• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Ja isto imam takvu mrežicu na podu i dok su manji dobro je, sad kad imaju oko pola godine zna se začepit pa treba malo postrugat.
 

mtrupkovic

Član
Tu od
20 Ruj 2009
Poruka
89
Ja sam radio s mrežom 2 mm debljine, 3 puta pocinčana, dimenzije otvora su 19x19mm. Malo je skuplja (nekih 85-90 kn/m) ali ne hrđavi i ne savija se...
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
pozdrav
imam nekoliko pitanja. malo sam pročitala vaše postove pa me zanima ovaj dio sa gajbama, vidim da većina vas ima gajbe sa žičanim dnom. js imam jedan dio gajbi sa žičanim dnom i oni nemaju nikakvih žuljeva. ali ta jedna(dupla) ima male rupice i danas kad sam im čistila isto sam morala postrugati. da li se može na taj dio(gdje obavljaju nuždu) nešto staviti da se ne začepi ta mreža?
a drugo pitanje je vezano za prehranu. koliko puta na dan ih vi hranite te da li im dajete pelete(brikete)? ja im ujutro dajem sušeni kruh pomiješan sa posijem. nekad im dam uz to i mješane žitarice(ječam, zob kukuruz). nekad im dajem zelenog a uvečer im dajem pelete. kako ih još uvijek imam puno(18 kunića)- ta vreća peleta(10 kg) mi traje po 8 dana. pa im s time dam žitarice.
trebam još jedan savjet vezan za one iz 3 legla- 6 kunića koji su još u jednoj maloj gajbi (ne zadugo jer ću se riješit 4 kunića). što god im dam to sve pobacaju. i dam kim u dvije zdjelice i svejedno to pobacaju. ja ni im stavila hranilicu ali se bojim da ju ne otkače sa utora?
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Ja sam radio s mrežom 2 mm debljine, 3 puta pocinčana, dimenzije otvora su 19x19mm. Malo je skuplja (nekih 85-90 kn/m) ali ne hrđavi i ne savija se...
Ta je prava! Osigurava potpunu higijenu. :supz:
Citiraj:
Prvotno napisano od kastav.kunić
pozdrav
imam nekoliko pitanja. malo sam pročitala vaše postove pa me zanima ovaj dio sa gajbama, vidim da većina vas ima gajbe sa žičanim dnom. js imam jedan dio gajbi sa žičanim dnom i oni nemaju nikakvih žuljeva. ali ta jedna(dupla) ima male rupice i danas kad sam im čistila isto sam morala postrugati. da li se može na taj dio(gdje obavljaju nuždu) nešto staviti da se ne začepi ta mreža?
a drugo pitanje je vezano za prehranu. koliko puta na dan ih vi hranite te da li im dajete pelete(brikete)? ja im ujutro dajem sušeni kruh pomiješan sa posijem. nekad im dam uz to i mješane žitarice(ječam, zob kukuruz). nekad im dajem zelenog a uvečer im dajem pelete. kako ih još uvijek imam puno(18 kunića)- ta vreća peleta(10 kg) mi traje po 8 dana. pa im s time dam žitarice.
trebam još jedan savjet vezan za one iz 3 legla- 6 kunića koji su još u jednoj maloj gajbi (ne zadugo jer ću se riješit 4 kunića). što god im dam to sve pobacaju. i dam kim u dvije zdjelice i svejedno to pobacaju. ja ni im stavila hranilicu ali se bojim da ju ne otkače sa utora?


Kastav, ja kuniće hranim tako da pomiješam jednu vrećicu peleta (10 kg) sa 10 kg žitarica (6 kg tritikala i 4 kg ječma) Prije sam im davao i kukuruz, ali su mi ga bacali, pa sam im ga ukinuo, Sijena imaju stalno, a nastojim i da stalno imaju smjese. Triput dnevno kontroliram da li imaju hrane i vode.
Hranu nije dobro da imaju u zdjelicama jer ju zagađuju i razbacaju. Trebaju imati hranilice izdignute iznad poda tako da u njih ne mogu vršiti nuždu.
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Ta je prava! Osigurava potpunu higijenu. :supz:
Citiraj:
Prvotno napisano od kastav.kunić
pozdrav
imam nekoliko pitanja. malo sam pročitala vaše postove pa me zanima ovaj dio sa gajbama, vidim da većina vas ima gajbe sa žičanim dnom. js imam jedan dio gajbi sa žičanim dnom i oni nemaju nikakvih žuljeva. ali ta jedna(dupla) ima male rupice i danas kad sam im čistila isto sam morala postrugati. da li se može na taj dio(gdje obavljaju nuždu) nešto staviti da se ne začepi ta mreža?
a drugo pitanje je vezano za prehranu. koliko puta na dan ih vi hranite te da li im dajete pelete(brikete)? ja im ujutro dajem sušeni kruh pomiješan sa posijem. nekad im dam uz to i mješane žitarice(ječam, zob kukuruz). nekad im dajem zelenog a uvečer im dajem pelete. kako ih još uvijek imam puno(18 kunića)- ta vreća peleta(10 kg) mi traje po 8 dana. pa im s time dam žitarice.
trebam još jedan savjet vezan za one iz 3 legla- 6 kunića koji su još u jednoj maloj gajbi (ne zadugo jer ću se riješit 4 kunića). što god im dam to sve pobacaju. i dam kim u dvije zdjelice i svejedno to pobacaju. ja ni im stavila hranilicu ali se bojim da ju ne otkače sa utora?


Kastav, ja kuniće hranim tako da pomiješam jednu vrećicu peleta (10 kg) sa 10 kg žitarica (6 kg tritikala i 4 kg ječma) Prije sam im davao i kukuruz, ali su mi ga bacali, pa sam im ga ukinuo, Sijena imaju stalno, a nastojim i da stalno imaju smjese. Triput dnevno kontroliram da li imaju hrane i vode.
Hranu nije dobro da imaju u zdjelicama jer ju zagađuju i razbacaju. Trebaju imati hranilice izdignute iznad poda tako da u njih ne mogu vršiti nuždu.

i ja im stalno kontroliram vodu a sijena im obično dajem uvečer i ponekad po danu. jedan ima hranilicu ali ne voli iz nje jesti. ja bi im stavila hranilicu kad bi znala da će iz nje jesti.
ovi moji vole sve. i kukuruz, zob i ječam.
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
savjet

imam jedan problem vezan za one kuniće u maloj gajbi. Danas ujutro sam morala jednoga odvojiti jer ce izgleda uginuti. Ne moze se dignuti na zadnje noge ali normalno jede ako mu stavim ispred njega hranu. Ne znam da li je u pitanju bolest ili nesto drugo. A ako ga veceras ubijem vjerojatno cu ga baciti jer ne znam da li je bolestan bio.(kokcidiozu vjerojatno nema) Je imao netko slicnih problema?
 
M

marija123

Guest
imam jedan problem vezan za one kuniće u maloj gajbi. Danas ujutro sam morala jednoga odvojiti jer ce izgleda uginuti. Ne moze se dignuti na zadnje noge ali normalno jede ako mu stavim ispred njega hranu. Ne znam da li je u pitanju bolest ili nesto drugo. A ako ga veceras ubijem vjerojatno cu ga baciti jer ne znam da li je bolestan bio.(kokcidiozu vjerojatno nema) Je imao netko slicnih problema?

imala sam sličan problem,no nemogu tvrditi da je i u tebe to.u mog je bila paraliza i ja sam ga uspješno izlječila,utovila sam ga i ubila na kraju.moj savjet ti je da ga ne ubiješ,nego ga pokušaj izlječiti,zovni veterinara
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
imala sam sličan problem,no nemogu tvrditi da je i u tebe to.u mog je bila paraliza i ja sam ga uspješno izlječila,utovila sam ga i ubila na kraju.moj savjet ti je da ga ne ubiješ,nego ga pokušaj izlječiti,zovni veterinara

Kunić ima vrijednost oko 80 kn. Tko će ga liječiti za te novce? S njim pod bat!
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
imala sam sličan problem,no nemogu tvrditi da je i u tebe to.u mog je bila paraliza i ja sam ga uspješno izlječila,utovila sam ga i ubila na kraju.moj savjet ti je da ga ne ubiješ,nego ga pokušaj izlječiti,zovni veterinara

kunić nije bio bolestan. tako mi kaže susjed koji mi ih ubija. slomljene su mu bilenoge. rješila sam ih se 4 te taj jadnik. i onih 6 sam ih lijepo rasporedila da su samo dva u toj maloj gajbici a 3 sam posebno odvojila.
 
H

Hrvach

Guest
Pa kaj je radio da si je polomio noge? Jel im daješ kostovit ili neke vitamine u hranu ili vodu?
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Pa kaj je radio da si je polomio noge? Jel im daješ kostovit ili neke vitamine u hranu ili vodu?

ma kako je njih 6 u toj gajbici bilo mozda su skakali pa ih je slomio ili su mu oni na noge skakali. Vitamine za kosti im nisam davala ali kako imam vitamine jos kad sam one lijecila(nisam neke posebne kupila u pet centru) pa sam im danas dala.

A on je imao 1,10 kg.(taj sa polomljenim nogama) Dva su imala po 1,80 kg, jedan 2 kg a jedan 2,20 kg.
 
H

Hrvach

Guest
Nema veze, za paprikaš ne smeta strgana noga! Moji su sad na pripustu pa planiram jedno dobro zimsko leglo, sad su se ženke odmorile od prošlih mladih i trebale bi dati kvalitetne male u ovoj turi.
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
ma kako je njih 6 u toj gajbici bilo mozda su skakali pa ih je slomio ili su mu oni na noge skakali. Vitamine za kosti im nisam davala ali kako imam vitamine jos kad sam one lijecila(nisam neke posebne kupila u pet centru) pa sam im danas dala.

A on je imao 1,10 kg.(taj sa polomljenim nogama) Dva su imala po 1,80 kg, jedan 2 kg a jedan 2,20 kg.

Očito je bio rahitičan, čim je bio dvostruko lakši od ostalih.
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Očito je bio rahitičan, čim je bio dvostruko lakši od ostalih.

pa normalno kad su ovi imali 6 mjeseci a on 4 mjeseca. Ja sam mislila da ce bit ispod 1 kile kad ih je bilo 6 zbijeno u istoj gajbi za najvise dva kunica.
I ja planiram pariti ovu staru ako bude htjela i jos jednu mladu za dva mjeseca.
 
H

Hrvach

Guest
Prvo ti riješi gajbe i smještaj,a tek onda pari. Ovo kaj kažeš je nehumano, držanje 6 kunića u gajbi za 2. Nemoj imati više nego kaj možeš držati, jednom ćeš se opeći kad ti zbog uvjeta dođe bolest i uništi ono za kaj si se jako trudila. Nemoj misliti da ti želim zlo,to je moj dobronamjerni savjet.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Imao sam kuniće od valjda 5-6 god. pa sve do prošle god. Sad ih nemam iz samo jednog razloga jer nemam vremena, a ne želim da mi netko pomaže u hranjenju od obitelji. To je katastrofa, jer svi misle da je imat zečeve samo tako. Gajbe sam napravio od željeznog vinkla ( konstrukciju ) i zavario mrežu na konstrukciju. Vrata su bila odozgo, a pod od plastičnih letvi sa razmakom koje su baš za kuniće. Uvijek su bili na suhom i čistom, a gajbe sam prao 2 put godišnje i dezinficirao.Hranilice sam usavršavao godinama dok nisam našao riješenje za male i isto tak i pojilice. Nikada bolesti nikakve dok susjed nije doneso zečicu na parenje. Zeleno se kosi naveče kad se hranjive tvari iz kojena vrate u list. Rasprostrem travu na tanko i dajem drugi dan ujutro i navečer. Suho obavezno da je posuda prazna drugi dan. Sijena da ima stalno i sve ostalo što raste po vani je odlično. Novu hranu sam uvodio postupno. Nikad nikakvih problema sa proljevom ni s ničim. Naravno imao sam puno problema prije dok sam slušao pametne i dok nisam pročitao nešto o tome i počeo se ponašat kak treba prema njima. Šarci i orijaši su jako zahtjevni za uzgoj i nebi ih preporučio nikome ko se kreče bavit time za prvi put. Ako se koristi za meso onda je najbolje takvu pasminu i uzet. To su moja iskustva sa kunićima kojima se vraćam za par god.
 
H

Hrvach

Guest
Krešo, slažem se sa svakim slovom koje je napisano. 99,9% ljudi misli da je držat kuniće pušiona, samo im daš jest, to se samo koti, dođeš za par mjeseci i potučeš za meso. To je po meni jedna od rizičnijih životinja za uzgoj. Svaka greška se jako plaća i nema povratka. Ako je 99 stvari dobro,a jedna nije uzgoj neće ić kak treba.
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Prvo ti riješi gajbe i smještaj,a tek onda pari. Ovo kaj kažeš je nehumano, držanje 6 kunića u gajbi za 2. Nemoj imati više nego kaj možeš držati, jednom ćeš se opeći kad ti zbog uvjeta dođe bolest i uništi ono za kaj si se jako trudila. Nemoj misliti da ti želim zlo,to je moj dobronamjerni savjet.

pa od utorka nije ih 6 u gajbi jer sam se rjesila njih 4 plus taj jedan. No sad su 2 u toj gajbi.
Imam pitanje: sto znaci hladne usi kod kunica? (jedan od njih dva ujuto nije htio jesti. Sada sam im dala sijena i on ima hladne usi)
 
M

marija123

Guest
Kunić ima vrijednost oko 80 kn. Tko će ga liječiti za te novce? S njim pod bat!

istina,ali ne mora se sve ubijanjem rijesiti,kakve ti koristi ubijanje,ako je zec tezak pola kila.. al eto,mozda bih i ja tako postupila da mi nije trebala ta kunica za rasplod,jer je bila stvarno lijep primjerak svoje vrste
 

Najnoviji postovi

Na vrh