• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
pozdrav hrvac

baš mi je drago čuti mlade ljude da su tako optimistično zainteresirani oko uzgoja kunića. po vašim napisima vidim da se dosta kužite oko uzgoja kunića
( dobro ima još onih koji znaju manje ali bi ih molio da ne pišu gluposti a ako su uvjereni da su u pravu neka to zadrže za sebe jer bune neke ljude ) i ja još uvjek volim pročitati ili čuti poneki savjet. primjer ti je kad smo bili na predavanje kod talijana oni su okočene ženke puštali samo dva puta dnevno da doje mlade, a nama se to nije dopalo jer na farmi od 100 do 300 ženki moraš imati par ljudi da to sve obavi i iskustvo nam je pokazalo da ženka kad ide dojiti mlade kad hoće je opuštenija i manja je mogućnost mastitisa itd, itd.
oko farme moraš razmisliti kolika bi bila jer 30-50 ženki ti i nije neka farma jer pojedinačno sa tim brojem teško možeš naći veće tržišta ( jedino da vas je više i koliko je ljudi spremno investirati u to ).
ideje su ti super, pričekajmo ulazak u EU, proučavajmo tržište ( možda će biti otvorenije i direktnije prema zemljama EU ), dobavljače hrane, kaveza, moguće investitore.
interesireju me ovi forumaši koji pišu o nekim mađarskim farmama dali oni surađuju s njima i kako ( plasman itd. ) svi se trebamo povezati i pokušati nešto napraviti oko uzgoja kunića. da je netko predložio ministarstvu projekte za izgradnju par takvih farmi možda bi imali sluha za predpristupne fondove. hrvac nemoj misliti da i ja filozofiram ( svi bi ali nitko neće početi ) ipak imam malo više godina od vas ali sam uvijek za akciju i ako što saznam javljam, ti si mlađi i zdrmaj malo ovo svoje forumaše bolje se poznajete.

pozdrav svima
 

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
dosta joj je pojilica u kavezu. one su ti jako sposobne poslije okotnje doći do pojilice i hranilice. meni su se jućer okotile dvije ženke oko 15 sati popodne ( iako su okoti najčešće noću, ali dogodi se i po danu ) i trebaš vidjeti kako su brižne, okoti se sve očisti pokrije mlade dlakom najede se napije vode ( jako puno - mora obavezno imati dosta vode ). zatvoriš ulaz u kotilicu, napraviš kontrolu gnijezda ( okota ) otvoriš ulaz i to je to sve mora biti ok.

pozdrav
 
M

Maxistar

Guest
ok to sa pojilicom smo dakle resili :)

razmisljao sam da u metalnom kavezu od mreze napravim demontaznu kotilicu od drveta koja bi zadovoljavala sve navedene uslove samo sto bi mogla da se izvadi kada mladi odrastu i izadju iz kotilice. cisto da bi se napravilo vise prostora u kavezu do odbica od majke.

posto sam razumeo da nije preporucljivo dirati mlade u prvoj fazi to podrazumeva da se kotilica ne cisti,zar ne :shock:?
 

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
poz

ako kotilicu radiš unutar kaveza za ženku onda moraš sam kavez proširiti po "dubini" za 25-30 cm znači nove dimenzije za ženke su ti 900x400x350 mm. moje kotilice se kopčaju izvana pa su zato 600x400x350 + 250 kotilica. moraš računati da ti ulaz u kotilicu bude podignut minimalno 6-7 cm od poda, a u kotilici moraš imati duplo dno odnosno postoječe dno iskoristiš za prvo dno izmeđe ide 1-2 cm slame ( izolacija za mlade za temperaturu i nisu direktno na prvoj žici ) pa nova rešetka veličine kotilice. e na to ide materijal za gnijezdo ( jelovo hoblovinje - najbolje jer ga ženka neće jesti a pomješano sa njenom dlakom je dobrar termoizolator za mlade. kotilicu ni u kom slučaju ne radi od drveta jer će ti ju oiglodatu ( pocinčani lim 0,5 mm ) i napravi mogučnost zatvaranja radi kontrole.
pregled mladih ti je odmah po okotnji ( da li su svi živi, koliko ih ima itd ) jer ako ti jedna ženka okoti previše a druga manje možeš ih odmat seliti ( paziti na mirise ruku jer su jako osjetljive na miris, obavezno o ženku i njenu pahuljicu prije protrljati ruke ) male preseliti i zatvoriti kotilicu nekih cca 15 min da malo poprime miris novog gnijezda i sve je ok ( ženka nezna brojiti da vidi da ih ima više ili manje ). kotilicu moraš obavezno očostiti poslije odbiča mladih i prije pripreme za novu okotnju ( pranje, spaljivanje nakupljene dlake i dezinfekcija - izosan ili neko drugo sredstvo )
 
M

Maxistar

Guest
:prayer: blagodarim blagodarim

znaci po okotu sve do odbijanja kotilicu ne cistim.

hmmm, ova varijanta sa dimenzijama mi pravi problem jer bi da prostor iskoristim maksimalno ali sta je tu je koliko mora, mora.

isao bi najverovatnije na 3 ili cak 4 nivoa posto vidim da je visina od 350-400mm dovoljna

kao sto vec spomenuh probao bi sa srednjom klasom hao sto su panonci, hylla ili kalifornijski samo brate onaj hylla je tako ruzan da bog sacuva :? zato cu uzeti jednog orijasa za "ukras"...ako ga budem imao gde parkirati :confused:
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
Kavez i kotilica

…hmmm, ova varijanta sa dimenzijama mi pravi problem jer bi da prostor iskoristim maksimalno ali sta je tu je koliko mora, mora….

Da se i ja uključim u diskusiju oko veličine kaveza i kotilica.
Prostor koji je meni na raspolaganju nije dozvoljavao veće kaveze za ženku od 60x60x40 tako da ni ja nisam imao prostora za unutarnju kotilicu, a ni za vanjsku koju svi kvače sa bočne strane, (tu mi je zid).
I moja kotilica je gotovo identična kao od mbudimskog s tim što je ja onda kada mi je potrebna montiram umjesto vrata kaveza. Napravio sam identično zavješenje kakvo imaju vrata i njih skinem, a montiram kotilicu koja tada služi i kao vrata. Dimenzije kotilice su 40x32x32. Bočne strane su od pocinčanog lima, osim one prema kavezu na kojoj je otvor za zečicu koji je od laminata (ne glođe ga zečica).
Pod je od mreže identične onoj u kavezu, na taj pod stavljam karton, a preko njega novu mrežu i na nju sijeno. Obje mreže su demontažne. Gornja stranica je od lima i ima mogućnost otvaranja radi kontrole legla. Možda se čini komplicirano, ali funkcionira već dvije godine bez problema
LP exsa
 

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
bravo
jedno lijepo rješenje za samogradnju, samo ti predlažem da umjesto sjena u kotilicu na drugu mrežu stavljaš jelovu finu hoblovinu, ne piljevinu jer ima prašine jer je zečica ne jede i dobar je toplinski izolator sa očupanom dlakom. ja toko radim godinama i pokazalo se vrlo funkcionalno

pozdrav
 
Posljednje uređivanje:
S

smoki

Guest
tov1.jpg


ako netko ima ovakve gajbe za prodat neka mi se javi ovo je super iskoristiv prostor i jako efikasan...
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
pozdrav...prije svega da se pohvalim da sam nabavio mladog mužjaka...neki mješanac smeđe boje (lik u mojem kraju ima sve takve boje)...ima neku svoju liniju par ženki i mužjaka i svi su isti smeđi, a opet nekog srednjeg rasta baš ko i moji. Već sam ga probao na svojoj ženki (jedina koja je ostala od starijih), ostale dvije i zeca sam "riješio"...Hvala svim na ponudi za zamjenu, prodaju mužjaka...

E sad samo sam htio napisati da se ne slažem da kotilicu ne treba čistiti od okota do odbijanja...naime i ja imam limenu pocinčanu kotilicu standardnih dimenzija koja se kapči na kavez, zatvara s prednje strane (da se onemogući ženki ulaz) i otvara s gornje strane...
Ja sam imao situaciju za vlažnog vremena kada ima puno vlage u zraku da su mi kunići u kotilici mokri kao i cijelo gnijezdo...kao da se sve oznojilo, doslovno s kotilice se mogla brisati vlaga, a objekat je drvena štala koja je prozračna...mali su bili stari nekih 10 dana i siguran sam da bi obolili da nisam bacio staro gnijezdo i stavio suhog sijena...samo obavezno dajete ruku ženki da je pomiriše prije ulaza u gnijezdo i nakon pregleda gnijezda, ja do sad nisam imao problema zbog toga...
 
M

Maxistar

Guest
sta mislite o ovom resenju maksimalnog iskoristenja prostora?
naime, prostorija je veoma mala i dubina kaveza od 50cm kreira mi neiskoristiv prostor u uglu. mislio sam da taj prostor izmedju dva kaveza koji idu na L podelim i tu napravim demontazne kotilice kao sto je kolega objasnio

evo jedna zvrljotina pa pogledajte. znaci kotilica bi bila trouglasta dimenzija 50x50 i dijagonala 70cm. strana do ostatka kaveza sa rupom za ulazak bi bila na sarke i mogla bi da se otvara da bi se gnezdo proveravalo. ona je oznacena crvenom tankom linijom. ostatak kaveza bi bio bar 60cm sirok tako da bi se posle odrastanja kunica dobio komotan kavez za citavo leglo do odbijanja.
 

Prilozi

  • a1.GIF
    a1.GIF
    5.2 KB · Pregleda: 204

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
tov1.jpg


ako netko ima ovakve gajbe za prodat neka mi se javi ovo je super iskoristiv prostor i jako efikasan...

smoki

ima jedan čovjek tu kraj mene ( LUDBREG - okolica Varaždina ) od njega i ja kupujem. te tovilice su ti inače na 3 kata sa svake strane po tri ( za 84 tovljenika ) a ja sam si ih prilagodio na 2 kata zbog prostora i kanala ispod
mogu ti dati broj i adresu ako ti nije predaleko

pozdrav Budinski
 
H

Hrvach

Guest
pozdrav hrvac

baš mi je drago čuti mlade ljude da su tako optimistično zainteresirani oko uzgoja kunića. po vašim napisima vidim da se dosta kužite oko uzgoja kunića
( dobro ima još onih koji znaju manje ali bi ih molio da ne pišu gluposti a ako su uvjereni da su u pravu neka to zadrže za sebe jer bune neke ljude ) i ja još uvjek volim pročitati ili čuti poneki savjet. primjer ti je kad smo bili na predavanje kod talijana oni su okočene ženke puštali samo dva puta dnevno da doje mlade, a nama se to nije dopalo jer na farmi od 100 do 300 ženki moraš imati par ljudi da to sve obavi i iskustvo nam je pokazalo da ženka kad ide dojiti mlade kad hoće je opuštenija i manja je mogućnost mastitisa itd, itd.
oko farme moraš razmisliti kolika bi bila jer 30-50 ženki ti i nije neka farma jer pojedinačno sa tim brojem teško možeš naći veće tržišta ( jedino da vas je više i koliko je ljudi spremno investirati u to ).
ideje su ti super, pričekajmo ulazak u EU, proučavajmo tržište ( možda će biti otvorenije i direktnije prema zemljama EU ), dobavljače hrane, kaveza, moguće investitore.
interesireju me ovi forumaši koji pišu o nekim mađarskim farmama dali oni surađuju s njima i kako ( plasman itd. ) svi se trebamo povezati i pokušati nešto napraviti oko uzgoja kunića. da je netko predložio ministarstvu projekte za izgradnju par takvih farmi možda bi imali sluha za predpristupne fondove. hrvac nemoj misliti da i ja filozofiram ( svi bi ali nitko neće početi ) ipak imam malo više godina od vas ali sam uvijek za akciju i ako što saznam javljam, ti si mlađi i zdrmaj malo ovo svoje forumaše bolje se poznajete.

pozdrav svima

Ma znam da 30-50 ženki nije neka farma ali to sam reko čisto radi usporedbe za isplativost onog bioplinskog postrojenja. Ne mislim da bilo ko filozofira niti da se radi pametan, hvala bogu da ima normalnih ljudi s normalnim razmišljanjima ma kolko oni bili stari.:finga::partyman: Po kolko taj kolega prodaje ovakve kaveze ko na slici?
 

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
Ma znam da 30-50 ženki nije neka farma ali to sam reko čisto radi usporedbe za isplativost onog bioplinskog postrojenja. Ne mislim da bilo ko filozofira niti da se radi pametan, hvala bogu da ima normalnih ljudi s normalnim razmišljanjima ma kolko oni bili stari.:finga::partyman: Po kolko taj kolega prodaje ovakve kaveze ko na slici?

prodaje komplet kotilica dva komada ( 10 ženki sa svake strane po 5 ) sa kotilicama, hranilicama i pojilicama za 2000 kuna ( rabljeno ali u dobrom stanju.
vjerujem da bi se i dogovaral oko cijene.to ti je komplet kao na mojo slici 5 ženki s jedne i druge strane. za tovilice bi ga morao pitati ali mislim da je isto tu negdje ili malo jeftinije.

pozdrav
 

mtrupkovic

Član
Tu od
20 Ruj 2009
Poruka
89
Možete li i meni poslati broj na PP?
Trebao bih kupiti još jednu ovakvu za 10 ženki, a Ludbreg mi nije tako daleko...Hvala
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
OK, pošto nailazim na različita mišljenja da pitam ovdje. Za srednje velike pasmine tipa kalifornija, novozelandski, panonac i slično, kada je vrijeme za prvi pripust ženke? Našla sam na informacije sve od 4-5 mj da se ne usale jer kasnije teško ostanu skotne ako se ne pripuste u tom roku, pa sve do skoro godinu dana čekanja prije prvog pripusta. Pa dakle vi koji se time bavite, dajte savijet, kako vi to radite?
Za muške znam da im treba cca 1-2 mj duže čekati nego kod ženki.
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
OK, pošto nailazim na različita mišljenja da pitam ovdje. Za srednje velike pasmine tipa kalifornija, novozelandski, panonac i slično, kada je vrijeme za prvi pripust ženke? Našla sam na informacije sve od 4-5 mj da se ne usale jer kasnije teško ostanu skotne ako se ne pripuste u tom roku, pa sve do skoro godinu dana čekanja prije prvog pripusta. Pa dakle vi koji se time bavite, dajte savijet, kako vi to radite?
Za muške znam da im treba cca 1-2 mj duže čekati nego kod ženki.

Po meni tak kak veliš 4-5 mj
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
Mislim da bi bilokakova demontažna kotilica bila samo kompliciranje. Zašto ne napraviti dvije trokutaste unutarnje kotilice kao na skici.
Kada trebaju postave se, a kada ne izvade.
Prostor jednak kao i sa demontažnim, a mnogo jednostavnije. Možda i samo pregrada koja zatvara trokutasti dio.
LP exsa
kutni.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
 
Posljednje uređivanje:

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
@ zibba

Zaista u svakoj knjizi ili članku drugačije piše.
Evo citata iz jedne koju sam ja uzeo kao najprihvatljiviju:
-Ženke su spolno zrele kad postignu 70 - 75 % svoje konačne težine, odnosno sa 16- 18 tjedana (4 mjeseca) starosti.
Tu je sadržana starost i kilaža odnosno debljina.
LP exsa
 
M

Maxistar

Guest
@exsa; posto je kotilica svakako trouglasta i najverovatnije od podcincanog lima a prednja strana gde je rupa drvena ja sam mislio da je napravim samo za debljinu materijala manju tako da mogu da je izvadim kada mladi prirastu da bi imali vise prostora do odbijanja i da se ne bi zavlacili u kotilicu. inace ideja je identicna samo sto je tvoja skica bolja :finga:

da li je problem ako zicani kavez gde je zenka granici sa kavezom gde je muzjak? pitam ovo zbog osetljivosti mirisa i svega ostalog sto moze d autice na ponasanje zenke.
 

Najnoviji postovi

Na vrh