• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
to je istina da poslije dobivaju samo na masnoći a ne na miš.masi.večeras kad mi ga susjed donese (jer je jučer bilo kasno navečer kad je došao vidjeti tog kunića) pitat ću ga koliko je kg imao. (ja pretpostavljam da je bio oko 1,50 kg težak.

vidim da imaš orijaše od zečeva to je teška rasa kunića i njima bi trebalo na pod staviti letvice ili da imaju drveni rešetkasti pod a ne žicu ni u kojem slučaju žičani podovi su isključivo za manje pasmine kunića
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
vidim da imaš orijaše od zečeva to je teška rasa kunića i njima bi trebalo na pod staviti letvice ili da imaju drveni rešetkasti pod a ne žicu ni u kojem slučaju žičani podovi su isključivo za manje pasmine kunića

to znam ali ove sam privremeno stavila ute gajbe jer su već imali 2ipol mjseca a druge gajbe nisma imala. ali tu su dva problema: prvi je taj da imam više mladih kunića nego gajbi a drugi je taj da ja ne mogu sama napraviti drvenu gajbu a nema mi tko pomoći. pitala sam bratića da mi napravi dvije ili tri drvene gajbe pa još ništa od toga. ali svakako ću nabaviti drvene gajbe jer znam da te žičane nisu za velike kuniće.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
znači da je vrijeme da nađeš nekog muškog da se uhvati posla bar vi žene imate šarma malo šale nemoj se ljutiti..
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
to je istina da poslije dobivaju samo na masnoći a ne na miš.masi.večeras kad mi ga susjed donese (jer je jučer bilo kasno navečer kad je došao vidjeti tog kunića) pitat ću ga koliko je kg imao. (ja pretpostavljam da je bio oko 1,50 kg težak.

evo donio mi ga je. nije ga vagao pa sam ja na kuhinjsku vagu. imam oko 1,25 kg. sad ne znam m da li je to točna kilaža. samo ću morati dio noge koja je slomljena bacit jer je krvao tj.pobuklo je krv. on kaže da sam ga trebala odmah ubiti čim se to dogodilo.
 

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Kastav moraš naći dečka, stolara po mogućnosti šarmiraš i ima da ti svi zavidimo na kunićnjaku :D
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
evo donio mi ga je. nije ga vagao pa sam ja na kuhinjsku vagu. imam oko 1,25 kg. sad ne znam m da li je to točna kilaža. samo ću morati dio noge koja je slomljena bacit jer je krvao tj.pobuklo je krv. on kaže da sam ga trebala odmah ubiti čim se to dogodilo.

Mislim da ti je malo ako ima 1,25 kg za 4 mjeseca starosti. Po meni bi trebal imati oko 2 kg (ili više), ako se ne varam (ali barem 1,5 kg).
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
948
Ja sam jučer zaklao 4 komada starosti 3,5 mjeseci i imali su u prosjeku 1,5 kg.
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Mislim da ti je malo ako ima 1,25 kg za 4 mjeseca starosti. Po meni bi trebal imati oko 2 kg (ili više), ako se ne varam (ali barem 1,5 kg).

možda je to zato jer su dva bila u istoj gajbi. ali njima sam zato malo više davala hrane nego onima koji su sami. ali nije svaki kunić isto tešak. recimo kada sam dva odrasla kunića ubila (stari su bili godinu dana) jedan je imao 2,85 kila a drugi 3,00 kila. a isto su stari bili. ali kako neki nemaju pričvršećene hranilice onda nakon što pojedu koliko hoće ostalo razbacaju po gajbi(mislim na pelete i miješane žitarice) a jedan ima hranilicu i ne želi iz nje jesti nego mu moram dati u posudicu.
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
948
možda je to zato jer su dva bila u istoj gajbi.
Normalno je da nisu svi isto teški. Kaže narod: nisu ni svi prsti na ruci jednaki :D . Zato služi "prosjek". Ja sam ih u gajbi površine oko 1 m2 imao 8. Stavio sam im veliku hranilicu i nakon nekog vremena počeli su bacati hranu van, kroz pod u govna. Tada sam im reducirao hranu, stavio sam im toliko da imaju za 12 sati. Od tada više ne izbacuju hranu.
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
možda je to zato jer su dva bila u istoj gajbi. ali njima sam zato malo više davala hrane nego onima koji su sami. ali nije svaki kunić isto tešak. recimo kada sam dva odrasla kunića ubila (stari su bili godinu dana) jedan je imao 2,85 kila a drugi 3,00 kila. a isto su stari bili. ali kako neki nemaju pričvršećene hranilice onda nakon što pojedu koliko hoće ostalo razbacaju po gajbi(mislim na pelete i miješane žitarice) a jedan ima hranilicu i ne želi iz nje jesti nego mu moram dati u posudicu.

Ne moraju biti sami u kavezu,dapače,bolje im je kad im je gužva.Možda izgleda nehumano ali kad ih je puno u jednom kavezu bolje ti napreduju("otimaju se za hranu")Inače u prirodi žive u grupama od po 100-tinjak komada,a zečevi su druga priča,oni su samotnjaci.
Neznam kako je kod orijaša,ja uzgajam između ostalih i ovnolike orijaše.razdvojim ih po spolu, naravno ,i do kraja ostaju zajedno(nisam primjetio da se nepodnose)
Ako nekog zanima imam ovnolikih za prodaju ;starost 6 mj i nekoliko dana a težine su svaki preko 5 kg.(roditelji tetovirani,težine od 6,5 do 7 kg)
 
H

Hrvach

Guest
Zanimljivo je ovo i jako mi se sviđaju ideje, treba isprobati i vidjeti kaj je najbolje.
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
trebam savjet
što bi se dogodilo da se kunići razdvoje od majke kada imaju 2ipol mjeseca? da li bi se ženka mogla nakon toga ponovno pariti?
i da li je isplativije kupiti već rabljene željezne/žičane gajbe ili drvene gajbe za kuniće ili nove napraviti?

imam problem: kunići od ove druge mlade će za koji dan imati 3 mjeseca i još nemam gajbe. trenutno ću ih nekako staviti u iste gajbe u kojima su ovi od 4ipol mjeseci(njih 7-ću nekako po dva staviti a 4 ću u dvije prazne dok ne nabavim neke gajbe).
bratić mi je prije mjesec dana rekoa da će mi možda napraviti gajbe(drvene) a prije dva dana je rekao da neće jer da je bolje kupiti rabljene.
što da radim? po oglasima većina ljudi koji prodaju gajbe su većinom za srednje pasmine i dosta niske (nemaju noge) a ja imam velike-orijaše. i niti jednog:?:scratch nisam prodala. da smanjim cijenu ili da ih počnem prodavati za meso?
 
H

Hrvach

Guest
Idemo po redu
1. Razdvajanje:
-Zašto ih uopće držiš 2,5 mjeseca s majkom. Ženka se može pariti kad će biti spremna na to, inače se gonjenje javlja svakih 14-18 dana, ovisno o ženki pa sad ti računaj kad bi trebala biti spremna, najbolje je svaki dan kontrolirati.
2. Isplativost i vrsta gajbi
- Zbog čega nisi nabavila gajbe prije. Znam da su financije problem ali onda si trebala prodavati male kuniće da ih se riješiš. Isplativost ovisi o tome koliko love imaš i dal se misliš ozbiljno baviti s tim. Najbolje se isplati kupiti nove profi gajbe za kuniće ali su i najskuplje. Ako imaš smisla možeš nešto napraviti doma za duplo manju cijenu ali imaš dosta za..cije oko toga. Ja dajem prednost metalnim gajbama,ali pošto imaš orijaše možda bi drvene bile bolje radi nogu i žuljeva
3. Prodaja kunića
Neznam kakve cijene držiš i kakva je ponuda u tvojem kraju. Najveći problem ti je naći stalne kupce. Možda ti je najbolje prodavati za meso ako ti se da zezati oko čišćenja. Neka normalna cijena bi bila 35-40kn/kg, to ćeš sigurno prodati,a i imaš neku zaradu. Ako digneš cijenu prodaja će ići slabije. Za početak kreneš ovako, kad nabaviš kupce nakon nekog vremena digneš cijenu kao poskupila je hrana i slično.. Možeš i prodavati žive, staviš u njuškalo i plavi oglasnik, slika obavezno i prodat ćeš. Ja sam prodao sve mlade hylle koje sam imao u manje od tjedan dana. Opet ti cijena igra ulogu.
Evo nadam se da sam pomogao
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Idemo po redu
1. Razdvajanje:
-Zašto ih uopće držiš 2,5 mjeseca s majkom. Ženka se može pariti kad će biti spremna na to, inače se gonjenje javlja svakih 14-18 dana, ovisno o ženki pa sad ti računaj kad bi trebala biti spremna, najbolje je svaki dan kontrolirati.
2. Isplativost i vrsta gajbi
- Zbog čega nisi nabavila gajbe prije. Znam da su financije problem ali onda si trebala prodavati male kuniće da ih se riješiš. Isplativost ovisi o tome koliko love imaš i dal se misliš ozbiljno baviti s tim. Najbolje se isplati kupiti nove profi gajbe za kuniće ali su i najskuplje. Ako imaš smisla možeš nešto napraviti doma za duplo manju cijenu ali imaš dosta za..cije oko toga. Ja dajem prednost metalnim gajbama,ali pošto imaš orijaše možda bi drvene bile bolje radi nogu i žuljeva
3. Prodaja kunića
Neznam kakve cijene držiš i kakva je ponuda u tvojem kraju. Najveći problem ti je naći stalne kupce. Možda ti je najbolje prodavati za meso ako ti se da zezati oko čišćenja. Neka normalna cijena bi bila 35-40kn/kg, to ćeš sigurno prodati,a i imaš neku zaradu. Ako digneš cijenu prodaja će ići slabije. Za početak kreneš ovako, kad nabaviš kupce nakon nekog vremena digneš cijenu kao poskupila je hrana i slično.. Možeš i prodavati žive, staviš u njuškalo i plavi oglasnik, slika obavezno i prodat ćeš. Ja sam prodao sve mlade hylle koje sam imao u manje od tjedan dana. Opet ti cijena igra ulogu.
Evo nadam se da sam pomogao

1. zato jer mi je bratić obećao na početku 8 mjeseca da će mi neke gajbe prenamjenit ili popravit a u naboljem slučaju napravit od drva. no nakon mjesec dana točnije prije nekoliko dana mi je rekoa da nije uspio i da će mi kroz dan dva to popravit.
2. bila sam stvaila oglas još prije mjsec dana prije nego mi se to dogodilo sa onim jednim.
3. u mome kraju nitko nije zainteresiran jako. ima ih malo onih koji ih uzgajaju ali istina je ta da ja nemam neke stalne kupce.
u planu vidim da ću se za cca mjesec dana zaposlit (to još nije potvrđeno) te se ne bi tako posvetila kunićima. ako do kraja mjseca ne prodam žive bit će za meso.
ova dva legla sam prodavala po 50 kuna po kg i to su bili stari godinu dana.
ali problem je u tome što ih ne mogu poslikati jer su mi dosta u mraku(njih 5). saada sam u fazi čišćenja pa ako mi uspije ću staviti i slike.
 
Posljednje uređivanje:
H

Hrvach

Guest
Daj probaj spustiti cijenu na barem 45kn/kg, ljudima je puno dati toliko love za kunića kad je kila janjetine jeftinija. Kunić je zdraviji ali je takvo mišljenje naroda. Slika u oglasu ti jako puno znači. Dok nisam imao sliku zvalo me je eventualno 4-5 ljudi, a kad sam stavio sliku bilo ih je sigurno 20. Neznam koja je fora u svemu ali znam da pali. Kunića iznesi na svijetlo i slikaj. Jel imaš neki prostor da te mlade držiš u podnom sistemu, jel si razmišljala o tome? To mi se čini za sad najbolje privremeno rješenje.
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Daj probaj spustiti cijenu na barem 45kn/kg, ljudima je puno dati toliko love za kunića kad je kila janjetine jeftinija. Kunić je zdraviji ali je takvo mišljenje naroda. Slika u oglasu ti jako puno znači. Dok nisam imao sliku zvalo me je eventualno 4-5 ljudi, a kad sam stavio sliku bilo ih je sigurno 20. Neznam koja je fora u svemu ali znam da pali. Kunića iznesi na svijetlo i slikaj. Jel imaš neki prostor da te mlade držiš u podnom sistemu, jel si razmišljala o tome? To mi se čini za sad najbolje privremeno rješenje.

probat ću sa slikom za prodaju živih po svojoj cijeni pa ako upali super a onda ako ne bude ću morati spustiti cijenu. pa zar ću i sliku ako ih prodajem za meso?
nemam baš puno mjesta. imala sam ideju da prenamjenim prostor no ako se budem zaposlila neću moći ih imati puno. ali ja ih mogu imati dok ih ne prodam pa ako želim nakon godinu -dvije mogu opet. ali onda bi možda čak i srednje paasmine nabavila.(ako je lakše s srednjim nego s velikim pasminama)
 

mtrupkovic

Član
Tu od
20 Ruj 2009
Poruka
89
Ti si na tim kunićima već izgubila više nego ćeš za njih ikad dobiti. Ako ih ne možeš prodati kad su stari 3-3,5 mjeseca, zakolji ih i pojedi doma. Do stalnih kupaca se ne dolazi preko noći, za to treba puno vremena. Da bi ti proizvodnja bila isplativa, ženka ti treba imati minimalno 5 legla na godinu, a za to trebaš mlade odvajati kad su stari cca 30 dana, a ne 2,5 mjeseca. Cijena od 50 kn/kg ti je jako previsoka, ne znam po kojoj računici si postavila takvu cijenu.
 
H

Hrvach

Guest
Mtrupković svaka riječ ti je na mjestu! Za sve pa i za hoby držanje kunića treba imati neku računicu. Da sad izračunaš koliko si potrošila,a koliko dobila vidjela bi o čemu ti govorimo. Inače se radi tako da kad 1-2mj nemaš dobiti od nečega ili nešto mjenjaš ili odustaješ od toga jel su gubitci sve veći i veći. Vjeruj mi ja sam (propali) student i nemam stalna primanja,ali od kunića, inkubatora i sviranja zaradim svoj kruh,ali samo zato jel tako radim. Kažu da nije dobro biti proračunat, ja se ne bi složio jel ako ne pogledaš sve sitnice brzo ćeš biti u gubitku.
 

Najnoviji postovi

Na vrh