• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
Po meni tak kak veliš 4-5 mj

potpuno se slažem 4-5 mj. i ženka mora biti u dobroj kondiciji ( oblik tjela, tempreament, roditelji itd )
 
Posljednje uređivanje:

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
Možete li i meni poslati broj na PP?
Trebao bih kupiti još jednu ovakvu za 10 ženki, a Ludbreg mi nije tako daleko...Hvala

pozdrav

broj telefona mogu i javno objaviti pa se javite čovjeku tko treba gajbe

Jadanić Rade 042/826 168, 098/1730065
Hrastovsko, Ludbreg


akom može pošalji mi broj svojeg telefona relativno smo blizu pa da se čujemo

moj broj ti je 091/5228433, 091/4023190

pozdrav
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
@ Maxistar

Ne znam kako si zamislio izradu kaveza, ali mislim da je jednostavnije napraviti kaveze sa kosom stranicom, a umjesto kotilice samo demontažnu pregradu visine desetak cm koja se po potrebi stavi ili skine uz dodatak poda u kosom dijelu (vraćamo se na ciglu iz ljeta 2011).
Mislim da blizina mužjaka ne smeta.
LP exsa


Uploaded with ImageShack.us
 
M

Maxistar

Guest
to je to batice :partyman:

samo sto bih ja zagradio i zadnji deo kaveza da ne puse u gnezdo. znaci samo ova pregradna stranica na kojoj je rupa za ulazak bi bila demontazna a ostalo sve isto kao na tvojoj skici.

kazi mi koji graficki program koristis da se malo i ja obucim :roll:

sta je u vezi mog pitanja vezanog za granicini kavez sa ovim? da li je kontraindikacija drzati muskog kunica odmah do zenke sa mladima s obzirom da se radi o zicanim kavezima gde je kontakt maksimalan?
 

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
to je to batice :partyman:

samo sto bih ja zagradio i zadnji deo kaveza da ne puse u gnezdo. znaci samo ova pregradna stranica na kojoj je rupa za ulazak bi bila demontazna a ostalo sve isto kao na tvojoj skici.

kazi mi koji graficki program koristis da se malo i ja obucim :roll:

sta je u vezi mog pitanja vezanog za granicini kavez sa ovim? da li je kontraindikacija drzati muskog kunica odmah do zenke sa mladima s obzirom da se radi o zicanim kavezima gde je kontakt maksimalan?

moj mužjak je do ženke i nije bilo problema pa mislim da ni ti nećeš imati problema
 
M

Maxistar

Guest
evo i moje dzvljotine :roll:

to bi od prilike trebalo da izgleda ovako. na prvom nivou su 4 zenke i 2 muzjaka u komotnim kavezima s tim sto kod kaveza sa zenkama ima i ta demontazna pregrada za trouglastu kotilicu 50x50x70.

drugi i treci nivo bi imali 7 manjih kaveza za po jednog kunica i dva kaveza sa po 4 kunica tako da dobijam 15 mesta za tov.
israfirani pravougaonik su vrata koja se otvaraju napolje ali sam ostavio dovoljno prostora da moze komotno da se udje.

kavezi su odmaknuti 20cm od zida kako bi mogla da stane odvodna cev koja ide u tacku X
 

Prilozi

  • 1 nivo.jpg
    1 nivo.jpg
    23.6 KB · Pregleda: 334
  • 2 nivo.jpg
    2 nivo.jpg
    21.6 KB · Pregleda: 269

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
evo i moje dzvljotine :roll:

to bi od prilike trebalo da izgleda ovako. na prvom nivou su 4 zenke i 2 muzjaka u komotnim kavezima s tim sto kod kaveza sa zenkama ima i ta demontazna pregrada za trouglastu kotilicu 50x50x70.

drugi i treci nivo bi imali 7 manjih kaveza za po jednog kunica i dva kaveza sa po 4 kunica tako da dobijam 15 mesta za tov.
israfirani pravougaonik su vrata koja se otvaraju napolje ali sam ostavio dovoljno prostora da moze komotno da se udje.

kavezi su odmaknuti 20cm od zida kako bi mogla da stane odvodna cev koja ide u tacku X

sve ti je to ok, ali za 4 ženke ti netreba 2 mužjaka ( meni ide 1 mužjak na 10 ženki ) i ne kužim kažeš da bi imao mjesta za oko 15 tovljenika to ti je premalo ako ti svaka ženka koti 7-8 mladih ili si mislio iznad svakog kaveza po 15 tovljenika?
 
M

Maxistar

Guest
@mdundinski razmisljao sam da uzmem dve zenke i jednog muzjaka hylla i dve zenke i jednog muzjaka panonaca. to bi sve stalo bez guranja na ovaj nivo jedan
isao bi u visinu sa jos dva nivoa po 15 tovljenika znaci ukupno 30. smatram da je to dovoljno za 4 zenke s obzirom da racunam na planiranu oplodnju, odvajanje sa 30 dana i uklanjanje nakon 3 meseca tova.
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
@ Maxistar

Crtam u Microsoft Office Visio, što se tiče blizine mužjaka odgovorio sam kod mene nije bilo problema.
Vidim inzistiraš na pregradi visine kaveza osobno mislim da je 10 cm dovoljno.
Što se tiče smještaja u jednom radu sama našao slijedeće potrebe:
Kavezi
prostran, udoban, čist i prikladan za rukovanje za izradu kaveza se koristi pocinčana ili plastificirana žica debljine 1,6-2 mm
Dimenzije otvora na rešetkastom podu 17x17 mm ili 19x19 mm u praksi se najčešće nalaze ovi tipovi kaveza:
- Flat deck - za rasplodne kuniće ( na 1 m2 15-16 životinja)
- Kalifornija - za tov i remont (na 1 m2 17-18 životinja)
- Baterija - za tov i remont (na 1 m2 20-23 životinje)
dimenzije kaveza
- S unutarnjom kotilicom 70x50x40 cm
- Za ženku i mužjaka: kavez s vanjskom kotilicom ne manji od 0,25 m2
- Za remont: 33x40x45 cm
- Kotilica se izrađuje od lima ili plastike s dimenzijama 40x30x30 cm
- Na bočnoj strani prema unutrašnjosti kaveza treba postojati otvor promjera 15 cm
LP exsa
 

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
@mdundinski razmisljao sam da uzmem dve zenke i jednog muzjaka hylla i dve zenke i jednog muzjaka panonaca. to bi sve stalo bez guranja na ovaj nivo jedan
isao bi u visinu sa jos dva nivoa po 15 tovljenika znaci ukupno 30. smatram da je to dovoljno za 4 zenke s obzirom da racunam na planiranu oplodnju, odvajanje sa 30 dana i uklanjanje nakon 3 meseca tova.

neznam kako ćeš imati pripuste. ja sam prvi put radio pripust odmah nakon okotnje 3-4 dan ( da se nakupi tovljenika ) a sljedeći pripusti idu 14-18 dana nakon okotnje. pazi to je za intenzivni uzgoj pa ako ti ženka ima 7-8 malih puta minimalno 7 kočenja godišnje s tim da ti tovljenici nakon odbijanja moraju biti još barem 2 do 2,5 mjeseca u tovilištu, neznam dali će ti biti dosta mjesta samo za 30 tovljenika. a ako ti dobro krene ( daj bože ) ti možeš u tovilište staviti bređu ženku i 5 dana prije kočenja ju preseliš u slobodno kotilište a ženku koja se okotila stavljš na pripust. s tim možeš povečati broj ženki a da nisu sve stalno u kavezima za kočenje.
 
M

Maxistar

Guest
@exsa nisam razumeo sta podrazumevas pod pregradom. da li mislis na pregradu izmedju kotilice i ostatka kaveza?
po ovim parametrima svi kavezi koje imam u planu su u okviru norme i to debelo jer recimo ovaj kavez u koji sam planirao 4 kunica za tov je oko 0,5m2 a po ovoj tabeli na tu povrsinu moze da stane cak 8-9 kunica sto je duplo.

e sad, pitanje je samo da li ce doci do problema kada su 4 kunica u jednom kavezu u trajanju od 2 meseca. naravno isto leglo isti pol se podrazumeva.

da li neko ima iskustva sa tovnim uzgojem u zajednickoj hranilici?
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
@ Maxistar

Očito se ne razumijemo. Mislim da ti kotilica ne treba. Napraviš kavez nepravilnog oblika kao na mojoj skici. Jedna boja jedan kavez. Kada ti treba kotilica u kosi dio staviš pod sa gušćom mrežom i prostirkom kako je prdedhodno napisano i namontiraš pregradu (crtkana linija na skici) visine 10-ak cm. Ona služi da se mali ne razmile po kavezu (dođu na mrežu sa većim oknima ili se podhlade). U ovakovom slučaju ti je olakšan pregled legla, kada mali počnu da preskaču ogradu ti je skineš i imaš veliki kavez.
Što se tiče tovljenika u jednom kavezu ja sam bez problema do spolne zrelosti imao i 8 komada. Ako zajednička hranilica podrazumjeva montažu van kaveza odlična je samo usložnjava izradu kaveza i dobro dođe miševima.
LP exsa
 
M

Maxistar

Guest
@exsa sad sam razumeo upotpunosti. medjutim, s obzirom da su kavezi od mreze plasim se da mladima ne bude hladno jer bi u ovom slucaju pregrade duvalo sa svih strana. doduse prostor je zatvoren i nema velikog strujanja vazduha a i dosta zivotinja ce biti na malom prostoru tako da temperatura sigurno nece biti niska.

jos cu razmisliti dok ne krenem sa izradom kaveza ali u svakom slucaju ovi kavezi na uglu ce biti pod 45 stepeni i odvojeni limom jedan od drugog da nema dodira sa mestom gde ce biti gnezdo.

sledece pitanje; kostur za kaveze ce biti izradjen od cetvrtastih metalnih cevi 4x4 i kavezi od mreze ce biti pricvrsceni za taj kostur. na jednoj od forografija sam video povarenu gradjevinsku mrezu 6mm sa otvorima 6x6 cm po citavoj duzini poda i na njoj kaveze. verovatno zbog cvrstine a i da bi se mozda sprecilo savijanje kaveza. medjutim u jednom drugom postu sam procitao da to zadaje probleme pri ciscenju i da u toj kombinaciji izmet zapada izmedju zice od kaveza i te mreze.
jel ima neko sugestiju u vezi ovoga?
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
@ Maxistar

Ne mora biti mreža. Kod mene je kunićnjak širok 1,6 m ima jedno ojačanje od profilnog željeza točno ispod vertikalne pregradne stranice i nema problema.
Zašto ne „naguraš“ kunićnjak skroz do zida uštedio bi na mreži?
LP exsa
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Pa tako sam si i mislila, a i nešto mi je ostalo takvo u sjećanju, ali čitam toliko raznih mišljenja da sam se izgubila negdje putem. Dakle ipak je 4-5 mj za srednje pasmine
 
M

Maxistar

Guest
@exsa taj prostor iza kaveza od 20cm i nije pokriven mrezom nego tu idu cevi ali polako odustajem od te opcije. kao sto mozes videti na dzvrljotini svi kavezi idu na L. podvucicu posude za prihvat orpada ispod kaveza sa padom od 2% i prepustiti je 10cm kako bi otpad pada u sledecu. na pocetku svake cu ugraditi prskalicu za automatsko sapiranje a na kraju samo spojiti u odvodnu 110mm cev. malo je tesko za objasniti ali videces kad budem poceo sa izgradnjom. u svakom slucaju polako definisem okvire i brojeve :toimonster:
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
@exsa taj prostor iza kaveza od 20cm i nije pokriven mrezom nego tu idu cevi ali polako odustajem od te opcije. kao sto mozes videti na dzvrljotini svi kavezi idu na L. podvucicu posude za prihvat orpada ispod kaveza sa padom od 2% i prepustiti je 10cm kako bi otpad pada u sledecu. na pocetku svake cu ugraditi prskalicu za automatsko sapiranje a na kraju samo spojiti u odvodnu 110mm cev. malo je tesko za objasniti ali videces kad budem poceo sa izgradnjom. u svakom slucaju polako definisem okvire i brojeve :toimonster:

cijevi 4x4 cm:madmana:jel to praviš boksove za krmače i krave ?!!!??..2% nagib lima :madmana: ??!!!
petica za volju ,ostalo jedinica..!
ništa ti se to neće samo sapirati ,
to ti je više za uzgoj šampinjona,
aj ti zdravo!!!
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
Rasplodni materijal

Evo da probam malo promijeniti temu.
Zapazio sam da se forum lagano dijeli na dvije grupe.
- Uzgajivače koji dosta znaju o kunićima, karakteristikama pojedinih pasmina, uvjetima držanja, ishrani i kavezima koji kunića za dva mjeseca dovedu do klaoničke težine, bave se i ocjenjivanjem (suđenjem) na izložbama i da dalje ne nabrajam.
- Drugu grupu čine početnici koji muku muče kako u stari svinjac smjestiti kaveze vlastite izrade koji ne bi koštali više od dvije gajbe piva i to im je prvi problem onda dolazi onaj drugi, a on se zove rasplodni materijal.
Ovo ljeto sam bio prinuđen nabaviti dvije zečice za rasplod. Želja mi je bila kupiti male tek odbijene koje bih sam odgojio i tako da kad odrastu budu naviknute na životnu sredinu i jedini problem im je samo da se okote.
Ja spadam u drugu grupu nemam toliko znanja da prepoznam kvalitetu kada je vidim (pogotovo tog uzrasta). Pokušao sam iz bliže okolice, ali nisam imao sreće jednom našem forumašu podbacio okot.
Kod drugog sam kupio skotnu tako da kad se okoti na proljeće mogu imati više zečica. Nije bila skotna u ponovljenom koćenju sa mojim zecom razbacala gnijezdo.
Onda je na red došao „Njuškalo“. Bože moj sve su to potomci kvalitetnih roditelja sa papirima i tetovažom za 50-250 kn.
Interesantno svi se međusobno poznaju, poznaju i pola forumaša priča je u glavnom kada spomeneš nekoga „taj, on ti je uvezao šleper panonaca iz Mađarske i to smeće prodaje pod panonce“ ili „on ti ima rodbinu u Srbiji tamo tetoviraju po redu i ovdje prodaju…“ i sl.
Sada zašto ovo pišem
Jednom je Hrvach napisao „ima legala u kojima ni jedan nije za rasploda“ a sve su to potomci kvalitetnih roditelja sa papirima i tetovažom , a više nas je napisalo „forum je tu da pomognemo jedan drugome“.
Vidim dosta vas pohađa izložbe jeli luda ideja da probamo formirati neki nezvanični ocjenjivački sud koji bi članovima foruma pomogao pri izboru rasplodnog materijala (ako su već na izložbi)? Ako nisu prekrupne riječi od sveukupnog društvenog interesa je da se kvaliteta širi a pomagati jedan drugome je lijepo.
Neću više, ovo kao tema za razmišljanje i slobodnu kritiku.
(inače kupio sam zečice tako da je ovo teoretska rasprava)
LP exsa
 
S

smoki

Guest
...kod nabavke rasploda je uvijek kocka i to nikad nije sa sigurnošću moguće reći da će svaki kunić biti Vrh,ja svima govorim ako želite nešto kvalitetno ne uzimajte 5 vrsta kunića nego samo jednu boju jer će vam biti bolje i lakše nabavit 2 muška ili 2 ženke iste pasmine u kojoj će možda jedna podbacit al ostaje druga dok kad vam kod šarenila podbaci jedan vi nemate rezervu,imam kolega koji drže i nz bijele i nz crvene i činčile i kalifornijske i sad bi ovo i ono i onda kad dođe da si nešto kupi ne zna za koje da uzme mužjaka ili ženku i onda uzme neš kao dobro da bi došao kući a on/a neće da se napari,okoti,...ljudi su slabo upoznati sa kunićarstvom i nabavkom grla NIKAD ama baš nikad neće uzgajivač svoja najbolja grla nosit na pijac ili izložbenu pijacu to se dođe kod njega kući provjeri potomstvo,pregledaju knjige,prije toga raspita okolo kako šta onda se povede nekog ko malo više zna oko kunića da on malo pogleda točnije i da ti pokaže šta bi bilo ono tip top...ja sam ove godine dobio napokon svoje leglo sa svojim ženkama koje ostaju nagodinu se ide u Slovačku ili Schraubing ili Wels da se uzme grlo druge krvi ali ne mora značit da će biti kvalitetan rasplod i da će biti mladih tu je ono kockanje...jedino da uzmem od kolege iz Srbije kunića Slovački papiri i tetovaža i vet.pregled iz Slovačke i br. telefona od čovjeka koji mu je dao kunića a koji mu je dao potomstvo ajme a on više ne misli s njim da pari i da ja dobijem još koje leglo i da si ostavim kojeg mužjaka e onda je to ono 99.9 % sigurno al takav kunić bi me koštao 70 E pa ti vidi...
 

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
Evo da probam malo promijeniti temu.
Zapazio sam da se forum lagano dijeli na dvije grupe.
- Uzgajivače koji dosta znaju o kunićima, karakteristikama pojedinih pasmina, uvjetima držanja, ishrani i kavezima koji kunića za dva mjeseca dovedu do klaoničke težine, bave se i ocjenjivanjem (suđenjem) na izložbama i da dalje ne nabrajam.
- Drugu grupu čine početnici koji muku muče kako u stari svinjac smjestiti kaveze vlastite izrade koji ne bi koštali više od dvije gajbe piva i to im je prvi problem onda dolazi onaj drugi, a on se zove rasplodni materijal.
Ovo ljeto sam bio prinuđen nabaviti dvije zečice za rasplod. Želja mi je bila kupiti male tek odbijene koje bih sam odgojio i tako da kad odrastu budu naviknute na životnu sredinu i jedini problem im je samo da se okote.
Ja spadam u drugu grupu nemam toliko znanja da prepoznam kvalitetu kada je vidim (pogotovo tog uzrasta). Pokušao sam iz bliže okolice, ali nisam imao sreće jednom našem forumašu podbacio okot.
Kod drugog sam kupio skotnu tako da kad se okoti na proljeće mogu imati više zečica. Nije bila skotna u ponovljenom koćenju sa mojim zecom razbacala gnijezdo.
Onda je na red došao „Njuškalo“. Bože moj sve su to potomci kvalitetnih roditelja sa papirima i tetovažom za 50-250 kn.
Interesantno svi se međusobno poznaju, poznaju i pola forumaša priča je u glavnom kada spomeneš nekoga „taj, on ti je uvezao šleper panonaca iz Mađarske i to smeće prodaje pod panonce“ ili „on ti ima rodbinu u Srbiji tamo tetoviraju po redu i ovdje prodaju…“ i sl.
Sada zašto ovo pišem
Jednom je Hrvach napisao „ima legala u kojima ni jedan nije za rasploda“ a sve su to potomci kvalitetnih roditelja sa papirima i tetovažom , a više nas je napisalo „forum je tu da pomognemo jedan drugome“.
Vidim dosta vas pohađa izložbe jeli luda ideja da probamo formirati neki nezvanični ocjenjivački sud koji bi članovima foruma pomogao pri izboru rasplodnog materijala (ako su već na izložbi)? Ako nisu prekrupne riječi od sveukupnog društvenog interesa je da se kvaliteta širi a pomagati jedan drugome je lijepo.
Neću više, ovo kao tema za razmišljanje i slobodnu kritiku.
(inače kupio sam zečice tako da je ovo teoretska rasprava)
LP exsa


pozdrav svima
bravo i ja sam primjetio da je tema malo prošarala, ali neka, svakog nešto interesira. ja kad sam prije 15 godina mislio krenuti sa uzgojem nisam imao 10% znanja o uzgoju kunića, dođem kupiti ženke na prvu farmu čovjek mi kroz prozorčić na vratima pokaže farmu sa 300 zrčica i kaže rasplodni komad ti je oko 30 maraka tadašnjih i to je to. dođem kod drugog farmera i on me uvede u farmu, sve objasni ( kočenje, pripusti, palpiranje itd ) ko da se poznamo 100 godina. kaže mi "mali prodat ću ti 10 svojih zečica koje su se jednom ili dvaput kotile a ti nastavi kako sam ti objasnio", cijena je bila ista.no da ne duljim, sve vas naući višegodišnje iskustvo a oko rasplodnog materijala slažem se sa SMOKI-jim ( malo mi je glupo pisati ovakve nazive ali neznam kaka se tko zove ) te moje zečice nisu bile tetovirane i bile su jako dobre, sa forsiranim pripustima ( 3-4 dan nakon kočenja ) neke su mi izdržale i do dvije i pol godine a neke samo godinu dana no danas tako ne radim jer to je bilo vrijeme kad su se kunići dobro prodavali i puni ih je trebalo. nikad nećete znati kakav ste rasplodni materijal kupili, ja isto planiram nešto promjeniti, jer svi ti kalifornijski i novozelandski " rasplodni " nisu to jer to je jako ispremješano i iskrižano, pa ću probati sa HAJKOM ženkama najvjerojatnije od forumaša iz osijeka ( dubaOs ) i nadam se da će sve biti ok ali nikad se nezna.
a ako netko treba ženku za rasplod iz hobija ja mu mogu besplatno dati ( pripremiti, pripustiti ) i za nju nemogu 100% garantirati " to ti je najbolje " ali taj čovjek će molo o malo steći iskustvo i od te ženke ostaviti potomstvo a to je nešto najljepše kad si sam nešto napraviš.

pozdrav
 

Najnoviji postovi

Na vrh