• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
i evo poji prvi kunići... kućice sam sklepa u uru vrimena tako da još ima prostora za poboljšanje...

Još negdje treba smjestiti jaslice za sijeno, a ne vidi se ni hranilica za žito ni pojilica...
 
L

lupo

Guest
pojilisce su u kutu i možeš ih vidit na slici - unutar kučica, a hranilice sam doda nakon što sam slika sliku jednio za sjeno nisam ništa napravia nego ono ubacim šaku svaki dan
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Kakav je pod? je li mreža ili razmaknute letvice? Sijeno nije dobro bacati na pod jer ga unerede fekalijama, te ga više ne žele jesti, a i ako ga jedu može biti izvor zaraze.
Ja svojima napravim ovakve jaslice.
 

Prilozi

  • fotografija0767.jpg
    fotografija0767.jpg
    54.6 KB · Pregleda: 2,367
Posljednje uređivanje:
L

lupo

Guest
teškar fala na ideji modrat ću ojačat ovu žicu sa malo debljom pa onda smontiram takve jasle. fala svakako
 
R

ratar54

Guest
pozdrav raja.:) evo ja sam se poceo baviti kunićima pa bi me zanimale neke stvari .Imam 5 ženki orijaškog šarca i mužjaka,jedan par divljih kunića(ne zeca),i jednu kalifornijsku zečicu sa kojom imam problem,naime zubići joj ne rastu pravilno nego se gornji sudaraju sa donjim vrhovima zuba pa nemoze jesti kako treba i smrsavila mi je pa eto ako znate neki nacin da to rjesim.
drugo pitanje bi bilo kako ukrižati hibride sa kojim vrstama.
i trece ako imate kakve ideje kako napraviti hranilice i pojilice.Imam zečnjak na tri kata kojega sam na novo napravio pa sam mislio dati limaru da napravi mi limene posudice ali bi prije nego pocnem htio cuti vase ideje. :D
e da...umalo sam zaboravio...jedna ženka od ovih šarci ima 1,4 godine nece nikako da se okoti,pario sam je vec 3-4 puta i svaki put je to bila lažna trudnoća,pa eto neznam sta da radim vise s njom :/
 
L

lupo

Guest
pozdrav ratar 54,

i ja sam još na početku tako da će iskusnije kolege vjerojatno pomoći oko ovih pitanja ja jedino šta ti mogu reć je da sam kupia u prodavaonici limova za oluke,žljebove... lim od nekih 1-2 mm debljine i to metar puta petar za 20 kn tako da sam od toga i dobrih škara za lim napravia hranilice malo zariza i sa pop zakovicama spojia. a pojilice sam kupia u zoo shopu za nekih 10 kn - ono sa cjevčicom i kuglicom i eto tako sam za 20 kn sam napravia hranilica i za prodavat.

to je ono šta sam ja sam kemija možda kolege imaju nešto bolje
 
L

lupo

Guest
Kakav je pod? je li mreža ili razmaknute letvice? Sijeno nije dobro bacati na pod jer ga unerede fekalijama, te ga više ne žele jesti, a i ako ga jedu može biti izvor zaraze.
Ja svojima napravim ovakve jaslice.[/QUOTE

na podu su drvene daske - daska i mogu je izmjenit jer sam je napravia od dva djela koja lako mogu izvuć kroz vrata a na kraju kaveza uz zid - nekih 10 cm stavljena je rešetka rebrasto željezo fi 8 zavaria sam par komada jedan do drugoga u razmaku od par cm tako da ujutro i navečer samo pometem do
tih rešetki i sve propadne doli i onda mi je lakše za pomesti i održavati. i fala još jednom za ove jasle i njih sam napravia od ovog lima šta sam pisa 20 kn metar puta metar.
 
R

ratar54

Guest
pozdrav ratar 54,

i ja sam još na početku tako da će iskusnije kolege vjerojatno pomoći oko ovih pitanja ja jedino šta ti mogu reć je da sam kupia u prodavaonici limova za oluke,žljebove... lim od nekih 1-2 mm debljine i to metar puta petar za 20 kn tako da sam od toga i dobrih škara za lim napravia hranilice malo zariza i sa pop zakovicama spojia. a pojilice sam kupia u zoo shopu za nekih 10 kn - ono sa cjevčicom i kuglicom i eto tako sam za 20 kn sam napravia hranilica i za prodavat.

to je ono šta sam ja sam kemija možda kolege imaju nešto bolje

dobra ideja :D ...samo u vezi pojilica imam problem,u kunićaku nemam grijanje pa bi mi se voda smrzla u cijevima a onda ju nebi mogao odledit tako da sam tu opciju iskljucio :)
 
L

lupo

Guest
dobra ideja :D ...samo u vezi pojilica imam problem,u kunićaku nemam grijanje pa bi mi se voda smrzla u cijevima a onda ju nebi mogao odledit tako da sam tu opciju iskljucio :)

ja ti to za led u dalmaciji ne znam:rolfer:
 
H

Hrvach

Guest
Pozdrav ratar! Bilo bi dobro da se predstaviš u podforumu namjenjenom za to.
Idem odgovarati po brojevima pitanja da se lakše snalazim:D
1. Zubi- Podgriz se događa najčešće kad se životinje pare u srodstvu,a može se dogoditi zbog nekog jačeg udarca u zubalo dok su kunići mali. U prirodi takve životinje ne mogu normalno jesti te su na neki način osuđene na propast. Po meni je najbolje da ju riskiraš i spremiš pod peku. Jedino ako nije baš najbolja ženka koju imaš, onda razmisli o tome.
2. Hibridi- Ne razumijem baš pitanje. Ja imam doma hilla hibride, znam ljude koji ih normalno križaju sa raznim vrstama. Čuo sam da je sa šarcima dobra kombinacija samo nisam siguran jel mužjak šarac-ženka hilla ili obrnuto, mogu se raspitati. To je ista logika ko i kokoši nesilice, jel može domaći kokot oploditi nesilicu-naravno da može i normalno se izleže pile koje ima osobine roditelja, e sad je pitanje koje će osobine prevladati.
3. Nemam kaj puno pisati, limene su najbolje i najlakše za održavanje, sad za smrzavanje ne znam, jedino da se postave grijači za pojilice, mogu dati link gdje ih ima za nabaviti.
4. Jalova zečica- Ako zec normalno napari sve ostale, znači plodan je,a ova nikak da ostane skotna onda je se riješi i nabavi nekaj bolje. Događa se da se kod okota poremeti nekaj u maternici i hormonima pa da ne može kasnije ostati bređa, isto ko i krava, krmača ili kuja. Riješi je se i stavi drugu ženku na njeno mjesto.
Tolko od mene,nadam se da je pomoglo.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
danas riješio 5 kunića zbog gužve i jako sam razočaran sa prinosom. U 5 mjeseci došli do jedva 1.5kg. očišćeni. Inače radi se o belgijskim orijašima. Prošli su imali od 2.5-3kg čisti, iste starosti. Nemam pojma šta im je. Hrane u izobilju svih mogućih vrsta.
Razmišljam da pređem na neku drugu vrstu:scratch
 
H

Hrvach

Guest
Kod orijaša se nikad nezna, niti dragi bog nemre garantirati da će svako leglo biti isto. Kod mene su nekad imali 3mj-3kg (rijetko),a nekad 3mj-jedva 2kg, isti otac, ista majka, ista prehrana, isti broj mladih u leglu. E sad nek čovjek bude pametan pa zaključio od čega bi to bilo....
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Tak je i ovo kod mene, isti roditelji, ista hrana i onda na kraju ispadne ovak:madmana:
 
H

Hrvach

Guest
A kaj reći, to je jedan od razloga zbog kojih sam odustao od njih.
 
R

ratar54

Guest
hvala HRVACH na odgovorima na pitanja,pomogao si mi :D .U vezi krizanja hibrida nisam se dobro izjasnio,zapravo zanima me koje bi pasmine mogao krizati i kako (tko muzjak,tko zenka) da dobijem nesto novo.i jos nesto cuo sam da ljudi kunićima daju koncentrat sa brasnom pa me zanima u kojem omjeru bi to trebalo davati. :D
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
A kaj reći, to je jedan od razloga zbog kojih sam odustao od njih.

vjerojatno ću i ja prijeć na nešto drugo. Kolko vidim i čujem panonci i hylla su nekako najbolji kad pogledaš uloženo-dobiveno, i kalifornijski isto kak mi se čini.
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
Hranilice

Izrada vanjske hranilice lijepo je prikazana na donjem linku
http://www.scribd.com/doc/54994932/Hranilica-Za-Kunice-By-Pajko
Prikazana je hranilica koja se postavlja izvan kunićnjaka.
Ja sam istom tehnikom napravio unutarnje hranilice dimenzija prema priloženoj skici i fiksirao na zod boksa.


hranilica.jpg

Inače sam otišao kod limara i on mi je od pocinčanog lima izrezao pločice
mjera 30x27 cm i 12x6,5 cm (minimalno 2 kom za 1 hranilicu.
Što se tiče zuba ja sam imao problem sa jednom zečicom da su joj toliko narasli zubi da nije mogla zatvoriti usta i žvakati.
"Cvikcange" su to jednostavno rješile.
Pozdrav
 
Posljednje uređivanje:
R

ratar54

Guest
Ljudiiii aaaa omg...ova zecica sta sam rekao da se nije nikako okotila evo sad sam pred dva dana podigo pokopac kotilice i pogledo i vidio sam puno dlaka.mislio sam da je lazna trudnoca jer je pripremila gnijezdo za 16-21 dan...evo danas sam uzeo svjetiljku i bolje pogledao i aj pogodite sta sam nasao....12 mladih nažalost svi krepani :(:(:(:( 3 šarca i 9 crne boje...wtffffff........ciljam da se to dogodilo jer sam muzjaka stavio k njoj da se napari onaj dan kad sam mislio da je lazna trudnoca :(
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Ljudiiii aaaa omg...ova zecica sta sam rekao da se nije nikako okotila evo sad sam pred dva dana podigo pokopac kotilice i pogledo i vidio sam puno dlaka.mislio sam da je lazna trudnoca jer je pripremila gnijezdo za 16-21 dan...evo danas sam uzeo svjetiljku i bolje pogledao i aj pogodite sta sam nasao....12 mladih nažalost svi krepani :(:(:(:( 3 šarca i 9 crne boje...wtffffff........ciljam da se to dogodilo jer sam muzjaka stavio k njoj da se napari onaj dan kad sam mislio da je lazna trudnoca :(

Mužjaka NIKADA ne stavljaj k ženki. Uvijek se ženka stavlja k mužjaku.
 
H

Hrvach

Guest
hvala HRVACH na odgovorima na pitanja,pomogao si mi :D .U vezi krizanja hibrida nisam se dobro izjasnio,zapravo zanima me koje bi pasmine mogao krizati i kako (tko muzjak,tko zenka) da dobijem nesto novo.i jos nesto cuo sam da ljudi kunićima daju koncentrat sa brasnom pa me zanima u kojem omjeru bi to trebalo davati. :D

Nema na čemu, tu smo da pomognemo! E sad, kak sam već 100 puta reko genetika je zajebana stvar. Dobra kombinacija je mužjak hilla i ženke šarca jer se dobivaju mladi koji brzo napreduju na tatu,a dugi su na mamu. Dalje je dobra kombinacija hilla sa kalifornijskim ili novozelandskim, u oba dvije kombinacije se dobiju jako dobri rezultati. Ja sad govorim za hilla hibrid jel ih imam doma i znam se s ljudima koji ih drže,a za ostale neznam. Jedan naš član ima panonce, točnije imao ih je prvi u Hr ak se ne varam zove se Duba ili DubaOs. Ali njega nema ništa na forumu, barem ne piše...
 

Najnoviji postovi

Na vrh