• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

Johny

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
135
U svakom pet shopu, kod mene ima i u poljoapoteci. Na stranici TarraLand Utočište kunića i divljih zečeva ima detaljno opisana prehrana beba kunića.
 

bogo

Novi član
Tu od
3 Lip 2012
Poruka
15
U svakom pet shopu, kod mene ima i u poljoapoteci. Na stranici TarraLand Utočište kunića i divljih zečeva ima detaljno opisana prehrana beba kunića.

vec sam par puta postavio pitanje....,ali.......nikako da se uvjerim....kalifornijski kunic star nekih 6-7mjeseci...da li je premlad za pripust ?
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Kalifornijski su ranostasni kunići, ženke se pare oko 5 mj, a muški 1-2 mj kasnije. Vjerujem da je već vrijeme za pripuštanje, javiti će se netko sa više iskustva.

Čini mi se da ih je 5 u leglu. Nisam htjela puno dirati ili kopati, pa sam ih prebrojala ovako odozgora. Tko zna možda me netko iznenadi, ali za prvo leglo sam zadovoljna.
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
vec sam par puta postavio pitanje....,ali.......nikako da se uvjerim....kalifornijski kunic star nekih 6-7mjeseci...da li je premlad za pripust ?

- Mužjaci se počinju spolno koristiti u dobi do 4 - 5 mjeseci, i potom se koriste 3 godine neprekidno

- Ženke su spolno zrele kad postignu 70 - 75 % svoje konačne težine, odnosno sa 16- 18 tjedana (4 mjeseca) starosti

Odnosi se na srednje teške pasmine.

LP
 
Posljednje uređivanje:

dusansk

Član
Tu od
21 Pro 2012
Poruka
200
Samo da pohvalim moju crnu zečicu, koja je pri prvom okotu imala problema (nije se očupala i sve zečići (7 kom) se smrzli), da je juče napravila gnjezdo i uredno se očipala pa se nadam da će sve biti OK ovaj put.........
 
P

Provokator

Guest
Pozdrav svima, evo samo da se javim, da vas pozdravim i da se predstavim....Imam 25 godina i iz Novog Zagreba sam....trenutno se interesiram oko kunića za obiteljske potrebe. Već 3-4 dana čitam što pišete u ovoj temi i stvarno ste maheri....mora se priznat! :prayer:
Sad imam jedno pitanjce, za novozelandske bijele, čime ih hranit nakon odvajanja ili ako je stručno odbijanja od ženke? i do koje faze? Hvala na odgovoru unaprijed!
 
H

Hrvach

Guest
Bok i dobro došao! Hvala bogu da ima neko iz blizine koga zanimaju kunići :D Bilo koje kuniće nakon odbijanja hraniš normalno, tj. mogu jesti bilo koju hranu koju im je jela majka dok ih je dojila. Zeleno treba izbjegavati jer ih napuhne i dobiju proljev,a to je neki puta pogubno za njih. Ako ih misliš hraniti za meso onda ti je najbolje kupiti smjesu i hraniti ih s mješavinom smjese, ječma, zobi i kukuruza uz sijeno koje moraju uvijek imati. Jel već držiš NZ. bijele ili ih tek planiraš nabaviti?
 
P

Provokator

Guest
Hvala. Tek bi ih uzeo pa se informiram! Koliko sam shvatio, niti kikuruza ne smiju puno jel tako?
Vidio sam tovilicu 165 cm širine i ima 10 mjesta unutra, pa jel moguce da je kuniću u tovu dovoljno 16,5 cm širine kavez? :shock:
 

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
Hvala. Tek bi ih uzeo pa se informiram! Koliko sam shvatio, niti kikuruza ne smiju puno jel tako?
Vidio sam tovilicu 165 cm širine i ima 10 mjesta unutra, pa jel moguce da je kuniću u tovu dovoljno 16,5 cm širine kavez? :shock:

pozdrav dobrodošao

pogledaj prijašnje rasprave ( kavezi - oko strane 341 ) ja sam ti stavio mojih slike kaveza i proračun ( dimenzije ) za tov i rasplod. to su podaci izračunati u Italiji i koriste se za tov a ako ti želiš možeš kunićima napraviti veče gajbe. pazi kakav rasplod kupuješ !
 
P

Provokator

Guest
Hvala!
Pogledo sam, super izgleda i super informacije!
Kad se mali odbijaju idu u grupama van po spolovima, s time da se jedan ostavi sa zečicom da sisa, da njoj ne bude preveliki šok? Nakon kolko vremena se odvajaju pojedinačno u tovilice?
Ispričavam se ako se pitanja ponavljaju, al da svih 390 stranica idem citat....
 

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
Hvala!
Pogledo sam, super izgleda i super informacije!
Kad se mali odbijaju idu u grupama van po spolovima, s time da se jedan ostavi sa zečicom da sisa, da njoj ne bude preveliki šok? Nakon kolko vremena se odvajaju pojedinačno u tovilice?
Ispričavam se ako se pitanja ponavljaju, al da svih 390 stranica idem citat....

ma nemaš potrebe za tim ( to su teoretske postavke ) mali su kod mene sa zečicom 30 dana i onda se odvajaju svi i to direktno u tovilice. nikakvo odvajanje po spolovima. ma nebude ti ona doživjela nikakav šok. moje zečica idu na pripust 14-ti do 18-ti dan poslije okotnje i mali su s njom oko 30 dana i nikad nema nikakvih šokova. prije sam, kod forsiranog pripusta ( 3 dan po okotnji ), male odvajao sa 25 dana da je zečica imala 5 dana pripremu za okotnju i nije bilo nikakvih problema. ja imam u pričuvi par rasplodnih zečica za zamjenu ako je koja preiscrpljena i kad nekome prodam rasplodne zečice kažem mu isto to za odbijanje kak sam napisal.

pozdrav
 
P

Provokator

Guest
I moku odmah na smjesu koja je napisana u par postova prije?
Samo da nije šrotana zbog prašine?
 

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
I moku odmah na smjesu koja je napisana u par postova prije?
Samo da nije šrotana zbog prašine?

ja njima dajem već kod zečice smjesu ( pomješano sa ječmom i zobi ) tako da se privikavaju na tu hranu, a kaj se tiče prašine orginalna smjesa je briketirana a ječam i zob se daju cijeli ne mljeveni. ako ima malo prašine oni to ostave ili eventualno malo kišu ako ju udahnu kroz nos ali to nije ništa. jedino zečice koje prodajem za rasplod su na drugom režimu prehrane ali i one dobiju ječma i zobi da kod promjene staništa i prehrane nema puno privikavanja.
 
P

Provokator

Guest
Odlicno! Hvala na informacijama, puno je jednostavnije nego sto je 100% po propisima!
Sta u okolici zg-a ima samo jedan ducan sa tovilicama?
 

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
Odlicno! Hvala na informacijama, puno je jednostavnije nego sto je 100% po propisima!
Sta u okolici zg-a ima samo jedan ducan sa tovilicama?

ja sam kupio u Ludbregu kod jednog farmera orginal talijanske. rabljene i puno su bolje i čvršće od nekih u dučanu ili kućne izrade.
 
P

Provokator

Guest
Koje su to dimenzije, pitam zbog prostora kojeg imam?!
Za 20-30 komada u rundi? Koliko moze kostat da si procijenim investiciju za pocetak!
Hvala, ljudina si!
 
P

Provokator

Guest
E da, dali takvim načinom prehrane za 4 mjeseca stignu do 3 kile? Mislim na NZ bijele!
 

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
E da, dali takvim načinom prehrane za 4 mjeseca stignu do 3 kile? Mislim na NZ bijele!

jedan box ti je za 10 zečica dimenzija sa prikopčanim kotilicama 2m x 1.8 m ( to su dva boxa svaki za po 5 zečica, mogu se i odvojiti ali treba napraviti nove nosače). tovilište ti je isto tih dimenzija samo iz 6 dijelova na 3 kata ( isto se mogu odvojiti i složiti prema potrebi ). mislim da svaki box ( za 10 zečica i 84 tovljenika ) dođe oko 2000 kn po boxu - provjeriti možeš kod g. Jadanić Rade tel: 042/826168, 098/1730065 reci da ti je budinski dao broj čovjek ti je jaku uljudan. budem ti sutra stavil slike da vidiš kako sam ja to smjestil kod sebe.
što se tiče tova sa orginalnom i domačom hranom + sijeno meni će tovljenici biti 07.02. stari 3 mjeseca pa budem onda vidio težinu, ali jučer sam ih vagao znači stari su 2 mjeseca i 3 tjedna ) i tu su od 2,5 do 2,8 kg teški, značu tov se nebude baš jako produljio.
inače ja imam križance novozelandskih i kalifornijskih bijelih i zadovoljan sam prosjek okotnje mi je 8 do 10 kom po zečici.
 

Najnoviji postovi

Na vrh