• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Znam i sam da će se teško izvući ,ali htio sam probati.Vlasnik je digao ruke od njih.Par N.Z. crvenih i panonac.Hvala vam na podršci.
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Danas smo zaklali 5 komada domaćih kunića,koji su mi pojeli kišu božiju.Svi su težili dvije do dvije i pol kile očišćenog mesa,a stari su 4 mjeseca i 20 dana.Više ne eksperimentišem,sad imam par šaraca i nastavljam samo s njima.
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Re: Kuničarstvo

...što bi značilo 3,3 do 4,2 kg živi,
...ja sam rijetko kad imao tako dobre rezultate :(wasntme):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

To ne postižu ni hibridi hranjeni samo smjesom.Kad računaš da pola otpadne na kožu ,glavu ,crijeva ispada da su živi bili 5kg što je nemoguće.
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Re: Kuničarstvo

Ja ne kažem da je nemoguće,nego da je to odličan rezultat i treba biti zadovoljan, a ne razočaran takvim prirastom.Problem kod mješanaca je što je teško postići kontinuitet.

Koliki ti budu šarci u usporedbi s ovim mješancima?
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Danas smo zaklali 5 komada domaćih kunića,koji su mi pojeli kišu božiju.Svi su težili dvije do dvije i pol kile očišćenog mesa,a stari su 4 mjeseca i 20 dana.Više ne eksperimentišem,sad imam par šaraca i nastavljam samo s njima.

mislim da ti je experiment uspio,jel shvačaš koiki je to prirast!
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Ne kažem da sam razočarana,samo mislim da nisu ekonomični,puno hrane pojedu.Oni orijaši o kojima sam ranije govorila,manje su jeli, a bili teži.Ipak,to su orijaši i znam da se ne mogu porediti sa običnim domaćim kunićima.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Prošle godine,orijaši mješanci(belgijski i šarac) ovog uzrasta su težili 3kg očišćenog.Trudim se ja oko njih,nemam puno kunića pa imaju puno hrane na raspolaganju.Trenutno imam samo par čistokrvnih šaraca i čekam one dane kod ženke pa da je dam na parenje.Odlučila sam samo s njima nastaviti.
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Ja ne kažem da je nemoguće,nego da je to odličan rezultat i treba biti zadovoljan, a ne razočaran takvim prirastom.Problem kod mješanaca je što je teško postići kontinuitet.

Koliki ti budu šarci u usporedbi s ovim mješancima?

Prošle godine,orijaši mješanci(belgijski i šarac) ovog uzrasta su težili 3kg očišćenog.Trudim se ja oko njih,nemam puno kunića pa imaju puno hrane na raspolaganju.Trenutno imam samo par čistokrvnih šaraca i čekam one dane kod ženke pa da je dam na parenje.Odlučila sam samo s njima nastaviti.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

To nije loše, nera 007! Dapače!! Ja tu težinu postižem kod šaraca, ali kod belgijskih ne!, ne u tako kratkom vremenu!! Ok, to je skoro 5 mjeseci, ali ipak!! Križanci belgijskog i njemačkog ti imaju najbolji prirast, ali ni čisti šarci nisu loši! Jedino belgijskima treba puno duže do te težine! Prije šest mjeseci ti se ne isplati klati, jer su ti tada slabiji od kalifornije!! Sa šest mj.su tako negdje 5-6 kg žive vage, dok šarac tu težinu postiže sa 4-4,5 mjeseci!!
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Iskreno,šarce sam uzela jer osim mesa,gledam i izgled.Šarci su mi puno ljepši i interesantniji.Čini mi se da kod belgijskih puno više teži glava i debelo krzno nego on sam,a i po iskustvima drugih,više jede.Kod nas se većinom furaju na belgijske,ali moj izbor su šarci.Kad ih vidim kako poskakuju dok im prilazim,istopim se.:icon_wink:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Okus mesa kunića se razlikuje od rase do rase.Nije isto niti ono od kunića od 3mj i od 1,5 g.Na orijašu od 3mj,nemaš ništa ,onog od 6mj. je šteta ubit ,a od godine dvije šake masti. O onima koji su se kotili da ne prićamo.Ne uzimaju badava Talijani i ostali samo kuniće mlade do 2,80kg. žive vage.
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Re: Kuničarstvo

Ha,nismo svi talijani,neki se prave i englezi,pa sa nevjericom, uz kukuruz i zelenu travu pristali da zecu daju i vodu da pije.
Kako ide ona Armstrongova,malen korak za čovječanstvo a velik za kunićara.
To da povjeruje da ima kuniće a ne zečeve,nemoguća misija i ostavljeno za sljedeće stoljeće.
Pokušati još objasniti da je meso kunića meko i sočno i da ne smrdi,ali ne ako je staro,ne znam koliko, jer rijetko izlazi iz rupa u štali pa ga uhvati kad je bolestan ili od starosti ne može da bježi.

Svaka sličnost sa stvarnim osobama je namjerna.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Robelar, ja od kad znam za sebe držim orijaše, tzv.belgijske i neke stvari mogu potvrditi, ali sigurno ne i to da su masni! Bar moji ne, nemaju nikada niti malo sala, a iako su stariji dobro smekaju jer znaš kako se kaže:" nema lošeg mesa, samo loših kuhara!"
Normalno je da neću staru zečicu peći na roštilju, a ni od mladih praviti "paprikaš"!!!
A što se talijana tiče, o tom potom! Oni jedu i mačke, znači tu težinu uzimaju samo radi lakše prodaje, a ne zato što teži ne valjaju!! Ali svatko zna za sebe najbolje i drži ono što mu se sviđa i što mu šmeka....
Meni osobno ne šmekaju kalifornijski, ali ne blatim ih svakom rječju!
Pozdrav...
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Blizu mene živi penzioner koji drži samo orijaše ,a i ja sam ih imao barem 5 godina.Možeš misliti kad me pozove da mu zakoljem ženku od 3,5godine,.Kao što je već neko rekao odnos uloženog i dobivenog je slab.Inače Francuzi i Talijani su vodeći u svijetu po potrošnji kunićjeg mesa,Meni osobno su najukusniji kalifornijski a isprobo sam sve pa i divljeg .Ne plujem po orijašima nego ie dokazano da nisu komercijalni ni rentabilni što ti je i dokaz da ne možeš kupiti očišćenog od 4kg.
 

slawen

Član
Tu od
15 Lis 2014
Poruka
75
Re: Kuničarstvo

jučer vagao svoje zečice za pripust mlade 5,5 mjeseci nepunih 5,80kg domaci iskrizani sa svime panon bijela 5 mjeseci 4,8
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

lijepa kilaža za 5mj. :icon_super:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

E volio bih da probate kod mene kunića pa da mi kažete o kojo je pasmini riječ...

:icon_winkle:
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Re: Kuničarstvo

jimmy ti između ostalih uzgajaš i crvene novoz.,imaju li ti oni izraženiji "miris" mesa nego npr kalifornijski(zbog tanje kože možda) ili se to meni samo činilo.?
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Ja sam probala samo orijaše i domaće obične kuniće iste starosti.Nisam primijetila razliku u okusu mesa.
 

Najnoviji postovi

Na vrh