• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

E hvala,jeli sada kasno da ih zamijenim posto se opet treba okotiti za 15-ak dana?Vjerovatno je to i razlog zasto ih je pobila,pa ako ih sad zamijenim oce li ih opet pobit jer je muski oduvijek u gornjem kavezu...

kod mene nije takav slučaj,mislim da to ovisi o samoj ženki
kod mene su uvijek jedni do drugih i nikad mi ni jedna nije pobila mlade
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Sretan i blagoslovljen Uskrs želim svim forumašima i njihovim obiteljima.
 

Kipi

Novi član
Tu od
23 Pro 2013
Poruka
3
Re: Kuničarstvo

Sretan Uskrs svima! Želim vam puno uspjeha u uzgoju kunića.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Blagoslovljen nek vam je dan Kristova uskrsnuća!
Svim forumašima, a i onim uzgajivačima koji nisu ovdje na forumu nek im "zeko" donese puno jaja...(šarenih!)
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

kod mene nije takav slučaj,mislim da to ovisi o samoj ženki
kod mene su uvijek jedni do drugih i nikad mi ni jedna nije pobila mlade

Upravo tako! Prvenstveno to ovisi o ženki! Neke imaju jači majčinski instinkt, a neke ženke jaču potrebu za razmnožavanjem! Pošto to nitko ne zna unaprijed, pa čak ni sama ženka, najbolje je ne riskirati!!
Ako su jedni pokraj drugih to ne smeta ni najmanje, ali zna biti, tj. jako cesta je pojava da ženke "polude" kad osjete miris rasplodnog mužijaka!
To su sve stvari koje sam osobno "pokupio" tokom godina uzgoja, a nisam ih nigdje našao u stručnoj literaturi, pa je sve stvar stajališta i osobnog iskustva!!
Pozdrav!!
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Evo par slika mladih od Činčile kupljene u 2mj. Prvo leglo bilo 5 ali 2 odmah mrtva ali ostali u prima stanju i vidi se po ponašanju da je dobra majka. Nadam se u buduće većim leglima ali za prvo zadovoljan.Mladi su ko bulterijeri sad im je 22 dana:icon_fU:
 

Prilozi

  • činčilac1.jpg
    činčilac1.jpg
    44.4 KB · Pregleda: 62
  • činčilci1.jpg
    činčilci1.jpg
    52.8 KB · Pregleda: 59

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Uh odma i loša stvar sranje kao da ne ide jedno bez drugog. Sad pri hranjenju primjetio sam da jedna od zečica ima proljev ovih dana par puta dao sam im zelenog maslačka i sumnjam da bi to mogao biti uzrok molim savjete. Dao sam joj Trisulfon u vodu da li još što mogu poduzeti ili da ju zakoljem dok ne krepa što ne bih htio pošto je možda skotna.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Kod mene prvi gubitak ove godine. Uginuo mi mladi od mjesecipol.Samo se napuhnuo. Izgleda da sam pretjerao sa davanjem zelenog.A još jedan mi kunja.Iako imaju stalno smjesu sa kokcidiostatikom izgleda da je zelena hrana ječa.Moja teorija je da to dolazi i po zraku jer su svi drugi okej.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Uh odma i loša stvar sranje kao da ne ide jedno bez drugog. Sad pri hranjenju primjetio sam da jedna od zečica ima proljev ovih dana par puta dao sam im zelenog maslačka i sumnjam da bi to mogao biti uzrok molim savjete. Dao sam joj Trisulfon u vodu da li još što mogu poduzeti ili da ju zakoljem dok ne krepa što ne bih htio pošto je možda skotna.

Makni joj svu hranu da ogladni i onda joj daj samo šrot.Ako neće makni joj i njega pa pričekaj sat dva pa joj ga opet ponudi.Obavezno joj poćisti i stavi svežu stelju da nije na prljavom.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Uh odma i loša stvar sranje kao da ne ide jedno bez drugog. Sad pri hranjenju primjetio sam da jedna od zečica ima proljev ovih dana par puta dao sam im zelenog maslačka i sumnjam da bi to mogao biti uzrok molim savjete. Dao sam joj Trisulfon u vodu da li još što mogu poduzeti ili da ju zakoljem dok ne krepa što ne bih htio pošto je možda skotna.

ukini zeleno i daj sijena (mora ga imati uvijek),robelar ti je svijetovao šrot ali ja bih bolje dao malo kukuruza i zobi-sve dugo za sada dok ima proljev izbaci
i naravno higijena ako je kokcidoza u pitanju-ali iskreno sumljam...
ako osijetiš kakav neobičan smrad u izmetu onda sumljaj na kokcidozu

ps.nemojte kuničima davati samo jednu vrstu zelenog,ako več hranite zelenim onda kosite sve od reda !!!

robelar ne dolazi po zraku,nažalost hrana je u pitanju
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Naravno zeleno sam odmah prestao davati , jaki smrad ne osjetim a jučer je dobila samo sjeno danas mi izgleda malo bolje a i popila je punu bocu vode što inače rijetko napravi.Šrot nemam ali zobi i ječma imam pa danas će dobiti sjeno i zob pa se mogu samo nadati najboljem. Ne znam da li da joj još dajem Trisulfon punu terapiju od 5 dana ili da ga prestanem davati da joj možda ne bi još gore oštetio i onako poremećenu crijevnu floru?
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Pomalo jede i sjeno i zob pod njom sve očišćeno i stavljena nova stelja pa sad kak bude.
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Odvojila sam mlade od majke i ostavila joj samo jedno kako ne bi naglo prestala sa dojenjem.Koliko dugo da ga držim s njom,a da ne bude predugo?Izbjegavam mogućnost da ga ostali kunići odbiju nakon ponovnog vraćanja i spajanja s njima?Ženka je opet parena prije desetak dana pa sam je i zbog toga htjela rasteretiti,neka se malo odmori.Pozdrav!
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Odvojila sam mlade od majke i ostavila joj samo jedno kako ne bi naglo prestala sa dojenjem.Koliko dugo da ga držim s njom,a da ne bude predugo?Izbjegavam mogućnost da ga ostali kunići odbiju nakon ponovnog vraćanja i spajanja s njima?Ženka je opet parena prije desetak dana pa sam je i zbog toga htjela rasteretiti,neka se malo odmori.Pozdrav!

slobodno kad odvajaš odvoji sve...
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

slobodno kad odvajaš odvoji sve...

Negdje sam pročitala da se ostavi jedno da ne bi majka imala problema sa laktacijom,ali ako nema opasnosti,odvojit ću.Hvala!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Nisam siguran ali mislim da sam negdje čuo da je za proljev dobar list od divlje kupine.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Nisam siguran ali mislim da sam negdje čuo da je za proljev dobar list od divlje kupine.

dobro si čuo :icon_thumright:


"Negdje sam pročitala da se ostavi jedno da ne bi majka imala problema sa laktacijom,ali ako nema opasnosti,odvojit ću.Hvala!"

i ja sam u početku tak radio ali več 10g.ne i svaki put sve ok
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Ako je ženka zdrava tj u ciklusu parenje koćenje nema potrebe ostavljat joj mlado.Problem nastaje ako ostane bez mladih prije nego su stari mjesec dana jer ima mlijeka a ne izdaja se.Tada može doći do upale odnosno mastitisa.Isto tako ako su predugo mladi sa ženkom oni ju naganjaju a ona više nema mlijeka pa ženka bježi i nervozna je , te gubi ritam parenja.Sastav mlijeka nije isti tijekom dojenja i najjaći je kod okota,zato je važno da mali popiju prvo mlijeko jer je ono kao lijek i zaštita.Zato je važno da se svi okote u kratkom razmaku.Kad bi ženka koja doji već recimo 15 dana nahranila tek rođene nikakve koristi. Zato se gnijezda ujednaćavaju najviše sa tri dana razlike itd.
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Ma znam za kupinu još jučer sam pobrstio novoizrasle pupove na kupini koju imam u vrtu i to je pojela ali to nisam spominjao nisam bio siguran koliko je to ˝potvrđena ˝metoda .:icon_rolleyes:
 

Najnoviji postovi

Na vrh