• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Imam pitanje, kako vi cistite drvene gajbe, meni je pod djelomicno samo od izmeta koji se zapekao i cistim ih svaki dan, ali sad ih zelim potpuno ocistiti. Koji je najbolji nacin za to. Hvala.
Izneseš ih predvečer van i namočiš ih vodom. Ujutro minivoš i deri. Kad se osuše, dezinficiraš ih i natrag u nastambu.
 

Miso

Član
Tu od
8 Lip 2011
Poruka
40
Tu je problem sto je moj kompleks od 12 boksova drveni pa to ne mogu napraviti, jel mozda postoji ili se da napraviti neka otopina za lakse razgradivanje otvrdnulog izmeta.
 
H

Hrvach

Guest
Tehnika prinude kako pišeš "silovanja" mi je jasna, samo mi nije jasno u koliko mužjak to uz pomoć uradi koliki su izgledi da je zečica ostala skotna?
(što se tiče Remetinca tamo se ide za drugo silovanje)
Pozdrav!
Koliko ja znam da zečica može stalno ostati skotna, samo je pitanje jel se spremna pariti ili ne. Ako se pari kad nije "raspoložena" obično okoti manje mladih. Ja sam ovo radio jednom, ali znam ljude koji su više puta i svaki put je ostala skotna, ne znam jel je slučajnost ili ne..:scratch

Za ove drvene gajbe, stavite na dno neki lim ili tanku drvenu ploču ako je puni pod, to će biti lakše za pranje. Za ostatak gajbe ne znam, ali ne vjerujem da seru po zidovima. Prije dok sam bio klinac imali smo dio drvenih gajbi i imali smo ploče unutra koje su se nakon svakog čišćenja vadile i prale.
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
......nekakva ploča preko već postojećeg poda ne dolazi u obzir jer to bi bio raj za razne nametnike i boleštine.
Naj bolje riješenje po meni bi bilo kad bi se pod mogao vaditi iz svakog boxa posebno a ovako ostaje samo da se napravi neki oštri metalni "strugač",jer špahtla pomaže samo ako se svaki dan struže.
pozdrav svima!!!!
 
H

Hrvach

Guest
......nekakva ploča preko već postojećeg poda ne dolazi u obzir jer to bi bio raj za razne nametnike i boleštine.
Naj bolje riješenje po meni bi bilo kad bi se pod mogao vaditi iz svakog boxa posebno a ovako ostaje samo da se napravi neki oštri metalni "strugač",jer špahtla pomaže samo ako se svaki dan struže.
pozdrav svima!!!!

Žećo, ako se sve dobro čisti i redovito onda je vjerojatnost za nametnike mala ali opet postoji. Sve ovisi kak se složi i kako se čisti. Ovo za pod koji se vadi je dobra ideja, samo treba ubodna pila i napraviti nosače i držače da se da vaditi.
 
B

bubi_vz

Guest
pozz

pozz ljudi, ja sam novi clan foruma...zovem se dino i zivim u varazdinu...uzgajam kunice vec nekoliko godina, dosad sam imao samo domace kunice a prije tjedan dana sam kupio panon bjele....da isprobam jesu li stvarno tako dobri kako pise...kupio sam 2 zenke i 1 zekana...dns mi je jedna uginula :( :( :( ...pretpostavljam od nadutosti...al neznam kako se to dogodilo...nije jela zeleno, samo zito i sijeno...nije ni smjesu jer mi je trenutno ponestalo...pa ako mozda netko zna zasto se to dogodilo?...
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
pozz ljudi, ja sam novi clan foruma...zovem se dino i zivim u varazdinu...uzgajam kunice vec nekoliko godina, dosad sam imao samo domace kunice a prije tjedan dana sam kupio panon bjele....da isprobam jesu li stvarno tako dobri kako pise...kupio sam 2 zenke i 1 zekana...dns mi je jedna uginula :( :( :( ...pretpostavljam od nadutosti...al neznam kako se to dogodilo...nije jela zeleno, samo zito i sijeno...nije ni smjesu jer mi je trenutno ponestalo...pa ako mozda netko zna zasto se to dogodilo?...
Dobro došao!!!
Ako je dotična ženka bila mlada,(mislim mlađa od 2 mjeseca),onda joj je "vjerojatno" presudio šok premještanja i promjene hrane...
(proljetos sam imao kod nekoliko legala s raznim rasama po dva uginuća s cca 7 tjedana-kao uzrok tome sam si dao za pravo da posumnjam u predoziranost kokcidiostatikom)
...a ako ti je ženka već bila u odrasloj dobi s potpunim pravom se obrati prodavaču iste i zatraži drugu,tj reklamiraj.
:partyman:
 
B

bubi_vz

Guest
covjek mi je rekao da ce mi prodat 3 mjeseca stare...ja nisam bio kod covjeka jer mi je malo predaleko tak da nisam birao kunice i nisam ni znal kaj bum dobil...tak da sam nabavio prijevoz...kad sam ih dobio ja sam ih izvagao i tezili su nekih 1.5-1.8 kg...nevjerujem da panonac s 3 mjeseca tak malo tezi...vjerojatno je tek u drugom mjesecu starosti bila...tak da mislim da joj je presudilo ovo prvo sto si naveo...sad sam mislio da bi nabavio 2 zenke kalifornijskih pa da ih krizam s panonskim zekanom....al neznam ni gdje da ih nabavim...
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
dino nabavi i ove druge na neviđeno :) ,ma šalim se!
..nego strpi se još malo,uskoro će početi izložbe kunića po gradovima hrvatske.Izložbe su najbolji pokazatelj kako zdravi kunići izgledaju,
pokupiš adrese izlagača i osobno ih posjetiš i kupiš najbolje iz legla.
Iako si iskusan kunićar,s čistim rasama je druga priča!
pozdrav
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Dobro došao!!!
Ako je dotična ženka bila mlada,(mislim mlađa od 2 mjeseca),onda joj je "vjerojatno" presudio šok premještanja i promjene hrane...
(proljetos sam imao kod nekoliko legala s raznim rasama po dva uginuća s cca 7 tjedana-kao uzrok tome sam si dao za pravo da posumnjam u predoziranost kokcidiostatikom)
...a ako ti je ženka već bila u odrasloj dobi s potpunim pravom se obrati prodavaču iste i zatraži drugu,tj reklamiraj.
:partyman:
Ili od kokcidioze. :mrgreen:
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
Koliko ja znam da zečica može stalno ostati skotna, samo je pitanje jel se spremna pariti ili ne. Ako se pari kad nije "raspoložena" obično okoti manje mladih. Ja sam ovo radio jednom, ali znam ljude koji su više puta i svaki put je ostala skotna, ne znam jel je slučajnost ili ne..:scratch

Dali je sa tvojom zečicom koja je prinudno parena i poslije bilo problema ili je normalno prihvaćala parenje?
Pozdrav!
 
H

Hrvach

Guest
Kasnije je normalno prihvaćala parenja, tj i dan danas ih prihvaća. Kad mužjak "okine" možeš sa sigurnošću upisati datum i očekivati leglo, nikad nije imala ispod 7 komada. Mislio sam ju ubit to kad nije prihvaćala i sad je jedna od najboljih ženki koje sam imao.

pozz ljudi, ja sam novi clan foruma...zovem se dino i zivim u varazdinu...uzgajam kunice vec nekoliko godina, dosad sam imao samo domace kunice a prije tjedan dana sam kupio panon bjele....da isprobam jesu li stvarno tako dobri kako pise...kupio sam 2 zenke i 1 zekana...dns mi je jedna uginula :( :( :( ...pretpostavljam od nadutosti...al neznam kako se to dogodilo...nije jela zeleno, samo zito i sijeno...nije ni smjesu jer mi je trenutno ponestalo...pa ako mozda netko zna zasto se to dogodilo?...

Kakvo ti je sijeno bilo? Moguće da je sijeno imalo malo plijesni ili je bilo malo mokro pa je od toga uginula. Makar nikakvo čudo da je od šoka. Ako su s 3 mjeseca teški 1,5-1,8 kg onda ti je prodao muda pod bubrege, od toga nikad ništa. Kak se priča da je panonac bolji od hille i kalifornijskog onda bi s 3 mjeseca trebao imati najmanje toliko očišćen jel tak imaju moje hille. Jel možeš reći od koga si nabavio te panonce?
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
U prošlom mjesecu "uspješno" uparim 4 iskusne ženke s 3 iskusna mužjaka,jedna dala samo jednom a ostale i 2, 3 puta poslije na kontrolnom primile,ali nakon mjesec dana ni kod jedne nema podmlatka!!???
Smještaj, prehrana,mir tišina ,sve kao i prije ali ćorak!
???????
 

ZgeNbo

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
147
Zečicu koju sam nabavio okotila se točno na dan kad mi je kolega rekao. nakon 10ak dana odnesem ponovo kod tog zekana,sutradan dođem po nju, na određeni termin nije se okotila. sad mene zanima po čemu točno prepoznati kad je primila i jel se onda nakon mjesec dana mora okotit ?
e da,nabavio sam si i ja zekana, ima 4mj. kad bi on mogo bit spreman za skok :mrgreen:
 
M

marija123

Guest
Zečicu koju sam nabavio okotila se točno na dan kad mi je kolega rekao. nakon 10ak dana odnesem ponovo kod tog zekana,sutradan dođem po nju, na određeni termin nije se okotila. sad mene zanima po čemu točno prepoznati kad je primila i jel se onda nakon mjesec dana mora okotit ?
e da,nabavio sam si i ja zekana, ima 4mj. kad bi on mogo bit spreman za skok :mrgreen:

pa ako pravi gnijezdo,cupa dlaku sa sebe,skotna je .. a ostavi je malo duze kod muskog zeca,mozda se nisu htjeli odmah parit..a on bi moga biti spreman sa oko 6mj.. :)
 

mtrupkovic

Član
Tu od
20 Ruj 2009
Poruka
89
Kad ti vidiš da ona ne pravi gnijezdo, a trebala je okotiti, onda je već kasno.
A što se tiče parenja, to se ne radi tako da se ženka ostavi kod mužjaka na duže ili preko noći, trebaš biti pokraj i vidjeti kad će zec 'pasti'.
 
H

Hrvach

Guest
Najbolja metoda za utvrđivanje skotnosti je opipavanje trbuha. Nakon 10 dana se osjete ko zrna graška, to su mladunci. Može se dogoditi da ženka prihvati kontrolno parenje,a opet ne ostane skotna. Ista stvar je s gnijezdom, ako ima lažnu trudnoću velika je vjerojatnost da će se očupati i ponašati ko da je stvarno skotna.
@žećo ,a kaj reći na sve ovo, jednostavno peh....
 

Najnoviji postovi

Na vrh