• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

Rođo

Novi član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
19
ej ljudi da vam se pohvalim epidemija je nestala, cjepivo je pomoglo.:D Danas im počinjem davati sulfadimidin radi prevencije. Sad su dobili volju za hranom i jedu ko ludi:supz:, e da imam jedno pitanje: a to je di vi nabavljate soju, jer ja uzimam tsh čakovec pa sam primjetio da malo kišu kad im dajem. inače soja je dosta sitno mljevena i dajem im na način da je pomješam s cjelovitim žitaricama zobi i ječma.
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
ej ljudi da vam se pohvalim epidemija je nestala, cjepivo je pomoglo.:D Danas im počinjem davati sulfadimidin radi prevencije. Sad su dobili volju za hranom i jedu ko ludi:supz:, e da imam jedno pitanje: a to je di vi nabavljate soju, jer ja uzimam tsh čakovec pa sam primjetio da malo kišu kad im dajem. inače soja je dosta sitno mljevena i dajem im na način da je pomješam s cjelovitim žitaricama zobi i ječma.

:supz:
Koliki postotak soje,tj sojine sačme daješ kunićima u takvoj smjesi?Ja sam isto uzimao čakovečku ali sam davao s mljevenim ječmom i mljevenim kukuruzom.
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
ej ljudi da vam se pohvalim epidemija je nestala, cjepivo je pomoglo.:D Danas im počinjem davati sulfadimidin radi prevencije. Sad su dobili volju za hranom i jedu ko ludi:supz:, e da imam jedno pitanje: a to je di vi nabavljate soju, jer ja uzimam tsh čakovec pa sam primjetio da malo kišu kad im dajem. inače soja je dosta sitno mljevena i dajem im na način da je pomješam s cjelovitim žitaricama zobi i ječma.
Samo pazi, s čim su kunići cijepljeni. Ako su sa Sulfadimidinom, onda im ga ne smiješ predugo davati. Ukupna terapija ne smije trajati duže od 5 dana, da im se ne ošteti jetra. Poslije terapije antibiotikom trebaš im nekoliko dana davati vitamine (npr.Muvisel) da se oporave.
I ja sam ovih dana imao borbu sa kokcidiozom. U jednoj gajbi su mi se 3-mjesečni kunići napuhnuli. Jedan mi je podlegao, a ostalih 5 se oporavilo. Danas dobivaju posljednju dozu Sulfadimidina,a onda prelazimo na Muvisel.
Usput, jedna iskusna kunica mi se okotila, a nije se očupala već je samo svila gnijezdo. Uzeo sam jednu šaku vune od kunića iz drugog legla koji su sad progledali i stavio je na njih. Zasad su dobro. Vidim da se miču u gnijezdu i nadam se da će biti sve u redu.
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Samo pazi, s čim su kunići cijepljeni. Ako su sa Sulfadimidinom, onda im ga ne smiješ predugo davati. Ukupna terapija ne smije trajati duže od 5 dana, da im se ne ošteti jetra. Poslije terapije antibiotikom trebaš im nekoliko dana davati vitamine (npr.Muvisel) da se oporave.
I ja sam ovih dana imao borbu sa kokcidiozom. U jednoj gajbi su mi se 3-mjesečni kunići napuhnuli. Jedan mi je podlegao, a ostalih 5 se oporavilo. Danas dobivaju posljednju dozu Sulfadimidina,a onda prelazimo na Muvisel.
Usput, jedna iskusna kunica mi se okotila, a nije se očupala već je samo svila gnijezdo. Uzeo sam jednu šaku vune od kunića iz drugog legla koji su sad progledali i stavio je na njih. Zasad su dobro. Vidim da se miču u gnijezdu i nadam se da će biti sve u redu.

pozdrav. imam pitanje vezano za ove vaše kuniće koji su se napuhali. jer ja imam jednoga star isto tri mjeseca i isto ima napuhani trbuh. što ste im davali da im to prođe? jer on jede normalno jedino ima napuhani trbuh.
i meni se jedna kunićka isto tako anpravila. samo joj je to bio prvi okot. nije se počupala nego je samo mlade okotila. no nažalost oginuli su. sada ima mlade stare dva mjeseca.
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
žitarice

pozdrav.
jel može jedan odgovor na ovopitanje: kada im vi dajete žitarice i koliko te da li im kupujete cijelu vreću od 10 kg-recimo ječma ili kukuruza? jer ja jedino mogu zob kupiti na kilu. ostalo moram vreću od 10 kg pakovano. (posije sam kupila vreću jer nije bilo mogućnosti kupnje na kilu)
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
Soja u ishrani kunića

a otprilike 30% soje, 30% ječma, 30- 40% zobi, 10% kukuruza :weedman:

Oko dodavanje soje (sojine sačme) u ishrani kunića imao sam i ja pokušaja sa sličnim posljedicama.
Neki kunići je jedu i kišu, a drugi je kulturno ostave u hranilici.
Mislim kada si napisao soja da si mislio na sojinu sačmu koje je nekada bilo kupiti u "gromadima, a sada samo sitno mljevene.
Imao sam čak ideju da zrno blago poprskam sa jestivim uljem kako bi se soja zaljepila, ali nisam probao jer nisam znao kako bi kunići podnosili jestivo ulje.
Bilo da se radi o sojinoj sačmi ili soji mislim da je postotak prevelik.
Ono što sam našao u literaturi ne prelazi 10%.
Nije mi to struka, ali ja dodajem sačmu u količini 10 %. U koliko te zanima evo što sam našao u literaturi oko ishrane i soje.
 
Posljednje uređivanje:

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
Ishrana sojom

Budući da tablice nisu išle kao slika evo prijepis


Sastav i hranidbena vrijednost potpunog
obroka


Sastojci Količina %
Zob 23
Ječam 10
Pšenične posije 15
Lucerkino brašno 30
Sojino brašno 12
Suncokretovo brašno 6
Sol 0,4
Vapnenac 0,8


ili

Skotne ženke
livadsko sijeno 50
zob - zrno 44
soja - brašno poslije ekstrakcije 6

Mladunci - normalni uzgoj od 1,8 do 4 kg
sijeno leptirastih biljaka 60
kukuruz - zrno 22
ječam - zrno 15
soja - brašno poslije ekstrakcije 3
 

mtrupkovic

Član
Tu od
20 Ruj 2009
Poruka
89
pozdrav.
jel može jedan odgovor na ovopitanje: kada im vi dajete žitarice i koliko te da li im kupujete cijelu vreću od 10 kg-recimo ječma ili kukuruza? jer ja jedino mogu zob kupiti na kilu. ostalo moram vreću od 10 kg pakovano. (posije sam kupila vreću jer nije bilo mogućnosti kupnje na kilu)
To ti je takva roba koja se ne kupuje kilu po kilu...
Najbolje ti je da u žetvi (kad je najjeftinije) kupiš koliko ti treba za cijelu godinu i onda si bez brige...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Kuničarstvo

pozdrav poštovani ,zanima me kao klinac sam imao neke križane zečeve ali kako je djetinjstvo odlazilo ostao sam bez zečeva,koju vrstu uzeti a da nije preteška onako za početak da malo uvedemo fino meso nazad na obiteljski meni'?prostor imam a i volju koja bi najbolje odgovarala:partyman:
 
H

Hrvach

Guest
Pozdrav svima nakon dugo vremena izbivanja s foruma! Da se pohvalim da sam prodao skoro sve kuniće koje sam imao za prodati i to po jako dobro cijeni, ostala su mi još samo 2 koji su rezervirani.
@ajkula Dobro došao u kunićare!! Za početak bi ti bila dobra bilo koja srednja rasa ili križanci. Najjednostavnije pasmine za držanje su ti kalifornijski,novozelandski i hylle i to ti ima većina naših članova na forumu. Odredi si pasminu koja te najviše odgovara ili pitaj kaj te zanima jel mi je sad glupo da se raspišem ,a neznam kaj te zanima.
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
pozdrav. imam pitanje vezano za ove vaše kuniće koji su se napuhali. jer ja imam jednoga star isto tri mjeseca i isto ima napuhani trbuh. što ste im davali da im to prođe? jer on jede normalno jedino ima napuhani trbuh.
i meni se jedna kunićka isto tako anpravila. samo joj je to bio prvi okot. nije se počupala nego je samo mlade okotila. no nažalost oginuli su. sada ima mlade stare dva mjeseca.
Kao što rekoh, Sulfadimidin 5 dana, a zatim nekoliko dana Muvisel. Moji mališani za koje sam rekao da se kunica nije očupala skakuću u gnijezdu i rastu naočigled. Ima ih 7. Za ovaj okot prvi put nisam stavio u gajbu kotilicu. Ženka je udubila gnijezdo u stelji u jednom kutu i za sada je sve u redu. Tata kalifornijski i opet mu nijedan nije sličan.
[img=http://img594.imageshack.us/img594/2894/kuniiod3dana.th.jpg]
 
Posljednje uređivanje:
S

split-zec

Guest
Ni mene nije bilo dugo dugo na forumu ali napokon su stigli moji kunići(kaliforniski)......:finga::finga::finga:
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
hrana za kuniće

imam pitanje vezano za prehranu kunića. ja njima dajem pelete i to kupim vreću od 10 kg. ali kako ih je puno oni to pojedu za 10 dana. voljela bih im malo promijeniti hranu no neznam što bi im i u kojoj količini daal? zob im dajem(kad imam) sa kruhom ali voljela bi im dati i drugo osim zobi pa bi im dala to navečer sa sijenom. kad se kukuruz daje zar im se daje baš cijeli ili sameljeni?
rado bi im kupila par kila kukuruza i ječma
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
nemoj ništa mljeti, sve im daj u zrnu. Slobodno im daješ zob, ječam, pšenicu, kukuruz im ja dajem u manjim količinama je dobivaju dosta masnoće od njega. Kukuruz im možeš dati i u klipu tako da se imaju oko čega zabavljat. Slobodno im daj i zelene trave ako imaš ali je poželjno da barem malo uvene, znači ne im davat svježu travu.
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
nemoj ništa mljeti, sve im daj u zrnu. Slobodno im daješ zob, ječam, pšenicu, kukuruz im ja dajem u manjim količinama je dobivaju dosta masnoće od njega. Kukuruz im možeš dati i u klipu tako da se imaju oko čega zabavljat. Slobodno im daj i zelene trave ako imaš ali je poželjno da barem malo uvene, znači ne im davat svježu travu.

pa dajem im malo zelenog(listovi od maslačka, trputac i mrkva).ali sad im ne dajem jer mi jedan dio onih od 3 i pol mjeseca imaju kokcidiozu.rado bi im malo promijenila prehranu tako da sam im mislila s peletima pomiješat žitarice.
 
H

Hrvach

Guest
Imam priliku povoljno nabaviti tritikal pa me zanima jel ima neko iskustva u hranjenju kunića s tim?
 
D

duba0s

Guest
Imam priliku povoljno nabaviti tritikal pa me zanima jel ima neko iskustva u hranjenju kunića s tim?

To im dajes u majnim kolicinama naprimjer 6 mjerica jecma 2 zobi 1 tritikala.


Ima li ko mozda za prodati briketirku sa matricom 3mm
 
H

Hrvach

Guest
Hvala! Inače im dajem 3 zobi-1 ječma,ali ću umješati još tritikal u to da vidim kakvi će bit rezultati
 

Najnoviji postovi

Na vrh