• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Re: Kuničarstvo

kninquin meni nije cilj nikoga ismijati niti omalovazavati, sta god da te zanima mozes postaviti pitanje i netko ce ti odg, samo promijeni pristup jer je tvoj prezestok!
Vec se dugo vremena ovdije pojavljuju ljudi koji misle da samo oni sve najbolje znaju pa je zbog par ljudi veliki dio normalih ljudi prestao biti aktivani.
To da ti od mene ne mozes nista nauciti ne znas jer me ni ne poznas, a i vjerovatno nisi procitao sve moje postove da to mozes zakljuciti.
Za pocetak procitaj forum od prve stranice i dobit ces odgovor na sva dosadasnja pitanja, pa ako ti nesto ne bude jasno mozes mi i poruku poslati ja cu ti rado pomoci ako budem znao, mozes i navratiti do mene ako ti kada bude uz put ;)
 

LONE81

Član
Tu od
30 Stu 2012
Poruka
61
Re: Kuničarstvo

Zanimaju kako vi forumaši i ljubitelji kunića često hranite kuniće koje držite i kojom količinom po glavi,naravno znam da je dob bitna,ali ukratko,kolko zrna i/ili peleta?P.S. sijeno me ne zanima
 

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
Re: Kuničarstvo

LONE
Pa recimo ja koristim pelete od pehre: njih dajem 50 % te miješam sa : ječam 30%- tritikal 20% - crna zob 10 %. količina hrane koja se dnevno daje računa se po težini kunića i to iznosi:
za kg. - 0,25 g / 1.5 kg. - 0,38 g / 2. kg - 0,50 g. / 2.5 kg - 0,63 g / 3. kg - 0,75 g / 3.5 kg - 0,90 g.
odrasle ženke - 150 g. a muški 60 g. ja se ipak ne držim toga nego im tak dajem ali ujutro i navečer i mislim da je to OK. da nije previše jer taman mi to pojedu od hranjenja do hranjenja.
a sijeno uvjek u jaslama koliko mogu pojesti.
To sam pročital na nekom vanjskom portalu , ali sam si zapisal.
 

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Re: Kuničarstvo

Zajec poslao sam ti privatnu poruku, i ajde mi molim te jos napisi u poruci od kuda si tocno ;)
 

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
Re: Kuničarstvo

Pozdrav ŽECO
hvala ti na ovoj iscrpnoj tablici za prehranu kunića, vjerujem da če pomoči puno svim kuničarima.
bok.
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Re: Kuničarstvo

Nekako mi to malo hrane po tablici ,ali tu se radi o točno izbalansiranoj prehrani.
pozdrav svim kunićarima dobre volje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
S

smoki

Guest
Re: Kuničarstvo

ja svoje kuniće hranim peletima i ječmom jer mi je najdostupnija i hranim ih non stop bez prestanka 50/50 od okotnje do obrade mesa ujutro samo dobiju zrno(margarin zdjelica) + sijeno oko podneva dobijaju svježu hranu ili kruh navečer dobiju sijeno i tokom dana im je non stop dostupna voda ali dobra genetika kunića mi je davala velike i dobre rezultate te konstantna nabavka rasplodnog materijala...
 

uskok

Član
Tu od
13 Sij 2013
Poruka
116
Re: Kuničarstvo

Kodmene je osnovna hrana Pehrine pelete po starosnoj dobi kunića uz dodatak zobi i ječma rezultati su vrhunski. Ja svake godine uvozim kvalitetnog rasplodnog kunića i mislim da bez osviježavanja krvi ( dobre genetike ) i kvalitetne hrane nebi bilo ovako dobrih rezultata.
 

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
Re: Kuničarstvo

bok Uskok
neznam koje kuniče držiš
ali potpuno si u pravu što se tiče prehrane a i obnavljanje krvi, slušam ljude koji drže hile hibride kak ih nikak nemreju naterati preko 3 kg. ( nemrem tvrditi jer ih ne držim ) jer taj hibrid je izrauban i nedaje više rezultata nema svježe krvi, ljudi ih godinama hrane i ono kak tvrdi Dubravko iz Osjeka niko neda 100 / 150 EUR. za novu krv da bi dobio ono što bi ga zadovoljavalo.moji kunići kombinacija Ž- Hycom a T- Panonac za meso se pokazala odlična kombinacija starosti 70 dana težina od 2,500 do 2,850 kg







 

dusansk

Član
Tu od
21 Pro 2012
Poruka
200
Re: Kuničarstvo

Može pitanje ? Znam da se ne daje svježa djetelina zečevima, a ako sam je danas pokosio koliko dana da sačekam prije nego što je počnem davati zečevima (kratak sam sa hranom pa pitam)....Hvala
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Re: Kuničarstvo

Može i isti dan pokosiš ujutro daješ navečer.S obzirom da sada nema sunca prostri travu na tanko negdje u neku prostoriju da malo provene i možeš je koristiti.Nemoj kositi po kiši ili ako je jako mokra trava jer takva trava se teže suši(govorim o ovim kišama sada) jer je hladno i nema sunca...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Re: Kuničarstvo

Može pitanje ? Znam da se ne daje svježa djetelina zečevima, a ako sam je danas pokosio koliko dana da sačekam prije nego što je počnem davati zečevima (kratak sam sa hranom pa pitam)....Hvala

Ja pričekam 2 dana da uvene, a prije sam ih hranio i sa svježom, samo sam im postepeno uvodio i nikad nije bilo problema, jedino sam pazio da nije mokra ;)
 

uskok

Član
Tu od
13 Sij 2013
Poruka
116
Re: Kuničarstvo

bog Zajec! Njemaćke velike srebrene i zecolike kuniće uzgajam. Ja osobno nebi preporućio poćetnicima ni onima koji nemaju iskustva u kunićarstvu da se upuštaju u uzgoj hibrida. Jako malo je ljudi poput Dubravka iz Osjeka koji uvozi matićna i rasplodna grla. Svi drugi samo nešta pokušavaju i naravno da nema rezultata a naravno ima jako puno razoćarenja.
 
D

DUKS II

Guest
Re: Kuničarstvo

Da, iz njemačke sam, a iz "foruma" nisam ništa još naučio osim da u hrvatskoj zečevi dobijaju više lijekova i kemije nego hrane! Osim toga, tesko da netko poznaje sve vrste kunića, a pošto se ja ne bavim kunicarstvom, vec uzgajam za sebe, nemam ni potrebe poznavati sve vrste, a iskreno nisam nikad čuo za GROSSSILBER!! A mislim da nema potrebe nekoga ponižavati ako nešto ne zna! Uostalom u hrvatskoj i dalje orijasa nazivaju "belgijskim" iako ta rasa ne postoji od 1958.-e!

kad je priča o kemiji onda mislim da si pomiješao klikere moj kolega ako itko ima kemije u ishrani i u dobivanju tipa i oblika onda je to njemačka moj prijatelju već nekoliko godina ( otprilike 7-8 )
lutam njmačkom u potrazi za Bečkim plavim kunićem i dobro mi je poznato što i kako im daju ali eto to je za nas daleka budućnost ( samo po cijeni )
Vidim da si upućen u Orijašku pasminu baš mi je drago

Ako sam te uvrijedio izvini ali ne pojmivo mi je da netko uzgaja kuniće a da pri tome nezna osnovne kuniće koji sudjeluju u razno raznim kombinacijama
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Re: Kuničarstvo

Može pitanje ? Znam da se ne daje svježa djetelina zečevima, a ako sam je danas pokosio koliko dana da sačekam prije nego što je počnem davati zečevima (kratak sam sa hranom pa pitam)....Hvala
Ja hranim s lucernom stalno . Svježe pokošena bez obzira na rosu i nema nikakvih problema. naravno postupno sam ju uveo u prehranu.
 
W

winn

Guest
Re: Kuničarstvo

Lijep pozdrav svim kunićarima.

Nemam nikakvog iskustva s uzgojem, namjeravam početi s dvije ženke i jednim mužjakom srednje pasmine.

Za sad iščitavam ovu temu, puno ste toga napisali i ima mnogo korisnih savjeta i iskustava.
 

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
Re: Kuničarstvo

Ja hranim s lucernom stalno . Svježe pokošena bez obzira na rosu i nema nikakvih problema. naravno postupno sam ju uveo u prehranu.

Pozdrav TEŠKAR
reci mi kako moje cure, jer rastu dobro podnose djetelinu i kak im to daješ ja se bojim sa zelenim. sa Brankom se povremeno čujem.

Matija
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Re: Kuničarstvo

Jedan mali kunić 1,5 mj star se čudno ponaša, samo leži na boku i čudno se trza i ima vlažan nos. Što mu je? Ostali su svi OK,.
 

Najnoviji postovi

Na vrh