• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

H

Hrvach

Guest
Ko hoće taj se snađe... Trebal bi dresirati kuniće da plešu dok ja sviram i zaposlit se u cirkusu hahahahahaahah
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
ok kao prvo cijenu sam stavila zato jer mi se činila najprihvatljivija. probala sam staviti 60kn po kg pa kad sam vidjela da nema zainteresiranih sam stavila na 50 kn. sve što sam prodala mogu zahvaliti tom susjedu jer mi je on prodao. naravno on mi možda neće sad pomoći jer ih i on ima.

vezano za legla i razdvajanje- problem je nastao već u 2 mjesecu kad sam htjela staru kunićku(onu od 2 god) dat na parenje. no nisam ju uspjela transportirati pa sam krenula od mladih. e tu je nastao još jedan problem. imala sam 5 kunićaa-koji su trebali biti 2 ženke i 3 mužjaka. kada nisam mogla staru kunićku transportirati na parenje dala sam mladu.no od toga ništa. ali osoba kojoj sam ju nosila htjela je od mene kupizi mužjaka ali sam tek onda otkrila istinu. 2 mužjaka nisu bila muško nego su bile ženker. ali ona je svejedno onog kojega nije baš htjela kupila i to je bio pun pogodak.
susjed mi je rekao neka ja parim sve 4 plus staru i dvije koje će izleći neka pustim a dvije ubijem. i tako sam ne razmišljajući kako ću ih rasporediti kad narastu parila sve 3. s time da sam ovu treću parila tek u 5 mjesecu parila. i kad ih je trebalo razdvojiti onda sam shvatila da sam pogriješila.

kao treće znam da sam zeznula kada sam si dopustila na imam tako puno kunića a ne mogu ih prodati. ali kako imam u vidu da se za mjesec dana možda zaposlim onda ću gledati da ih sada ili žive prodam ili za meso. ali imam poetncijalnog kupca za dvije ženke samo on mora se riješigti nekih purana i onda će mi ueti dvije.

probat ću i sa slikom pa ako ništa ću spustiti cijenu.
 
H

Hrvach

Guest
Ovo su veći zapleti nego u turskim sapunicama. Kolko vidim nisi razmišljala prije nego kaj si krenula u uzgoj. Prvo si treba postaviti cilj do koliko kunića misliš ići, onda osiguraš gajbe za SVE makar ih na početku imaš duplo manje. Nikad,ali nikad ne slušaj upute o uzgoju ili preporuke koliko komada ostaviti. Ti sama najbolje znaš koliko ih možeš održavati. Kod mene u svakom leglu ima 1-2 ženkice koje su savršene za daljnji uzgoj i najrađe ih ne bi prodao, gdje bi ja došao da od svakog legla ostavljam. Slušaj savjete drugih i uči od njih,ali radi ono kaj misliš da je najbolje za tebe. Ja bi sad tebi mogao reći ostavi 10 ženki,a ti nemaš prostor za to ali ih ostaviš- to je bez veze. Iskreno cijena je i dalje previsoka, barem ja tako mislim. Moji su prije 10g prodavali meso za 30kn/kg, ne vjerujem da je u međuvremenu cijena hrane i svega ostalog porasla za duplo... Ja znam da sad možda s tim hoćeš povratiti gubitke ali vjeruj mi s takvim načinom ćeš samo stvorit nove. Dok ti kunići čekaju na prodaju oni jedu, što su duže kod tebe više pojedu, što više pojedu ti više love daješ za hranu. Te potencijalne kupce pusti u ...... jel od toga rijetko kada bude nešto, onaj ko ti dođe s lovom, plati i uzme je dobar kupac, od ovih koje moliš i čekaš nikad to nećeš vidjet.
Molim te nemoj ovo shvatiti ko prodike, prigovaranja ili nešto loše. To su ti moji dobronamjerni savjeti.



Ljudi danas su mi kunići dobili nešto novo u svojoj nastambi. Spojio sam im stari auto-radio da im svira cijeli dan i kolko vidim da im odgovara. Cijeli dan im igra Radio Banovina, kad čuju harmoniku hoće gajbe razvalit:rolfer::rolfer: Čitao sam da muzika opušta životinje, pa me sad zanima jel ima još neko sličan patent sa svojim kunićima ili sam ja jedini koji im pušta muziku
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Ljudi danas su mi kunići dobili nešto novo u svojoj nastambi. Spojio sam im stari auto-radio da im svira cijeli dan i kolko vidim da im odgovara. Cijeli dan im igra Radio Banovina, kad čuju harmoniku hoće gajbe razvalit:rolfer::rolfer: Čitao sam da muzika opušta životinje, pa me sad zanima jel ima još neko sličan patent sa svojim kunićima ili sam ja jedini koji im pušta muziku
Veliš, skaču ko ludi, hoće gajbe razvaliti? :scratch Otvori gajbe pa kad izađu, vidjet ćeš da li će plesati oko zvučnika ili će pobjeći u šumu. :finga:
 

mtrupkovic

Član
Tu od
20 Ruj 2009
Poruka
89
Za početak si trebala pročitati neku knjigu o kunićima, nabaviti jednu ženku, i polako dolaziti do iskustva. Prvo uzgajati kuniće za vlastite potrebe, a kako bi se nalazili kupci tako povećavati proizvodnju. Ta cijena ti se činila najprihvatljivija vjerojatno zbog toga što nisi vodila računa o tome gdje i po kojoj cijeni nabavljaš hranu, do koje starosti hraniš kuniće, ...
I kao što Hrvach kaže, nemoj ovo shvatiti kao nešto loše, shvati to kao učenje na vlastitim greškama i probaj ih ispraviti čim prije.
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Ovo su veći zapleti nego u turskim sapunicama. Kolko vidim nisi razmišljala prije nego kaj si krenula u uzgoj. Prvo si treba postaviti cilj do koliko kunića misliš ići, onda osiguraš gajbe za SVE makar ih na početku imaš duplo manje. Nikad,ali nikad ne slušaj upute o uzgoju ili preporuke koliko komada ostaviti. Ti sama najbolje znaš koliko ih možeš održavati. Kod mene u svakom leglu ima 1-2 ženkice koje su savršene za daljnji uzgoj i najrađe ih ne bi prodao, gdje bi ja došao da od svakog legla ostavljam. Slušaj savjete drugih i uči od njih,ali radi ono kaj misliš da je najbolje za tebe. Ja bi sad tebi mogao reći ostavi 10 ženki,a ti nemaš prostor za to ali ih ostaviš- to je bez veze. Iskreno cijena je i dalje previsoka, barem ja tako mislim. Moji su prije 10g prodavali meso za 30kn/kg, ne vjerujem da je u međuvremenu cijena hrane i svega ostalog porasla za duplo... Ja znam da sad možda s tim hoćeš povratiti gubitke ali vjeruj mi s takvim načinom ćeš samo stvorit nove. Dok ti kunići čekaju na prodaju oni jedu, što su duže kod tebe više pojedu, što više pojedu ti više love daješ za hranu. Te potencijalne kupce pusti u ...... jel od toga rijetko kada bude nešto, onaj ko ti dođe s lovom, plati i uzme je dobar kupac, od ovih koje moliš i čekaš nikad to nećeš vidjet.
Molim te nemoj ovo shvatiti ko prodike, prigovaranja ili nešto loše. To su ti moji dobronamjerni savjeti.



Ljudi danas su mi kunići dobili nešto novo u svojoj nastambi. Spojio sam im stari auto-radio da im svira cijeli dan i kolko vidim da im odgovara. Cijeli dan im igra Radio Banovina, kad čuju harmoniku hoće gajbe razvalit:rolfer::rolfer: Čitao sam da muzika opušta životinje, pa me sad zanima jel ima još neko sličan patent sa svojim kunićima ili sam ja jedini koji im pušta muziku

ok sutra kad ih poslikam stavim novi oglas i novu cijenu.
2009 godine mi je od moje sestrične djed (on ih je tada imao) dao na proljeće dva kunića i to odrasla koja su nažalost završila u škrinji.(ona se nije htejla pariti a o uzgoju nisam imala pojma). tada mi je on obećao da će mi donijet drugu kunićku. 2010 godine (u prvom mjesecu) mi je donio tu kunićku( to je ona stara) i jasam ju u drugom mj.parila sa susjedovim mužjakom( onaj koji mi pomaže). i tada sam imala te gajbe od kokoši za max.12 kunića <(6 ako će biti po jedan u gajbi). oni su završili u škrinji, od toga dva kod njega a jednog sam prodala. u međuvremenu sam imala još jedno leglo. i to je ono sa onim mladim kunićkama koje danas imam. uz to problem je bio taj što mi je on predložio a ja pristala da parim sve tri i imam kuniće. i sad sam zaj... jer o tome (o gajbama) nisam razmišljala. a uz to on mi je dao dvije od toga je jedna dupla.
tako da probat ću nešto prodati a ako ne će završiti u škrinji.
e da k tome trebam dodati da još iako bi znala to- nisam ih po spolu razdvojila. sama ne mogu a morao bi mi netko pomoći tko se bolje razumije u to.
imam pitanje: do koliko starosti pustite kunićku? i da li je onda to moguće jesti? (ako je kunić ili kunićka stara 2 godine)?
 
Posljednje uređivanje:
H

Hrvach

Guest
Sve je moguće jesti,pa i auto-gumu. Šalim se, moguće je jesti isto ko i staru kokoš, skuhaš juhu prije i prekuhano pečeš u pečnici. Sad si vidjela da nije uvijek dobro slušati starije. Pusti selo neka priča i drži se svojega i onoga u šta si sigurna. Taj čovjek sigurno nije računao na gajbe,a nisi niti ti.
@ teškaš kad ih pustim iz gajbe ima da plešu Užičko kolo ko profesionalci. Kolko sam skužio najdraži su im mali oglasi i pjesma Ivanova korita. Kad to igra svi su na hranilicama i jedu. Vjerujem da im je već pun kufer mojeg glasa kad nikog drugog ne čuje, sad su mirniji i ne obaziru se tolko na buku kamiona,bagera i ostale mehanizacije.
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
evo opet ja s problemčićem.
jučer sam konačno one od 3 mjeseca kuniće razdvojila. i to sam 4 u jednu veliku gajbu a dva posebno u tu jednu malu gajbicu. ali danas ujutro sam primjetila da jedan od njih dvoje se čudno ponaša tj. kao da je zamišljen. pa sam zaključila da im nije dobro u toj gajbi pa sam ih popodne premjestila s njima u tu veliku. i sada kad sam im išla dati sijeno i vodu opet taj zamišljen. i ja sam ga išla popipati i on ima malo tobolčast trbuh. da li je to prvi znak one kokcidioze? te ako je da li moram i majku(kunićku) tretirat kao i njih??:toimonster::prayer::axe:

za usporedbu od ove druge mlade niti jedan nije imao takvih problema.
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
romina@ svaka ti čast na trudu oko kunića!!!!!!
To oko kokcidioze ti je malo :toimonster: , samo je malo šokiran premještanjem!Kad ih odvojiš daš im lijepog sijena i poželjno bi bilo neki vitamin ili cedevitu u vodu(ovo s cedevitom sam čuo,još nisam isprobao)
To što nemaš dovoljno kaveza-nemamo ih ni mi ostali,ja imam 15 kaveza pa mi nije dovoljno,nego 40-ak kunića sam smjestio onako u podni sistem.Najboljih 2-3 iz svakog legla odu za rasplod a ostalo završi po nekom receptu za osobne potrebe a to je = oko 100 komada kunića sigurno godišnje bez pretjerivanja!
Nikad ne bih prodao kunića očišćenog!Prodati meso kunića a jesti hrenovke ili nedaj bože paštete sa 40% skrivenih masti -ma nemaaa šanse!!:rolleyess:
.
Ako ovo čita gospodin koji mi je rekao da pravi kobasice i kulinove od kunićevine(prepoznat će se ;) )-lijepo bih ga molio recept,hvala unaprijed!.
.
pozz
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
znaci nije bolest. Vitamine imam bas kao cedevita je kad se u vodu stavi.
Za gajbe tako kao podni sistem ne mogu sada napraviti jer kunice u garazi drzim. I bilo je u planu opremiti jedan dio za kunice no plan je za sada neizvediv jer treba vremena a nazalost ja to ne mogu a tata mi ne moze jer on radi u italiji i dođe svaka dva do tri mj.doma.
Trebala bi za nekoliko dana dobiti gajbe ako mi bratić uspije popravit i doradi.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
imali na ovim stranicama slika od kaveza za zečeve? djeca dobila dva šarca pa da im napravim adekvatan smještaj a ne drvenu gajbu u kojoj su sad.
 
D

Dario78

Guest
Ja sam nedavno nabavio nekoliko šaraca a slike od kaveza možda sutra stavim ako budem imao vremena.Hranilice sam za početak napravio drvene i jako su učinkovite.
 
B

BAGERISTA

Guest
I mene zanima,,,,,kakve su gajbe,,,,,i kakve bi trebale bit za držanje,,,nači dimenzije,,,da more leč,,za odvajanje,,,i valjda za mužijaka....:scratch:scratch
 
D

Dario78

Guest
Sve je slikano po mraku ali nadam se da se vidi.
Za ženke su kavezi spojeni kao na slici 1 i 2. Svaka ženka ima kotilicu u sklopu kaveza. Mjere kaveza su 200 cm X 80 cm X 60 cm tj. svaka ženka ima 100 x 80 x 60 ( dužina, širina i visina). U dužini je 65 cm kavez i 35 cm kotilica. U kotilici je punjeni pod a u kavezu od letvica (jelovina) između kojih je oko 1,5 cm prostora za propadanje izmeta. Izmet ide preko lima ravno u korito. Pojilice su kupovne.
Za mužjaka sam probao nešto drugačije, kavez je 60 x 70 x 60 ali od iverice i pod je pola podaskan a pola sa letvicama. Hranilica je oko 11 cm visine i 16 cm dužine i 11 cm širine i mislim da je perfektna za moje kuniče. Nemogu je prevrnuti ni izbacivati hranu iz nje a jedu dobro. Vidi se na slici 9.
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
Kavezi

Izrada kaveza (pogotovo u vlastitoj režiji) nije ni malo jednostavna.
Prije početka treba malo proučiti literaturu, pogledati tuđe kaveze i pokušati to staviti u prostor kojim raspolažeš. Bez crtanja ne ide.

Iz literature najkraće izabrano izgleda ovako:

kavezi:

- tzv. „univerzalni” kavezi dimenzija 60 x 60 x 40 cm
- kavez za ženke ima otvor kroz kojeg se ulazi u kotilicu
- kavezi za pojedinačno ili grupno držanje životinja (6-8 jedinki)
- prostran, udoban, čist i prikladan za rukovanje
- Za izradu kaveza se koristi pocinčana ili plastificirana žica debljine
1,6-2 mm
- Dimenzije otvora na rešetkastom podu 17x17 mm ili 19x19 mm

dimenzije kaveza
- S unutarnjom kotilicom 70x50x40 cm
- Za ženku i mužjaka: kavez s vanjskom kotilicom ne manji od 0,25 m2
- Za remont: 33x40x45 cm
- Kotilica se izrađuje od lima ili plastike s dimenzijama 40x30x30 cm
- Na bočnoj strani prema unutrašnjosti kaveza treba postojati otvor promjera 15 cm

Pri izradi kaveza pokušao sam se držati gore preporučenog uz obavezno vođenje računa o dimenziji rolni pocinčane mreže (da bi otpada bilo što manje).
Ja imam jedne stare kaveze koje za pod imaju mrežu otvora 12,7x25,4
kupljena je prije 15 godina i još uvijek je u funkciji, s tim da je širina otvora 12,7 premala.
Sada sam završio novi zečinjak i stavio sam za pod mrežu otvora 19x19 i odlična je.

Jedna rasplodna zečica u mom zečinjaku raspolaže sa ovim prostorom:
- Kavez za zečicu 60x60x40 cm sa vanjskom kotilicom 40x32x32 cm
- Prostor za mlade kada izađu iz kotilice, a još uvijek su sa majkom 90x60x40 cm, koji može biti spojen sa kavezom od majke
- Tovilište 130x70x60 cm (sve mjere su širina x dubina x visina)
Znači za jednu zečicu 1,8 m2
Za tri ženke i mužjaka to izgleda otprilike ovako:
 

Prilozi

  • Zečinjak komplet.jpg
    Zečinjak komplet.jpg
    78.1 KB · Pregleda: 8,762
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
pozdrav
danas sam dobila jedan neobičan poziv vezano za kuniće pa me zanima da li je netko od vas registrirani uzgajivač kunića(za pasmine koje imate)
dakle nazvao me je čovjek koji relativno blizu mene živi i on je registrirani uzgajivač belgijskih orijaša. naravno pitao me koliko su teški kunići od godine dana i da li su rasni kunići ili čistokrvni te glavno pitanje da li su tetovirani. ja mu kažem da nisu. e on mi kaže da bi možda kupio od mene mužjaka ili ženku i spomene mi to da je on registrirani uzgajivač kunića i da ih on vodi na te izložbe. predložio mi je da se i ja učlanim u te uzgajivače. sad mene zanima da li je netko od vas registrirani uzgajivač i da li to pomaže kod prodaje kunića?
:confused:
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Nekoliko zečeva mi ima rane po leđima i sa strane po tijelu, jel su ih to neki paraziti napali pa se grebu i grizu ili se međusobno ranjavaju? Inače danas idu u zamrzivač pa ne znam jel da provjerim meso kod veterinara?
 

Najnoviji postovi

Na vrh