiranja limenih posuda koje se nalaze ispod kaveza. ja sam jos ranije dosao na tu ideju a sada sam je samo upotpunio.

radi se o sledecoj konstrukciji:
- ispod kaveza od mreze se citavom duzinom postavi limena "tepsija" posuda ili kako da je vec nazovem sa 2% pada i obodom od 5cm.
- u jedan kraj te tepsije koji je visociji montira se komad obicnog bastenskog creva ili plasticne vodovodne cevi od 1/2 cola. pricvrsti se za 5cm obod.
- lemilicom se izbusi 4-5 rupa a jedan kraj te cevi se zatvori. to mu dodje kao prskalica. na drugi kraj se montira muski prikljucak za bastensko crevo ili ako ima vise kaveza u prostoriji onda se spojnicama spaja i vodi vod do jednog centralnog prikljucka
- centralni prikljucak se zavrsava muskim nastavkom za bastensko crevo i mora se postaviti na najvisu tacku u odnosu na ostale cevi da ne bi ostajalo vode koja se zimi moze zalediti.
- na nizem kraju "tepsije" koja je duza jedno 3-5cm od kaveza montira se siva vodovodna cev 110mm. ta cev se isece po duzini tako da otvor bude jedno 5cm i da "tepsija" moze da udje u tu odvodnu cev. jedna strana cevi se zatvori a druga vodi dalje.
- sistemom kolena i racvi sistem se eventualno poveze sa ostalim granama i spoji na glavnu odvodnu cev koja sve to vodi napolje do sahte
- na glavni centralni prikljucak vode se montira elektroventil sa timerom (kao kod ves masine) i nasteluje se recimo automatsko ukljucivanje 3 puta dnevno po 3 minuta kako bi se sve ono sto je palo u tepsiju sapralo
- racunajuci da u tepsiju moze da padne slama i seno predvideo sam na mesti gde se sistem spaja sa glavnim odvodom jednu drobilicu. obican manji elektromotor sa osovinom i nozevima i takodje sa elektro timerom

mozda izgleda komplikovano i skupo ali verujte da nije. plasticne cevi su jako jeftine. jedina skupa stvar je elektro ventil. u nemackoj je oko 50-60 evrica a verujem da se kod nas moze naci jeftinije. na kraju krajeva cak i ditektan prikljucak bastenskog creva i manuelno upravljanje je bolja opcija nego rucno ciscenje.
 

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
hvala - malo ću to proučiti, iako ja imam kanale pod padom duboke oko 30-40 cm ali mi problem stvara stajanje izmeta
 
M

Maxistar

Guest
cini mi se da je ovo automatsko sapiranje idealno
dvoumio sam se da li da radim drvene ili metalne kaveze ali sam shvatio da ce drvo da se usmrdi za dva dana u malom prostoru od 5m2
 

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
zaboravi na drvo i to sam probao prije 15 godina sve su oglodali i jako upija vlagu
ako želiš dobre rezultate samo orginal pocinćani kavezi kakvi su na mojim slikama ili nešto slično u samogradnji
 
M

Maxistar

Guest
definitivno! samogradnja ali po modelu koji sam video ovde i mozda po onom koji ces mi ti poslati. lakse je za odrzavanje i (uz duzno postovanje za ljubitelje) imam u vidu licnu upotrebu.
iz tog razloga sam se i orjentisao na hylla, panonci ili kalifornija. uzecu jednog muzjaka orijasa za klince ali ostalo samo tov.
 
S

smoki

Guest
pozz ma kakva samo gradnja kod vas u Srbiji ima predivan proizvođač kaveza ne jedan nego čak par njih i manje više sve farme ih kupuju ima ih i Doknić u Bajmoku a sad ubi me ako znam proizvođaća

25z2gjl.jpg


ovo je gotovo malo češ više platit al si uštedio vremena i mogučih pogrešaka
ovo je po meni najbolji kavez koji sam do sad viđao i šteta što ih nema u Hrvatskoj za kupit jer su odlićni...
 
H

Hrvach

Guest
Budinski, jako dobri kavezi, ako budem ponovo kretal s uzgojem uzel bi tak nešto za tov, ovi kavezi od Donkića su predobri. Vidim da vam je problem elektroventil, ljudi dajte malo mašte. Na obični bilo kakav ventil se da spojiti DC motor, obični ili servo. Uz malo elektronike imate ventil za 50-100kn umjesto za toliko eura. Ovo s mlinom za slamu je super ideja, isto ko i ovo s dva šahta s preljevom za odvajanje krupnog i tekućeg otpada. Budinski, zarazio si me s onom idejom o automatizaciji i energetskoj neovisnosti farme kunića. Na količinu od cca. 30-50 rasplodnih ženki se isplati graditi bioplinsko postrojenje. Kolko sam gledao naskuplje investicije su one vezane uz struju i elektroniku,a pošto si takve struke to ne bi bio problem
 
M

Maxistar

Guest
au batice pa ovo je vrh! meni je jedini problem sto moram da pravim sve na meru tako da mi standardni kavezi ne odgovaraju.
vidim da su u ovim kavezima izgleda tovni kunici zajedno a ne jedan po jedan. koliko je to prednost ili mana?

ne mogu da snimi kako su kavezi pricvrceni za konstrukciju...
 

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
evo ti slike naših kaveza za matično stado i tov. ja sam se koristio s njima oko 5 godina i sad ih ponovno koristim, sasvim su OK. rađeni u italiji a kupljeni kod farme koja je propala ( ima ih još, moj prijatelj je zatvorio farmu i prodaje ih )

kavez za ženku je dimenzija ( dubina-širina-visina ) 600x400x350 mm + kotilica 250x400x350 ( kao što vidiš na slici kotilica je malo spuštena radi ulaska ženke ( otvor za ulaz mora biti višlji od poda da ženka kod izlaska ne odnese mlade na sisi. tovilice su dugačke 2 m i u jedan red stane 14 kunića ( po 2 u box ) dimenzije boxa su 400x300x300. prednost takvih tovilica je da kunići za tov nemaju puno prostora za kretanje i brže napreduju do željene težine, jer u tovu je bitna matematika - potrošnja hrane, vrijeme tova itd, da ne filozofira mislim da me kužiš.
ovo su minimalne dimenzije kaveza koje su talijani proračunali za srednje pasmine kunića ( novozelandski, kalifornijski, hyla ... ). dimenzije su u redu i nikad nisam imao problema sa smještajem samo higijena mora biti maximalna i mikroklima donekle dobra ( dezinfekcija prostorija,ventilacija,rasvjeta, prevencija protiv šuge, proljeva itd - samo da znaš za te prevencije koristim za sad samo domaće recepte, jabučni ocat, ulje itd i nikad nisam imao većih problema, a ako netko zna neke nove preparate neka javi )
toliko za sad oko kaveza a ako netko treba kakvu novu informaciju oko uzgoja slobodno pita pomoći ću koliko mogu i da razjasnimo drugo je uzgoj kunića za tov ( meso ) a drugo zbog ljubavi da se ne filizofira oko smještaja jer možete imati ogromni kavez za jednog kunića i uvjete da se on loše osječa.
slike u prilogu

pozdrav
 

Prilozi

  • kotilica1.jpg
    kotilica1.jpg
    85.5 KB · Pregleda: 1,149
  • kotilica2.jpg
    kotilica2.jpg
    85.1 KB · Pregleda: 1,942
  • tov1.jpg
    tov1.jpg
    70.1 KB · Pregleda: 4,034
  • tov2.jpg
    tov2.jpg
    61 KB · Pregleda: 1,718
Posljednje uređivanje:
M

Maxistar

Guest
jos jednom zahvaljujem mbudinski
vidi se da su kavezi profesionalni. prvo su napravljeni pa onda podcincani u komadu i vidi se da je materijal dosta deblji od prosecne samogradnje.
ali ovo je cak jos manje od onih Silvovih hranilica! 30cm sirine za 2 komada! kao sto si vec rekao, ovo je namenjeno za cistu komercijalu.

e sad pitanje u vezi pojilice. u dosta postova sam procitao da zecica pri okotu mora imati dosta vode radi dehidracije.
da li je potrebno postavljati pojilicu i u kotilicu ili je ona dovoljno sposobna da izadje i koristi vodu iz pojilice u kavezu?
 

Najnoviji postovi

Na vrh