• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

B

bepo

Guest
Nekoliko zečeva mi ima rane po leđima i sa strane po tijelu, jel su ih to neki paraziti napali pa se grebu i grizu ili se međusobno ranjavaju? Inače danas idu u zamrzivač pa ne znam jel da provjerim meso kod veterinara?


može ti biti i jedno i drugo.

jesi li pratio malo njihovo ponašanje? jel se sami strugaju ili se međusobno napadaju? koliko ih ima u kavezu? moguce da zbog prenapucenosti napadaju jedan drugog. opiši lezije malo detaljnije ili fotografiraj pa stavi, veće su šanse da će netko nešto znati.
 

Miso

Član
Tu od
8 Lip 2011
Poruka
40
JA sam imao takav slicaj, bila su dva zeca u boksu, i jedan on njih je imao male ranice po ledima i nije imao dlaka oko njih, razdvojio sam ih u u kratkom vremenu su dlake pocele rasti i sve je bilo normalno
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
JA sam imao takav slicaj, bila su dva zeca u boksu, i jedan on njih je imao male ranice po ledima i nije imao dlaka oko njih, razdvojio sam ih u u kratkom vremenu su dlake pocele rasti i sve je bilo normalno

Ma da izgleda da su se tukli jer ispod kože je meso sve ok, već su u zamrzivaču.
 

zcepic

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
369
kad bi imao farmu kunića bi li mogao živjeti od toga kome prodati postoji li neka kooperacija
 

Miso

Član
Tu od
8 Lip 2011
Poruka
40
Intenzivno sam razmisljao o tome i napravio cak i manji projekt, ali financije su presudile. Ono sto je najvaznije jest da moras naci trziste za plasiraje proizvoda i krenuti na veliku proizvodnju, za sto ti trebaju kvalitetni kunici, dosta hrane, vremena, organizacije. Ovdje govorim on par stotina zenki i nekoliko tona mesa godisnje. Zemljiste moras imati, adekvatan prostor na kojem je prvo cistoca te klima vrlo bitni, i naravno ako nisi dugo u tome moras imati na raspolaganju strucnu osobu u slucaju bolesti, znaci veterinara koji ce doci u svako doba dana. Naravno da bih to mogao isplatiti i lijep zivjeti od toga, ja bih svoju zamisao mogao isplatiti za oko 5 godina. Naravno u to moras brojati i klanje kunica pa ako imas npr. 200 zenki, zamisli koliko ti treba za klanje malih vremena, pa hladnjaca gdje ces ih drzati privremeno dok ti ne dodu veliki kupsi. Za koperaciju nikada ne bih radio jer bih mogao ja bolju cjenu dogovoriti da ne idem preko koperacije. za sto ti opet treba vremana da obides potencijalne kupce i potpises ugovore. Kad bih u to kretao prvih 8-10mj ne bih imao prevelike zarade sve dok ne budes u punom pogonu, znaci trebas novca za taj period gdje ti je to "trosak". I naravno dnevno bar 4-6 sati ti treba za obilazak i pregled kunica jer je to prevelika investicija za pustit ih da sve to ide bez velike brige, pogotovo kat se kote i kad ih odvajas od mame.
 
Posljednje uređivanje:
H

Hrvach

Guest
Zarada bi sigurno bila jako dobra kad bi se našao neki način da se prodaju kunići. Najbolje bi bilo napraviti neku vrstu ankete po trgovačkim centrima,ali za to bi trebali imati klaonicu za kuniće,a poznavajuću učikovitu birokraciju prekrasne lijepe naše to neće biti tako lako. Možda neka druga vremena ili počnite piti normabele ako to mislite rješavati jel će trebati tone i tone papira da bi na kraju došli do zaključka da je papirologija koštala više od izgradnje objekta. To je moje mišljenje,ali se opet treba raspitati. Najbolje bi bilo napraviti ugovor s nekom klaonicom ili nekim otkupljivačima,ali to je jako teško. Imam par poznanika koji su prodavali kuniće klaonicama,ali to je bilo dok sam bio klinac pred 10 i više godina pa neznam kakvi su bili uvjeti. Računao sam da držanje 10-15 ženki u intenzivnom uzgoju može donjeti još jednu dobru plaću mjesečno u kuću uz nekih sat-dva dnevnog rada (čišćenje nisam računao jel to ovisi kako će ko rješiti). Prije je kuniće otkupljivao KUNIS ali to je propalo ko i 99,9% firmi pa sad nema ništa od toga. Dobro tržište je Italija i Slovenija jel su tamo ljudi željni takve vrste mesa,a i cijene su dobre. Uglavnom, sve se da riješiti i ostvariti dobit samo treba biti snalažljiv i malo upotrijebiti maštu.
 

Miso

Član
Tu od
8 Lip 2011
Poruka
40
Sto se tice trzista, ne slazem se za anketu, treba se ici direktno u pogodbu sa tregovackim centrima, nikakvi otkupljivaci ili preprodavaci. Sto se tice klaonice, i to sam razradio, tako da ni za to ne trebas unajmiti nikoga da napravi posao za tebe nego napraviti adekvatan prostor gdje ces to raditi(izađe te jeftinije), humano naravno, a kasnije se pobrinuti za otpad. Za to, osim prostora, ti treba najmanje jedno 10ljudi(prijatelja) koji ce ti pomoci guliti zeceve, nakon 10-15 oguljenih ce biti majstori. Samo moras imati na umu da ce to trajati par dana na takvu kolicini i zato ti treba hladnjaca i naravno da platis ljudima doslovno cjelodnevni rad. Sto se tice papirologije, nije tako starasno za sam uzgoj i klanje koliko je za zemljiste.
 
B

bepo

Guest
kad smo kod zadnje faze uzgoja, kako vi rješavate svoje kuniće? znam da nije najbolja tema na svijetu al ono, moraš i to obaviti, pa pošto nisam nikad, a planiram, istražujem malo. evo našao sam poprilično efikasnu i sigurnu metodu. pa da malo podjelim sa vama. jel radi itko ovako?

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=OuSY9OCD0Zo&feature=results_main&playnext=1&list=PLF3BC119AB461ACD4[/YT]

[YT]http://www.youtube.com/watch?src_vid=OuSY9OCD0Zo&v=cNxo7GFEXWw&feature=iv&annotation_id=annotation_294684[/YT]
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
kad smo kod zadnje faze uzgoja, kako vi rješavate svoje kuniće? znam da nije najbolja tema na svijetu al ono, moraš i to obaviti, pa pošto nisam nikad, a planiram, istražujem malo. evo našao sam poprilično efikasnu i sigurnu metodu. pa da malo podjelim sa vama. jel radi itko ovako?

Otprilike tako. Ja u zadnje vrijeme ne iščašujem vrat jer dolazi do jakih podljeva krvi u meso vrata. Objesim ga i skalpelom mu prerežem vratnu arteriju. Ne skiči i ne bacaka se, samo mu krv iscuri.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
825
Ja kuniće koljem tako da ih primim za zadnje noge i u zraku ga udarim čekićem u potiljak, on se ukoči i onda im pustim krv. Ubodem nožem kroz žile na vratu. Ne sviđa mi se usmrćivanje kunića, a da im se ne pusti krv. Gulim na sličan način kao ovaj čovjek na filmiću s time da ja drugačija čistim prve noge, ne koristim škare, a gulim i glavu. Glavu gulim zbog hrane za pesa. Malo mu obarim pluća, srca i glave i to mu je super klopa.
 
Z

zeco

Guest
pokolj

.....palica u potiljak....i probodem vrat..i tako danas 18 puta....di" će mi duša!?
 
M

marija123

Guest
dobar dan,zanima me mogu li se kunići odvojiti od majke sa 4 ipol tjedna?
znam da je rano,ja sam svoje zadnje leglo cijelo podjelila i odvajala sam ih sa 6 tjedana starosti,a čula sam da je preporučljivo osam tjedna,
unaprijed hvala :)
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Dobrodošla, Marija 123! Malo je rano, bit će ti osjetljiviji i trebat će im posvetiti više brige i pozornosti, ali preživjet će. Neki u intenzivnom uzgoju samo tako i rade. Treba posvetiti naročitu pozornost ishrani, nabaviti im dobar starter.
 
H

Hrvach

Guest
Pozdrav Marija, dobro došla u kunićare, lijepo je da imamo žene u svojim "redovima". Kunići se mogu bez problema odvajati s 4 tjedna. Dok sam u intenzivnom uzgoju (leglo za leglom) odvajam ih s 25 dana starosti i nikad mi niti jedan nije uginuo. Samo ih ti odvoji, daj im MUVISEL u vodu prva dva-tri dana i neće bit problema.
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Ja ga primim za zadnje noge i udarim bočnim dijelom šake po vratu, tad se ukoči i spustim mu krv. Inače sad u petak sam potamanil dva. Okoćeni 22.06. (tad mi se i sin rodio), za one koji su pratili forum rekao sam da ću ih izvagati jer mi za neke ranije baš i nisu vjerovali za kilažu. Raniji okot mi je bio bolji (za te mi niste vjerovali), a ovi su znači s nešto više od 3 mjeseca (čistio sam ih u petak 30.09.) imali 1,70 kg bez glave i iznutrica. Velim da su slabiji od prošlog okota, al opet mislim da imaju dobru kilažu za svoji starost!?
Inače jedna zečica mi svaki drugi put podbaci u okotu. Prvi put 8 kom, pa 1 kom, pa 7 kom i sad ima 3 kom. Dal da joj dam još priliku ili da je se riješim??
 
H

Hrvach

Guest
hb11 pari ju svaki drugi put:rolleyess::lol: Šalim se,ako je dobra majka nek ostane,glavno da sve odhrani.
 
Z

zeco

Guest
dobar dan,zanima me mogu li se kunići odvojiti od majke sa 4 ipol tjedna?
znam da je rano,ja sam svoje zadnje leglo cijelo podjelila i odvajala sam ih sa 6 tjedana starosti,a čula sam da je preporučljivo osam tjedna,
unaprijed hvala :)

dobro došla!

Ako uzgajaš kuniće radi mesa onda je 4 i pol tjedna pravilo!Ako je u okotu samo 4 ili 5 kom, i sredina je ljeta ili sredina zime tad ih ostaviš " 8 " tjedana ako praviš kratku pauzu parenja.
 
M

marija123

Guest
ok,danas cu ih odvojiti moram ih podijeliti,hvala na dobrodoslici ;)
 
M

Marin 123

Guest
bokk .. pošto sam dobio novog , malog zeku prije par sati ,koji ima tek 5 i pol tjedana,,, zanima me sto sve smije jestii? :D
Unaprijed hvala :prayer:
 
Posljednje uređivanje:

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Bitno da ima stalno za jest.Najbolje kvalitetno sijeno,pošto sumnjam da ćeš ga ti klati.. ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh