• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Ok,budem onda cekao da vrijeme ucini svoje sa njom.

Imam kalif. ženku staru 2 mj i mužijaka starog 3 mj i oni su zajedno u kavezu.Kad ih treba razdvojiti da on ne skace po njoj ili da budu zajedno pa kad vidim da on skace da ih onda radvojim.Ja bi ih pario samo neznam kako sad postupati sa njima.
Ženke koje su mi odrastale same u kavezu poslije je bilo problem uparivati.
Mužjaka izvadi a ženki nabavi cimerku slične starosti :(y):
 

ARBA

Član
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
43
Ženke koje su mi odrastale same u kavezu poslije je bilo problem uparivati.
Mužjaka izvadi a ženki nabavi cimerku slične starosti :(y):
Vidiš, vidiš, nikad nebi čovjek na to pomislio... od mojih ukupno 7 ženki približne starosti - generacija 4 su odgajane do spolne zrelosti svaka u svom kavezu i punih 6 mjeseci se nisu htjele pariti a nit su se normalno tjerale, dok ostale 3 su živjele zajedno u jednom većem boxu i odvojio sam ih tek kad sam primjetio da su počele jedna drugu jašit - sa nekih 7,5 mjeseci starosti i potom prirodno su se sve tjerale.
E sad nek iskusni probaju protumačit "do koje dobi ih je onda naj preporučljivije držati zajedno da bismo u konačnici dobili kvalitetne rasplodne jedinke, a da se nebi međusobno pokefale-bilo gubitaka"?
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Prema tome, vjerujem da ovisi o spolnoj zrelosti, tj vrsti kunića. Orijaši su kasnozreli i vjerojatno se može držati isti spol skupa bar 6-7 mj a možda i više ( govorim teoretski s obzirom da nemam orijaše i kasnozrele vrste) ovisno o tome kada se počnu tjerati. Srednje pasmine 4-5 mj max također ovisi o vrsti, vjerujem da panonce, kalifornijske i slične koji se pare sa 4-4,5 treba odvojiti prije tih 4 mj. Meni se dogodilo da su se dvije ženke približno iste dobi koje su bile zajedno u boksu pogrizle, tako da jedna ima krastu iznad repa. Odvojila sam ih i trenutno čekam tjeranje da ih sparim, dok dvije nov. crvene koje su također skupa ne tuku se i napokon je ova sitnija dobila malo mesa po sebi, sve kosti sam joj mogla zbrojati do neki dan, a pouzdano znam da se jedna od njih već tjerala. Ima li veze to što se NC iz istog legla, o crna i bijela nisu nemam pojma, ali eto to je moje iskustvo.
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
"tonaža"

Dali se ikome dogodilo da mu se ženka previše udeblja u pauzi između koćenja.
Ja imam mladu kalifornijku staru 12 mjeseci, prošle godine se je dva puta kotila.
Zimi pravim pauzu i kada sam je danas stavio kod mužjaka jedva sam je podigao ima „100 kila“, parenje je bilo uspješno (mislim „demonstracija“ mužjaka).
Inače kvalitetna je i žao bi mi bilo da bude nekih problema kod koćenja ( dva puta mi se dogodilo da pri koćenju ženka ugine i obje su bile malo prekrupne).
Stavio sam ju na dijetu samo djetelina i voda.
Koliko može ona smršaviti na takovoj dijeti i što će biti sa mladima, mislim hoće li biti nekih posljedica u veličini i razvoju?
Znam da je pitanje malo blesavo, ali svima se sve događa pa možda i ovo.
LP
 

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
tonaža

Mislim da nebi trebalo biti problema zbok težine ako ti je već dva puta kotila.
pa nije potrebno raditi zimske pauze
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
exsa@
Nemoj da bude kao s ciginim magarcem : (
ako je baš toliko debela onda; zob,livadsko sijeno i neki vitaminčić,a tjedan dana prije okotnje na pravu" prehranu!
 
S

smoki

Guest
kolko je teška ? ja sam svoju uspio udebljat na 5 kg poslije izložbi, tako da je prije okota imala nekih 5,70 imaš ju na slici par stranica ispred...i sad su najbolji okoti koje imam dok ja preko ljeta pravim pauzu dok sad ne moram jer su u novoj zgradi pa ću imati i ljetne okote jer je zgrada dosta hladna...
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
exsa@
Nemoj da bude kao s ciginim magarcem : (
ako je baš toliko debela onda; zob,livadsko sijeno i neki vitaminčić,a tjedan dana prije okotnje na pravu" prehranu!

Ne da je debela nego predebela.
Pišeš li iz iskustva, ili si negdje pročitao?
Poslušat ću te (tako sam i sam mislio) trava, voda i muvisel, bez zobi.
Probat ću je vagati da vidim kako ide dijeta da ne bude kao sa ciginim magarcom kako pišeš. Ako skine barem 500-700 g onda zadnji tjedan na normalnu hranu, ali opet malo reduciranu.
@Zajec
I one prve dvije nisu stradale pri prvom okotu.
Pauzu pravim iz više razloga uglavnom tehničko-osobne prirode, a i lako je napuniti zečinjak treba se toga i riješiti.
U svakom sluča lijep pozdrav i hvala.
exsa
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
kolko je teška ? ....
Od straha ju nisam stigao vagati pokušat ću sutra. Dobro će mi doći ovi tvoji podaci, ako nije veliko odstupanje bit će mi lakše.
Dali je tvoja imala normalan okot?
Zimi pravim pauzu umjesto ljeti radi zdravstvenih problema, a i radi plasmana.
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
....bečku plavu sam morao skoro pa izgladnjivati da bi ju uspio napariti i tako dva put dosad,kao napumpana lopta bude,ne možeš joj kožu uhvatiti.
A jedna kalifornijska ne ide ispod 5,5 kg ni dok mlade hrani,a kako ima tanku kožu ,moram ju rukom ispod pridržavati kad ju nosim mužjaku.Nju ne uspjevam upariti 14.ti dan ili 18 -ti ili bilo koji osim kad odbijem mlade od nje,dok kod jedne druge mršave i dugačke sasvim druga priča...
ostale joj samo uši i kožurina ali mali svi krupni i isti i koti 12 i 10 kom.

Suha djetelina je kalorična,mislim da ima cca 17% proteina,tako da baš i ne spada u dijetalnu prehranu...
Zob sam naveo jer je naj kompletnija žitarica za kuniće, (ipak mora nešto jesti)
 
S

smoki

Guest
...da da bez problema 9 mladih 6 sam ostavio a ostale sam podbacio dadilji njih ostavljam za izložbe jer su dosta krupni,ako bude sreće mogao bi stići mužjak iz Slovačke nekih 5,2 kg i mislim da bi mi onda bili dobri potomci...
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
Vagao sam. Nije rekorderka, naspram vaših. Ima 4,9 kg pošto je tek naparena morat ću ipak voditi računa o ishrani, barem prvi period. Djetelina (nju jedino imam) i povremeno i ostale hrane strogo kontroliranih količina, uz stalnu kontrolu težine.
Hvala na podacima nisam nikada imao ovakav slučaj pa sam se malo uplašio.
Nadam se da će sve biti OK.
LP i hvala
 

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
EXSA
Je istina nažalost slaba potražnja,a brza reprodukcija.
treba poraditi na marketingu.
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
neke od mojih ženki

5,5 kg


4,2(trenutno) kost koža i vime ko u simentalke ,grize prste :icon_lol:


mlada od 4 mjeseca i 1 dan i težine točno 4 kg


ima još bijelih, plavih i patuljastih ženki i pet rasplodnih mužjaka.
to sve ide u novi kunićarnik,žičane i drvene kaveze :(emo):
do proljeća otvorenje:(mm): nadam se :biggrin:
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
@ Žećo

Svaka čast.
Pogotovo za ovu od 4 mj.
Ja nikada nisam uspio toliko nagurati ni za 5 mj. istina bez peleta.
LP
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Dok su mali, peleti obavezno(30/30/30 peleti ječam zob) a poslije i kukuruz uz ,uvijek ,djetelinu suhu.
Prije sam sačme uljarica koristio u tovu ali zbog cijene više ne.
Sad ženke dok doje dobivaju suncokretovu sačmu , peleti50% i ječam.
 
S

smoki

Guest
želja svaka čast u 4 mj 4 kilo bez pobradka to je uspjeh ja kad tovim svakako dobiju pobradak al sreća pa idu mesinu...ljudi za plasiranje se morate malo internetom služit uzmite najbolje meso kunića i samo odvojite znači leđa i butovi,ostalo ako ne ide odvojite od kostiju i sameljite (odlićno za ragu,musake),onda velika delicija je stomak znači ona koža što visi to narežete na trake malo deblje i malo bosiljka,peršina,origana kako ko voli i da vidiš,to sve ja kuham mojima non stop eksperimentiram a sad će i kobasice na red pošto će biti 100 kom za frižider i udri,prodavajte kako bi konzum,merkator,billa prodavali na komade opet ima neka zarada a ne stoji vam meso,kosti vam uvijek posluže kod mačaka i psića ima načina samo dajte...
exsa pravi su ti kalifornijski ja sam oduševljen što nas je u tolkom broju i non stop raste sad moram onda pod hitno u Slovačku po još krvi da se osvježi...
 

Najnoviji postovi

Na vrh