• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
zna li netko da se prodaje mini peletirka za stočnu hranu. konkretno ubaciš mljeveni kukuruz, ječam i zob a izlaze pelete.

hvala pozdrav
 
Posljednje uređivanje:
N

Nikola99

Guest
Budem, thnx.
Nego vec sam se par puta pitao zasto ne postoje unutar teme kunicarstvo , podfolderi/topici npr.... prehrana kunića, smjestaj (gajbe, kotilice, voda, itd..) rasprave o kunićima. bolesti.....
Nije da sam ljen čitati, no kad par dana ne čitam nakupi se dosta materijala, uglavnom nekorisnog kao što ste primjetili oko dimenzija gajbi pa treba čitati 100 nepotrebnih postova da bi se našlo ono što te trenutno zanima.........
eto čisto prijedlog za forum
 
D

duba0s

Guest
zna li netko da se prodaje mini peletirka za stočnu hranu. konkretno ubaciš mljeveni kukuruz, ječam i zob a izlaze pelete.

hvala pozdrav

Imas ove kineske oko 7000kn ja sam dao praviti matricu I valjke pa cu ju sam sklepati
 
N

Nikola99

Guest
hvala - malo ću to proučiti, iako ja imam kanale pod padom duboke oko 30-40 cm ali mi problem stvara stajanje izmeta

A da probaš ubaciti kalifornijske gliste radi prerade izmeta i uklanjanja smrda + imas dodatnu korist.
To je moj plan na proljece ako realiziram novi kunicnjak koji ce biti prilagođen tome
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
Ima tko kakv prijedlog za jednostavnu kotilicu koju bi stavio unutar kaveza? ....

Improvizirani kavez-improvizirana kotilica.
Pošto se radi o žičanom kavezu,a na ovakvim temperaturama to mora biti kutija pa ili "sklepana"
ili nekakva preuređena od kakove ambalaže.
Evo šta piše u nekim knjigama:

-Kopanjski: Kutiju za gnezdo (nakot) stavljamo u kaveze oplodenih
ženki da bi mogle u njima da izgrade gnezdo za potomstvo.
Ove kutije sa pomicnim kapkom prave se od tanjih dasaka
ili filcanih ploca (slika 38). Pomicni kapak omogucava kontrolisanje
stanja nakota. Ulazni otvor mora se nalaziti na
visini od 8-10 cm od dna što sprecava da mladi pre vremena
napuste gnezdo.
Velicina kutije za gnezdo zavisi od rase koju uzgajamo.
Za krupne rase koriste se kutije cija je dužina 50 cm, širina
40 cm, visina 35 cm, a širina ulaznog otvora 22-25 cm, a
za srednje krupne rase kutije dimenzija 45 X 35 X 30, i širine
otvora 17-20 cm.
Evo i njegovog prijedloga:



Uploaded with ImageShack.us

a iz druge brošure:



Uploaded with ImageShack.us
 

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
A da probaš ubaciti kalifornijske gliste radi prerade izmeta i uklanjanja smrda + imas dodatnu korist.
To je moj plan na proljece ako realiziram novi kunicnjak koji ce biti prilagođen tome

ja hoću baš peletirati hranu da mi mali ne razbacuju
 
D

duba0s

Guest
i ja bi ali nemam baš puno vremena a i trebam nacrte. a kakva je ta kineska?

Koliko sam cuo od ljudi da je matrica napravljena od mekoga matrijala sto nije dobro I da puca osovina a neki oped tvrde da je sasvim ok za peletiranje stocne hrane a za ostalo da nevalja npr peletiranje drvenih briketa
 

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
Koliko sam cuo od ljudi da je matrica napravljena od mekoga matrijala sto nije dobro I da puca osovina a neki oped tvrde da je sasvim ok za peletiranje stocne hrane a za ostalo da nevalja npr peletiranje drvenih briketa

hvala ti
pozdrav
 
N

Nikola99

Guest
Improvizirani kavez-improvizirana kotilica.
Pošto se radi o žičanom kavezu,a na ovakvim temperaturama to mora biti kutija pa ili "sklepana"
ili nekakva preuređena od kakove ambalaže.
Evo šta piše u nekim knjigama:

-Kopanjski: Kutiju za gnezdo (nakot) stavljamo u kaveze oplodenih
ženki da bi mogle u njima da izgrade gnezdo za potomstvo.
Ove kutije sa pomicnim kapkom prave se od tanjih dasaka
ili filcanih ploca (slika 38). Pomicni kapak omogucava kontrolisanje
stanja nakota. Ulazni otvor mora se nalaziti na
visini od 8-10 cm od dna što sprecava da mladi pre vremena
napuste gnezdo.
Velicina kutije za gnezdo zavisi od rase koju uzgajamo.
Za krupne rase koriste se kutije cija je dužina 50 cm, širina
40 cm, visina 35 cm, a širina ulaznog otvora 22-25 cm, a
za srednje krupne rase kutije dimenzija 45 X 35 X 30, i širine
otvora 17-20 cm.
Evo i njegovog prijedloga:



Uploaded with ImageShack.us

a iz druge brošure:



Uploaded with ImageShack.us



Puno hvala na idejama i prijedlozima :)
Inace nije gajba improvizirana, prava je gajba 100x50x50 sa vnjskom hranilicom i automatskim napajnjem, samo privremno stoji na kozliću na 2 cijevi jer u stalaži za gajbe nemam mjesta za nove gajbe trenutno
 
S

smoki

Guest
ova donja desna slika gdje je kunić u srednjoj limenoj kotilici to je prava stvar za kaveze ameri to koriste jer kod njih rijetko ko ima drvene gajbe samo žićani i onda naprave ovakve drvene kotilici i mnogo je toplije nego u limenima pa bi ti ja to preporučio...

Duba oni kad kažu za matrice ne daju ti primjer da je to predviđeno za peletiranje djeteline u brikete i onda se sačuva najbolje a kad ti ubaciš kukuruz naravno da će se istrošit...
 
D

duba0s

Guest
ova donja desna slika gdje je kunić u srednjoj limenoj kotilici to je prava stvar za kaveze ameri to koriste jer kod njih rijetko ko ima drvene gajbe samo žićani i onda naprave ovakve drvene kotilici i mnogo je toplije nego u limenima pa bi ti ja to preporučio...

Duba oni kad kažu za matrice ne daju ti primjer da je to predviđeno za peletiranje djeteline u brikete i onda se sačuva najbolje a kad ti ubaciš kukuruz naravno da će se istrošit...


To je potrosni matrijal ali problem kod kineskih sto nije celik I sto matrice I valjci nisu kaljeni pa se brzo potrose
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
zna li netko da se prodaje mini peletirka za stočnu hranu. konkretno ubaciš mljeveni kukuruz, ječam i zob a izlaze pelete.

hvala pozdrav

Da li se takvom paletirkom može raditi i od djeteline pelete, čini mi se da bi bilo iskoristivije nego im davati ovako, jer mi puno razbacaju i unište. A možda bi se osim toga dala iskoristiti i za druge stvari, recimo izradu peleta za grijanje ( vjerojatno ide druga šajba sa večim rupama) od stare slame, grančica, lišća ...
Zar se ne bi moglo zrnje prvo na grubo samljeti ( ne onako kao šrot, već baš grubo) pa zatim peletirati, a da se valjak i mašinerija ne troši toliko samim mljevenjem materijala. Vjerujem da ove peletirke za grijanje ne koriste cijele grančice, već ih prije malčiraju na grubo.
DUBAOS- gdje se mogu nači nacrti ili što već za izradu peletirke, tata mi se bavi sklapanjem svačega, čak mi je i peročup za piliće napravio kada sam gume uspjela nabaviti.
 
N

Nikola99

Guest
To ce ti biti problem napraviti u kunicarniku pogotovo zbog mokrace kunica koja je jako jaka

Razgovarao sam s covjekom kojis e time bavi i napisao knjigu o uzgoju glista.Veli on da je vec preporucivao u Zadru nekom vecem uzgajivacu istu stvar za rjesavanje smrada.
Veli da nije bad, tamo gdje se zadrzava mokraca samo zaliti vodom malo vise i posipati necim (nije vapno, al tak nekaj, zaboravio sam)
Iz americkih knjiga koje imam spominje autor da ia u jarcima gliste i da nema smrada + najkvalitetniji humus, od tamo sam zapravo prvo dosao na ideju da probam.
Tak da mi je zamisao imati kaveze u nizu, žičane kakve i imam , ili "hanging" varijanta kakvu oni prakticiraju na kat i ispid gliste.
Al moram sagraditi kunicarnik, koji sam zamislio 6x 3,5, gajbe u nizu na obje strane , ispod gajbi glistarnik , nabavio sam UPS baterije od 75Ah, te bi na kunicarnik stavio solarne panele za rasvjetu i eventualnolagamo grijanje prostorije. E sad u praksi bumo vidli, za sad me muci ta legalizacija i gradnja objekta
 
D

duba0s

Guest
Razgovarao sam s covjekom kojis e time bavi i napisao knjigu o uzgoju glista.Veli on da je vec preporucivao u Zadru nekom vecem uzgajivacu istu stvar za rjesavanje smrada.
Veli da nije bad, tamo gdje se zadrzava mokraca samo zaliti vodom malo vise i posipati necim (nije vapno, al tak nekaj, zaboravio sam)
Iz americkih knjiga koje imam spominje autor da ia u jarcima gliste i da nema smrada + najkvalitetniji humus, od tamo sam zapravo prvo dosao na ideju da probam.
Tak da mi je zamisao imati kaveze u nizu, žičane kakve i imam , ili "hanging" varijanta kakvu oni prakticiraju na kat i ispid gliste.
Al moram sagraditi kunicarnik, koji sam zamislio 6x 3,5, gajbe u nizu na obje strane , ispod gajbi glistarnik , nabavio sam UPS baterije od 75Ah, te bi na kunicarnik stavio solarne panele za rasvjetu i eventualnolagamo grijanje prostorije. E sad u praksi bumo vidli, za sad me muci ta legalizacija i gradnja objekta

Ideja je ok to znam da se obavezno izmet kunica mora oplahnti vodom zbog jakoga amonijaka imas na netu dosta o glistama vlaga zaljevanje I sve ostalo pa si procitaj prije izgradnje nesmijes ni puno zaljevati
 
N

Nikola99

Guest
Ideja je ok to znam da se obavezno izmet kunica mora oplahnti vodom zbog jakoga amonijaka imas na netu dosta o glistama vlaga zaljevanje I sve ostalo pa si procitaj prije izgradnje nesmijes ni puno zaljevati

Budem proucio jos. Ako nece ici s glistama nema veze, nece se nista promijeniti osim sto cu ispod gajbi cistiti :)
Jedino kaj me muci je kaj po zimi, jer tad su gliste neaktivne, a nemres ih zatrpat 8) . Tak da ili grijano ili.......tacne ispod gajbi u zimskom periodu kad gliste miruju.....
Ako sredim na proljece kunicarnik sigurno cu pokusati
 
S

smoki

Guest
eto moja štala nema temelje sva je drvena tako je sagrađena i ne moram ju legalizirati jer ako hoću mogu je rastavit i prenijet na neko drugo mjesto na imanju...ja sam uzeo kalifornijske gliste u trgovini za prcaroše nekih 10 ak vrečica neš sam dogovorio da mi malo više upakiraju i odnio na kompost a nije ga malo i kozje,ovčje,pilića,svinja i kunića izmet svega ima i otpaci iz bašće,jabuka,sijeno,kartona i tako su se dobro namnožili da nismo mogli vjerovati i sad je sve to pokriveno kartonom i na to je pao snijeg pa ćemo da vidimo na proljeće jesu li premizimili bez problema...
 

Najnoviji postovi

Na vrh