• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

ako ti nije stalo da sada imas malene bolje da pustis to za proljece i narocito sto je to mlada mama neiskusna

Nije mi toliko stalo do mladih,ali navela sam već da će ženka na proljeće biti stara godinu dana i to će joj biti prvi okot.Bojim se komplikacija,mogla bih možda poboljšati uvjete u kavezu,doraditi i zaštiti bolje,imam mogućnost i da jednu stranu potpuno zatvorim i od nje napravim kotilicu,stavim puno slame...Ne znam,imam još mjesec dana da razmislim.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Za šarce ti godina dana nije kasno! Oni se jos razvijaju do dvije godine! Idealno bi bilo da se prvi put kote sa 8-9 mjeseci, ali može i kasnije, nije problem! To je većinom malo teže kod "srednjih pasmina" jer se one mogu kotiti i sa 4 mj., dok kod orijaških rasa treba duplo više čekati!! Ako misliš da se mladi neće smrznuti pusti ju sad pod zecana, a ako sumnjas čekaj proljeće!!!
Sretno...
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Prijatelju, kako mi svi držimo kuniće nije nikako u skladu s njihovim prirodnim načinom života! Tako ih držimo da sebi olakšamo što održavanje što profit! Idealno i prirodno bi bilo držati 20-tak kunića na nekih jedan do jedan i pol hektara zemlje, a za sve ostalo bi se oni sami pobrinuli, ali...
tko ima takve uvjete i volje za hvatanjem pred klanje!!?? Nitko! Zato mislim da je za mlade kuniće još uvijek bolja i "svinjara" nego neki mali kavez od pola kvadrata!


:icon_thumright:
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Za šarce ti godina dana nije kasno! Oni se jos razvijaju do dvije godine! Idealno bi bilo da se prvi put kote sa 8-9 mjeseci, ali može i kasnije, nije problem! To je većinom malo teže kod "srednjih pasmina" jer se one mogu kotiti i sa 4 mj., dok kod orijaških rasa treba duplo više čekati!! Ako misliš da se mladi neće smrznuti pusti ju sad pod zecana, a ako sumnjas čekaj proljeće!!!
Sretno...

Hvala,razmislit ću jojš malo.
 

Bosko

Član
Tu od
18 Tra 2014
Poruka
87
Re: Kuničarstvo

Nije mi toliko stalo do mladih,ali navela sam već da će ženka na proljeće biti stara godinu dana i to će joj biti prvi okot.Bojim se komplikacija,mogla bih možda poboljšati uvjete u kavezu,doraditi i zaštiti bolje,imam mogućnost i da jednu stranu potpuno zatvorim i od nje napravim kotilicu,stavim puno slame...Ne znam,imam još mjesec dana da razmislim.

Starijoj ženki je puno teže za okotiti se o tome sam već pisao koji su problemi ali ne znam zašto sada ne pripustiti kad do pravi zima ima još skoro dva mjeseca o mladi će tada imati već i krzno pa im neće biti toliko hladno . Pa čak i uz rizik da mladi uginu ja bih je pripustio . Kunići lakše podnose zimu nego ljetnje žege a ako im još staviš najlonsku foliju oko kunićarnika da im ne piri to jest da su u zavjetrini tada vjerujem ne bi bilo nikakovih problema.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Upravo sam i ja rekao to sto Boško piše!! Jedino još trebaš znati da šarci mogu bez nekih poteškoća doživjeti i 10 godina, tako da ni s godinu dana nisu "stari", nego još u "pubertetu"! Ali ja da sam na tvom mjestu poslušao bih Boška! Jer još prije prave zime ćeš ih moć odvojiti, a za ženku znaš da nećeš imati problema kasnije, jer što se prije počnu kotiti bolje je za sve, kako za tebe,.tako i za nju!
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Ja bih je pripustila za jedno mjesec dana kada puni 8 mjeseci,a najvjerovatnije da ću tako i urditi.Hvala vam!
 

dzoni

Član
Tu od
19 Ruj 2014
Poruka
123
Re: Kuničarstvo

samo ti joj napravi kutiju za gnijezdo di se moze ona zavuci i biti na miru i bude sve ok
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

samo ti joj napravi kutiju za gnijezdo di se moze ona zavuci i biti na miru i bude sve ok

Imam uslove za to,tako ću i uraditi.Možda nas i ova zima prijatno iznenadi kao prošla,bez intenzivnih padavina i minus temperatura:eek::
 

dzoni

Član
Tu od
19 Ruj 2014
Poruka
123
Re: Kuničarstvo

Imam uslove za to,tako ću i uraditi.Možda nas i ova zima prijatno iznenadi kao prošla,bez intenzivnih padavina i minus temperatura:eek::

nemoj prevse zatvarati kavez najlonima itako nesto bolje da ima zraka glavno je gnijezdo :(hi):
 

Rusty

Novi član
Tu od
21 Ruj 2014
Poruka
4
Re: Kuničarstvo

Znam da je vjerojatno već postavljeno pitanje, ali ne da mi se kopat. Mogu li se kod nas nabaviti J clip pliers (kliješta za spajanje žice) i, još važnije, mogu li se nabaviti same J clips (te kao, pa, nazovimo "zakovice")?
 

krunomar2

Član
Tu od
31 Ožu 2013
Poruka
38
Re: Kuničarstvo

Jeli imao tko ovakav slučaj?

Roditelji kalifornija, a mladi crne dlake i to ne cijelo leglo, pola crnih pola bjelih.
Ovi na slikama su stari desetak dana.
Prvi dan su mi bili sumnjivi jer nisu imali normalnu boju kože.
 

Prilozi

  • 20141005_105916.jpg
    20141005_105916.jpg
    67.4 KB · Pregleda: 88
  • 20141005_105851.jpg
    20141005_105851.jpg
    58.7 KB · Pregleda: 75

krunomar2

Član
Tu od
31 Ožu 2013
Poruka
38
Re: Kuničarstvo

Interesantno je žećo što je ženka porijeklom tvoja.
Jeli bilo i kod tebe takvih slučajeva?
Dali su mladi koji vuku gene na himalaju dobri za daljnji rasplod?
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Re: Kuničarstvo

Bilo je slučajeva,ovisno o ženki,kod nekih jedno, kod nekih ni jedno.
Kod jedne od 5,5 kg je to bilo uobičajeno, ponekad cijelo leglo bude takvo,a redovito jedan ili dva malca u leglu su "crna".
Ta crna boja će se povući,nekima sa mjesec starosti,a nekima i sa preko dva mjeseca.
Ostavi si kojeg iz tog legla za rasplod,gledajući više oblik tijela,a tamniji pigment neka bude šlag na torti
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Jeli imao tko ovakav slučaj?

Roditelji kalifornija, a mladi crne dlake i to ne cijelo leglo, pola crnih pola bjelih.
Ovi na slikama su stari desetak dana.
Prvi dan su mi bili sumnjivi jer nisu imali normalnu boju kože.

kod mene skoro uvijek u leglu jedan bude tamno sivi (ne baš crni)
S vremenom izgubi tu boju i bude ko svi ostali

je to samo 4 komada u leglu?
 

dzoni

Član
Tu od
19 Ruj 2014
Poruka
123
Re: Kuničarstvo

neko veli da kunici mogu vuci gene iz kozna kojog koljena tata bjelac mama bjela a sin onako kozna:icon_exclaim:
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

neko veli da kunici mogu vuci gene iz kozna kojog koljena tata bjelac mama bjela a sin onako kozna:icon_exclaim:

Živa istina! Pogotovo kod ovih "modernih" rasa i hibrida! Ja sam jedno vrijeme držao kalifornijske, čistokrvne, i znalo mi se događati da mladi budu sivi, kao da su kroz dimnjak ispali! Te sam uvijek zvao dimnjačari!
Ima slučajeva i kod šaraca, ali puno rijeđe jer je rasa starija i stabilnija genetika!
E sad, dali je to naslijeđe ili samo genetski poremećaj??!
Pojma nemam, ali znam da su me kupci često "optuživali", da to nisu čistokrvni!!
E da, i jedan "mali dimnjačar" mi je imao klempave uši kao ovnoliki...
Svašta ima!!!
 

krunomar2

Član
Tu od
31 Ožu 2013
Poruka
38
Re: Kuničarstvo

Je samo četiri komada ostala.
Okotila je osam komada, ali kako sam rekao da su svi imali crnu boju kože mislio sam da će otići cijelo leglo.
Svaki dan je po jedno ugibalo, kao da ženka nema dovoljno mlijeka.
 

Najnoviji postovi

Na vrh