• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

nani

Član
Tu od
1 Ožu 2015
Poruka
70
Re: Kuničarstvo

Ako ih držiš u normalnim uvjetima tj. normalno hraniš za tvoje potrebe ,neisplati ti se trošiti novce na vakcinu.To će te koštati više nego kunići.Druga je stvar ako ih imaš puno za na veliko onda svakako moraš imati dobrog veterinara.Dovoljno je da držiš higijenu,ne donosiš tj. mijenjaš kuniće,daješ kvalitetnu smjesu koja po mogućnosti već sadrži lijek,povremeno daješ vitamine u vodu jabućni ocat, mladima kod odvajanja trfulson...Djeluj preventivno .


Držim ih u normalnim uvjetima naravno a i nemam nikad preko 30 komada. A ima neki lijekova u hrani sto im dajem. A za ocat u vodu jos nisam cuo. A sto to dajes mladima kad ih odvojis? Ja svoje odvajam sa mjesec dana starosti i nista im ne dajem.
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

TRISULFON
Suzbijanje i liječenje bolesti uzrokovanih mikroorganizmima osjetljivim na kombinaciju trimetoprim + sulfamonometoksin,npr. bolesti dišnog, želučano–crijevnog i mokraćno spolnog sustava, sekundarne infekcije i specifične zarazne bolesti domaćih životinja.

Oprema: Plastične kutije sa 100 g praška za peroralnu otopinu te vrećice s 20 g, 100 g i 1000 g praška za peroralnu otopinu.

Životinjska vrsta: Telad, janjad, jarad, svinje, perad i kunić
Kod kunića za kokcidiozu.

Da se odmah i pohvalim jučer mi se okotila velika Činčila što sam je kupio 08.02. na prodajnoj u Virovitici.Još ne znam koliko ih ima jer su lijepo zašuškani u puno dlake ali vidim da se miču u gnjezdu,budem provjerio sutra.
 
Posljednje uređivanje:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Poanta barem kod mene je ta da kuniće ne dovodim u nekakvo stanje da se razbole.Znaći nikakva nagla promjena prehrane.U vodu stavim muvisel,rastopim multivitamin tablete za ljude,cedevitu ili jabućni ocat.Zavisi što imam. Jednom dam samo čistu vodu a drugi put pomješanu.Pojilice od pol litre.Uvijek svježe.Mješam tri vrste smjese od kojih jedna ima kokcidiostatik.Za dlaku suncokret.Uslučaju proljeva maknem svu hranu i dam samo šrot. Može i grane sa suhim lišćem hrasta. Ako baš hočeš kod odvajanja u vodu stavi trifulson ili sulfamidin.Mjesec dana prije klanja nikako ljekove.Kunići koje ovako držim nisu bili bolesni već da se ne sjećam,a zadnje samo šuga lani,.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

danas sam vagao kalifornijske okocene 15.1 u leglu ih je 8 komada i teski su od 1000-1100g hranjeni cakoveckom smjesom jecmom i crnom zobi i nravno sijenom i ostalim poslasticama
sta mislite dali je to dobra kilaza muzjak je njemacka krv a zenka slovacka?

Onu novozelandsku sam pripustio sa panonskim.Što se tiće kilaže nebih komentirao ništa osim da mi je nedostižni san famoznih 3 mjeseca 3 kile.Sve ostalo je za mene podbačaj.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Onu novozelandsku sam pripustio sa panonskim.Što se tiće kilaže nebih komentirao ništa osim da mi je nedostižni san famoznih 3 mjeseca 3 kile.Sve ostalo je za mene podbačaj.

za ovu famoznu računicu 3kg. u 3mj.treba imat kuniće vrhunske genetike (naravno znamo koje vrste),posebne uvijete i posebna hrana...

ja sam imao te rezultate u par legala ali mislim da je to bila slučajnost,valda se sve lijepo poklopilo

neznam koliko si uložio u kuniće ,hranu(vidim da tu ulažeš više od mene) ,opremu...ali neznam zašto bi sve ostalo bilo pobačaj,ja sam posve zadovoljan kada mi za 4mj.dostignu u prosijeku 1.3kg.-1.5kg.naravno očiščeni
 
Posljednje uređivanje:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Naravno Jimy, u pravu si. Ali Antonio i sam kaže da mu mladi od dva mjeseca imaju težinu od kile.Tim tempom rasta ne znam kad će dospjeti za lonac i rasplod.Znam da kalifornijski nisu više kao nekad na farmama ali danas se gleda svaka lipa. Utrošeno vrijeme i novac.A jedu i jedni i drugi. Takvog kunića mi je sa šest ,sedam mjeseci neisplativo za meso.Najgore je kad ga staviš na vagu a on u mjesec dana dobio samo 20deka.
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Slažem se da je tu važna genetika ali ne slažem da se ta kilaža neda postići osim sa hibridima. Malo manja legla do 6 kom dobra prehrana(granule +prvoklasne žitarice+sijeno i ostale poslastice) i može se. U prvom mjesecu sam klao leglo od 4 kom križanci (Ž kalifornija + M križanac) i sa tri i pol mjeseca imali su oko 2 kg očišćeni znači bez glave i iznutrica.Sad imam jedno leglo Panonka+križanac tri tjedna 9 kom i već sad se vide razlike među njima puno ih je i nejednako se hrane a vjerojatno i genetski mix nije im svima isti. Vidjet će mo kako će se pokazati kada počnu jesti krutu hranu možda se izjednače.Sada se okotila i činčila + isti otac križanac i biti će ih zanimljivo usporediti u prirastu samo da još vidim koliko ih je i ako je leglo tu negdje po brojnosti hrana im je ista vidjet će se koliko utječe genetika majke na kilažu. Dobro ogledni broj nije baš velik ali koliko toliko ipak se mogu izvući neki zaključci. Bumo vidjeli kak slepci vele :D::D:
Naravno slažem se da je dovoljno sa 4 mj 1,5 kg očišćeni pa ne držimo ih mi samo radi kilaže mislim da mi je pola u samom zadovoljstvu kada ih vidim i u malim uspjesima pri uzgoju koje si sam zadam pa sam sretan kada uspijem.
 
Posljednje uređivanje:

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Pozdrav, eto mene opet! Slažem se sa svakom riječi od Entuzijasta! Jedino mi nije nikako jasan taj slabi prirast kod takozvanih "tovnih kunića"! Ja svoje većinom koljem (klao sam) sa 95-100 dana (muške i to orijaške rase za koje svi tvrde da nisu isplativi za meso) i nikad mi nije niti jedan bio ispod 1700g čist, znači bez iznutrica i bez glave! A to znači da su prilično iznad 3 kg žive vage!
Kod srednjih rasa (kalifornija) nisam nikad postizao tu težinu!
Ali je sasvim jasno da više ovisi o prehrani nego o samoj rasi!!
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Slažem se da je tu važna genetika ali ne slažem da se ta kilaža neda postići osim sa hibridima. Malo manja legla do 6 kom dobra prehrana(granule +prvoklasne žitarice+sijeno i ostale poslastice) i može se. U prvom mjesecu sam klao leglo od 4 kom križanci (Ž kalifornija + M križanac) i sa tri i pol mjeseca imali su oko 2 kg očišćeni znači bez glave i iznutrica.Sad imam jedno leglo Panonka+križanac tri tjedna 9 kom i već sad se vide razlike među njima puno ih je i nejednako se hrane a vjerojatno i genetski mix nije im svima isti. Vidjet će mo kako će se pokazati kada počnu jesti krutu hranu možda se izjednače.Sada se okotila i činčila + isti otac križanac i biti će ih zanimljivo usporediti u prirastu samo da još vidim koliko ih je i ako je leglo tu negdje po brojnosti hrana im je ista vidjet će se koliko utječe genetika majke na kilažu. Dobro ogledni broj nije baš velik ali koliko toliko ipak se mogu izvući neki zaključci. Bumo vidjeli kak slepci vele :D::D:
Naravno slažem se da je dovoljno sa 4 mj 1,5 kg očišćeni pa ne držimo ih mi samo radi kilaže mislim da mi je pola u samom zadovoljstvu kada ih vidim i u malim uspjesima pri uzgoju koje si sam zadam pa sam sretan kada uspijem.


slažem se da se da se ta kilaža ne postiže samo s hibridima,ja s hibridima nisam bio ni blizu,zato sam ih se riješio,prtpostavljam zbog nezadovoljavajuče prehrane, uvijeta ...za hibride.

ali te rezultate ne dobivam baš često tak da mislim da je to ipak sreča a ne pravilo...

ps. od svih čistokrvnih koje su mi se trebale kotit ovih dana koje sam pazio kad ih treba pripusti,ma sve kak treba...jedino mi se okotila domača koju sam stavio kod mužijaka a nije pokazivala znakove da se tjera
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Naravno Jimy, u pravu si. Ali Antonio i sam kaže da mu mladi od dva mjeseca imaju težinu od kile.Tim tempom rasta ne znam kad će dospjeti za lonac i rasplod.Znam da kalifornijski nisu više kao nekad na farmama ali danas se gleda svaka lipa. Utrošeno vrijeme i novac.A jedu i jedni i drugi. Takvog kunića mi je sa šest ,sedam mjeseci neisplativo za meso.Najgore je kad ga staviš na vagu a on u mjesec dana dobio samo 20deka.

namijerno nisam htijeo komentirati prvi,ali prirast kunića kod Antonija je stvarno slab,ali ja oduvijek primječujem da mi mladi koji su se okotili zimi imaju slabiji prirast nego oni koji se okote kad je toplije.
možda je i kod njega hladnoča razlog slabijeg prirasta.
 

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

namijerno nisam htijeo komentirati prvi,ali prirast kunića kod Antonija je stvarno slab,ali ja oduvijek primječujem da mi mladi koji su se okotili zimi imaju slabiji prirast nego oni koji se okote kad je toplije.
možda je i kod njega hladnoča razlog slabijeg prirasta.

kad sam uzimao kuniće uzimao sam sve koji imaju u sebi krvi iz njemacke i drugih zemalja jer svi tvrde da su oni bolji sto se tice kvalitete i prirasta i nisam ih bas malo platio a na kraju mi imaju losiji prirast nego kod nekih mjesanci jedino u cemu su mi se pokazali to je bilo na izlozbama a od toga nema neke koristi
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Kalifornijski kunići su se prije držali na farmama. Ja neznam kome bi danas oni bili isplativi sa ovakvim rastom,.Povremeno su od njega napravili ukrasnog izložbenoh kunića deblje glave ,sporog rasta,malog broja mladih u leglu...
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

ps. od svih čistokrvnih koje su mi se trebale kotit ovih dana koje sam pazio kad ih treba pripusti,ma sve kak treba...jedino mi se okotila domača koju sam stavio kod mužijaka a nije pokazivala znakove da se tjera

A kod mene se evo okotile obje ˝rasne ˝ panonka i činčila i to od prve znači pripuštene jednom i okotile se a moja križanka evo već treći puta je ponovo pripuštam i svaki put se očupa nakon 15-tak dana(lažna skotnost) Odmah je pripustim i ona primi zekana dva do tri skoka ali još ništa. Ima bar pet kila a nije debela pravi div a divlja za ne povjerovat sve mi ruke izkrvari kad me stigne mrči reži i grebe ali žao mi je zaklat kad je vidim mogla bi izvuć 15 malih. Ako me bude još malo zavlačila ode u kotlić ionako mi smještaj u deficitu:icon_winkle:
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Evo i par slikica gužvare kod panonke.
 

Prilozi

  • mladi panonka2.jpg
    mladi panonka2.jpg
    48.2 KB · Pregleda: 92
  • mladi panonka.jpg
    mladi panonka.jpg
    35.6 KB · Pregleda: 100
  • mladi panonka1.jpg
    mladi panonka1.jpg
    47.4 KB · Pregleda: 95

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

A kod mene se evo okotile obje ˝rasne ˝ panonka i činčila i to od prve znači pripuštene jednom i okotile se a moja križanka evo već treći puta je ponovo pripuštam i svaki put se očupa nakon 15-tak dana(lažna skotnost) Odmah je pripustim i ona primi zekana dva do tri skoka ali još ništa. Ima bar pet kila a nije debela pravi div a divlja za ne povjerovat sve mi ruke izkrvari kad me stigne mrči reži i grebe ali žao mi je zaklat kad je vidim mogla bi izvuć 15 malih. Ako me bude još malo zavlačila ode u kotlić ionako mi smještaj u deficitu:icon_winkle:

evo i crvena se okotila,al zanimljivo mi je da je prije 3 dana primila zeca,to mi se još nije desilo
 

number 9

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
115
Re: Kuničarstvo

Da se pohvalim malo - 3 zečice -30 komada,jedna kalifornijska,dvije mix belgijskog orijaša i šarca,legla 11,9 i 10 kod kalifornije.Otac mix panonca i kalifornije.Kod ove dvije šareno leglo kao uskrsna jaja,od željezno sive,crne,činčila boje,sivih sa bijelim ušima iznutra,šarenih,...
Posebno sam zadovoljan jer su mi te dvije miješane mlade i prvi put se kote.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Jućer smo brat i ja nabrali svaki punu kantu maslačka.Sa nožem odrežeš korjen.Brzo se bere i kunići ga obožavaju.Čak smo ga i mi jeli na salatu.
 

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Re: Kuničarstvo

Robelar, kako dajes muvisel kunicima? Na vrecici pise za telad, zdrebad, prasad, pilice... za kunice nista :(
Znaci, u kojem omjeru ga rastopim i koliko cesto dajem kunici s mladima, a koliko cesto muzjaku?
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Robelar, kako dajes muvisel kunicima? Na vrecici pise za telad, zdrebad, prasad, pilice... za kunice nista :(
Znaci, u kojem omjeru ga rastopim i koliko cesto dajem kunici s mladima, a koliko cesto muzjaku?
Ako vidiš da su ti kunići van forme ,nakostrešene dlake,mutnog pogleda ,bezvoljni,tada daj jači pripravak. Ž enke koje se kote ili su se okotile mogu dehidrirati te zato pojesti mlade. Ja dajem od oka tj. na litru vode u takvim slučajevima dam tri žlićice .Ne trebaš puno dati tako da ti se napravi talog nego da dobije bljedožutu boju.Ja imam pojilice od pola litre na kuglicu i ne dobiju novo dok ne popiju .Poslije toga dam običnu vodu pa tako naizmjence.Kunićima koji su u =hladnom pogonu" dam ponekad na vrh noža u pola litre vode. Ako nemam vitamina onda dam otprilike deci jabučnog octa na litru vode.Nemoj pretjerivati u početku dok se ne priviknu. Ako je sve u redu dovoljno im je dati 1 do 2 puta mjesečno.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Ako vidiš da su ti kunići van forme ,nakostrešene dlake,mutnog pogleda ,bezvoljni,tada daj jači pripravak. Ž enke koje se kote ili su se okotile mogu dehidrirati te zato pojesti mlade. Ja dajem od oka tj. na litru vode u takvim slučajevima dam tri žlićice .Ne trebaš puno dati tako da ti se napravi talog nego da dobije bljedožutu boju.Ja imam pojilice od pola litre na kuglicu i ne dobiju novo dok ne popiju .Poslije toga dam običnu vodu pa tako naizmjence.Kunićima koji su u =hladnom pogonu" dam ponekad na vrh noža u pola litre vode. Ako nemam vitamina onda dam otprilike deci jabučnog octa na litru vode.Nemoj pretjerivati u početku dok se ne priviknu. Ako je sve u redu dovoljno im je dati 1 do 2 puta mjesečno.

a kad ja vidim da su van forme jednostavno ih pustim na dvorište i za par dana su ko novi,evo i sad je jedna nz.bijela ženkica več par dana vani.
zanimljivo je kojom se brzinom naviknu i kad se ostali hrane dolaze i traže svoj dio..
travu jedu ko blesava,ni rosna,ni mokra od kiše im ne smeta a kad bi sad nakosio i dao ovima zatvorenima pola bi pokrapalo...
nema straha da če pobiječi -to mi se jio nikad nije desilo,jedina opasnost su psi i ponekad lisice kad mi dođu u dvorište...
 

Najnoviji postovi

Na vrh