• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
hmm ne kuzim kak ih odvaja s 6 mj, muzijaci pocinju skakat prije napunjena 4 mj.
Jbg ja bi ti pokazao jer studiram u ri, al sam sad preko ljeta doma.... pricekaj da napune 3 mj onda ce se jasno vidjet a nece se jos moc parit.
Mlade mozes odvojit i mozes ih pomjesat(od svih zenki mogu bit skupa) mozda ce se na pocetku malo naganjat po kavezu dok se ne upoznaju.
Uzgajas ih za meso? Ako ti je cilj od zenke izvuc sto vise mladih onda ih mozes odvajat s 30 dana, ako laganini onda ih komotno ostavis 60 dana, (da znas za ubuduce)... isto tako ja imam obicaj malce odvojit skupa s zenkom u drugi box, nakon par dana maknem zenku preko dana, stavim je samo navecer da malci posisu i opet je maknem, i tako par dana dok je skroz ne maknem, da im promjena ne bude prenagla :)

Jos jedan savijet za sve, nabavite svojeg muzijaka, nosenjem na parenje lako pokupite bolesti, isto tako i kad vama svatko donosi svoje zenke ;)
 
H

Hrvach

Guest
Marin jako su ti lijepi kunići, svaka čast! Posebno mi se sviđaju one ženkice koje misliš ostaviti za daljnji uzgoj.
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
pozz svima
Marin dobre su ti one dve mlade ženke ovako po slici :supz:
a vidim bit će i bečkih!
Kavezi su ti stvarno praktični i laki za održavanje,i one letvice su najbolje rješenje za pod.

A ono razdvajanje nakon 6 mj, :madmana:
@kastav.kunić onaj gospodin što nevidi dobro nek ti razdvoji kuniće a ti poslije sama provjeri dva put.

kod odraslih kunića to izgleda ovako;
mužjak





ženka


a kod malenih od oko 4 tjedna;
dečkić


curica


ako ti je to sve isto,ovdje se jako dobro vidi razlika;


 

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Drago mi je da vam se sviđaju, to su ženke iz zadnjeg okota od moje prve kalifornijske koja je nedavno uginula od starosti nakon 6 godina...

Ja sam isprobao sve vrste poda i ovaj mi se pokazao najbolji jer ne dobivaju žuljeve a gotovo sve samo propadne, ja samo 2x dnevno pometem pod i sve čisto, još sam i napravio da se sve podnice vade tak da ih je još lakše očistit.

Sta se bečkih plavih tiče izludio sam, skurio 100 kn na mobu, zovući ljude, nitko neće prodat, jedva sam našao jednu ženku, a mužjaka će mi čovjek dovest dio puta kad će ići na more… Još jedan veliki problem šta mi je više uzgajivača reklo je da su gotovo svi u hr iskrižali i sve je u srodstvu, pa se često javljaju malformacije, na sreću došao sam do čovjeka koji je friško uvezao iz austrije i njemačke pa sam riješio taj problem :)
Par će me ispast 450 kn,još kad zbrojim gorivo i mobitel…ufff ne smijem ni razmišljat o tome…
Još curi za ljubav stiže par ovnolikikoih koji su isto papreni… vjerojatno će i par panonaca ako mi ujak sredi prijevoz za njih, nipl pojilice su već naručene… čini se da ću morat cijelo ljeto u šumi radit da to sve otplatim :D
 
H

Hrvach

Guest
Ti se ozbiljno bacaš u biznis, daj bože da ti sve uspije. Kad bi ja slušao kaj sve moji žele i koje su im lijepe pasmine već bi otvorio farmu kunića. Mene isto klinci nagovaraju za ovnolike, onda su im kalifornijski lijepi radi nosića,starci bi orijaše jel su veliki,onda ovi,onda oni pa jbt nemožeš zapamtit to sve,a ne da ću kupovat. Ja sam reko 2 pasmine maksimalno i to je to jel ako počnem kupovat bankrotirat ću prije nego kaj uspijem prodat kojeg kunića.
 
H

Hrvach

Guest
Ovisi u kojem se kraju nalaziš i kakve si sreće. Ja imam osigurane mušterije makar još nemam niti jednog za prodati za meso. Najvažnije je kad jednom kreneš da stalno imaš kuniće. Nije važno jel imaš 10 ili 50 komada,glavno je da imaš stalne mušterije za onoliko kunića kolko ih možeš mjesečno uzgojiti. Po meni je najteže krenuti,ali kad jednom uđeš u tempo onda nema problema. Naravno i cijena igra veliku ulogu. Jedno vrijeme je bio u plavom oglasniku oglas di je čovjek prodavao kuniće za 60kn/kg, meni nije dao vrag mira i idem ja njega zvat da pitam kak ide prodaja. Veli ovaj: Slabo ide, nema se novaca, ja vam prodam jedva 4-5 komada mjesečno, ljudi neće kupovat. Pitam ja s čim hrani, veli on sa sijenom,kuruzom,ječmom i ostalo kaj ima doma.
E sad vi meni recite jel je to normalno i jel su normalni oni ljudi koji kupuju kuniće za te novce. Po meni je to čista pohlepa i niš drugo. Kolko on ima dobiti po jednom kuniću, hvala bogu da ih nemože prodat jel je sam sebe uništio s tim. Najbolje je kad je reko da cijenu ne misli spuštat jel si je on tak odredio... Ako neko ko kupuje hranu, bilo smjesu ili žitarice može držat neku realnu normalnu cijenu od 35-40kn onda mi nisu jasni ovakvi pacijenti koji cijene kilu kunića ko kilu i pol čiste janjetine. Nadam se da se slažate samnom.
 

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Ja sam prije faxa imao po 100 komada mladih, cijena je bila 40 kn očišćeni bez glave i iznutrica... dio bi sebi ostavio, a dio bi prodao, najviše su odlazili u zagreb kod stalnih mušterija. Cijena od 60 kn je previše, al da ih mogu prodat po toj cijeni zašto ne :)
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Bok. Nemam baš posla na svojem POSLU pa čaćkam malo po netu i dođem do vašeg foruma. Ukratko i ja imam kuniće (nešto za sebe, a nešto prodam) domaće križane (njemački šarac. novozelandski...). Iako nisu čistokrvni jako sam zadovoljan okotima i njihovim prirastom. Za cca 3 mj imaju oko 1,5 kg očišćeni. E sad me zanima tko ima za prodat mladog novozelandskog mužjaka (2,3..mj)? Ja sam iz Hrvatskog Zagorja. A možemo se i međusobno mijenjati...
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
hmm ne kuzim kak ih odvaja s 6 mj, muzijaci pocinju skakat prije napunjena 4 mj.
Jbg ja bi ti pokazao jer studiram u ri, al sam sad preko ljeta doma.... pricekaj da napune 3 mj onda ce se jasno vidjet a nece se jos moc parit.
Mlade mozes odvojit i mozes ih pomjesat(od svih zenki mogu bit skupa) mozda ce se na pocetku malo naganjat po kavezu dok se ne upoznaju.
Uzgajas ih za meso? Ako ti je cilj od zenke izvuc sto vise mladih onda ih mozes odvajat s 30 dana, ako laganini onda ih komotno ostavis 60 dana, (da znas za ubuduce)... isto tako ja imam obicaj malce odvojit skupa s zenkom u drugi box, nakon par dana maknem zenku preko dana, stavim je samo navecer da malci posisu i opet je maknem, i tako par dana dok je skroz ne maknem, da im promjena ne bude prenagla :)

Jos jedan savijet za sve, nabavite svojeg muzijaka, nosenjem na parenje lako pokupite bolesti, isto tako i kad vama svatko donosi svoje zenke ;)

ma neće skakati još ako su mladi. iz prvog legla su mi nakon 6 mjeseci počeli skakati jedan na drugog ali bili su pravilno odvojeni. imala sam po dva mužjaka ali možda je u tome i bio problem jer imam samo te kaveze (tj.kavezi od kokoši nesilica).
zar mogu biti svi mužjaci tj. ženke pomiješane?
uzgajam ih iz hobija. prvo leglo sam većinom za meso za sebe. a drugo sam jedan dio prodala (isto za meso) jednoga za rasplod, dvoje mi je uginulo dvije su mi mlade ženke koje imaju mlade.
kako sada imam tri legla, jedno ili dva ovisi o potražnji ću za raspold a treće za meso.
što se tiče cijene prvo sam i ja htjela 60 kn po kg ali nisam. ja ih prodajem 50 kn po kg.
treća stvar tj. problem je taj mužjak.kako se ja baš i ne razumijem kada se kupuje mužjak za rasplod samo znam da neki ljudi ih prodaju 50 kn po mjesecu. ako meni treba mužjak od godinu dana(jer ove dvije imaju godinu dana) onda po logici mi treba 500 kn.?
koliko najviše moram izdvojiti ako želim mužjaka recimo ovnolikog ili orijaša starog oko godinu dana'
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
pozz svima
Marin dobre su ti one dve mlade ženke ovako po slici :supz:
a vidim bit će i bečkih!
Kavezi su ti stvarno praktični i laki za održavanje,i one letvice su najbolje rješenje za pod.

A ono razdvajanje nakon 6 mj, :madmana:
@kastav.kunić onaj gospodin što nevidi dobro nek ti razdvoji kuniće a ti poslije sama provjeri dva put.

kod odraslih kunića to izgleda ovako;
mužjak



ženka


a kod malenih od oko 4 tjedna;
dečkić


curica


ako ti je to sve isto,ovdje se jako dobro vidi razlika;



da baš sam jučer malo pogledala za tu razliku tj. akao se odvajaju mužjaci od ženki. ja ću tog susjeda zamoliti da mi pomogne s time da ću ja probat ih odvojit. ja bi ih sama ali kad se moja mama boji uzeti kunića u ruke.
 
H

Hrvach

Guest
Bok. Nemam baš posla na svojem POSLU pa čaćkam malo po netu i dođem do vašeg foruma. Ukratko i ja imam kuniće (nešto za sebe, a nešto prodam) domaće križane (njemački šarac. novozelandski...). Iako nisu čistokrvni jako sam zadovoljan okotima i njihovim prirastom. Za cca 3 mj imaju oko 1,5 kg očišćeni. E sad me zanima tko ima za prodat mladog novozelandskog mužjaka (2,3..mj)? Ja sam iz Hrvatskog Zagorja. A možemo se i međusobno mijenjati...

Pozdrav u Zagorje, malo nas je al nas ima:lol: Ima par članova novozelandske pa se raspitaj. Ak se ne varam naš član Žećo ih ima,ali on je iz Sl. Broda. Kaj ima u zelenom zagorju, kak kod vas napreduju kunići?
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Pozdrav u Zagorje, malo nas je al nas ima:lol: Ima par članova novozelandske pa se raspitaj. Ak se ne varam naš član Žećo ih ima,ali on je iz Sl. Broda. Kaj ima u zelenom zagorju, kak kod vas napreduju kunići?

Ej! U Zagorju je super. Meni osobno kunići super napreduju. Nemam ih jako puno al unatrag par godina kaj ih držim nikad nisam imao nekih problema s njima. U okotu prosjek 8 kom (prije pola godine mi jedna okotila samo jednog, al okot prije 8 i sad se okotila prije par dan i opet 8). Ja bih držao i više njih al ih je teško poslije prodat. Prodajem po 45 kn/kg očišćene. Ak ima netko u Zagorju kuniće i ima mladog mužjaka nek se javi, ja bi da je novozelandski, al nije uvijet. Imam 3 ženke i mužjaka, al bi malo pomladio ekipu i riješio se starijih. Ženke bi si doma ostavil al trebam mužjaka. Kaj ima kod tebe?
 

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
ma neće skakati još ako su mladi. iz prvog legla su mi nakon 6 mjeseci počeli skakati jedan na drugog ali bili su pravilno odvojeni. imala sam po dva mužjaka ali možda je u tome i bio problem jer imam samo te kaveze (tj.kavezi od kokoši nesilica).
zar mogu biti svi mužjaci tj. ženke pomiješane?
uzgajam ih iz hobija. prvo leglo sam većinom za meso za sebe. a drugo sam jedan dio prodala (isto za meso) jednoga za rasplod, dvoje mi je uginulo dvije su mi mlade ženke koje imaju mlade.
kako sada imam tri legla, jedno ili dva ovisi o potražnji ću za raspold a treće za meso.
što se tiče cijene prvo sam i ja htjela 60 kn po kg ali nisam. ja ih prodajem 50 kn po kg.
treća stvar tj. problem je taj mužjak.kako se ja baš i ne razumijem kada se kupuje mužjak za rasplod samo znam da neki ljudi ih prodaju 50 kn po mjesecu. ako meni treba mužjak od godinu dana(jer ove dvije imaju godinu dana) onda po logici mi treba 500 kn.?
koliko najviše moram izdvojiti ako želim mužjaka recimo ovnolikog ili orijaša starog oko godinu dana'


Nije mi jasan tvoj način uzgoja... meni je slučajno ostao mužjak među ženkama i sa 5 mj su se kotile… nije mi jasno ako držiš kuniće za meso čemu ih hraniš 6 mj? za max 4 mj bi trebali bit za klanje ako imaš neku normalnu pasminu...
Možeš pomiješat sve mlade ženke skupa, i mužjake skupa...
Ne treba ti mužjak od godinu dana, treba ti spolno zerel, npr 5-6 mj, ovisno o pasmini. Cijena je isto ovisno o pasmini i samom uzgajivaču kako si odredi. Ja npr prodam za 100 kn netko bi za istog tog tražio 200.

hb11
U zagorju je barem lako naći kuniće, imaš na oglasniku čak i panonce u ponudi, čovijek ne traži puno za njih, a i msilimd a je barem svaki drugi oglas iz zagorja ;)
ps. imam ja mladog novozelandskog bijelog muzijaka :D
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Sad sma malo gledao po oglasniku za kuniće...i pričam tako s čovjekom koji drži panonce (bijele), a drugi crvene hyla i jedni i drugi hvale svoje do neba. E sad me zanima kak bi bilo sparit (križat) ove dvije pasmine? Kakve bi bili boje kunići, prirast, okot...?? Ja mislim da ne bi bilo loše! Kaj vi mislite???
 

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Nikad cuo za crvene hyla! Citao sam po forumimam o panoncima, svi ih hvale da su trenutno najboji hibridi (ne pasmina) za meso, hyla ima tvoj zemljak hrvach, vec je puno pisao o njima, a i mos ga pitat ak te jos sta zanima ;)
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Nije mi jasan tvoj način uzgoja... meni je slučajno ostao mužjak među ženkama i sa 5 mj su se kotile… nije mi jasno ako držiš kuniće za meso čemu ih hraniš 6 mj? za max 4 mj bi trebali bit za klanje ako imaš neku normalnu pasminu...
Možeš pomiješat sve mlade ženke skupa, i mužjake skupa...
Ne treba ti mužjak od godinu dana, treba ti spolno zerel, npr 5-6 mj, ovisno o pasmini. Cijena je isto ovisno o pasmini i samom uzgajivaču kako si odredi. Ja npr prodam za 100 kn netko bi za istog tog tražio 200.

hb11
U zagorju je barem lako naći kuniće, imaš na oglasniku čak i panonce u ponudi, čovijek ne traži puno za njih, a i msilimd a je barem svaki drugi oglas iz zagorja ;)
ps. imam ja mladog novozelandskog bijelog muzijaka :D

aha.ja sam mislila da mora biti otprilike iste starosti.
imam staru ženku(2 g.) i ona je ovnoliki orijaš a ove dvije mlade(imaju 1 god) jedna je njemački šarac a druga isto ovnoliki orijaš. pa nisam rekla da ih držim za meso 6 mjeseci. oni imaju, njih 13 dva mjeseca. za dva do tri mjeseca ću ih ili prodati za meso ili za rasplod. ja samo znam da većina ugajivača ovih velikih(koje ja imam) prodaju 50 kn po mjesecu starosti. inače ovo mi je prvi put da imam 3 glegla. lani sam imala samo jednu ( tu staru) i kad su mladi imali 3 mjeseca odvojila sam ih od majke i nju parila. onda sam imala pauzu od 6 mjeseci. neke sam prodala a dvije mlade ostavila.
 

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Moraju bit podjednako stari ;)

Cijena ovisi o uzgajivacu ima i skupljih i jeftinijih od 50 kn po mjesecu starosti ;)
 
H

Hrvach

Guest
Sad sma malo gledao po oglasniku za kuniće...i pričam tako s čovjekom koji drži panonce (bijele), a drugi crvene hyla i jedni i drugi hvale svoje do neba. E sad me zanima kak bi bilo sparit (križat) ove dvije pasmine? Kakve bi bili boje kunići, prirast, okot...?? Ja mislim da ne bi bilo loše! Kaj vi mislite???

:mrgreen::mrgreen: Kaj se sve nađe u tom oglasniku, budale niti neznaju kaj imaju doma. Ja sam baš jučer zval i veli lik imam kalifornijske hylle ja pitam da kaj je to, kakva je to pasmina, veli ovaj oni bijeli s crnim njuškama i ušima. Ja mu velim jel ste vi sigurni da je to ta pasmina kaj ste rekli, veli jesam 100%. Kaj ti to govori, da nema pojma o tome da ta pasmina isto ko i ova Crvena hylla NE postoji. To su najčešće ili križanci između hylle i pitaj boga čega ili kalifornijski i novozelandski kunići. Hylla je pasmina za sebe stvorena u Francuskoj za potrebe farmskog uzgoja. To su čisto bijeli kunići,(znači ne crveni,rozi,ljubičasti ili kaj već pišu ovi po oglasniku). Za križanje je dosta zaj.. stvar jel nije garantirano da ćeš od 2 dobre pasmine križanjem napravit nekaj kaj je bolje od njih. Isto tak nije isto koje je pasmine mužjak koje ženka. Znači ne ispadaju isti mali ako križaš mužjaka x pasmine s ženkom y pasmine ili kad križaš mužjaka y s ženkom x pasmine. Najbolje bi bilo probat pa vidjet. Daj mi molim te link ili broj telefona na privat za te crvene hylle, baš me zanima kaj je to.
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Moraju bit podjednako stari ;)

Cijena ovisi o uzgajivacu ima i skupljih i jeftinijih od 50 kn po mjesecu starosti ;)

e pa zato bi ja nabavila nekog mužjaka koji je otprilike podjednako star. da ima blizu jedne godine starosti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh