• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

krunomar2

Član
Tu od
31 Ožu 2013
Poruka
38
Re: Kuničarstvo

ja bi stavio one grijalice na ventilator u sridu i dolje male otvore napr. cjevi od odvoda 70mm a okolo i gore po stropu sve naljepiti stiropor od 30mm tako da brtvi 99% .
Na taj način držiš toplinu iznutra i još sam razmišljao o grijaču za toplu vodu !!!
Recimo grijač od akvarija dolje na pod u jednu kantu 100% zadihtanu i crijevima gore u drugu a onda sve sa drugim crijevom koje putuje u pojilice vratiti nazad tako da se dobije krug kako bi topla voda slobodnim tjekom išla gore a hladna se vraćala nazad u doljnju kantu. Nešto kao u duplim cjevima za sanitarnu vodu u kupaonici .
Grijač od akvarija je od 40W do 100 pa biraj.
Na taj način izbjegavaš da se zaledi voda u nipl-poilicama.

Ja nemam potrebe za grijalicama kad mi je prostorija od kunića samo vratima odvojena od grijane prostorije i peć je na pola metra od vrata. Mislio sam napraviti na vratima ventilator koji bi od peći uzimao topli zrak i upuhivao u kunićarnik. Sam kunićarnik je dobro izoliran.Pročitao sam u knjizi Antona Gjurića ''Kunićarstvo'' vezano za ventiliranje kunićarnika da bi preko zime ventilator trebao istiskivati zrak kroz otvore koji su blizu poda, a ljeti bliže stropu, tako bi se zimi spriječio gubitak topline, a po ljeti pregrijavanje ispod stropa, a onda na crtežima ventilacije kontra; zimi ulaz svježeg zraka blizu poda, a izlaz na strpu što po meni nema logike jer bi tako isterao van sav topli zrak, a crtež za ventilaciju ljeti ulaz svježeg zraka u gornjoj zoni blizu stropa. Ja sam na kraju odlučio upuhivati topli zrak u visini stropa, a pri podu ostaviti otvore gdje bi izlazio hladniji zrak iako su svi plinovi koje sam već spominjao; amonijak, metan, sumporovodik i ugljik dioksid lakši od zraka.
Što se tiče vode da ne smrzava u nipl pojilicama posudu ću staviti u tu susjednu grijanu prostoiju uz sami strop, pošto su mi kavezi serijski spojeni crijevom, kraj crijeva opet vratim u tu posudu i pomoću pumpe od perilice voda će cirkulirati i nebi trebalo biti smrzavanja pojilica.
Ideja sa grijačem akvarija je isto jako dobra samo je upitna cikulacija.
 

krunomar2

Član
Tu od
31 Ožu 2013
Poruka
38
Re: Kuničarstvo

Cijena očišćenog kunića za prijatelje 30 kn/kg, a za ostale 35 kn.
 
Posljednje uređivanje:

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Re: Kuničarstvo

Ja to isto ne kuzim sto se tice cijene,kako se to isplati jer kila je kod nas 40 kuna a da bi bio kilo treba ga hraniti minimum 3-4 mijeseca ovisno o hrani,jer ja kupujem od sijena na dalje sve za njih.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Ja to isto ne kuzim sto se tice cijene,kako se to isplati jer kila je kod nas 40 kuna a da bi bio kilo treba ga hraniti minimum 3-4 mijeseca ovisno o hrani,jer ja kupujem od sijena na dalje sve za njih.

Pozdrav.... Ja isto kupujem sve, doslovno sve osim sijena! I po mojoj računici se isplati, ostaje mi oko 30% od uloženog! Moji kunići su sa 2,5 mj. teški između 1,7 do 2,0 kg i ne pojedu više od 10 kg hrane / mjesečno + sijeno! Ako uzmeš cijenu zobi, kukuruza, suncokreta i peleta, još uvijek se isplati... S obzirom da direktno i samostalno počnu jesti tek sa 25-28 dana!! Utrošeno je maksimalno 50 kuna! Ne znam kako ti računaš, ni kolika je cijena žitarica kod tebe, ali ja smatram da je zarada sasvim u redu, naravno da uvijek može biti bolje, ali i ovako je Bogu hvala u redu...
 

Muhamed

Član
Tu od
6 Kol 2013
Poruka
43
Re: Kuničarstvo

Mislim da je kunićarstvo daleko od biznisa mislim na zemlje bivše JU. isplati se ono i 3 kune po grlu ako toviš
1oooo komada i imaš sigurnu prodaju kao sto rade usluge tova sa pilićima koperanti a ovo sa kunićima se može samo raditi iz hobija nema tu kolićine.
Ja držim za sebe ne uzdam se u prodaju. Kada bih ćekao kada ću prodati kunića
i od toga finansirao ovaj hobi odmah bi otišao u stećaj.
 

Muhamed

Član
Tu od
6 Kol 2013
Poruka
43
Re: Kuničarstvo

To sa akvarijuskim grijaćem nije loša ideja ali voda mora bukvalno non stop teći u pojilicu a zatim iz te pojilice u drugu i tako do najnižeg boksa a zatiam da pumpa ponovo vraća vodu u glavnu posudu sa grijaćem koja je iznad boksova a onda ponovo slobodnim padom mozda ugraditi neki filter gdje voda se vraća u glavnu posudu sa grijaćem samo po mom mišljenju nateže bi bilo uskladiti nivo vode u pojilicama da budu napola pune a da voda non stop dotjeće i izlazi iz njih mozda bilo nabolje kao pojilice uzeti lijevak koji i onako se zavšava sa uskim grlom na kojeg nastiklati crijevo i voditi do druge pojilice odnosno lijevka a protok vode regulisati u grlima lijevka mislim suziti po potrebi.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Mislim da je kunićarstvo daleko od biznisa mislim na zemlje bivše JU. isplati se ono i 3 kune po grlu ako toviš
1oooo komada i imaš sigurnu prodaju kao sto rade usluge tova sa pilićima koperanti a ovo sa kunićima se može samo raditi iz hobija nema tu kolićine.
Ja držim za sebe ne uzdam se u prodaju. Kada bih ćekao kada ću prodati kunića
i od toga finansirao ovaj hobi odmah bi otišao u stećaj.

Tu se u potpunosti slažem s tobom, ja isto držim iz hobija svojih 10 zečica, tu i tamo prodam 10-ak komada, neke za rasplod, neke za meso, ali još nisam imao troškova u uzgoju, znači sve ostale držim besplatno i jedem koliko hoću... Mislim da to nije loše...
 

dusansk

Član
Tu od
21 Pro 2012
Poruka
200
Re: Kuničarstvo

Mislim da je kunićarstvo daleko od biznisa mislim na zemlje bivše JU. isplati se ono i 3 kune po grlu ako toviš
1oooo komada i imaš sigurnu prodaju kao sto rade usluge tova sa pilićima koperanti a ovo sa kunićima se može samo raditi iz hobija nema tu kolićine.
Ja držim za sebe ne uzdam se u prodaju. Kada bih ćekao kada ću prodati kunića
i od toga finansirao ovaj hobi odmah bi otišao u stećaj.

Potpisujem što si napisao....hobi i ljubav....više provodim vremena sa kunićima nego sa ženom i djecom :icon_jook:
 

Muhamed

Član
Tu od
6 Kol 2013
Poruka
43
Re: Kuničarstvo

I ja isto oni me jedino nemogu nanervirati dok žena hmm....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

krunomar2

Član
Tu od
31 Ožu 2013
Poruka
38
Re: Kuničarstvo

Muhamede

Sa otvorenim pojilicama je neizvedivo pogotovo ako imaš više nivoa.
Morao bi imati nipl pojilice (dude) i da su spojene serijski.
 

Muhamed

Član
Tu od
6 Kol 2013
Poruka
43
Re: Kuničarstvo

U tom slućaju mislim da bi se voda grijala samo u glavnoj posudi sa grijaćem
a u crijevima bi se voda zaledila posto oni nepiju non-stop
A ova sistem fontane sto sam ja predlagao nešto sa razmišljao sa lijevcima nije rješenje jedino sa posudama koja bi npr. 5 cm od dna imala rupu kao sistem na umivaoniku i kada se naspe onda da se visak vodi naniže u istu takvu posudu u boksu i tako do patosa na kome bi bio neki kanister koji bi skupljao tu vodu i u njemu pumpa koja vraća ponovo na vrh u posudu sa akvrijumskim grijaćem.
Meni je od akvarijuma ostala pumpa i grijać samo neznam dali bi ta pumpa mogla vraćati na visinu od 3 metra moram probati . Ovaj sistem bi mogao i za kaveze koji nisu na spratove samo prvu pojilicu postaviti malo visoćije u kavezu
a ostalu svaku malo niže radi pada . Mislim da je ovo izvodljivo .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

krunomar2

Član
Tu od
31 Ožu 2013
Poruka
38
Re: Kuničarstvo

Interesantno. Baš me zanima dali će funkcionirati.
Pozdrav.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Tu od
22 Tra 2012
Poruka
97
Re: Kuničarstvo

Što se grijanja vode tiče samo niple mogu u kombinaciju sa ovakvim grijačem iz akvarija !
NIKAKVE pumpe nedolaze u obzir , pogotovo ne ove od perilica !!!
Zamisli da uzmeš malo rabljenu koja smrdi po prašku za veš :icon_e_surprised:
Bitan razlog je i potrošnja struje , a pumpa mora biti samo za stalni rad (znači od centralnog grijanja)
Dakle kanta gore , kanta dolje sa grijačem crijevo ide u nipl-pojilice i kad sve obiđe vraća se kroz gornju kantu drugim crijevom nazad do grijača. Fora je u tome što se postiže prirodna cirkulacija toplo gore-hladno dolje
Važno je u tome da TOPLA VODA IDE GORE KROZ NIPLE I TO KAO ZMIJA na koju bušite i spajate niple i to model niple http://i52.tinypic.com/w1cxvp.jpg iz razloga što voda prolazi na 1 cm od same niple i tako bi se trebalo sprečiti smrzavanje .
Pojilice koje vise na 4-5cm od prolaznog crijeva nemaju izgleda.
Ako je temperatura brutalno niska pojačavaš grijač na veću temperaturu i sve polako liči na radijatore.
Da je štala illi prostorija bilo kakva stavi se nekoliko letvi i stiropor cca 3-5 cm a tada priča ima puno više smisla , ono što je bitno stiropor iznutra a ne da se griju zidovi koji gube na temeljima i gredama i drugim termo-mostovima.
Za manji prostor dovoljna je i infra lampa , ali pazite na čisti zrak !!!
ako je hladno nije i obavezno bez plinova tako da ovisno o prihodima i financijama!
Dobar grijač je i od bojlera ali tu treba paziti da imate regulator za temperaturu koja se može ograničiti na 20-40c da nebi zeke imale termo kuhalo
Oprostite ako sam udavio ali eto.
Kad sklepam svoje pošaljem slike sad sam u drugim poslovima !:tractor:
 
Posljednje uređivanje:

krunomar2

Član
Tu od
31 Ožu 2013
Poruka
38
Re: Kuničarstvo

I mislio sam na nipl pojilice koje su u jednoj glavnoj plastičnoj cijevi kao kod farmskog uzgoja, a ne sistem gdje se cijevima od 8 mm razvodi od boksa do boksa pa same pojilice postanu kao slijepa crijeva.
Pumpa ne mora biti korištena može i nova, ali i korištena se može dobro očistiti od deterdženta.
Pumpa koju sam ja namjenio je 34 w i ne mora stalno raditi, nego preko vremenske sklopke može 15 min raditi 15 ne ili neka druga kombinacija recimo preko termo sklopke da kod pada temperature ispod zadane krene cirkulacija.
Mislim da mi za sada navedeni sistem neće trebati jer grijem kunićarnik i napajanje iz druge prostorije, ali ako budu ekstremno niske temperature riješićemo brzo jer imam sve već pribavljeno.

Što i sam kažeš možda i ja davim, ali volim inovacije, možda sam na krivom forumu, valjda nam neće zamjerit.

Jučer mi kaže kolega da je bio u srbiji kod poznatog Megija i da problem hladnoće u kotilicama, znači vanjskim, limenim u prvih 5 dana nakon koćenja riješava na način da ispod kotilice postavi kutiju kao od cipela u kojoj je sijalica od 25w.

I još jedna vijest; Danas mi se prvi puta okotila Hajkomka naparena sa Kalifornijskim, ima ih dosta, nesmijem puno dirati jer je agresivna kao pašče.
 
Posljednje uređivanje:

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
Re: Kuničarstvo

Pozdrav dečki!
Može li članstvo u klub konstruktora?
Ako i ne, ja ću ipak napisati i moja razmišljanja (ne isprobana rješenja).
Po meni pumpa za vodu je višak sa aspekta jednostavnosti
(pumpa vodu prema gore voda sama pada, sad se uključuje sad isključuje)
Što više elemenata to veća mogućnost kvara.
Po meni mnogo jednostavnije je vodu u posudi koja se inače nalazi gore
grijati nekim grijačem (bojler, akvarij ili sl.), naravno grijač mora biti kontroliran
termostatom, a pametno je posudu izolirati..
Razvod vode suprotno od Krunomara mislim da bi trebao biti plastičnim
crijevom 8 mm i niplima koje predlaže Majstornikola uz što kraće crijevo nipla-glavni razvod.
Da se ne bi voda smrzla to crijevo trebalo bi provući kroz alkaten
(uz kvalitetno zaptivanje grananja pojedinih tranši).
U to alkaten crijevo u kojem je crijevo sa razvodom vode upuhivati topli zrak.
Mislim da fen nije rješenje nego neki ventilator koji bi puhao preko grijača.
Naravno grijač (možda bi to mogla biti i infracrvena žarulja) postaviti u kutiju (naravno izoliranu da se ne gubi toplina).
I to bi bilo to.
Pošto nisam nikakav majstor ovo mi se čini najlakše izvedivo.
Što se tiče grijanja kotilice Smoki je davno predložio po meni idealno rješenje
grijač u obliku fleksibilnog kabela koji se može staviti u duplo dno kotilice, navodno ih ima kupiti u Petshop-ovima. Inače jedna firma iz Zgb-a proizvodi te kablove raznih vrsta.
http://www.elpos.hr/proizvodi-i-usl...i/samoregulirajuci-grijaci-kabel-tip-srh.aspx
Ja sam bio napravio grijanje sa IC žaruljom,
ali pošto sam odustao od zimskih legala to sam razvalio,
A sada mi se Smoki-jevo rješenje čini boljim i jednostavnijim.
Naravno kotilica izolirana.
Inače ja kuniće koji mi ostaju preko zime napajam iz plastičnih zdjelica
fiksiranih za žicu poda uz sipanje količine vode koju mogu popiti za 10-ak minuta 2-3 puta dnevno.
Sve kritike dozvoljene ovo su samo teoretska razmatranja.
LP exsa
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Poštovani kunićari, čitajući sve ove postove o raznim konstrukcijama, pumpama, grijalicama i co.,pitam se što ne i televizor i mikrovalnu da si i hranu podgriju dok gazde nema.... Koliko često vi obilazite svoje kuniće dnevno?! Ili to radite jednom tjedno? Bez uvrijede, ali što je previše, previše je.... Moji dobiju mlaku vodu ujutro, prije odlaska na posao,(zrno i sijeno također :)), uz to im ostavim pola jabuke,kruške, ili četvrt repe, znači nesta sočno, i nemam nikakve brige do 19 h, kad je slijedeće hranjenje... Još jednom bez uvrijede, ali dečki moji što više sami komplicirate, to vam je i sam uzgoj kompliciraniji.... Da su naši očevi i didovi tako uzgajali, nikad ih ne bi ni držali.... Pozdrav svima!!!
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
Re: Kuničarstvo

Poštovani kunićari, čitajući sve ove postove o raznim konstrukcijama, pumpama, grijalicama i co.,pitam se što ne i televizor i mikrovalnu da si i hranu podgriju dok gazde nema.... .....

Eh baš nas sasječe u punom konstrukcijskom zanosu.
Da smo nastavili možda bi dogurali dotle da nam
pečen zec iz boksa uleti pravo u tanjur.
Ipak moram te malo kritizirati,
Zaboravljaš koliko vode treba ženki pri koćenju,
ne vjerujem da je jedna jabuka dovoljna, a
ima dosta kunićara koji i zimi pripuštaju ženke.
Sigurno si i pročitao kolika je potrebna temperatura
mladima u prvim danima,
Tako nemoj se čuditi što ljudi pokušavaju osobnim snagama
(vjerovatno i skromnim sredstvima)
riješiti prilično složene probleme, i na kraju
(nakon dugog dvoumljenja moram i ovo napisati)
bez loših namjera da si i ti htio živjeti ko tvoji didovi
ne bi ti danas bila lokacija Njemačka nego neka bliža.
Još jednom bez ljutnje.
LP exsa
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

U pravu si, nema ljutnje! Ja svoje takodjer pripuštam po zimi (7.,8.,9. mjesec nikada), i nikada mi nisu trebale grijalice, a pola godine živim u Bayernu gdje su zime malo hladnije nego kod nas u slavoniji ( gdje provedem drugu polovicu godine živeći poput svog dide)! Treba znati i zecicu pripustiti da bi ti se kotila u jutarnjim satima! Nemam pojma kakvi su vaši načini uzgoja i hranjenja, ali moji zečevi/kunići ne popiju u godinu dana 5 litara vode! Još nisu imali praznu posudu s vodom, koliko ujutro napunim, toliko navečer istresem, ako malo liznu onda su bili strašno žedni! Kroz hranu dobiju dovoljno vlage...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Kuničarstvo

Pozz društvo!!! Nisam neko vrijeme davao postove,ali obavezno pratim ovu temu o kunićarstvu...Moram se pohvalit jutros mi se okotila ženka kalifornoje jedan je mrtav koliko sam vidio uz gnijezdo,a ostali su u dlaci i vidim da se dlaka miče ,nadam se da se nebudu smrznuli temperatura je ok nule cijeli dan...
 

Najnoviji postovi

Na vrh