• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

dusansk

Član
Tu od
21 Pro 2012
Poruka
200
Danas sam je opet pustio kod "majstora"..........nadam se da će biti bolje ovaj put.......
 
S

smoki

Guest
Srednja strukovna škola Vinkovci
Stanka Vraza 15, 32100 VINKOVCI
izložba malih životinja...
28-30.12
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
Eto da se i ja malo uključim u temu sa svojim iskustvom....
Prije jedno desetak godina ja i moja obitelj bavili smo se također kunićima,ali samo za svoje potrebe....no nismo baš bili neke sreće jer su legla bila jako mala...
Na početku dok još nismo imali svog "majstora" zekana, smo nosili na parenje ženke kod jednog susjeda i bilo je sve u redu....kasnije nam je taj isti dao jednog iz njegovog legla i sve je krenulo nizbrdo....svako je leglo bilo sve manje,jednom nam je ženka uginula nakon tjedan dana kako se okotila pa smo 5 malenih odhranili na bočicu...to su bile muke ali smo uspjeli....
Ali nakon toga je došla ona vražja šuga na ušima, i kad smo to uspjeli pobjediti,nakon kratkog vremena je uslijedila opet neka bolest gdje su masovno počeli ugibati...pa čak po cijelom selu....tko god ih je imao...

Gajbe su bile redovito čišćene i "dezinficirane" vapnom....jesmo li napravili neku početničku grešku ili je jednostavno bolest napravila svoje?
 
N

Nikola99

Guest
Svojstveno svim kunićima je da u smjesi žitarica traže one koji im se najviše sviđaju, a ostalo prosipaju.
Neko pokušava posebnom konstrukcijom hranilice da to spriječi neko hrani češća, ali daje manje količine.
Ja sam napravio hranilice sa nekoliko pregrada tako da ne mješam hranu nego svaku vrstu u svoj boks, ili sameljem pa onda nema biranja.
Što se peleta tiče počinjem kada mladi počnu izlaziti iz kotilice pa sve dok su sa majkom otprilike 10 kg po leglu, s tim da peleti u jedan boks, a mljevena hrana u druga dva i mogu reći da baš ne prosipaju mnogo.
Što se prirasta tiče negdje sam pročitao: „Smatra se da je dobar rezultat uzgoja mladih kunića ako je srednji mjesečni prirast u toku četiri prva mjeseca života kod srednje velikih rasa 0,7-0,8 kg“.
Inače prema Kopanjskom kojega sam, i prije citirao normalan prirast po mjesecima izgleda ovako:



Uploaded with ImageShack.us

Hvala na tablici. Ovak nekak i napreduju, no nikak ne uspjevam kak neki tu pričaju dosegnut težinu od cca 2,7 kg u 3 mjeseca. Dešava mi se da dođu oni preko 2 kg brzo, između 2,2 i 2,5 kg i onda se nekak "zabetoniraju" na toj kilaži i da ju prebace mi se otegne van svih okvira.
Ne znam dal igra velićina gjbi kakvu ulogu , pošto koliko sam vidio kod drugih uzgajivača da ja imam sheraton za njih, za razliku od onih farmskih gajbi za masovni tov kakve i dio vas ima , gdje se kunić ne može niti okrenuti.Možda mu veća mogučnost kretanja ipak pridonosi i vecoj kalorijskoj potrosnji.:?:
 
N

Nikola99

Guest
I zaboravio, Sretan Božić svima :))
Exsa , skroz sameljes žitarice u mlinu? budu ko šrot?
 

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
Za koliko ti se produži tov? jesi probao bez peleta uopće, ak jesi koliko ti onda treba do neke težine za klanje?

pozdrav Nikola99. sad sam preko blagdana napravio neka vaganja tovljenika i zadovoljan sam sa težinama. sa mješavinom orginalnih pelete ( 17% proteina ), ječma i zobi težine se kreću oko 1,2 do 1,5 kg sa 1,5 mjsesci starosti tako da u konačnici ne očekujem jako produljeni tov. budem ti javio za koliko mjeseci budu imali 3 kg, odnosno kliko mi se produžio tov u konačnici ( s time da mi kunići u zimi na tempreraturi od oko 8-10 stupnjeva malo više pojedu zbog postizanja tjelesne temperature )
 
D

duba0s

Guest
Eto da se i ja malo uključim u temu sa svojim iskustvom....
Prije jedno desetak godina ja i moja obitelj bavili smo se također kunićima,ali samo za svoje potrebe....no nismo baš bili neke sreće jer su legla bila jako mala...
Na početku dok još nismo imali svog "majstora" zekana, smo nosili na parenje ženke kod jednog susjeda i bilo je sve u redu....kasnije nam je taj isti dao jednog iz njegovog legla i sve je krenulo nizbrdo....svako je leglo bilo sve manje,jednom nam je ženka uginula nakon tjedan dana kako se okotila pa smo 5 malenih odhranili na bočicu...to su bile muke ali smo uspjeli....
Ali nakon toga je došla ona vražja šuga na ušima, i kad smo to uspjeli pobjediti,nakon kratkog vremena je uslijedila opet neka bolest gdje su masovno počeli ugibati...pa čak po cijelom selu....tko god ih je imao...

Gajbe su bile redovito čišćene i "dezinficirane" vapnom....jesmo li napravili neku početničku grešku ili je jednostavno bolest napravila svoje?

mixomatoza nisi ih cijepio
 
S

smoki

Guest
Eto da se i ja malo uključim u temu sa svojim iskustvom....
Prije jedno desetak godina ja i moja obitelj bavili smo se također kunićima,ali samo za svoje potrebe....no nismo baš bili neke sreće jer su legla bila jako mala...
Na početku dok još nismo imali svog "majstora" zekana, smo nosili na parenje ženke kod jednog susjeda i bilo je sve u redu....kasnije nam je taj isti dao jednog iz njegovog legla i sve je krenulo nizbrdo....svako je leglo bilo sve manje,jednom nam je ženka uginula nakon tjedan dana kako se okotila pa smo 5 malenih odhranili na bočicu...to su bile muke ali smo uspjeli....
Ali nakon toga je došla ona vražja šuga na ušima, i kad smo to uspjeli pobjediti,nakon kratkog vremena je uslijedila opet neka bolest gdje su masovno počeli ugibati...pa čak po cijelom selu....tko god ih je imao...

Gajbe su bile redovito čišćene i "dezinficirane" vapnom....jesmo li napravili neku početničku grešku ili je jednostavno bolest napravila svoje?

ja sam imao sličan slučaj prošlo ljeto samo meni nijedan nije uginuo ali svima okolo je al kod nas je došla miksomatoza i to zrakom svi koji su imali po svinjcima i pušnicama a šta je oni su to za sebe imali a mislili su da se ja zajebavam to što cijepim sve i kuniće i perad i koze i ovce sve...
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
Nikola99

I od mene sretan Božić!
Da, sameljem, ali na najkrupnije sito (Žećo je o tome pisao) i dodam sojine sačme i suncokretove pogače.
Za srednje teške 3 kg za 3 mjeseca možda uz pelete.
Mislim da je ona tablica za kalifornijske realna
LP
 
D

duba0s

Guest
Bio sam danas u kaposvaru i na moju veliku srecu obisao cijeli njihov institut za uzgoj kunica
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
ja sam imao sličan slučaj prošlo ljeto samo meni nijedan nije uginuo ali svima okolo je al kod nas je došla miksomatoza i to zrakom svi koji su imali po svinjcima i pušnicama a šta je oni su to za sebe imali a mislili su da se ja zajebavam to što cijepim sve i kuniće i perad i koze i ovce sve...

A i mi smo imali samo za sebe....i razmišljao sam da bi opet nabavio,ali me strah da se opet nešto ne desi slično...sad koliko znam nitko više u selu nema,pa je time isključena mogućnost širenja te bolesti??
Koliko dođe cijepljenje po komadu?
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Ja sam početnik, ponovo pa ne znam koliko je cijepljenje kunića, a zanima me isto, pa molim one koji znaju neka nas prosvijetle po tom pitanju. Također da li je to cijepovo djelotvorno i za što je sve?
Pitanjce za vas koji ste po izložbama i dugo u kunićjem svijetu. Postoji li kunić koji je boje čokolade, ali baš ta bogata tamna smeđa boja?
 

Najnoviji postovi

Na vrh