• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
Zašto misliš da će kunići radije jesti "zgnječene" kukuruz, ječam i zob nego integralne.
Koliko sam ja čitao u peletima ima najviše lucerke, koju kunići rado jedu, a onda im "podvale" ostalo kukuruz, ječam, zob, sojinu sačmu suncokretove pogače i vitaminsko-mineralne dodatke.
LP exsa

ja hranim kuniće sa orginalnom hranom. ženke imaju svoju a tovljenici svoju hranu ali im dajem i kukuruz u zrnu, ječam, zob i suhu djetelinu. tov se malo produži ali mi to nije važno. mali kunići nakon odbijanja proberu gotove pelete a kasnije pojedu nadomjesnu domaću hranu, ali je problem što im zrnje kukuruza ispada iz usta ( orginal peleti su 3mm a kukuruz je veći ) a neki znaju i nožicama izbacati iz hranilice ječam i zob jer traže orginalne pelete koje su im ukusnije, pa ću mljeti kukuruz, zob i ječam i peletirati ga na pelete 3mm i nadam se manjem rastepu.prije ( kad je orginalna hrana bila jeftinija ) smo hranili samo sa peletama a sad se nadopunjujem sa "domaćom" hranom koju sam proizvedem.
pozdrav
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Danas je 15 dana od parenja, stavila sam k zecu, ona bježi, stiska pozadinu u kut gajbe i viče na njega nekim čudnim glasovima. Da li da smatram da je onda skotna ili da probam kroz par dana opet?
 
N

Nikola99

Guest
ja hranim kuniće sa orginalnom hranom. ženke imaju svoju a tovljenici svoju hranu ali im dajem i kukuruz u zrnu, ječam, zob i suhu djetelinu. tov se malo produži ali mi to nije važno. mali kunići nakon odbijanja proberu gotove pelete a kasnije pojedu nadomjesnu domaću hranu, ali je problem što im zrnje kukuruza ispada iz usta ( orginal peleti su 3mm a kukuruz je veći ) a neki znaju i nožicama izbacati iz hranilice ječam i zob jer traže orginalne pelete koje su im ukusnije, pa ću mljeti kukuruz, zob i ječam i peletirati ga na pelete 3mm i nadam se manjem rastepu.prije ( kad je orginalna hrana bila jeftinija ) smo hranili samo sa peletama a sad se nadopunjujem sa "domaćom" hranom koju sam proizvedem.
pozdrav

Za koliko ti se produži tov? jesi probao bez peleta uopće, ak jesi koliko ti onda treba do neke težine za klanje?
 

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
Za koliko ti se produži tov? jesi probao bez peleta uopće, ak jesi koliko ti onda treba do neke težine za klanje?

sad budem videl koliko se produžuje jer sam do sad hranio samo sa peletiranom hranom. bez orginalne peletirane hrane neću probati jer u njoj ima sve ( vitamimi itd ) a za moje zečice je to potrebno budući da mi se kote 7-8 puta godišnje pa ih bez toga teško držiš u dobroj kondiciji.

pozdrav do četvrtka 27.12.2012
sve najbolje svima
 
N

Nikola99

Guest
sad budem videl koliko se produžuje jer sam do sad hranio samo sa peletiranom hranom. bez orginalne peletirane hrane neću probati jer u njoj ima sve ( vitamimi itd ) a za moje zečice je to potrebno budući da mi se kote 7-8 puta godišnje pa ih bez toga teško držiš u dobroj kondiciji.

pozdrav do četvrtka 27.12.2012
sve najbolje svima


Ja trenutno hranim samo kukuruz klip, ječam i zob. Kad sam imal tritikala sam daval. I zeleno kad god imam, dakle uvijek osim zime sada. + sijeno naravno neograničeno.
Istina da mi se dost oduži tov,do 5 mjeseci skoro, s time da ih hranim samo 1x dnevno jer ne stižem ujutro i navečer. No kako hranim iskljucivo za svoje potrebe ne žuri mi se, a vjerujem da je i kvaliteta mesa drugačija ukoliko je hranjeno zelenim , bilo bi najbolje samo zelenim, no to bi ipak trajalo :) Moje se kote 4-5x godisnje. Prestao sam s peletima trenutno jer su skupi, a doma imam sve ostalo svoje (žitarice). Na proljeće sam posijao i jednu livadu lucerne + jednu livadu DTS-a da imam kvalitetno zeleno pošto ću iduće godine još pojačat sa zelenim probe radi, a i kvlitetno sijeno. Planiram i skupit dosta koprive, a možda se i poigram sa starim receptima, posije, krumpir, mlijeko itd....iako sumnjam jer nemam bas vremena za pripremu hrane.
Odustao sam od miksa pelet+ zrnje isto radi rasipanja, iako uvijek mi se desi da samo mali s mamom razbacuju, u tovu ne prosipaju niti zrno, dok ovi mali s mamom ko blesavi stoje u hranilici i sam rasipaju i to davao im pelete uz zitarice ili ne.
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
Nikola99

Svojstveno svim kunićima je da u smjesi žitarica traže one koji im se najviše sviđaju, a ostalo prosipaju.
Neko pokušava posebnom konstrukcijom hranilice da to spriječi neko hrani češća, ali daje manje količine.
Ja sam napravio hranilice sa nekoliko pregrada tako da ne mješam hranu nego svaku vrstu u svoj boks, ili sameljem pa onda nema biranja.
Što se peleta tiče počinjem kada mladi počnu izlaziti iz kotilice pa sve dok su sa majkom otprilike 10 kg po leglu, s tim da peleti u jedan boks, a mljevena hrana u druga dva i mogu reći da baš ne prosipaju mnogo.
Što se prirasta tiče negdje sam pročitao: „Smatra se da je dobar rezultat uzgoja mladih kunića ako je srednji mjesečni prirast u toku četiri prva mjeseca života kod srednje velikih rasa 0,7-0,8 kg“.
Inače prema Kopanjskom kojega sam, i prije citirao normalan prirast po mjesecima izgleda ovako:



Uploaded with ImageShack.us
 
D

duba0s

Guest
Danas je 15 dana od parenja, stavila sam k zecu, ona bježi, stiska pozadinu u kut gajbe i viče na njega nekim čudnim glasovima. Da li da smatram da je onda skotna ili da probam kroz par dana opet?

vjerovatno je skotna
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
vjerovatno je skotna

Hvala, nadam se tome. Inače danas je napokon doselio i mužjek crvenog novozelanca, odmah zaskočio kalifornijsku, navećer ću ih još jednom staviti skupa pa da vidimo. Imala sam dojam da je sitna i mlada, a ona već velika kao ovaj mužjak od 7 mj. a ima cca 5 mj. Pa da vidimo što bude od svega. Boksevi skoro gotovi, sutra izbacujem sve iz štale, očistim, dezinficiram, nakon 3-4 sata vratim životinje, vet je rekao da je dosta 2 sata, ali ću za svaki slučaj dati im fore malo duže. Tada idu i ormari unutra, završni radovi i useljenje.
 

dusansk

Član
Tu od
21 Pro 2012
Poruka
200
kunići

Imam kalifornijskog i novozelandskog mužjaka, te novozelandsku zečicu i crnu (ne znam ime rase) zečicu......ova crna se prije dva dana okotila (jedno) i uginulo je tj. smrzlo se jer se nije očupala a ni od slame nije napravila gnjezdo a danas (dva dana poslije) okotila je još pet zečića i svi su se smrzli i uginuli.....zašto je došlo do ovoga ??? Ima li ko da objasni ??? Nov sam u ovome i pitam se jesam li negdje pogrešio ja....
P.S. Ovo joj je prvi okot........:partyman:
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Da li je naknadno napravila gnijezdo za ove iz druge ture ili nije ni tada?

Po nekoj mojoj logici je vjerojatno da je s ovim jedni koje se prije okotilo, nešto nije bilo u redu pa je došlo do "pobačaja", a sve to skupa, pogotovo jer je prvi okot, ju je zbunilo da nije napravila gnijezdo. Neiskustvo, mladost i čudna situacija su učinili svoje. Pripusti ju opet za par dana, provjeri kakva će biti situacija sa slijedećim leglom, pa ako sve bude OK onda je jednostavno se dogodilo, a ako se ponovi ovo da ne napravi gnijezdo, jednostavno nema to nešto u sebi i nije dobra majka, pa s njom u lonac.
Ovo je moje skromno mišljenje, nemam iskustva sa takvom situacijom, a ono što je bilo prije 10-ak godina kada sam još držala kuniće, mi je doista isparilo iz glave. Vjerujem da će netko iskusnije ipak dati točnije viđenje stvari.
 

dusansk

Član
Tu od
21 Pro 2012
Poruka
200
Niti jednom nije napravila gnjezdo, a evo i danas je okotila još jedno, mrtvo i ono (sve skupa 4 dana trajao okot !!!)......pustit ću je malo da se oporavi pa probati opet......nadam se da će drugi put biti kako treba.....
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
Niti jednom nije napravila gnjezdo, a evo i danas je okotila još jedno, mrtvo i ono (sve skupa 4 dana trajao okot !!!)......pustit ću je malo da se oporavi pa probati opet......nadam se da će drugi put biti kako treba.....

Najprije pozdrav i dobro došao na forum.
Tužno je kada na početku odmah nastanu problemi, no što se može ima i takovih početaka.
Čest slučaj je da prvi okot završi neuspješno.
Kao razloge navode mnogo što šta, ali to se uglavnom odnosi na okot koji je normalno trajao (oko 30 min).
Budući da je kod tebe to trajalo 3 dana to sigurno nije normalan okot i nije bilo ni za očekivati da zečica vodi brigu o mladima kada je očito imala problema sa sobom.
Koji su to problemi teško je reći. Vidjet ćeš kod narednog koćenja.
Meni su ove godine uginule dvije zečice prilikom okota i to nisu mlade, uspješno su se do tada kotile. Moja pretpostavka je da su bile predebele.
U pauzi između okota ne treba forsirati ishranu pogotovo ako je ta pauza bila malo duža.
Nema potrebe da se odmara stavi ju odmah na parenje pa šta bude.
Želim ti uspjeh
LP
 

dusansk

Član
Tu od
21 Pro 2012
Poruka
200
Najprije pozdrav i dobro došao na forum.
Tužno je kada na početku odmah nastanu problemi, no što se može ima i takovih početaka.
Čest slučaj je da prvi okot završi neuspješno.
Kao razloge navode mnogo što šta, ali to se uglavnom odnosi na okot koji je normalno trajao (oko 30 min).
Budući da je kod tebe to trajalo 3 dana to sigurno nije normalan okot i nije bilo ni za očekivati da zečica vodi brigu o mladima kada je očito imala problema sa sobom.
Koji su to problemi teško je reći. Vidjet ćeš kod narednog koćenja.
Meni su ove godine uginule dvije zečice prilikom okota i to nisu mlade, uspješno su se do tada kotile. Moja pretpostavka je da su bile predebele.
U pauzi između okota ne treba forsirati ishranu pogotovo ako je ta pauza bila malo duža.
Nema potrebe da se odmara stavi ju odmah na parenje pa šta bude.
Želim ti uspjeh
LP
Pri idućem koćenju onda bi trebala biti najveća zima (kraj 1.mjeseca)......ako su se sad smrzli, šta će tek onda biti ???
 
Posljednje uređivanje:
S

smoki

Guest
sutra pravac Virovitica nosim par kunića na prodaju samo 2 muška i jedna ženkica ako ima zainteresiranih neka me potraže može zamjena naravno za istu rasu ili za koke hrvatice...pozzz
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
sutra pravac Virovitica nosim par kunića na prodaju samo 2 muška i jedna ženkica ako ima zainteresiranih neka me potraže može zamjena naravno za istu rasu ili za koke hrvatice...pozzz

...a zamjena za rakiju? :p ?
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
Pri idućem koćenju onda bi trebala biti najveća zima (kraj 1.mjeseca)......ako su se sad smrzli, šta će tek onda biti ???
U koliko koćenje bude normalno (ne trodnevno) i ako ti i zečica uradite sve što se od vas očekuje bit će sve ok.
LP
 

Najnoviji postovi

Na vrh